INA (INA-Industrija nafte d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska INA (INA-Industrija nafte d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

IPO INE: CIJENA DIONICE 1690 KUNA
Vladina božićnica novim dioničarima Ine
……….Ukupni Vladin utržak od IPO-a nakon svega će biti 2,85 milijardi kuna. To znači da se odrekla oko 360 milijuna kuna, koje bi dobila da je iskoristila golemu potražnju (potpredsjednik Vlade čak tvrdi da je većina institucionalnih investitora dala bjanko ponude) i išla na najvišu cijenu iz prvotno utvrđenog raspona (1400-1900 kuna). U objašnjenju cijene u Vladi su se, osim same potražnje, pozvali i na analize postignutih cijena u IPO-ima sličnih kompanija u regiji. Ipak, teško se oteti dojmu da je politički pragmatizam Vladi bio jači motiv.
S. V. Sardelić, J. Dozan

Kako ružan i maliciozan članak…a da je vlada dala INU po 1900 današnji naslov bio bi Vlada dere građane.
Po mojoj računici od prije neki dan jasno sam rekao zašto mislim da bi cijena morala biti 1.700 kn…da je 20.000 građana više upisalo, onda bi 1900 kn bila opravdana cijena, ovako smo ipak zbog manje potražnje “privilegiranih” profitirali svi mi.

Četvrti međunarodni naftno geologijski znanstveni skup

“Na temelju sada dostupnih podataka, istaknuo je u svom obraćanju skupu akademik Mirko Zelić, do 2010. ili 2011. godine, Inini rezultati istraživanja mogli bi biti i znatno bolji od planiranih. Naime, do tog bi razdoblja proizvodnja plina iz domaćih rezervi i iz Sirije trebala premašiti 4 milijarde prostornih metara, a – održi li se proizvodnja nafte i kondenzata na razini milijun tona – ukupna bi proizvodnja ugljikovodika bila veća od 5 milijardi tona ekvivalenata nafte, što, podsjetio je Zelić, Naftaplin nikad u povijeti nije ostvario.”

Ja se sa svoje četri dionice viška odmah stavljam na 5.000.[smiley2]

Pozdrav

mmstanic, 28.11.2006. u 09:06
Kako ružan i maliciozan članak…a da je vlada dala INU po 1900 današnji naslov bio bi Vlada dere građane.

Drago mi je što je ovako ispalo,jer sam i sam kupio…ali mi se gadi ova politika,pa u svakom članku na vrhu piše
mmstanic, 28.11.2006. u 09:06
Sanader vršio pritisak da se spusti cijena
….ali nema veze,mislim da ćemo svi solidno zaraditi…..
Vidiš beholder sad je Vlada najbolja na svijetu……[smiley10]….žalosno je to. Ako HT kupi 500 000 građana tek onda ću priznati da Vlada radi za građane, a ne ova prepucavanja [smiley16]

Svakim padom burze ,sve više ulažem u znanje, iščekivajući onaj dan koji će mi donijeti godine veselja... ;)


Evo sad malo info iz prve ruke: Cijena: Ocekivana efektivna IPO cijena oko 2500KN/dioinca tj. 2,5x BV. Sto znaci da cemo za 38.000 KN dobiti oko 15 dionica. Ako ne prodas godinu dana, dobijes jos jednu. Upis: U poslovnicama RBA i, vjerojatno, FINE Vrijeme: druga polovica studenog

Ovo je moj post od 18. 9.

Kao sto se vidi, dvije od tri info su bile tocne. Obzirom na to od koga sam cuo i prvu info, mislim da je to sredina raspona na koji su INU procjenili ML/RBA. Stoga, moj target za INU za sljedecih 6 mjeseci je 2.300 do 2.600KN.

IPO INE ZAKLJUČEN VIŠESTRUKO VEĆOM UKUPNOM POTRAŽNJOM OD PONUDE DIONICA

Novi dioničari Ine trebaju se ujediniti u zaštiti interesa

Navodno su spremnost da budu ‘glas naroda’ u NO-u Ine već iskazala dva naftna stručnjaka, Davor Štern i Jasminko Umičević. No pitanje je nisu li u naftnom biznisu malo i preduboko za tu ulogu

