INA (INA-Industrija nafte d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska INA (INA-Industrija nafte d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.


a mislite li da ce fondovi krenuti u kupnju odmah u startu?

Mislim da hoće. Njima bi bilo najbolje da se ujedine u kartel i da ne kupuju dionice nekih par mjeseci, međutim tržište je otvoreno i svaki onaj tko se hoće bolje pozicionirati mora se požuriti. Tako bi kartel bio ne samo izrazito nestabilan sustav (analogija iz fizike[smiley11]) već i izložen prema vanjskim utjecajima.

Tko leti vrijedi, tko vrijedi leti, tko ne leti ne vrijedi

da sam ja fond manager dogovorio bi se s ostalima (ionako se sve dogovaraju) da ne kupujemo i onda će kad tad netko postati paničar i dati i ispod 1690 kad ga kredit pritisne. tako bi ja radio.


da sam ja fond manager dogovorio bi se s ostalima (ionako se sve dogovaraju) da ne kupujemo i onda će kad tad netko postati paničar i dati i ispod 1690 kad ga kredit pritisne. tako bi ja radio.

Možda ne nekim drugim dionicama ali potražnja za INO-om je velika. Vjerojatno bi se brzo pojavali oni koji bi iskoristili situaciju i izigrali ostale. A što je sa konkurencijom iz vana? Uglavnom, neprovedivo.

[color=blue]Come to Quark's, Quark's is fun, come right now, don't walk, run![/color] Quark je trejder, špekulant i investitor. U svojim komentarima prenosi informacije iz medija ili iznosi svoje osobno mišljnje. [u]Quarkovi komentari nisu savjeti za kupnju ili prodaju dionica[/u]. U večini slučajeva Quark posjeduje ili je posjedovao dionice o kojima piše.


da sam ja fond manager dogovorio bi se s ostalima (ionako se sve dogovaraju) da ne kupujemo i onda će kad tad netko postati paničar i dati i ispod 1690 kad ga kredit pritisne. tako bi ja radio.

Upravo zato je vlada i dodjelila tu količinu stranim investitorima. Kao i cijenu Plive nekad tako će i cijenu Ine diktirati LSE

[center][i]Nekoć sam ganjao Pticu trkačicu, sada ganjam samo lovu[/i][/center]


cayman006: ” da sam ja fond manager dogovorio bi se s ostalima (ionako se sve dogovaraju) da ne kupujemo i onda će kad tad netko postati paničar i dati i ispod 1690 kad ga kredit pritisne. tako bi ja radio. ” Možda ne nekim drugim dionicama ali potražnja za INO-om je velika. Vjerojatno bi se brzo pojavali oni koji bi iskoristili situaciju i izigrali ostale. A što je sa konkurencijom iz vana? Uglavnom, neprovedivo.

ML i RBA su stabilizatori cijene, odnosno njihov posao nakon IPO-a je da drze razliku u cijeni izmedu LSE i ZSE unutra odredenog postotka (1,5% mislim), kao sto je bilo i slucaj Plive.
Uostalom, ako bi cijena na LSE dosta odstupala od ZSE, pojavila bi se mogucnost arbitraze, odnosno kupovanja na jednoj i prodavanja na drugoj… a to nece ici.

Vaš link

Čini se da je pred INA-om dobra zima. Ovaj put mi je drago [smiley11]

Tko leti vrijedi, tko vrijedi leti, tko ne leti ne vrijedi


. Uostalom, ako bi cijena na LSE dosta odstupala od ZSE, pojavila bi se mogucnost arbitraze, odnosno kupovanja na jednoj i prodavanja na drugoj… a to nece ici.

Zašto ne, tako se radilo i sa Plivom.

[b]MOŽE LI BOLJE ?![/b]

Vec dugo citam ovaj forum ali evo da sluzbeno dam i svoj prvi post 🙂

Po mojoj logici cijena dionica u prvih par dana bih trebala doci do 2090kn.
To je neka razumna cijena koja bih navela ljude da bar razmisle o registraciji dionica kod brokera te eventualnoj prodaji. To je cijena ispod koje dionice nebi smjela past jer bih ljudi bili nezadovoljni a 40 tisuca glosova ipak nesto i znaci.

My God, it's full of stars!!

asd:

. Uostalom, ako bi cijena na LSE dosta odstupala od ZSE, pojavila bi se mogucnost arbitraze, odnosno kupovanja na jednoj i prodavanja na drugoj… a to nece ici.

Zašto ne, tako se radilo i sa Plivom.

Upravo zato se i ostavio jedan dobar dio za izlistanje na LSE. Oni će diktirati cijenu koja će se prenositi i kod nas na tržištu i neće biti puno manevarskog prostora.
Sa time je vlada (po mom mišljenju) imobilizirala moguće “manipulacije” fondova cijenom i osigurala kontinuiran rast u bliskoj budućnosti.

Be vewy vewy quiet. I'm hunting wabbits!


da sam ja fond manager dogovorio bi se s ostalima (ionako se sve dogovaraju) da ne kupujemo i onda će kad tad netko postati paničar i dati i ispod 1690 kad ga kredit pritisne. tako bi ja radio.

Pa ti si očito neki jako dobar političar kad misliš da bi mogao ujediniti bar 30-ak fond menadžera iz cijele Europe, od onih kojih su neki predali bianco ponude do onih koji su ponudili upisati čitavu emisiju. A ukupna potražnja je bila 22 milijarde na ponudu od 2,8 milijardi… Da nisi možda promašio zanimanje [smiley2]


Mislim da ste totalno u krivu, u svemu što ste naveli.


kmet: ” Ali ako moramo biti cestni, ovaj IPO je na stetu hrvatskih gradana. ” IPO je najmanje na štetu hrv. državljanja

Ja ne vidim ekonomsku logiku prodati dionicu po 1690 kuna, ako imate potraznju po 1900 kuna. Logika ovdje je samo politicki populisticka. Da li ministar bi prodao recimo svoj osobni stan za 1690 EUR/m2 ako mu nude 1900 EUR/m2? Lako je dobivati bodove prodajom tudem, a vlada to radi, a vi to ne vidite, ili necete, jer ste zainteresirana strana. Ali problem je da mediji ne upravljajo svoj posao i o tome uobce ne pisu. Koj ce nadoknaditi proracunu 210 kuna po dionici, odnosno nekoliko stotina miliuna kuna. Vlada ih daje nama koji smo kupili dionice, oko 40.000 ljudi, a ih uzima od svih ostalih 4,5 miliuna drzavljana. Nisam jos video sa vase strane kontra argumente, samo neprihvacenje moj stav?

Misliš da je 45000 građana dalo svoje ponude računajući na cijenu od 1900 kuna?
A usporedba s cijenom stanova je u najmanju ruku pogrešna. IPO je nešto drugo, a ne prodaja dionica po najboljoj cijeni. To će doći kasnije na red.

Bez straha, pohlepe i sentimentalnosti.

New Report

Close