INA (INA-Industrija nafte d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska INA (INA-Industrija nafte d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.


Da li je netko dobio povrat usplaćenog novca od INE?

Ne

Tko leti vrijedi, tko vrijedi leti, tko ne leti ne vrijedi


ivana7: ” nisam dosad pisala na ovoj temi iako se doslovno svašta dalo pročitati. – ja sam ulagala kao i naši penzići u inu. – moja najbolja investicija što se tiče dionica u jednom danu, digla mi je portfelj na najveće razine. – katastrofičari ovu dionicu neće sigurno kupovati po 1500kn, iako su to očekivali. – ako cijena krene gore ja ću je sigurno nadokupjivati, samo što ću onda nešto morati i prodati. – ja ju očekujem do kraja mjeseca da će se stabilizirati na mininimum 2500kn. Pozdrav ! Da li netko zna ima li dividende kod INE, i koliko ona iznosi? ” Kako piše u prospektu, dividenda se neće dijeliti za 2006. g, a prema mojim procijenama ne treba ju očekivati niti u narednim godinama. Pozdrav

Slazem se. Mislim da je taj novac bolje iskoristen ako se investira u obnovu rafinerija.
S druge strane, Ima mora misliti na tzv. “clientelle effect”. Razne forme privlace razne ulagace; energetske firme uglavnom konzervativnije, fondovske koji ulazu na duzi rok radi stabilnosti, a ono obicno zele primati dividendu, makar malu. No, obzirom da je drzava jos uvijek vecinsku vlasnik, mislm da cemo se strpiti s dividendom…

ima puno naloga za prodaju po 22 komada.

"Dragi investitore, greška nije u zvijezdama, niti u dionicama, već u nama samima..."

cijena u LSE 390 cca. 2190 kuna


cijena u LSE 390 cca. 2190 kuna

Pa naravno,euforija će i nas proći,mislim da će se dati nju kupiti i jeftinije,jer fondovi će sigurno spuštati cijenu.

Svakim padom burze ,sve više ulažem u znanje, iščekivajući onaj dan koji će mi donijeti godine veselja... ;)


mauricije: ” cijena u LSE 390 cca. 2190 kuna ” Pa naravno,euforija će i nas proći,mislim da će se dati nju kupiti i jeftinije,jer fondovi će sigurno spuštati cijenu.

nisam baš siguran, jeftinije da, samo koliko 100, 200 kuna, ne više?

NEGATIVNI SCENARIJI

Gubitak interesa institucionalnih investitora
Kako je u distribuciji dionica veći dio pripao građanima uz povlasticu, preostale dionice nisu bile dovoljne da zadovolje apetite institucionalnih investitora, osobito onih domaćih. Zbog nedovoljne količine dionica na tržištu moglo bi doći do gubitka interesa institucionalnih investitora. U takvoj situaciji cijena na burzi mogla bi stagnirati, a možda i padati.

Destruktivna uloga MOL-a
MOL ne može preuzeti Inu bez dogovora s državom, koja i nakon javne ponude ostaje većinski vlasnik. Poznato je da je MOL ponudio dokapitalizaciju kako bi povećao svoj udio, ali Vlada nije reagirala. Stoga se postavlja pitanje što će učiniti MOL ako mu država ne omogući da u dogledno vrijeme stekne većinski paket dionica. U tom slučaju lako je moguće da će mađarska kompanija, koja već sada ima pravo veta na donošenje ključnih strateških odluka, stopirati razvojne planove Ine. Tu leži velika opasnost obezvređivanja Inine dionice. Najgori i najopasniji scenarij je da se MOL odluči povući i prodati svoje dionice nakon što Ina izgubi pozicije na tržištu.

