INA (INA-Industrija nafte d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska INA (INA-Industrija nafte d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.


ad 2. čitao sam neki dan u novinama da europski investitori nemaju pojma o Ini i da nema nikakvog interesa izna Hrvatske

čuj, ja sam načuo kako mnoge nije zanimala INA s ovog i onog drugog foruma pa su ga tajno kupovali, to što tamo piše ne znači da je istina, dapače, mislim da je potpuno suprotno


Misliš da je 45000 građana dalo svoje ponude računajući na cijenu od 1900 kuna? A usporedba s cijenom stanova je u najmanju ruku pogrešna. IPO je nešto drugo, a ne prodaja dionica po najboljoj cijeni. To će doći kasnije na red.

45 000 građana je dalo ponudu za INU.
Nadali su se cijeni od 1400 ali bili su spremni platiti i 1900.
I ne samo da su bili spremni nego su dali i obvezujuću ponudu i uplatili sredstva.
Odluka da se ide sa 1690 a ne sa 1900 je politička.
Osobno nemam ništa protiv toga i sam sam kupio nešto dionica.


kmet: ”
Mislim da ste totalno u krivu, u svemu što ste naveli. ” mauricije: ” kmet: ” Ali ako moramo biti cestni, ovaj IPO je na stetu hrvatskih gradana. ” IPO je najmanje na štetu hrv. državljanja ” Ja ne vidim ekonomsku logiku prodati dionicu po 1690 kuna, ako imate potraznju po 1900 kuna. Logika ovdje je samo politicki populisticka. Da li ministar bi prodao recimo svoj osobni stan za 1690 EUR/m2 ako mu nude 1900 EUR/m2? Lako je dobivati bodove prodajom tudem, a vlada to radi, a vi to ne vidite, ili necete, jer ste zainteresirana strana. Ali problem je da mediji ne upravljajo svoj posao i o tome uobce ne pisu. Koj ce nadoknaditi proracunu 210 kuna po dionici, odnosno nekoliko stotina miliuna kuna. Vlada ih daje nama koji smo kupili dionice, oko 40.000 ljudi, a ih uzima od svih ostalih 4,5 miliuna drzavljana. Nisam jos video sa vase strane kontra argumente, samo neprihvacenje moj stav?
inače…skoro svi će ti reći: “koga boli k…. za 4 miliona koja nisu upisali zato jer svi pričaju da je pljačka,jer je na komentarima članaka na jutarnjem i večernjem najviše financ.analitičara i pametnjakovića i zato jer će nas vlada odrati.”treba misliti svojom glavom.ni nama nije bilo svejedno ali smo se upustili u rizik.ovo nema veze s burzom.ovo je bila čista politika i to je u kupnju trebalo ukalkulirati. btw. smatram da je pri 1900 kn ova dionica trenutno mnogo povoljnija od 80% dionica na tržištu.
[/quote]
Pri 1900 kn/ kom ova je dionica povoljnija od 99,5 % dionica na VSE i ZSE.


ja zadajem nalog na 1590, možda naleti neki paničar…..

slatka, ja prodajem po 2590.
cijena vrijedi samo za petak poslijepodne.

Vjeruj mi nisi te sreće….pretpostavljam da će sutra cijena najviša moguća biti između 2100-2200kn….to je najviše moguće….a i vidjet ćemo kako će se sutra stvar razvijati….
[smiley2]

Brokeri očekuju rast Ininih dionica
Budući da vjerojatno nitko, ili barem većina institucionalnih investitora, nije dobio onoliko dionica koliko je želio, pretpostavlja se da će morati ponuditi određenu premiju kako bi ih se domogao….
…Tomu svakako pogoduje veliki interes za alokaciju dionica, čime je odnos ponude i potražnje (ionako narušen obećanom nagradom za suzdržavanje od prodaje u idućih godinu dana), doista izbačen iz ravnoteže. Budući da vjerojatno nitko od institucionalnih investitora nije dobio onoliko dionica koliko je želio, pretpostaviti je da će kupci morati ponuditi određenu premiju kako bi se domogli svježih dionica. To jednostavno otvara prostor pozitivnom trendu, te se kao prva ozbiljnija prepreka najčešće navodi gornja granica obznanjenog raspona (1900 kuna) oko koje bi nešto izraženija prodaja mogla apsorbirati naglašenu potražnju kupaca.
Cijenu bi mogao pumpati i ‘Santa rally’
Vrlo je važan i pravi trenutak cijele priče koja se odvija neposredno pred završetak godine. “Santa rally”, kako ulagači nazivaju uobičajeni trend rasta cijena dionica na razvijenim tržištima kapitala krajem godine, nije nikakav plod slučajnosti, već odraz naglašene aktivnosti institucionalnih investitora koji godinu žele zaključiti s najboljom mogućom izvedbom i na sve moguće načine pokušavaju ušminkati svoje rezultate. Opisani scenarij evidentno zadovoljava definiciju momentum-driven faze koja bi trebala obilježiti početak trgovine dionicama, a na Upravi kompanije ostaje da opravda visoka očekivanja i kontinuiranim poboljšanjem fundamentalnih indikatora osigura dugoročan trend rasta dionica.
Izvor: Poslovni dnevnik, 1.12.2006.

Bez straha, pohlepe i sentimentalnosti.

Sve govori u prilog rastu i to povećem već prvog dana.
Kako bi rekao Kucilo – hihihi[smiley11][smiley11][smiley2]

sjele dionice INE na račun SDA i to se može provjeriti ako se već prije ima račun jer ne vjerujem da je već pošta ljudima stigla doma

Stavio nalog na kupnju ( na prijedlog Ludog Konja ), možda mi uvale, hi,hi,hi ( kako bi rekao poglavica Deset Medvjeda )[smiley2]

Benjamin Graham: "Odlično društvo nije i odlična investicija, ako ste dionicu previše platili." MPT: "Prodali su naše snove Judini sinovi........."

ja sam baš jako uzbuđen.

meni neda da metnem nalog na kupnju [smiley3][smiley3
ima nekakvu null vrijednost (vjerojatno nema trenutne cijene)


ja sam baš jako uzbuđen.

nemoj samo da ti krv dođe do mozga

inače, taj osjećaj koji proživljavaš ti i većina koja se bavi dionicama je vrlo opasan i kada ga nema kao da postoji neka praznina, zar ne?

sličan osjećaj kao i o drugim ovisnostima, kada nema patiš

ne vjerujem da je INA dobar posao.
pametno će uraditi onaj tko što prije proda dionice jer već u startu ove dionice cijena je visoka.drugi problem je što se stanovništvo masovno predbilježilo na dionice i dobilo ih,pa se postavlja pitanje tko će sada kupiti te dionice.treći je problem što je većina onih koji su kupovali u biti slabe ruke,a slabe ruke su nestrpljive i kao što brzo kupuju,tako isto i brzo prodaju.
četvrto je da radnici INA-e imaju dionice koje su dobili po 630 kuna.
zapravo iz mog iskustva najbolje je pričekati da ocva dionica dobro padne,da se slabe ruke istresu ,a tek onda ukoliko je cijena jako pala i drži se natoj razini trebalo bi ju dokupiti.
novac na burzi se zaradjuje samo onda ako kupite dionice ispod njene cijene,znači što je moguće jeftinije,a dionica INA-e nije jeftina.
meni moje iskustvo kaže:NE KUPUJ,ČEKAJ !

New Report

Close