INA (INA-Industrija nafte d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska INA (INA-Industrija nafte d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Nikako nevalja.
Do prije nekoliko dana problem je bio Ugovor i prava MOL-a s manje od 50% dionica. Sada MOL želi postati večinski vlasnik s više od 50% dionica, e sada je Ugovor dobar.
No, po mom je Ugovor problematičan, jer MOL je osigurao kroz Ugovor svoju poziciju i upravljačka prava, a postotak dionica je u tom smislu sada nebitna.
Da nije tako Vlada bi mogla ponuditi više od 2800 kn i držati u šaci MOL. Najvjerojatnije bez Ugovora nebi bilo niti ponude od 2800 kn. ( niti 505 miljona dolara, niti prve ponude od 2800 kn niti sadašnje ponude)
Što se tiče ulaska u EU tu najvjerojatnije nije bitno što misli predsjedavajuči Unijom, već sve članice Unije. Taj slučaj smo vidjeli s Slovenijom, pa i nekim drugim članicama Unije. Istina na primjeru Slovenije je vidljiva i obostrana gospodarska šteta, najvjerojatnije više na strani Slovenije kao puno večeg izvoznika u Hrvatsku nego obrnuto. Tako da Mađarska najvjerojatnije nebi postupila na navedi način.
Naprosto MOL ima pravo dati ponudu, isto tako i neko drugi ima pravo na javnu ponudu.
MOL će INU dovesti u profitabilne vode, uvesti normalno poslovanje i omastiti brkove. Takovu dionicu bi bilo logično držati u svom portfelju, no rizično jer INA ima svog Big bossa i pitanje je kako će se odnositi prema ostalim dioničarima. MOL lako dobit ostavi u Mađarskoj, pa nema razvoja INA-e ili dividende.

Ovom ponudom mađara, situacija se po mom mišljenju, dosta zakomplicirala.Dolazi u nezgodno vrijeme za nas i mislim da bi mogla narušiti odnose između Mađarske i Hrvatske. Znamo da od nove godine Mađari dolaze na čelo EU i neće biti lako izaći iz ove zavrzlame, koja će nastati, kao pobjednik.
Ova ponuda ima dva pravca: prvo ako uspiju prijeći 50% otkupom ostatka dionica biti će većinski vlasnici.Drugo ovom ponudom imaju manevarski prostor da se riješe plinskog bisnisa, odnosno da odustanu od kupnje 8% dionica u zamjenu da vlada otkupi plinski biznis i tako se riješavaju gubitka.S mađarske perspektive oni dobivaju u oba slučaja. A s obzirom da će predsjedati EU mislim da će pritiscima, za sebe izvući najbolje.
Mislim da je vlada odavno trebala otkupiti ostatak free float dionica, a ako i nije, neka sada dade kontra ponudu od 2500 kn. Ja bih svoje prodao(a mislim i većina nas) i po nižoj cijeni samo da ih se hungaroidi ne dočepaju, pa makar ti novci završili za kampanju ili ko zna već di…!
Kad me već kradu, neka me kradu moji a, ne stranci!

Pozdrav!

MOL će INU dovesti u profitabilne vode, uvesti normalno poslovanje i omastiti brkove.

MOL je unazadio INU.
INA nije ništa pokrenula u HR ako izuzmemo projekt sjeverni Jadran gdje su skupa s talijanima.
U svijetu posebici Siriji INA spada u vrh a i to je učinjeno po starim projektima i planovima.
Zašto su stali upstream projekti u HR – zato što je to odgovaralo MOL-u i interesima javnih i tajnih vlasnika MOL-a.

@Pinkerton
zašto bi se rješili plinskog biznisa? Pa to je dobar biznis. Hrvatska bi trebala držati energetski sektor pod nadzorom – energetska neovisnost. Samo nema novca.
Jedini RH odogovro na plinski biznis je daljnja liberalizacija odnosno dovesti druge ponuđače plina ( recimo Gazprom ili slično ).
Osobno mislim da u "osjetljivim" sektorima ( energetika, vode, banke , osiguranja … ) struktura vlasništva nebi smjela biti s večinskim vlasnikom. To se moglo / može i zakonski regulirati i nije nepoznato u praksi. Normalno to je trebalo uraditi prije privatizacije.

tako puno buke i galame zbog izvrsne ponude

ovo je najbolja vijest za vlasnike ine koja im se mogla dogodit! pa cak da i (vlada svojim pritiskom) poniste ponudu mola, cijena dionice ce ludo porasti nakon suspenzije…
boli dionicare ine briga da li je naftni biznis hrvatski ili madjarski. pa svi oni imaju dionice da bi na njima zaradili a ne da bi glumili patriote!

mogu samo konstatirat, blago onima koji su od pocetka 2009 do danas kupili (i zadrzali) kupili inu, a nama looserima koji ju nemamo, zelim vise srece drugi puta!

