INA (INA-Industrija nafte d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska INA (INA-Industrija nafte d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Nažalost, dok sam pisao prethodni post na LSE je netko lupio po bidu 500 kom. Dakle zadnja cijena 225$ (oko 1.280 kn). Sada je prvi nalog na bidu 210$ [cry]

Netko već zna rezultate poslovanja ili … ?

I je li ovo pozitivna vijest ili nije, ne znam više ni sama što da mislim?

Polančec priznao da Ina ne ostvaruje gubitke na plinskom biznisu
Business.hr
14.11.2008 11:05
Potpredsjednik Vlade Damiru Polančec više ne želi slušati žalopojke Ine zbog navodnih gubitaka na plinskom biznisu te je ekonomistima u Opatiji priznao da Ina zapravo ne stvara gubitke na plinu.

Polančec je u polu-šaljivom i polu-ozbiljnom tonu prozvao predsjednika Uprave Ine Tomislava Dragičevića što je otišao iz Opatije i ne sudjeluje treći dan u savjetovanju, a zaboravio mu je i poslati prezentaciju, koju ga je Polančec zamolio, u kojoj je dan ranije ustvrdio da Ina na plinu stvara gubitke.

Iako je i sam Polančec do sada tvrdio da Ina gubi na uvozu plina iz Rusije jer ga kupuje za 2,3 kune, a prodaje po 1,22 kune, odnosno 1,07 za malotarifne kupce.

„Nitko ili rijetkui znaju koja je proizvođačka cijena plina, koji proizvodi sama Ina i koji zadovoljava 60 posto naših potreba za plinom, ustvrdio je Polančec, koje nadalje objašnjava da Ina zapravo ne ostvaruje gubitak već joj samo izmiće dobit, koju bi mogla ostvariti tržišnom cijenom.



tako da sve ovo ne treba čuditi…još ako mali dioničari budu preveslani u izdvajanju plinskog biznisa, ni target od 500 kn nije nerealan…

Izdvajanje plinskog businessa, iako ja ne znam što to točno znači, za INU je pozitivna vijest iz razloga što će smanjiti gubitci koji nastaju prodajom plina po dirigiranim cijenama.
A zaraditi će se i na prodaji skladišta plina, nadam se ne cijelog jer zašto INA i dalje ne bi trgovala s plinom.
Jasno je da se cijena ruši da bi se zaradilo, a tvoje objašnjenje da to ide na neku realnu cijenu jer će INA izgubiti izdvajanjem skladištenja, u skaldu je s ciljem rušenja.
[/quote]

Kolege, pročitajte što o INA-inom plinskom biznisu govori Polančec:

Polančec otkrio Dragičevićevu tajnu: Ina ne gubi na plinu
http://business.hr/Default2.aspx?ArticleID=5bdd243b-d147-4ef8-befd-d99b5b0c9cb8&ref=lastadd

Netko je očito ljut na moje postove iako samo želim prenijeti informacije onima koji možda ne prate zbivanja na Londonskoj burzi.
A ovaj tjedan je vidljivo kako se cijena prvo spušta u Londonu (na malim volumenima), kako bi zapravo bilo lakše opravdati potonuće na domaćoj burzi na kojoj se želi izmusti što više preostalih free-float dionica od malih dioničara koji nisu prodali MOL-u.
Zato i dalje mislim da se radi o čistoj manipulaciji cijenom.

s obzirom na predstojecu zamjenu dionica s molom i trenutnu cijenu molovih dionica, za ocekivati je inu negdje na 700-900 kako bi se raji zadovoljavajuce objasnilo zasto za 1 molovu dajemo 2 inine dionice..

