INA (INA-Industrija nafte d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska INA (INA-Industrija nafte d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Mislim da bi INA mogla biti dobitnik sljedećeg mjeseca, na krilima rasta sweet crudea, zbog rata u Gazi.ako se pozitavn trend u robama nastavi na svjetskom tržištu.
tu će itekako pripomoći sto je Mol izvisio oko dogovora sa vladom.

naravno, glavno pitanje je kako na to gleda AZ i ostali mirovinci.
FF je mali, a karte još nisu podijeljene.

još kad bi neki tehničar dao kakav graf sa targetom, bilo bi sjajno.imali bi ukupnu sliku.
Vlad111?

entetinis, baron i ekipa su previse puta gledali film glup gluplji

Predstavnici hrvatske Vlade i MOL-a danas potpisuju novi dioničarski i ugovor o plinskom biznisu. Doznajemo da se o detaljima ugovora o plinu raspravljalo do zadnjeg trenutka, pa je još jučer bilo neizvjesno hoće li biti potpisan i taj ugovor…prenosi današnji Jutarnji list.


Predstavnici hrvatske Vlade i MOL-a danas potpisuju novi dioničarski i ugovor o plinskom biznisu. Doznajemo da se o detaljima ugovora o plinu raspravljalo do zadnjeg trenutka, pa je još jučer bilo neizvjesno hoće li biti potpisan i taj ugovor…prenosi današnji Jutarnji list.

Nije mi jasan ovaj dokument kojega je ministar podnio Vladi RH. MIslim da je čak u nekim detaljima i kontradiktoran. Zašto su Skladište plina doo i Prirodni plin doo od strateškog interesa za RH.
Mađarska koja troši 6x više plina od RH prodala je i skladišta i mrežu i nabavu tj MOL je ostao manjinski vlasnik u svim tim plinskim poslovima. S druge strane pogoduje se INI čudnom formulom po kojoj bi INA prodavala plin kupcima u RH. To je preko milijardu kuna extra zarade godišnje.

Hm… nalog na prodaji 150 kom / 1150kn… svašta bi reko, al dosta mi je ove godine.. nadam se zelenoj 2009, svim dioničarima INE želim povratak na stare razine!


Hm… nalog na prodaji 245 kom / 1150kn… svašta bi reko, al dosta mi je ove godine.. nadam se zelenoj 2009, svim dioničarima INE želim povratak na stare razine!


Hm… nalog na prodaji 150 kom / 1150kn… svašta bi reko, al dosta mi je ove godine.. nadam se zelenoj 2009, svim dioničarima INE želim povratak na stare razine!

ja sam uspio jučer pred kraj dana kupiti ispod 1130, a drugi nalog zakasnio mi je par sekundi da poberem ono što je na samom kraju išlo po 1118,10. sad vidim da se prodaja jako povukla, možda se očekuje dizanje cijene na INA-R-A od strane AZ fonda za kraj godine?

Kupnja – INA-R-A
10 1.119,00
39 1.118,10
50 1.118,01
15 1.118,00
23 1.114,00

Prodaja – INA-R-A
16 1.163,75
16 1.163,76
7 1.164,48
10 1.167,00
18 1.188,99

pod ovom vladom nema nam spasa!!!!!



Hm… nalog na prodaji 150 kom / 1150kn… svašta bi reko, al dosta mi je ove godine.. nadam se zelenoj 2009, svim dioničarima INE želim povratak na stare razine!

ja sam uspio jučer pred kraj dana kupiti ispod 1130, a drugi nalog zakasnio mi je par sekundi da poberem ono što je na samom kraju išlo po 1118,10. sad vidim da se prodaja jako povukla, možda se očekuje dizanje cijene na INA-R-A od strane AZ fonda za kraj godine?

Kupnja – INA-R-A
10 1.119,00
39 1.118,10
50 1.118,01
15 1.118,00
23 1.114,00

Prodaja – INA-R-A
16 1.163,75
16 1.163,76
7 1.164,48
10 1.167,00
18 1.188,99

Ne mora to ništa značit, za čas se prodaja pojavi. Ja sam se jučer zaletio sa kupovinom na početku dana

[angry]

Najnepoštenija stvar u životu njegov je kraj. Mislim, život je težak. I oduzme ti dosta vremena. I što dobiješ na kraju? Smrt. To je, kao, neki bonus?! Uvjeren sam da je životni ciklus okrenut naopačke. Smrt bi trebala biti na početku. Potom slijedi život u staračkom domu iz kojeg te izbace jer si bio prezdrav. Onda počneš raditi tako što prikupiš mirovinu i već prvi dan na poslu dobiješ zlatni sat. Potom radiš četrdeset godina, dok ne postaneš dovoljno mlad za uživanje u mirovini. Piješ puno alkohola, ideš s tuluma na tulum i polako se pripremaš za srednju školu. Onda slijedi osnovna škola, postaješ klinac, igraš se i nemaš nikakvih odgovornosti u životu. Potom si malo dijete, pa beba, vraćaš se unutra i devet mjeseci lebdiš dok te grije najluksuznije centralno grijanje, kupka, a hrana stiže kroz cjevčicu. I kraj dočekaš jednim fantastičnim orgazmom!!! Amen.[color=blue][/color]

Svađa u Vladi oko spašavanja Ine

Zbog najgore poslovne godine u posljednjem desetljeću Ini prijeti insolventnost i prisilna naplata kredita, što premijer Sanader i ministar Polančec žele izbjeći hitnom kupnjom Ininog podzemnog skladišta plina Okoli , vrijednog pola milijarde kuna .
Tome su se usprotivili ministar financija Ivan Šuker i ministrica graditeljstva Marina Matulović-Dropulić. (business)

uffff, je li ovo samo businessova senzacija ili ima istine u tome?

pod ovom vladom nema nam spasa!!!!!