Pad cijena nafte uz državnu regulaciju cijena
Kao što rast cijena nafte uz deregulaciju cijena pozitivno djeluje na profite naftnih kompanija tako pad cijena nafte i zadržavanje državne kontrole nad cijenama ima suprotan učinak. Trenutno smo svjedoci korekcije cijena nafte na svjetskom tržištu, a dugoročne trendove nemoguće je predvidjeti zbog brojnih nepredvidivih faktora (ratovi, političke krize, novi izvori nafte) koji utječu na formiranje cijene ‘crnog zlata’.

Konkurencija otima tržište
Inini planovi vezani su uz očuvanje vodeće pozicije na hrvatskom tržištu i jačanje položaja na susjednim regionalnim tržištima (Slovenija, Srbija, BiH, Crna Gora). Zajednički nastup Petrola i Lukoila i snažna ekspanzija OMV-a na regionalnom tržištu sve ozbiljnije ugrožavaju tržišni udjel Ine i MOL-a. Zato je brza modernizacije rafinerija nužna ne samo za širenje tržišta, nego i za zadržavanje postojećeg tržišnog udjela.

Problemi menadžmenta i politike
Jedna od ključnih slabosti Ine je postojeći menadžment koji je dobrim dijelom rezultat političkih kompromisa. Predsjednika Uprave Tomislava Dragičevića je u dogovoru s predsjednikom Stipom Mesićem postavila prošla vlada, dok je aktualna vlada popunila Upravu ljudima od svog povjerenja. U nadzornom odboru i dalje prevladavaju političari, što sve skupa ne daje čvrstu garanciju u brzo i efikasno provođenje razvojnih planova i restrukturiranja kompanije.

[center][i]Nekoć sam ganjao Pticu trkačicu, sada ganjam samo lovu[/i][/center]

400 na LSE zadnja


mmstanic: ” mauricije: ” cijena u LSE 390 cca. 2190 kuna ” Pa naravno,euforija će i nas proći,mislim da će se dati nju kupiti i jeftinije,jer fondovi će sigurno spuštati cijenu. ” nisam baš siguran, jeftinije da, samo koliko 100, 200 kuna, ne više?

Sve ovisi,da li će fondovi uspješno napraviti paniku ili odglumiti nezainteresiranot njih ili MOL-a.Ako tako nešto bude, ništa nije nemoguće,ne zaboravite da fondovi nisu daytraderi,pa i oni koji su unutra,zašto ne bi rušili da kupe jeftinije,a što se tiče prodaje,nije problem pričekati godiu ili više[smiley10]

Svakim padom burze ,sve više ulažem u znanje, iščekivajući onaj dan koji će mi donijeti godine veselja... ;)

Dok uvelike potražnja premašuje ponudu fondovi skupljaju, nikako da prodaju jer mogu samo izgubiti
Pozdrav

Napravi razliku http://pravipotez.blogspot.com/

Za razliku on nas u Londonu idu malo veći paketi a cijena i dalje u porastu.

1 405 250 a 4/12/06 09:57:20
2 400 2800 a 4/12/06 09:46:01
3 400 200 a 4/12/06 09:46:01
4 400 50 4/12/06 09:28:45
5 400 50 a 4/12/06 09:28:49
6 400 50 4/12/06 09:25:52
7 400 1975 4/12/06 09:22:16
8 400 1945 a 4/12/06 09:19:53
9 400 1000 a 4/12/06 09:19:53

[color=blue]Come to Quark's, Quark's is fun, come right now, don't walk, run![/color] Quark je trejder, špekulant i investitor. U svojim komentarima prenosi informacije iz medija ili iznosi svoje osobno mišljnje. [u]Quarkovi komentari nisu savjeti za kupnju ili prodaju dionica[/u]. U večini slučajeva Quark posjeduje ili je posjedovao dionice o kojima piše.


Da li je netko dobio povrat usplaćenog novca od INE?

I da i ne. Odnosno, ono što sam preplatio u ponudi za kupnju bez pogodnosti vraćeno mi je još prošli tjedan u utorak! A onih 820 kuna koje mi moraju vratiti po onoj ponudi s pogodnošću još nisam dobio.

New Report

Close