IMHO

tko nije bio pohlepan (ili rodoljuban) je prodao, a tko nije treba nauciti da se na burzi i gubi..

https://childhealthsafety.wordpress.com/2012/03/14/government-experts-cover-up-vaccine-hazards/




tako da sve ovo ne treba čuditi…još ako mali dioničari budu preveslani u izdvajanju plinskog biznisa, ni target od 500 kn nije nerealan…

Izdvajanje plinskog businessa, iako ja ne znam što to točno znači, za INU je pozitivna vijest iz razloga što će smanjiti gubitci koji nastaju prodajom plina po dirigiranim cijenama.
A zaraditi će se i na prodaji skladišta plina, nadam se ne cijelog jer zašto INA i dalje ne bi trgovala s plinom.
Jasno je da se cijena ruši da bi se zaradilo, a tvoje objašnjenje da to ide na neku realnu cijenu jer će INA izgubiti izdvajanjem skladištenja, u skaldu je s ciljem rušenja.
[/quote]

Kolege, pročitajte što o INA-inom plinskom biznisu govori Polančec:

Polančec otkrio Dragičevićevu tajnu: Ina ne gubi na plinu
http://business.hr/Default2.aspx?ArticleID=5bdd243b-d147-4ef8-befd-d99b5b0c9cb8&ref=lastadd
[/quote]

Vjerovao sam Polančecu, kako ne vjerovati ministru. Vjerujem mu i sada, još da sada stisne pomoćnike koji su mu servirali krivu sliku.


s obzirom na predstojecu zamjenu dionica s molom i trenutnu cijenu molovih dionica, za ocekivati je inu negdje na 700-900 kako bi se raji zadovoljavajuce objasnilo zasto za 1 molovu dajemo 2 inine dionice..

IMHO

tko nije bio pohlepan (ili rodoljuban) je prodao, a tko nije treba nauciti da se na burzi i gubi..

Spominješ "predstojeću zamjenu dionica" kao gotovu stvar, iako su i Vlada i MOL nedavno izjavili da se o tome više ne pregovara. Sada je, koliko znamo, glavna tema izdvajanje dijela plinskog biznisa iz INE, pa je jedino moguće da u sklopu te "trgovine" swap opet postane aktualan.
A što se tiče konstatacije da bismo za 1 MOL-ovu dali 2 INA-ine dionice, treba se sjetiti da je ljetos Polančec u nekoliko navrata spominjao za nas još nepovoljniji omjer 1 : 3. Ne treba zaboraviti da je MOL sada još jača (potentnija) kompanija jer posjeduje gotovo 50% posto INE.


Ne treba zaboraviti da je MOL sada još jača (potentnija) kompanija jer posjeduje gotovo 50% posto INE.

A INA je puno potentnija firma od MOL-a budući da MOL ne posjeduje 50% INE!!

Čim Vlada stalno spominje veliko zadovoljstvo s MOL-om 100% ima neke druge opcije. Klasična pila naopako. Ako ti ne budeš susretljiv mi imamo druge opcije.



Ne treba zaboraviti da je MOL sada još jača (potentnija) kompanija jer posjeduje gotovo 50% posto INE.

A INA je puno potentnija firma od MOL-a budući da MOL ne posjeduje 50% INE!!

Čim Vlada stalno spominje veliko zadovoljstvo s MOL-om 100% ima neke druge opcije. Klasična pila naopako. Ako ti ne budeš susretljiv mi imamo druge opcije.
[/quote]

Svi znamo da MOL službeno ne posjeduje 50% INE, ali da li je to danas stvarno baš tako ?
Preko svojih igrača moguće da danas ima i više od 50% … i potrebno je samo sačekati istek od godinu dana od završetka javne ponude i tada to jednostavno prenijeti u SDA na sebe, zar ne ?

http://www.seebiz.eu/hr/tvrtke/energetika/polancec-dragiceviceve-izjave-o-plinu-nisu-bas-razumne,30157.html


http://www.seebiz.eu/hr/tvrtke/energetika/polancec-dragiceviceve-izjave-o-plinu-nisu-bas-razumne,30157.html

Daj više objavite koliko INA plaća koncesije na crpljenje nafte i plina.
Da vidimo koliko država gubi zbog nerazumno niske cijene koncesija.
Također neka se vidi da INA kasni sa svim istražnim koncesijama; nije u stanju izhoditi ni suglasnosti za izvođenje istarživačkih radova u razumnom roku pa joj Vlada svojim odlukama mora produljivati rokove za daljnju godinu dana. Koliko država gubi zato što se ne iskorištavaju dokazani izvori energije. I koliko gubimo zato što ne znamo kolike su nam rezerve. Kakva je to Energetska strategija u kojoj se ne znaju vlastiti energetski potencijali u sferi nafte, plina,geotermalne energije…..?

New Report

Close