INA (INA-Industrija nafte d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska INA (INA-Industrija nafte d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.


Čitao sam ovu sagu o INA-i na oba foruma i zaključio slijedeće. Ljudi na forumu preko puta, koji su slovili kao najveći autoriteti i znalci fundametalne i tehničke analize su ocjenili da kupnja dionica nije isplativa i od iste odustali. Mislim da je to bilo po onoj ma šta masa zna, pa valjda se ja ipak u to bolje razumijem…Moram priznati da sam i sam nakad slušao savjete od istih vjerujući da se oni možda u neke stvari bolje razumiju….ali…. Ovo nisam dosad pisao, ali mislim da je INA bila zicer. Dobro još se ne zna kako će kotirati na burzi, ali vidjet ćemo…Ako sam u krivu posut ću se pepelom…. U knjizi od Buffeta u svom prvom poglavlju isti ističe Jednostavnost, kao glavni kriterij pri kupnji dionica. Ovo je po meni bio takav primjer. Oni koji su si utvarali da nešto znaju, tražili su u svojim računicama greške i razloge da ne kupe….Pa ipak to njima leži…Znaju oni bolje prilike…Neka, svaka čast… Ovo pišem isključivo iz razloga, što će neki budući investitor danas sutra možda čitati postve na oba foruma i na osnovu terminologije, analize dionice, i postva raznih “znalaca” biti naveden na krivi put….Dovoljno je samo pogledati što je koji mislio o INA-i. P.S. Svaka čast izuzecima (p.s. čitaj: vodoinst)

Mislim da niste u pravu kolega, dio ulagača je bio u uvjerenju da će zaraditi dobro kod određenih dionica čije su cijene pale u trenutku kada se sve rasprodavalo za INU.
Prema tome postotak je postotak , niej bitno na kojoj je dionici ,ako prvog dana INA na burzi ostvari rast od 10-15 % , a do toga dana taj isti ulagač ostvari isti taj prinos u onoj korekciji kada je kupio neku drugu dionicu ( možda viši, a možda manji ) , onda to nije protiv Ine , već obrnuti način razmišljanja .
Slažem se da je dio mislio i da je kupnja Ine promašaj , ali mislim da je veći dio onih koji nisu kupovali INU razmišljao upravo na gore navedeni način.

Do 01.12. je još par dana , treba vidjeti koliko če se još tržište vratiti ili porasti na prijašnje pozicije, da se moglo kupiti dosta toga povoljno – moglo se.
Ne treba zanemariti niti činjenicu , ako INA ( a mislim da hoče / nadam se ) ostvari veči porast odmah prva dva-tri dana , automatski bi logikom stvari ostatak tržišta mogao dobiti daljnji generator porasta.

[b]MOŽE LI BOLJE ?![/b]


Mislim da niste u pravu kolega, dio ulagača je bio u uvjerenju da će zaraditi dobro kod određenih dionica čije su cijene pale u trenutku kada se sve rasprodavalo za INU. Prema tome postotak je postotak , niej bitno na kojoj je dionici ,ako prvog dana INA na burzi ostvari rast od 10-15 % , a do toga dana taj isti ulagač ostvari isti taj prinos u onoj korekciji kada je kupio neku drugu dionicu ( možda viši, a možda manji ) , onda to nije protiv Ine , već obrnuti način razmišljanja . Slažem se da je dio mislio i da je kupnja Ine promašaj , ali mislim da je veći dio onih koji nisu kupovali INU razmišljao upravo na gore navedeni način.

ne bih se složio s Vama, upravo stalnim ponavljanjem da neće kupiti Inu budi zapravo sumnju čemu stalno ponavljanje jednog te istog ili ni sami nisu sigurni što žele + raznolikost medija u informiranju

Galinec je ponovo u elementu. Plače jer su fondovi ostali kratkih rukava.

