INA (INA-Industrija nafte d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska INA (INA-Industrija nafte d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Evo razmišljam i ja o ulasku u INU… Dakle MOL je obvezan otkupiti sve dionice koje im dionicari ponude zakljucno sa 14.01.? Ako to ne ucine koje sankcije mogu snositi?
Dali je moguce da MOL na neki nacin odustane od kupnje ranije, ili jednostavno ne želi platiti onima koji im dionice prodaju zadnji tjedan, ako npr. do tada sakupe 50%+1 dionicu?

Dakle realno gledano, do 14.01. dionice možemo prodati po 2.800,00kn MOLu, a moguce i po 2.830,00kn OMF-ovima preko ZSE-a. Dakle, u tom slučaju rizik je izuzetno mali, a s obzirom na mali free float potencijal rasta velik…

Postoji li još neki rizik kod kupnje INE, rizik i situacija gdje bi cijena mogla pasti više od onoga što MOL garantira?

Hvala


Pa dobro su i skupili na ovoj razini, više od polovice onog što im treba. Pitanje je jesu li spremni dati premiju (i koliko) za ono što im nedostaje. [smiley]

Necu ni pokusati. Mirovinski fondovi i logika obicno ne idu zajedno. Mislim da bi bilo nezgodno ako MOL skupi 50%+1, a oni ostanu u INA-i sa milijunima kuna kapitala. Pitanje je sto su se dogovorili sa Jadrankom ?

The nine most terrifying words in the English language are: "I'm from the government and I'm here to help" - Ronald Reagan


Necu ni pokusati. Mirovinski fondovi i logika obicno ne idu zajedno. Mislim da bi bilo nezgodno ako MOL skupi 50%+1, a oni ostanu u INA-i sa milijunima kuna kapitala. Pitanje je sto su se dogovorili sa Jadrankom ?

Ja si nekako mislim da ce na sljedecem izdanju obveznica mirovinski fondovi zamjeniti dionice Ine za drzavne obveznice.



Pa dobro su i skupili na ovoj razini, više od polovice onog što im treba. Pitanje je jesu li spremni dati premiju (i koliko) za ono što im nedostaje. [smiley]

Necu ni pokusati. Mirovinski fondovi i logika obicno ne idu zajedno. Mislim da bi bilo nezgodno ako MOL skupi 50%+1, a oni ostanu u INA-i sa milijunima kuna kapitala. Pitanje je sto su se dogovorili sa Jadrankom ?
[/quote]

trenutno nemaju šanse ni MOL ni OMF+RH preći 50% bez značajnijeg dizanja cijene….ove dionice koje su još u igri vrijede iz dana u dan sve više jer mogu donijeti jednom ili drugom igraču 50%+1 dionica u kompaniji kao što je INA….
danas je gotovo sigurno došao treći igrač (ili možda MOL-ov igrač koji kupnjom pokušava osujetiti prelazak 50% od strane RH-OMF) a moguće da će neki strnai fond nakupovati 2-3% dionica koje će kasnije prodati najboljem ponuđaču…
sad kako god da gledamo, cijena dionica INE nakon ovog danas može samo rasti, možda i više nego što možemo sad zamisliti [rolleyes]
možda sutra uzmem i ja malo pa nek se pacaju koji mjesec. onda će me moliti MOL i OMF-ovi da im prodam [lol]

sve što pišem je osobno mišljenje, nije nagovor na kupnju ili prodaju dionica


Lidija Kiseljak, novinarka Vecernjeg lista, kaze da su se i Amerikanci ukljucili u igru.

