INA (INA-Industrija nafte d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska INA (INA-Industrija nafte d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

A gdje su nestali ovi po 2830?


Inace ovo nema nikakvog smisla. Ideja da im ogroman kapital sjedi u kompaniji na cije poslovanje nemaju velikog utjecaja jednostavno nema smisla.

Zašto bi mirovinski fondovi trebali imat ikakav upravljački utjecaj? Kakvog utjecaja imaju u američki fondovi u američkim kompanijama? Prema tome bi oni trebali imati upravljački utjecaj u svim kompanijama kojih su vlasnici, a to je stotine, tisuće kompanija iz apsolutno svih gospodarskih grana. Kako bi ikad itko mogao aktivno upravljat tako diverzificiranim portfeljem? Svi su načelno protiv države i njene kontrole, al eto nek se ipak nađe tu negdje blizu, posredno barem.



Inace ovo nema nikakvog smisla. Ideja da im ogroman kapital sjedi u kompaniji na cije poslovanje nemaju velikog utjecaja jednostavno nema smisla.

Zašto bi mirovinski fondovi trebali imat ikakav upravljački utjecaj? Kakvog utjecaja imaju u američki fondovi u američkim kompanijama? Prema tome bi oni trebali imati upravljački utjecaj u svim kompanijama kojih su vlasnici, a to je stotine, tisuće kompanija iz apsolutno svih gospodarskih grana. Kako bi ikad itko mogao aktivno upravljat tako diverzificiranim portfeljem? Svi su načelno protiv države i njene kontrole, al eto nek se ipak nađe tu negdje blizu, posredno barem.
[/quote]

Oni fondovi koji su se odlucili da budu activity investor imaju veliki ujecaj. Recimo Pershing Capital ulaze u relativno mali broj firmi, ali u svakoj ima veliki udio i veliki utjecaj.

U americi ne postoje mirovinski fondovi kao u Hrvatskoj iz prostog razloga jer bi to njima i njihovim clanovima bilo preskupo. Npr. Arizona Teachers Union postigne dogovor sa nekom wealth management firmom (Blackrock, Merril Lynch, Goldman Sachs) da odrzava njihov mirovinski fond. Kada 40 000 ucitelja i profesora nastupa kao jedan kupac onda dobiju tu uslugu puno povoljnije nego da svaki posebno pristupa fondu. Te wealth manegement firme rade sa ogromnim kapitalom i obicno kupuju znacajne udjele u kompanijama i ostvaruju znacajan utjecaj na poslovnu politiku.

U Kanadi veci sindikati, tipa CUPE (Canadaian Union of Public Employees) sami ulazu novac za svoje mirovine. Imas slucajeva da veliki mirovinski fond postane vecinski ili cak 100% vlasnik kompanije. I naravno imaju ogroman utjecaj.

Ja ne kazem da bi mirovinski fondovi trebali imati upravljacki utjecaj u svim kompanijama cije dionice drze. Ja tvrdim da postoji znacajan broj kompanija koje bi bile puno vrijednije i puno profitabilnije kada drzava ne bi imala vecinski udio u njima. I da ima puno vise smisla za mirovinske fondove zamjeniti INA-ine dionice za druge dionice iz drzavnog portfelja.

Cuj, oni vladi (sto automatski ne podrazumjeva i drzavi) rade uslugu. Ja ne vjerujem da ovo rade za dzaba.

The nine most terrifying words in the English language are: "I'm from the government and I'm here to help" - Ronald Reagan


Cuj, oni vladi (sto automatski ne podrazumjeva i drzavi) rade uslugu. Ja ne vjerujem da ovo rade za dzaba.

I to je najveći probelm. Umjesto da država podvuče crtu iza INA-e, odreže gubitke i krene u ostale projekte privatizacije pametnija. Ona će ovakvim dilovima ispod stola, koje naravno neće moći ispunit, zakomplicirat i kompromitirat i buduće privatizacije javnih tvrtki.

Mol ce u ponedjeljak preko ZSE pustiti info o otkupu dionica po 2800, a isplata 31.01.2011. preko SKDD-a.