Hoće li na štetu velikih investitora profitirati špekulanti

Već i prije službenog završetka javne ponude dionica Ine, jasno je da je javna ponuda uspjela. Interes je, može se saznati, značajno veći od ponuđene količine dionica. Pitanje je tek hoće li potražnja na kraju premašiti ponudu dva, tri ili više puta? No, bez obzira na konačan iznos potražnje (ukupnu vrijednost svih predanih ponuda), ta brojka neće opisivati stvarno stanje odnosno realnu potražnju. Naime, za razliku od građana koji su upisivali dionice pod povlaštenim uvjetima i morali (unaprijed) uplatiti puni iznos, za pravne osobe važila su drugačija pravila. Naime, dovoljno je bilo dostaviti indikativnu ponudu, temeljem koje će biti napravljena raspodjela (alokacija). Oni kojima u konačnici dionice budu dodjeljene, primit će poziv na plaćanje…
Sve ovo imalo bi smisla da nema slučajeva da društvo koje želi upisati x milijuna kuna nije naznačilo interes za triput više milijuna. Ne bi li dobilo barem nešto. A na sličan način razmišljali su i drugi koji su predali ponude. Jer, obzirom na (očito) interes veći od ponude, jasno je da će cijena u prvim danima porasti, a za špekulaciju u trajanju od nekoliko dana ni (realno očekivanih) nekoliko posto razlike u cijeni nije mala nagrada. Dapače. Ne tako davno, krajem prošle godine, slično se dogodilo kod izdanja državnih obveznica. Izdanje je plasirano uz (pre)nisku cijenu, što je dovelo do “grabeža” za obveznicama. Mnogi su na indikativnim ponudama upisivali iznose i desetak puta veće od realno mogućeg iznosa ulaganja. Jer, obveznice je bilo moguće prodati već i prije uplate uz nekoliko posto zarade. Hoće li tako biti i u slučaju dionica Ine? Teško je vjerovati da će bilo tko imati hrabrosti i raditi pojedinačnu selekciju (barem između iste kategorije zainteresiranih kupaca) Tko može ocjeniti da kuna ponuđena od npr. jednog fonda manje “sjaji” nego kuna koju nudi drugi fond? Ako će, pak, kriterij biti proporcionalno smanjivanje količine do raspoloživog iznosa (ponude), nije se smjelo dogoditi da se iznosima licitira. Ni napamet, a kamoli uz sufliranje koliko treba podići indikativnu ponudu. Čak su i službenici koji rade na upisu dionica ispod glasa savjetovali upisivanje većeg iznosa od željenog, jer… “velika je potražnja, bit će smanjivanja količina”… Ako tako doista bude, bit će to isključivo na štetu ozbiljnih, velikih investitora (mirovinskih i drugih fondova), a u korist špekulanata. Oni naime i računaju da će veliki investitori dionice na kraju kupiti dionice, možda samo dan ili dva kasnije i uz nešto veću cijenu. Bit će vrlo zanimljivo već u petak otići do SDA i pogledati listu dioničara Ine…
Zbog transparentnosti, zbog jednake, fer prilike za sve sudionike tržišta (posebno one koji doista žele ulagati svoj novac, nasuprot onima koji kratkoročno špekuliraju uz malo ili nimalo rizika), zbog održivog razvoja domaćeg tržišta kapitala – ovo ne smije postati praksa. A moguće je drugačije. Ako postoji namjera…
Josip Galinec

[smiley2][smiley2][smiley2]

eto mu na, niti mu fond nije dobio željenu količinu dionica, a niti je on prošao sa svojih 18 mil kn (dobiti će još +30.000 kn)…i normalno je sada da se ljuti, a kako je prićao ljudima…to vam je na rok 5-10 godina…ma u stvari najbolje da svojim unucima ostavite u nasljedstvo
[smiley1]

…ovaj me tekst gospodina Galinca neodoljivo podsjeća na onu dobru staru zagorsku; “Plači, srce, plači, i zaboravi laži njene….[smiley2][smiley2]…neka mi uvažene kolege oproste na off topic …ali danas sam tako …jednostavno… osjećam se DOBRO!

Scio me nihil scire

Ovaj Galinec se jako raspisao u zadnje vrijeme,da ne puca on na mjesto Salamandera?

Svakim padom burze ,sve više ulažem u znanje, iščekivajući onaj dan koji će mi donijeti godine veselja... ;)

Ma puca izgleda na mjesto u NO Ine[smiley2]

Be vewy vewy quiet. I'm hunting wabbits!

Tko je na kraju onaj tko je htio (ili upisao) 18 milja??

Svakim padom burze ,sve više ulažem u znanje, iščekivajući onaj dan koji će mi donijeti godine veselja... ;)

Josip Galinec [smiley2]

Mislim da sam u pravu.[smiley2]

pope:
” da ne čačakam po cijelom forumu, da li netko zna točno kada će se ponuditi dionice na otkup ininim sadašnjihm i bivšim radnicima. Je li popust za njih na ovu cijenu od 1690 kn i da li postoje količinska ograničenja kupnje i koja su.”

mauricije:
“računaj 6 mjeseci od sada, a diskont će biti na nominalu za sada, još su u pregovorima Sindikat i Vlada”

-na 900 kn ?


Da li se gubi pravo na bonus ako se upisu dionice INE kod svog brokera? ….


…2 dionice nakon godinu dana dobiva samo onaj koji nije imao nikakve promjene stanja u SDA, odnosno moraju biti na slobodnoj poziciji registrirane s izdavateljem. To znači da ih ne možeš staviti u portfelj ili otvoriti nalog kod brokera, jer ih u tom slučaju moraš registrirati s dotićnom brokerskom kućom, pa više nisu registrirane s izdavateljem.

Da li to znači da se na njih ne može dignuti ni margin kredit (koliko znam zahtjeva reg. dionica na banku?) ??
Ako je tako, onda je onima koji žele čekati bonus dionicu, a kupili su ih u gotovini, lova prilicno zarobljena??
Srećom, ja sam svoje ipak kupio na kredit!! [smiley1]
Dijelom i zbog toga da ih sakrijem od samoga sebe [smiley10]

New Report

Close