Zadnje vijesti o kretanju cijene nafte:

Cijene nafte pale osam posto prvog dana trgovanja u novoj godini
02/01/2009

Prvog dana trgovine u 2009. cijene nafte izgubile su u petak na vrijednosti gotovo osam posto, djelomice u reakciji na snažan oporavak na samom izmaku prošle godine.

Barel sirove nafte pojeftinio je tako na američkom tržištu za 2,84 dolara, na 41,76 dolara, dok je na tržištu u Londonu bio u minusu 3,06 dolara , spustivši se na 42,53 dolara.

U 2008. cijena sirove nafte prvo je porasla za više od 50 dolara, dosegnuvši u srpnju rekordnu vrijednost iznad 147 dolara za barel, da bi se potom spustila za više od 100 dolara.

U zadnjem danu trgovine u 2008. cijene su porasle za 14 posto, nakon što su tjedni američki podaci pokazali pad aktivnosti rafinerija i neočekivan rast zaliha sirove nafte za 500.000 barela.

Zalihe rafiniranih proizvoda također su porasle, iako manje nego što su očekivali analitičari. Zalihe benzina porasle su za 800.000 barela, naprema prognoziranih 1,5 milijuna barela, a destilata za 700.000 barela, u odnosu na očekivanih 1,1 milijuna barela.

Očekuje se da će istraživanje aktivnosti tvornica u SAD-u i Europi pokazati još veći pad u prosincu.

U Aziji je potražnja bila neujednačena, pa su tako kineske komercijalne zalihe goriva dosegnule novu rekordno visoku razinu u studenome, dok je indijska rafinerijska proizvodnja zabilježila prvi pad na godišnjoj razini u protekle tri godine.

"Najnoviji pokazatelji o stanju potražnje za naftom nisu baš jednoznačni. Ta činjenica sama po sebi predstavlja određenu promjenu, s obzirom na prilično dugo razdoblje u kojem su podaci o potražnji dosljedno ukazivali na njezino slabljenje", zaključio je Barclay’s Capital u bilješci ulagačima.

Tržište nafte također pozorno prati sukob između Rusije, najvećeg svjetskog izvoznika nafte koji nije član OPEC-a, i njezinih susjeda oko opskrbe prirodnim plinom.

Rusija je u četvrtak isključila dotok plina susjednoj Ukrajini, nakon spora oko ugovornih cijena, no kazala je da je povećala opskrbu ostalim europskim zemljama koje plaćaju visoke cijene za njezinu naftu.

Taj sukob mogao bi pobuditi nove sumnje u pouzdanost Moskve kao dobavljača energije iako su u prošlosti takvi sukobi rijetko kada utjecali na isporuke nafte.

U zasebnom izvješću OPEC je objavio u petak da je referentna cijena košarice njegove nafte porasla u srijedu za 63 centa u odnosu na dan ranije i iznosila 35,58 dolara.

Hina

moje poruke nisu investicijski savjeti niti preporuke za kupoprodaju dionica!

Mislim da svađe nema… to je samo priča za zabavu medija…

INA vrijedi barem cijenu iz javne ponude, ako ne i puno više….


Svađa u Vladi oko spašavanja Ine

Zbog najgore poslovne godine u posljednjem desetljeću Ini prijeti insolventnost i prisilna naplata kredita, što premijer Sanader i ministar Polančec žele izbjeći hitnom kupnjom Ininog podzemnog skladišta plina Okoli , vrijednog pola milijarde kuna .
Tome su se usprotivili ministar financija Ivan Šuker i ministrica graditeljstva Marina Matulović-Dropulić. (business)

uffff, je li ovo samo businessova senzacija ili ima istine u tome?

Koliko mi se čini riječ je o kreditu od milijardu dolara, što je bar 10 puta više od pola milijarde kuna – tako da to ne može biti rješenje Ininih problema (ako se doista radi o tome). Može pomoći, ali riješiti problem, ne može. A problema vjerojatno ima – jer nije lako poslovati kad ti cijena proizvoda padne 70-80%. Fiksna komponenta troška kod procesnih industrija je jaka.

No zanimljivo je da INA u vrijeme vladavine Šterna preživjela 1998-99, kad je cijena nafte bila ispod 10 USD – dakle, samo 1/4 današnje cijene nafte, a cijene goriva i plina nisu bile ni približne tržišnima.

[i]"Bolje živjeti sto godina kao milijunaš nego sedam dana u bijedi!"[/i]

Osobno očekujem u 2009 godini dvije stvari vezane za INA-u:
1.) plin će s eizdvojiti iz INA. Pošto pisat će u novinama. Tu je samo pitanje skladištenja i koliko MOL može argumentirati Vladi ili obrnuto /recimo izgraditi novo skladište, ugovor s Gazpromom…./
2.) Pošto su Mađari preuzeli upravu INA-e (njihova je u upravi zadnja) za očekivati je reorganizacija unutar INA-e / sinergijski efekti = smanjenje broja zaposlenih /.
Što se tiče investicijskog ciklusa, on će se usporiti gdje je moguće. Cijena barela 40 USD nije dostatna za veća ulaganja u naftnmoj industriji /rafinerijem distribucija, istraživanje, cijevovodi …./. Ona u tom slučaju mora biti prema mišljenju OMV stručnjaka između 70 i 90 USD. U 2008 godini prosječna cijena barela nafte je bila 100 USD. Porast cijene nafte uslijedit će čim se vidi izlaz iz krize.

New Report

Close