Ponuda za Ininu dionicu 2850 kn, mirovinci imaju oko 3,3% udjela

Nakon zadržavanja cijene Inine dionice na 2830 kuna već nekoliko dana, danas je stigla ponuda za kupnju po cijeni od 2850 kuna od američkog ulagača

http://www.vecernji.hr/biznis/ponuda-ininu-dionicu-2850-kn-mirovinci-imaju-oko-3-3-udjela-clanak-230803

hohohohohoooooo
pa ovdje ludilo tek počinje!!
sad kad krenu kontraponude jednih, pa drugih, pa trećih

mogla bi INA do krja godine na 3500 kn [proud]

moji postovi nisu investicijski sasvjeti niti prijedlog za kupnju ili prodaju dionica

Uvijek postoji rizik dogovora .

I onda si dioničar INE . i ništa više . Ideja nabijanja cijene do preuzimanja one zadnje, +1 dionice, jednostavno je nemoguća, tj, nemoguće je predvidjeti cijenu koju bi Vi očekivali,jednostavno jer se nezna kada će netko reći " prodajem " ! Iduće sekunde, nema više kupnje .

A takvi potezi ne rade se naapmet . Skuplja se do ciljane količine koja je uvijek na distanci od željene, a onda se aktiviraju spavači…i dok vi sanjante o superpremiji,preuzimanje je gotovo. Dok se okrenete,špekulati su Vas oženili ,usput Vam prodali lijepu količinu po znatno višoj cijeni od koje su kupovali..( to može biti čak i glavni preuzimatelj ..)…nakon toga, zna se . Cijena se ruši…prodaje se bez glave, a preuzimač ponovno ako želi može i te dionice skupiti s značajnim diskontom.

Mislim da smo u fazi " ženidbe ". ( malih neupućenih,pohlepnih…" dioničara? " )

Jeli pesimista nakrcan dionicama Optime - Optimista ?


Lidija Kiseljak, novinarka Vecernjeg lista, kaze da su se i Amerikanci ukljucili u igru.

Ponuda za Ininu dionicu 2850 kn, mirovinci imaju oko 3,3% udjela

Nakon zadržavanja cijene Inine dionice na 2830 kuna već nekoliko dana, danas je stigla ponuda za kupnju po cijeni od 2850 kuna od američkog ulagača

http://www.vecernji.hr/biznis/ponuda-ininu-dionicu-2850-kn-mirovinci-imaju-oko-3-3-udjela-clanak-230803

Ma kakvi amerikanci. To je Tigrus, prodao je FAZ u NY, pa sada kupuje INA-u.

The nine most terrifying words in the English language are: "I'm from the government and I'm here to help" - Ronald Reagan


Uvijek postoji rizik dogovora .

I onda si dioničar INE . i ništa više . Ideja nabijanja cijene do preuzimanja one zadnje, +1 dionice, jednostavno je nemoguća, tj, nemoguće je predvidjeti cijenu koju bi Vi očekivali,jednostavno jer se nezna kada će netko reći " prodajem " ! Iduće sekunde, nema više kupnje .

A takvi potezi ne rade se naapmet . Skuplja se do ciljane količine koja je uvijek na distanci od željene, a onda se aktiviraju spavači…i dok vi sanjante o superpremiji,preuzimanje je gotovo. Dok se okrenete,špekulati su Vas oženili ,usput Vam prodali lijepu količinu po znatno višoj cijeni od koje su kupovali..( to može biti čak i glavni preuzimatelj ..)…nakon toga, zna se . Cijena se ruši…prodaje se bez glave, a preuzimač ponovno ako želi može i te dionice skupiti s značajnim diskontom.

Mislim da smo u fazi " ženidbe ". ( malih neupućenih,pohlepnih…" dioničara? " )

Moguce. Samo ja ne bih zvao malim nekoga ko stavlja 100000$ na kupnju.

Stvarno je tesko predvidjeti daljnji razlog dogadaja. Medutim, u ovom trenutku downside mi izgleda puno manji nego na vecini drugih dionica pa sam se odlucio pridruziti, malim, neupucenim i pohplepnim ulagacima.

