INA (INA-Industrija nafte d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska INA (INA-Industrija nafte d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.


na 900 kn ?

točno, nominala je 900,00 kuna, osim ako Sindikat ne dogovori drugačije



Da li se gubi pravo na bonus ako se upisu dionice INE kod svog brokera?
….

mreich: ”
…2 dionice nakon godinu dana dobiva samo onaj koji nije imao nikakve
promjene stanja u SDA, odnosno moraju biti na slobodnoj poziciji
registrirane s izdavateljem. To znači da ih ne možeš staviti u portfelj
ili otvoriti nalog kod brokera, jer ih u tom slučaju moraš registrirati
s dotićnom brokerskom kućom, pa više nisu registrirane s izdavateljem.

Da li to znači da se na njih ne može dignuti ni margin kredit (koliko
znam zahtjeva reg. dionica na banku?) ??
Ako je tako, onda je onima koji žele čekati bonus dionicu, a kupili su
ih u gotovini, lova prilicno zarobljena??
Srećom, ja sam svoje ipak kupio na kredit!! [smiley1]
Dijelom i zbog toga da ih sakrijem od samoga sebe [smiley10]

[/quote]

Zaključujem samo jedno, da će cijena samo na nekoliko likvidnih dionica više oscilirati od očekivanih 10% prihoda na INI a i INA isto tako. Mogućnost veće zarade dok su ruke slobodne drugim riječima. Kolege indijanci bi rekli: ” Tko živ tko mrtav za godinu dana”.

.Uspjeh nije cilj, već sredstvo da se teži još višemu.

Biće tu 100% zarade u godinu dana, tako mi kažu ovi iskusniji investitori. Ja uopće ne dvojim oko toga.


pope: ” da ne čačakam po cijelom forumu, da li netko zna točno kada će se ponuditi dionice na otkup ininim sadašnjihm i bivšim radnicima. Je li popust za njih na ovu cijenu od 1690 kn i da li postoje količinska ograničenja kupnje i koja su. ” računaj 6 mjeseci od sada, a diskont će biti na nominalu za sada, još su u pregovorima Sindikat i Vlada

Nominala je 900 kn.
Ako na to bude išlo još 20% popusta + 1% na svaku godinu staža dolazimo do prosječne cijene od oko500- 600 kn/ dionici.
Mislim da će ovo utjecat na smanjenje tržišne cijene koja bi do 05/2007 trebala debelo prijeći 2500-3000 kn.


Biće tu 100% zarade u godinu dana, tako mi kažu ovi iskusniji investitori. Ja uopće ne dvojim oko toga.

znas kaj – mislim da si blizu istine.
[smiley8]

i znam da cu se na kraju udarat po cunki sto nisam uspio vise casha skupit.

Vlada 51%
Mol 25%
Fond branitelja 7%
IPO 17 %
Čijim dionicama će se trgovati na burzi? Da li samo dionicama kupljenim na IPO-u ili vlada misli prodavati od svog dijela?
Taj podatak nisam vidio forumu, a ni u medijima.

Vlada neda, jer čuva većinski paket, Molu nije u interesu prodavati, 7% je u fondu..
Ostale su IPO-dionice (17%) . Sasvim dosta za trgovinu.[smiley2]

Be vewy vewy quiet. I'm hunting wabbits!

UTVRĐENA NAČELNA RASPODJELA ININIH DIONICA

AZ Fond najveći institucionalni ulagač u Inu

Domaći mirovinski i investicijski fondovi pripremaju se izraziti nezadovoljstvo razmjerom podjele Ininih dionica između domaćih i stranih institucionalnih investitora
U noći s ponedjeljka na utorak Vlada i Povjerenstvo za alokaciju obavili su načelnu raspodjelu dijela dionica iz IPO-a Ine koje su namijenjene institucionalnim investitorima. Već je pri objavi cijene iz Banskih dvora naznačeno da će nakon što se s 54 posto iz IPO-a namire građani, osnovni omjer raspodjele preostalih 46 posto dionica među institucionalnim investitorima biti 35 posto za domaće, a 65 posto za strane velike ulagače. Tako će institucionalni investitori biti u prilici dijeliti dionice Ine vrijedne ukupno 1,3 milijarde kuna. Strancima je ukupno otišlo 840 milijuna kuna, a ostatak dionica vrijednih 460 milijuna kuna dobili su domaći veliki ulagači.
Samo sitniš
U odnosu na vrijednost neobvezujućih ponuda koje su institucionalni investitori uputili Vladi rijetko da će tko imati pravog razloga za zadovoljstvo jer će se zapravo morati zadovoljiti sa “sitnišem”. Osobito to vrijedi za domaću fondovsku i financijsku industriju. Čuje se da predstavnici Udruge mirovinskih fondova i Udruge investicijskih savjetnika pripremaju priopćenje kojim će pozdraviti Vladinu odluku o privatizaciji Ine putem IPO-a, ali i iskazati nezadovoljstvo činjenicom da su hrvatski institucionalni investitori u alokaciji participirali u manjem omjeru nego strani investitori. No u situaciji u kojoj je bila velika dilema hoće li i koliko od paketa uopće otići na Londonsku burzu, hrvatski financijaši bi, znajući važnost Londona za buduću likvidnost dionice, na koncu trebali biti općenito zadovoljni podjelom. Dionica jednostavno nije bilo dovoljno da bi se zadovoljila ukupna količina upisanih želja. Ipak, razlike među hrvatskim investitorima su vjerojatno manje nego je slučaj sa strancima koji su ipak najviše pridonijeli ukupnoj visini ponuda, a koje su dosegle čak četiri milijarde dolara, među kojima je, čuje se, najveći dodijeljeni paket bio 12.000 dionica ili četiri milijuna USD što ukazuje na veliku disperziju na inotržištu. Za usporedbu, fond kojem je otišao taj paket upravlja četiri puta većom imovinom nego je procijenjena ukupna vrijednost hrvatskog tržišta kapitala. Istodobno, najveći domaći investitor dobio je paket dionica vrijedan gotovo 12 milijuna USD. Glavna bojazan nekih domaćih velikih ulagača je da su dionice Ine u Londonu podijeljene među špekulativnim igračima. No, kako se čuje, ključni kriterij kojim se Povjerenstvo vodilo u dodjeli dionica strancima bio je njihov dugoročni interes za praćenjem Ine. Iz toga se može zaključiti da su strani “špekulanti” u primarnoj podjeli ostali kratkih rukava. Službena statistika alokacije po svoj prilici neće biti objavljena prije petka (1.prosinca). Vlada očito nije željela brzati s objavom detalja računajući da postoji mogućnost da netko od investitora na koncu odustane od svoje ponude. Lako je moguće da će biti ulagača nezadovoljnih količinom alociranih dionica u odnosu na podnešenu ponudu ili pak onih koji su zbog malog paketa izgubili interes za ulaganjem. Tek kad se po rapodjeljenim količinama obave i uplate sa sigurnošću će se moći govoriti koliko koji od institucionalnih investitora participira u vlasništvu Ine.
Prednost mirovnicima
Ipak, poznato je da je od domaćih institucionalnih investitora Vlada prioritet dala mirovinskim fondovima koji su dobili 40 posto od paketa namijenjenog domaćim igračima. Konkretno, mirovinci će među sobom podijeliti 175.000 dionica, i to po kriteriju visine tržišnog udjela.