Stop telling lies about me and I'll stop telling the truth about you.


MOL će INU dovesti u profitabilne vode, uvesti normalno poslovanje i omastiti brkove.

MOL je unazadio INU.
INA nije ništa pokrenula u HR ako izuzmemo projekt sjeverni Jadran gdje su skupa s talijanima.
U svijetu posebici Siriji INA spada u vrh a i to je učinjeno po starim projektima i planovima.
Zašto su stali upstream projekti u HR – zato što je to odgovaralo MOL-u i interesima javnih i tajnih vlasnika MOL-a.
[/quote]
Da si ti večinski vlasnik, da li bi imao 2 rafinerije (Sisak i Rijeka) na udaljenosti od 200 km? Da li bi imao smisla za višak radne snage? Da li bi zadržao neprofitabilne sektore ili ih učinio tržišno profitabilnim ili zavorio? Da li bi dobre projekte prebacio u svoju matičnu firmu ili dijeli s ostalim dioničarima? Preuzeo poslovanje u svoje ruke i nadzor ili ostavio da stvari dalje teku kao do prije godinu dana?

A opcija zamjene dionica iz državnog portfelja, naravno uz određeni diskont ??, n.p.r. 12 dionica Ht / 1 dionica Ina …..

E moji Hrvati , što ste glup narod …
Sad kad je gotovo , tražite nekakvu pravicu …Sad bi vidim i jare i pare….hi hi hi nema…..
Kad su se novci trošili na sve strane nitko se bunio nije ……

Sad nije mi jasno , peyo bi oteo kao dionice MOLu , ako dobro razumijem ,
neki bi da država koja je prodavala po 1600 ponovo da ponudu po 2900,
ovi iz HDZa ljuti jer nisu saznali na vrijeme da se ukrcaju po 1700 ,
svak bi sada nešto …. KAD JE GOTOVO ….

Kompletna država me sad podsjeća na jednog mog susjeda iz Matulja domaći čovijek (a ima takvih bezbroj slučajeva)
Taj je imao jednu građevinsku parcelu 1000m2 , pa je prodao jednom pugeru za 50 000 EURA,
novac rasprčkario (odmah lizing đip,skijanje skuter 250cc) a purger napravio na zemljištu 6 stanova…

Pa kaže on meni – on ti se ovdje doselio , furešt (stranac) a prodaje po 100 000 EURA svaki stan , puno će zaradit ….
A ja nemam ništa ….[cry]
[bye] [bye] [bye]

smanjuje se minus.......

VLADA JE DOVEDENA U SAH-MAT POZICIJU.

Sasvim je bilo logicno da MOL zeli vecinski udio i ovom pondum ce to i ostvariti a nasa Vlada ce nazalos morati pristati na to jer od 01.01.2011g. EU presjeda opravo Mađarska Vlada koja drzi sve konce u rukama za zavrsne pregovore koji nasi namjeravaju zvrsiti do konca predsjedanja iste.

LOGIKA KAZE:[u] A ko se usprotivite prodaji 8% mogli bi imati problema sa Mađarskom Vladom!!!!!!!![/u]

Što se do jučer moglo ….

I da skratim priču ….

Ovako 50 komada po 1700 KN = 85 000 KN (12 ooo EURA)
zarada 55 000 KN (7 500 EURA)
I TATA BI SINE….

smanjuje se minus.......

Dosadašnja situacija za HR bila je OK jer niti mi niti Mađari nemamo preko 50%.
Podlošću Ungara sad postoji realna opasnost da ovom općom ponudom dođu na preko 50%, u tom slučaju državni udio drastično gubi na vrijednosti jer ga više nikom neće moći prodati nego samo ungarima! Što će nekome manje od 50% dionica za što bi iskeširao ogromne pare državi!?

Zato je nepohodno da država na bilo koji način sruši ungarsku ponudu i zatim raspiše javni natječaj za prodaju svog državnog dijela! Ako treba neka promijene i Zakon o INA-i, isto kao što su ungari napravili da izbace Ruse tako i mi trebamo izbaciti ungare van iz INE!

Hrvatska ulazi u EU glasovima 30% biračkog tijela. 70% birača nije dalo svoj glas za ulazak u EU!


VLADA JE DOVEDENA U SAH-MAT POZICIJU.

Sasvim je bilo logicno da MOL zeli vecinski udio i ovom pondum ce to i ostvariti a nasa Vlada ce nazalos morati pristati na to jer od 01.01.2011g. EU presjeda opravo Mađarska Vlada koja drzi sve konce u rukama za zavrsne pregovore koji nasi namjeravaju zvrsiti do konca predsjedanja iste.

LOGIKA KAZE:[u] A ko se usprotivite prodaji 8% mogli bi imati problema sa Mađarskom Vladom!!!!!!!![/u]


Na što to treba pristat naša Vlada?
Zašto MOL nema pravo na javnu ponudu?

New Report

Close