čini mi se da je taj korda sa t-portala radio u national brokerima koji su andabaku maznuli veliku lovu prije nego su propali,nešto slično kao sad maričić iz prve generacije.

slažem se da mirovinci moraju biti konzervativni a ovo sa inom je debela špekulacija.
ali bolje da kupuju naše dionice nego po njemačkoj,mađarskoj i americi,ipak je lova koja ih puni,a to je 30 milja kuna dnevno skupljena od hrvatske sirotinje.
još bi bolje bilo kad bi bilo deset fondova a ne samo 4 koji više manje sve akcije na burzi kordiniraju zajedno a gazde im sijde u beču i milanu-torinu.sad dojemo do onoga tko je slagao mirovinsku reformu 2000- te.
evo usporedbe:ježić je u rba akademiji jer je oštetio hep za 6 milja kuna preko struje,a nitko ne istražuje kako mu je linić poklonio dioki,i prisilio ostoju da mu ga proda.
kod nas je svima kratko pamćenje.

pisao sam neki dan o eni-ju iz italije i kako oni brane svoje interese,da mi koristimo njihove metode ne bi bilo ni mola ni svih ovih problema.
ali mi na balkanu smo očigledno uvijek bili nečiji robovi pa su nam tu ulogu i dalje namjenili,ista priča je u i u srbiji,makedoniji,bosni.evo sad u srbiji prodaju telekom koji superprofitabilno radi.




Ovo s..nje s Inom je baš ovako:

http://www.tportal.hr/biznis/novaciulaganje/102009/Potresna-ispovijest-clana-mirovinskog-fonda.html


preyebno. [thumbsup]

Ovo što se radi s INA-om je sramota za cijeli financijski sektor RH.
[/quote]

Kada clanak pocinje sa "Pomalo zabrinut za svoju mirovinu" izgubim volju za citati dalje. Nekako sam uspio procitati do pola.

Najveci uteg za Hrvatsko trziste kapitala jeste vlada i pogotovo njeno eksploatiranje ekonomije za potrebu kupovanja glasova. Ima dosta firmi na ZSE koje bi vrijedile vise i stvarala puno vece profite kada vlada ne bi bila vecinski vlasnik. Ako Mirovinski fondovi mogu ove dionice INA-e zamjeniti sa vladom za dionice drugih firmi onda ce napraviti dobar posao. Inace ovo nema nikakvog smisla. Ideja da im ogroman kapital sjedi u kompaniji na cije poslovanje nemaju velikog utjecaja jednostavno nema smisla.

Drugo, ako se ne mogu dogovoriti sa Vladom i prodati joj te dionice mogu ih prodati MOL-u.

[/quote]

Some people get rich studying artificial intelligence. Me, I make money studying natural stupidity



Cuj, oni vladi (sto automatski ne podrazumjeva i drzavi) rade uslugu. Ja ne vjerujem da ovo rade za dzaba.

I to je najveći probelm. Umjesto da država podvuče crtu iza INA-e, odreže gubitke i krene u ostale projekte privatizacije pametnija. Ona će ovakvim dilovima ispod stola, koje naravno neće moći ispunit, zakomplicirat i kompromitirat i buduće privatizacije javnih tvrtki.
[/quote]

Slazem se. Ovo je dugorocno stetno za Hrvatsku ekonomiju, ali ce omoguciti kratkorocni politicki dobitak za HDZ. A to je vladi jedino bitno.

The nine most terrifying words in the English language are: "I'm from the government and I'm here to help" - Ronald Reagan

Jel’ još tko vidio onu prestrašnu MOL-ovu reklamu za otkup dionica INE? [huh]
Ne znam jel to novo (vidjeh ju tek večeras malo prije dnevnika na Novoj), ali ne sjećam se da smo ikad nešto ovakvo vidjeli na TV [lol]

Sjećamo se, doduše, Karduma i Knjaza na vrhuncu euforije 2007.

ali ovo je ipak nešto sasvim drugo.
Bit će da im je jako gusto pa tom reklamom žele da i zadnja bakica zna za to i ispuni formular (jer ona, naravno, ne prati burzu i ne zna za 30kn veću ponudu na kupnji)…
Ili je sve ovo vrhunski spin.
[lol]


Ovo s..nje s Inom je baš ovako:

http://www.tportal.hr/biznis/novaciulaganje/102009/Potresna-ispovijest-clana-mirovinskog-fonda.html

Vjerovatno je ovaj fond manager bio ovako samouvjeren kad su kupovali Ingru na 400 kn i Magmu na 300 kn. Samo stvari su krenule krivo, a kako je on jadan mogao znati da će stvari kreunti naopako!

Ali nema veze vratit će oni te novce kad Inu prodaju po 7000 -8000 kn! [lol] [lol] [thumbsup]



Ovo s..nje s Inom je baš ovako:

http://www.tportal.hr/biznis/novaciulaganje/102009/Potresna-ispovijest-clana-mirovinskog-fonda.html

Vjerovatno je ovaj fond manager bio ovako samouvjeren kad su kupovali Ingru na 400 kn i Magmu na 300 kn. Samo stvari su krenule krivo, a kako je on jadan mogao znati da će stvari kreunti naopako!