Vaš link

Domaći investicijski fondovi, banke i brokerske kuče dobit će nešto manje od 300 miliona kuna dionica INE.
Pravi sitniš – mislim da će cijena već prvog dana biti preko 2000 kuna također mislim da će i kompletno tržište rasti – investicijski fondovi su dobili puno manje od očekivanog.
Odlično za nas male investitore.[smiley2][smiley2]

[color=blue][u][b]" pessimus dux Croatorum "[/b][/u][/color]

Bit će na burzi pa neka kupuju. [smiley2]

AZ Fond najveći institucionalni ulagač u Inu

Dodijeljen mu je vjerojatno paket vrjedniji od 65 milijuna kuna

U noći s ponedjeljka na utorak Vlada i Povjerenstvo za alokaciju obavili su načelnu raspodjelu dijela dionica iz IPO-a Ine koje su namijenjene institucionalnim investitorima. Već je pri objavi cijene iz Banskih dvora naznačeno da će nakon što se s 54 posto iz IPO-a namire građani, osnovni omjer raspodjele preostalih 46 posto dionica među institucionalnim investitorima biti 35 posto za domaće, a 65 posto za strane velike ulagače. Tako će institucionalni investitori biti u prilici dijeliti dionice Ine vrijedne ukupno 1,3 milijarde kuna. Strancima je ukupno otišlo 840 milijuna kuna, a ostatak dionica vrijednih 460 milijuna kuna dobili su domaći veliki ulagači.

U odnosu na vrijednost neobvezujućih ponuda koje su institucionalni investitori uputili Vladi rijetko da će tko imati pravog razloga za zadovoljstvo jer će se zapravo morati zadovoljiti sa “sitnišem”. Osobito to vrijedi za domaću fondovsku i financijsku industriju.

Ipak, razlike među hrvatskim investitorima su vjerojatno manje nego je slučaj sa strancima koji su ipak najviše pridonijeli ukupnoj visini ponuda, a koje su dosegle čak četiri milijarde dolara, među kojima je, čuje se, najveći dodijeljeni paket bio 12.000 dionica ili četiri milijuna USD što ukazuje na veliku disperziju na inotržištu. Za usporedbu, fond kojem je otišao taj paket upravlja četiri puta većom imovinom nego je procijenjena ukupna vrijednost hrvatskog tržišta kapitala. Istodobno, najveći domaći investitor dobio je paket dionica vrijedan gotovo 12 milijuna USD. Službena statistika alokacije po svoj prilici neće biti objavljena prije petka (1.prosinca).

Poznato je da je od domaćih institucionalnih investitora Vlada prioritet dala mirovinskim fondovima koji su dobili 40 posto od paketa namijenjenog domaćim igračima. Konkretno, mirovinci će među sobom podijeliti 175.000 dionica, i to po kriteriju visine tržišnog udjela. Drugim riječima, najviše će razmjerno udjelu na tržištu većem od 40 posto dobiti AZ fond, a riječ je o paketu vrjednijem od 65 milijuna kuna. Ostatak paketa će se podijeliti među igračima fondovske i financijske industrije – investicijskim fondovima, brokerskim kućama, osiguravajućim kućama i bankama.

Izvor: Poslovni dnevnik, 29.11.2006.

Puno je važnije da su strani fondovi dobili velikih 5% INE, ali usitnjeno na veliki broj tih fondova. Bit će žestoke trgovine, jer mnogi od tih fondova će htjeti povećati svoj udio.

Bez straha, pohlepe i sentimentalnosti.


Ipak, poznato je da je od domaćih institucionalnih investitora Vlada prioritet dala mirovinskim fondovima koji su dobili 40 posto od paketa namijenjenog domaćim igračima. Konkretno, mirovinci će među sobom podijeliti 175.000 dionica, i to po kriteriju visine tržišnog udjela.
—-

Oni su DOBILI da PODJELE?

Nije mi jasno da li vlada prodaje ili dijeli INU?

New Report

Close