U stvari, ja sam uvijek bio dio te ekipe pa je valjda prirodno i logicno sto sam s njima. [smiley]

The nine most terrifying words in the English language are: "I'm from the government and I'm here to help" - Ronald Reagan


Mislim da smo u fazi " ženidbe ". ( malih neupućenih,pohlepnih…" dioničara? " )

krivo misliš…
do sada smo imali 2 igrača koji se bore da dođu na 50% i oba su bila relativno blizu, a sad se pojavio i treći koji želi 3-4% pa da u konačnici licitira s obje strane tko da više….
mali sve manje prodaju,a kod ovakvog raspleta događaja neminovan je rast cijene INE u borbi za preostali sitniš koji čini free float
sad su sve opcije otvorene, ali jedino što je izgledno je sve oštrija borba i rast cijene dionice tko će prvi prerezati vrpcu na 50%+1
sad je lako moguće da se u igru uključe još 2-3 strana fonda koja bi dala ponudu na recimo 3200-3500 kn i zeznula sve dosadašnje igrače i prisilila ih na mahnito kupovanje na burzi

sve što pišem je osobno mišljenje, nije nagovor na kupnju ili prodaju dionica

Samo da ne ispadne kako su mirovinci preko NY nabijali cijenu kako bi opravdali ulaganje. Nekako svi ovi koji vole zamračiti lovu imaju shemu sa USA. [proud]



Lidija Kiseljak, novinarka Vecernjeg lista, kaze da su se i Amerikanci ukljucili u igru.

Ponuda za Ininu dionicu 2850 kn, mirovinci imaju oko 3,3% udjela

Nakon zadržavanja cijene Inine dionice na 2830 kuna već nekoliko dana, danas je stigla ponuda za kupnju po cijeni od 2850 kuna od američkog ulagača

http://www.vecernji.hr/biznis/ponuda-ininu-dionicu-2850-kn-mirovinci-imaju-oko-3-3-udjela-clanak-230803

Ma kakvi amerikanci. To je Tigrus, prodao je FAZ u NY, pa sada kupuje INA-u.
[/quote]
Yes. Čim se je danas oglasio bio sam siguran da se je riješio faz-a i uletio tu. [thumbsup]

who dares, wins


Evo razmišljam i ja o ulasku u INU… Dakle MOL je obvezan otkupiti sve dionice koje im dionicari ponude zakljucno sa 14.01.? Ako to ne ucine koje sankcije mogu snositi?
Dali je moguce da MOL na neki nacin odustane od kupnje ranije, ili jednostavno ne želi platiti onima koji im dionice prodaju zadnji tjedan, ako npr. do tada sakupe 50%+1 dionicu?

Dakle realno gledano, do 14.01. dionice možemo prodati po 2.800,00kn MOLu, a moguce i po 2.830,00kn OMF-ovima preko ZSE-a. Dakle, u tom slučaju rizik je izuzetno mali, a s obzirom na mali free float potencijal rasta velik…

Postoji li još neki rizik kod kupnje INE, rizik i situacija gdje bi cijena mogla pasti više od onoga što MOL garantira?

Hvala


Strogo gledano, MOL ne mora kupiti jer je ponuda dobrovoljna. Ako odbije kupiti vjerojatno slijedi kazna HANFE, ona se može postaviti dosta strogo. Ne vjerujem da će Mađari riskirati da odustanu od kupnje svih dionica koje im budu ponuđene (odnosno do tih cca 8 %) Ali, onaj njihov zajapureni nastup možda govori da spremaju upravo odustanak.

BTW, moraju kupiti sve preostale dionice ako prijeđu 50%, onda su u obvezi, i to vrijedi onda i nakon 14. siječnja.
S druge strane fondovi mogu stati s kupnjom kad prijeđu skupa s državom 50%, prođe i 14. siječnja (ili mađari odbiju kupiti uopće ijednu dionicu) i što će biti s onim dijelom koji ostane stvarni free float?
free fall ili suprotno?
Fondovima treba još najviše 182 tisuće dionica da prijeđu 50% skup s RH.

New Report

Close