Ali nema veze vratit će oni te novce kad Inu prodaju po 7000 -8000 kn! [lol] [lol] [thumbsup]
[/quote]

Mene jedino tješi što pojedinci iz raznih "službi" koji bi trebali istraživati kriminal u financijskoj industriji također jednog dana neće imati mirovinu, a onda nek se zapitaju što su radili za vrijeme radnog vremena. [lol]

ali bi mogli imati brdo jeftino kupljenih dionica tu je razlika




Ovo s..nje s Inom je baš ovako:

http://www.tportal.hr/biznis/novaciulaganje/102009/Potresna-ispovijest-clana-mirovinskog-fonda.html

Vjerovatno je ovaj fond manager bio ovako samouvjeren kad su kupovali Ingru na 400 kn i Magmu na 300 kn. Samo stvari su krenule krivo, a kako je on jadan mogao znati da će stvari kreunti naopako!

Ali nema veze vratit će oni te novce kad Inu prodaju po 7000 -8000 kn! [lol] [lol] [thumbsup]
[/quote]

Mene jedino tješi što pojedinci iz raznih "službi" koji bi trebali istraživati kriminal u financijskoj industriji također jednog dana neće imati mirovinu, a onda nek se zapitaju što su radili za vrijeme radnog vremena. [lol]
[/quote]

pepe7

Uf ovo me vraća u vrijeme 2007. godine………… [thumbsup]

Analitičari odbacuju priče da se mirovinci igraju mirovinama te kažu kako bi bilo dobro da na burzi bude više takvih igara kao što je ova s Inom
ZAGREB – Bitka za Inine dionice od danas se nastavlja na Zagrebačkoj burzi. Glavni igrači su i dalje hrvatski mirovinski fondovi, unatoč kritikama koje su dobili proteklih dana da se tom kupnjom Ine igraju našim mirovinama i da su mogli Ininu dionicu kupovati i po 1700 kuna, a nisu.
Financijski analitičari na to samo odmahuju rukom i kažu: – Da je barem više takvih ‘igara’ kao što je ova s Inom! Fondovi u toj igri, u najgorem mogućem scenariju, mogu izgubiti najviše 1 posto, jer MOL će uvijek biti spreman dati za dionicu 2800 kuna, a oni je sada kupuju po 2830.
Plinska matematika
Ali, mogu i zaraditi, što je puno izvjesnije, od 30 do 50 posto! Pa pokažite nam još neku dionicu s takvim izgledima, kažu analitičari.
Zarada od 30 do 50 posto na Ininoj dionici značila bi da mnogi računaju kako će ta dionica vrijediti od 3600 do 4200 kuna, više nego ikada do sada. Temelj za tu računicu je drastično smanjenje gubitaka na plinskom biznisu, koje će preuzeti država, kupci ili jedni i drugi. Već od 1. siječnja plin za kućanstva poskupljuje 12 posto.
Dobit iz Sirije
Nadalje, analitičari kažu da je Ina danas puno bolja kompanija nego što je bila 2008. godine, kad je MOL također nudio 2800 kuna za njenu dionicu. Već je tada bilo signala da bi MOL pristao dati i znatno više, do 3400 kuna. A samo na plinskom biznisu, kad se riješi gubitaka, računa se da će dobit Ine biti petstotinjak milijuna kuna veća nego sada.
Sljedeći razlog za rast dionice su polja u Siriji koja će donijeti stotinjak milijuna eura dobiti. I najvažnije, modernizacija rafinerije Rijeka pretvara Inu u velikog izvoznika, prije svega u Italiju, Sloveniju i Austriju. Talijani imaju rafineriju u Montovi, u vlasništvu MOL-a, koja ne može opskrbljivati cijelu sjevernu Italiju. Slovenija je isključivi uvoznik goriva, a godišnje troši više od tri milijuna tona derivata. Austrija također ima premale rafinerijske kapacitete za svoje potrebe, a Mađari tu ne mogu uskočiti s vlastitom proizvodnjom jer je njihova rafinerija već sada prenapregnuta i za njihovo, domaće tržište.
Mirovinci se od danas nastavljaju natjecati za taj komadić svijetle poslovne budućnosti Ine.
U brokerskim nam krugovima kažu da bi trgovanje išlo i brže da brokerske kuće imaju kapaciteta. Nakon prva dva dana, u kojima su se prodavali i veliki paketi dionica, posljednja dva dana tržilo se od 45 do 50 tisuća dionica dnevno jer brokeri ne mogu obraditi više naloga. Stoga će se tim ritmom, očekuje se, trgovanje nastaviti i sljedećih dana.

Uglavnom čvrsti asseti.........i nešto kartušine za razbibrigu

New Report

Close