INA (INA-Industrija nafte d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska INA (INA-Industrija nafte d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.


Svađa u Vladi oko spašavanja Ine

Zbog najgore poslovne godine u posljednjem desetljeću Ini prijeti insolventnost i prisilna naplata kredita, što premijer Sanader i ministar Polančec žele izbjeći hitnom kupnjom Ininog podzemnog skladišta plina Okoli , vrijednog pola milijarde kuna .
Tome su se usprotivili ministar financija Ivan Šuker i ministrica graditeljstva Marina Matulović-Dropulić. (business)

uffff, je li ovo samo businessova senzacija ili ima istine u tome?

Zalihe gotovih proizvoda i plina su na koncu 3Q iznosili oko 4,8 milijardi kuna. Od toga je cca 700 milijuna kuna plina u skladištu Okoli. Ako je bio pun rezervoarski kapacitet u RNR koji je oko milijardu litara ispada da je prosječna cijena derivata na zalihama oko 4,1 kunu. Ne vidim šta je tu www. business.hr vidio čudno, trebali bi nam pojasniti svoju ishodišnu strategiju računanja cijene zaliha INE. Meni to ovako izgleda sasvim OK.

Mislim da sa cijenom od preko 25 dolara za barel Ina ostvaruje dobit.

Samo je pitanje na što se dobit troši.

Potrebno je smanjiti nepotrebne troškove.

Investicije u rekonstrukciju RN Rijeka i RN Sisak su teške cca 650 milijuna eura.
Palmyra u Siriju oko 300 milijuna dolara….Istraživanja na Sjevernom Jadranu, Panonija, Iran, Egipat….Trebali još nešto dodati slobodno dopišite.

Ne preradi sigurno, ako ostale stvari štimaju. Pitanje je da li se isplati crpsti naftu za te novce? Ulagati u nove bušotine? Cijena proizvodnje i prodaje derivata u vezi s potrebnim količinama derivata ….vračanje kredita?!

No zanimljivo je da INA u vrijeme vladavine Šterna preživjela 1998-99, kad je cijena nafte bila ispod 10 USD – dakle, samo 1/4 današnje cijene nafte, a cijene goriva i plina nisu bile ni približne tržišnima.

Ne samo preživjela, nego je bila najjača tvrtka u državi.


Mislim da sa cijenom od preko 25 dolara za barel Ina ostvaruje dobit.

Samo je pitanje na što se dobit troši.

Potrebno je smanjiti nepotrebne troškove.

problem je druge vrste,stvorili su zalihe sirove nafte kada je cijena bila preko 100$.Tu je glavni problem

više boli kada drugome raste, nego li kada tebi pada


problem je druge vrste,stvorili su zalihe sirove nafte kada je cijena bila preko 100$.Tu je glavni problem

Na nafti koja je kupljena po višoj cijeni, nego što je danas tržišna, ostvariti ce se gubitak.
To je normalno.
Taj gubitak ce se pokriti iz dobiti narednog razdoblja.
Koliko je te skupe nafte ?

Sada treba nadopunjavati po 40$ i smanjiti ulaz. Netreba zaboraviti i pozitivne efekte dok je cijena rasla. Po onoj frst in frst out.
Kolega Wiking čini mi se da INA ima druge probleme. Rast i pad cijene nafte pogađa sve proizvođače derivata i distributere. O tome smo puno svi pisali na ovoj temi. Politika, privatizacija, kadrovi, cijena plina…Nažalost.
Imam još INA-e u svom portfelju. Trebao sam i te prodati MOL-u i sada dokupiti. Imao bi ih 230% više. No, lako je biti general poslije bitke. No, vjerujem da će tu kod konačnog obračuna opet biti kruha.



Mislim da sa cijenom od preko 25 dolara za barel Ina ostvaruje dobit.

Samo je pitanje na što se dobit troši.

Potrebno je smanjiti nepotrebne troškove.

problem je druge vrste,stvorili su zalihe sirove nafte kada je cijena bila preko 100$.Tu je glavni problem

[/quote]

Gdje se te zalihe nalaze i kolike su???

Evo kako laž postaje istina. Većina i ne zna kako su strukturirane rezerve nafte i derivata, kako se planiraju strateške a kako komercijalne rezerve, tko je odgovoran za što ali svi znaju da je INA loša firma i da je kupovala skupu naftu za rezerve. Kada postaviš jednostavno pitanje onda svi junaci mukom zamukoše.

Jučer oko 18 hoću nekaj kupiti i zaboravim da se više nedjeljom ne radi, prođem 6-7 kioska u kvartu, 2-3 mala dućana, pekarne, ma sve živo, da bi otišao u centar i na langovom trgu na Ininoj pumpi kupio kaj mnu treba.
A na pumpi kaos, bio sam 5 u redu, 2 kolone, to ljudi ostavljaju po 50-100 kuna, a niti ne kupuju gorivo, samo "slatkiše"…
Bit će ovo jedna zanimljiva godina za inu…

Jučer oko 18 hoću nekaj kupiti i zaboravim da se više nedjeljom ne radi, prođem 6-7 kioska u kvartu, 2-3 mala dućana, pekarne, ma sve živo, da bi otišao u centar i na langovom trgu na Ininoj pumpi kupio kaj mnu treba.
A na pumpi kaos, bio sam 5 u redu, 2 kolone, to ljudi ostavljaju po 50-100 kuna, a niti ne kupuju gorivo, samo "slatkiše"…
Bit će ovo jedna zanimljiva godina za inu…

Odlično zapažanje kolega, svaka čast. Moj prijatelj jučer u istoj poziciji prešao sve kioske dok nije kupio cigarete na INI. Zanimljiva posljedica zakona koju nisam mogao predvidjeti. Odlično!

"Nature is always too strong for principle" - David Hume

New Report

Close