Više od 44 tisuće hrvatskih građana koji su u dionice Ine investirali ukupno 1,55 milijardi kuna u petak će napokon i formalno na svojim računima kod Središnje depozitarne agencije biti registrirano dioničarima Ine. Koliko će im ukupno dionica pripasti, Vlada je ostavila za večernji ‘desert’. Još popodne moglo se tek izračunati da je posrijedi najmanje 816 tisuća dionica i gotovo sigurnim pretpostaviti da ne može prijeći 900 tisuća. Dakle, za upisanih 38.000 kuna sigurno mogu računati na 20 dionica, nije isključeno da će dobiti 21 dionicu (što daje cijena od 1800 kuna), dok bi i u snovima teško bilo inicijalno računati s više od 22 dionice. Spomenutih 20 po osobi ili ukupno 816 tisuća dionica (što čini 8,1 posto udjela) pripalo bi im uz cijenu na 1900 kuna kao gornoj točki raspona utvrđena prilikom njihova upisa. Imajući u vidu neslužbene informacije da su u ‘nepovlaštenoj’ potražnji indikativne ponude domaćih i stranih institucionalnih investitora višestruko premašile ostatak ukupne kvote dionica u javnoj ponudi, motiv za nižu cijenu mogao bi se tražiti ponajprije u predizbornom kontekstu i potezu u kojemu se gledaju buidući birači. Doduše, načelno bi se to moglo promatrati i kroz brigu Vlade za kasniji život dionice i njezine burzovne performance. U tom smislu treba imati na umu da je institucionalna potražnja višestruko premašila ponudu i zato što su mnogi fondovi iz predostrožnosti zbog očekivana rezanja traženih količina nerijetko upisuju znatno više dionica nego što stvarno ciljaju. Ipak, navodno negodovanje savjetnika na naznake da bi se u pitanje moglo dovesti sudjelovanje inozemnih investitora i izlistavanje u Londonu prilično jasno upućuju na to da razmjeri postojećeg interesa jamče da eventualno cjenovno razočaranje nije realna opasnost.
No, koliko god dosegne ukupna vrijednost Inina IPO-a (tri milijarde ili 200-injak milijuna kuna više), samo ‘vojska’ građana koja uložila u dionice više od milijardu i pol kuna opravdava da se veoma brzo postavi i pitanje konzumiranje upravljačkih prava koja dobivaju s dionicama kao oblik zaštite interesa. Dakako, isto vrijedi i za domaće institucionalne investitore (u prvom redu mirovinske i investicijske fondove) koji u konačnici predstavljaju još brojniju vojsku malih ulagača. S obzirom na strateške vlasničke odnose i činjenicu da je u vlasničkoj strukturi Ine i strateški partner čiji interesi barem na neko vrijeme po definiciji nisu jednaki onima malih ili velikih portfeljnih (financijskih) investitora, čak je i logično očekivati da sudionici IPO-a ozbiljno pristupe pitanju ujedinjavanja u zaštiti svojih interesa. Hoće li netko inicirati i osnivanje Udruge dioničara? U svakom slučaju, opravdano je inzistirati na odgovarajućoj zastupljenosti u radu Nadzornog odbora Ine. Sadašnji sastav NO-a Ine je ionako krnji u odnosu na Statutom predviđenih sedam članova (trenutačno ih je šest). Izbor budućeg predstavnika svakako nije nevažan. Prema najavama iz kruga mirovinskih fond menadžera, mirovinski fondovi imaju namjeru izaći s takvom inicijativom.

Vaš link

Početna

a vidi ovaj clanak, hi,hi,hi

Benjamin Graham: "Odlično društvo nije i odlična investicija, ako ste dionicu previše platili." MPT: "Prodali su naše snove Judini sinovi........."


http://www.business.hr/?MOD=show&id=16833 a vidi ovaj clanak, hi,hi,hi

o tome pričamo, članak je stari ali nema veze treba sve vidjeti

i zato ja kažem, edukacija, edukacija, edukacija jedina i najbitnija sve ostalo je sreća koja može biti dobra, ali i loša

…da toga Ivu Jakovljevića i taj njegov članak već su prošli tjedan neki kolege forumaši komentirali…
… zanimljivo….[smiley2]

Scio me nihil scire


Da li se gubi pravo na bonus ako se upisu dionice INE kod svog brokera.
Pitao sam brokera, kaze da ne bi trebalo, ali da nije 100% siguran….


Moguće da je o ovome bilo riječi, ali mi je promaklo. Naime, zanima me
da li imam pravo na svakih 10 dionica nakon godinu dana dobiti jednu
extra dionicu ako sam dionice prebacio u svoj portfelj kod brokerske
kuće, ali nisam s njima trgovao ?
Hvala na odgovoru.

2 dionice nakon godinu dana dobiva samo onaj koji nije imao nikakve promjene stanja u SDA, odnosno moraju biti na slobodnoj poziciji registrirane s izdavateljem.
To znači da ih ne možeš staviti u portfelj ili otvoriti nalog kod brokera, jer ih u tom slučaju moraš registrirati s dotićnom brokerskom kućom, pa više nisu registrirane s izdavateljem.

Bez straha, pohlepe i sentimentalnosti.

Ivu sam ja već podcrtao tada kada je članak izašao.
predvidio sam da će puno ljudi biti ljuto na njega. [smiley2]

btw. on je sigurno kupio INU.


da ne čačakam po cijelom forumu, da li netko zna točno kada će se ponuditi dionice na otkup ininim sadašnjihm i bivšim radnicima. Je li popust za njih na ovu cijenu od 1690 kn i da li postoje količinska ograničenja kupnje i koja su.

računaj 6 mjeseci od sada, a diskont će biti na nominalu za sada, još su u pregovorima Sindikat i Vlada

New Report

Close