INA (INA-Industrija nafte d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska INA (INA-Industrija nafte d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Ina pala na 1.510 kuna

Trgovanje na Zagrebačkoj burzi u srijedu su obilježili pad dioničkog indeksa Crobex na najnižu razinu od kraja siječnja 2006. te pad zadnje cijene dionice Ine za čak 11,18 posto, na 1.510 kuna, što je 180 kuna niža cijena od one iz javne ponude.

Vrijednost dioničkog indeksa danas je smanjena za 2,91 posto, pa Crobex dan završava na 2.050,39 bodova, što je njegova najniža razina od 25. siječnja 2006. godine.

Ukupni je današnji promet na Burzi iznosio 50,18 milijuna kuna, od čega se 36,1 milijun kuna odnosi na redovno trgovanje dionicama. Najlikvidnija je bila dionica HT-a s prometom od 8,6 milijuna kuna, a cijena joj je pala za 0,45 posto, na 219 kuna. Dionica Atlantske plovidbe protrgovano je za 4,19 milijuna kuna, uz pad cijene za 2,92 posto, na 820 kuna. Pad cijene bilježi i povlaštena dionica Adris Grupe, za 1,11 posto, na 220 kuna, a promet tom dionicom danas iznosi 3,1 milijun kuna.

Više od dva milijuna kuna prometa danas su ostvarile dionice IGH, Ericsson Nikole Tesle i Ine, a sve tri bilježe i pad cijene. Tako je dionica IGH pojeftinila 0,95 posto, Ericsson NT-a 0,41 posto, a nastavljen je i pad cijene dionice Ine, danas za visokih 11,18 posto. Tako se zadnja cijena Ine spustila na 1.510 kuna, što je njena najniža razina od uvrštenja na Burzu početkom prosinca 2006. godine te 180 kuna niže od cijene iz javne ponude. Tri dionice danas su ostvarile promete veće od milijun kuna – Ingra, Dom Holding i Dalekovod. Pritom sve bilježe pad cijene – Ingra za 3,05 posto, Dom Holding za 2,34 posto i Dalekovod za 1,16 posto. (H)

DELUX,Brankica,Croman.Rekvijem,Lyux,vatreni,valentine,vodavoda,fajrunt,kanabis,lanicaCroman,=ista osoba

Gospodarstvo
12. 11. 2008. | 17:50

…..“Ini ostaje profitabilni dio plinskog biznisa”
citiranu rečenicu namjenjujem Athak-u, takođe i predhodni post Šef-a u kome piše da je upitna zamjena dionica s MOl-om na njegovu tvrdnju da INA vrijedi 955,55kn…

Gospodarstvo
12. 11. 2008. | 17:50

….."Ini ostaje profitabilni dio plinskog biznisa"
citiranu rečenicu namjenjujem Athak-u, takođe i predhodni post Šef-a u kome piše da je upitna zamjena dionica s MOl-om na njegovu tvrdnju da INA vrijedi 955,55kn…

zamjena je postala upitna jer je omjer/paritet zamjene bio narušen na štetu MOLa zbog drastičnog pada vrijednosti njegove dionice na burzi…
sadašnjim korekcijama cijene dionice INE na burzi vraća se paritet koji je postojao prije i mađari će ubrzo opet postati zaintereisirani za zamjenu…loše je to što će cijena dionice INE zbog toga i prije toga još potonuti

Malo li je, to sa plinskim biznisom malo je. Treba sačekati da se moderniziraju rafinerije i onda uzeti plinski biznis i rafinerije za 2 kune. To je bolji potez nego sada uzeti samo plinski biznis. No i to je malo, pa treba uzeti i HT na zub, kako to oni misle? Biti njemci a u hrvatskoj, imati večinsko vlasništvo?? Treba i njima uzeti bar platni sistem i mobilnu opremu za 1 kunu naravno, onda im davati novaca koliko država misli da treba njima dati. Ja ne vidim drugi način zaispraviti privatizacijske greške, jednostavno nacionalizirati imovinu. To je super. Tko ih je tjerao da u krizi prodaju INU? Di si Profesore od morala i zakona.

Političari su kao i sisate žene, ništa koristi od njih, a sav užitak sa njima, se svodi na vlastitoj mašti.

Mislim da sa padom od prošle sedmice do danas, cca -30% a pogotovu jučerašnjim od -12,18 te dobrim a za ove prilike i odličnim prometom govore o promjeni trenda…


Mislim da sa padom od prošle sedmice do danas, cca -30% a pogotovu jučerašnjim od -12,18 te dobrim a za ove prilike i odličnim prometom govore o promjeni trenda…

Mislim da je trend još uvijek prejak da bi došlo do promjene.. mislim da to ide još dolje….

Nakon najave da će kupnja i prodaja plina ići van iz INE dionica je trebala rasti obzirom na ogromne gubitke koje generira taj poslovni dio. Ovdje se događa suprotno. Ima li tko kakvo objašnjenje?

Imam ja. Uskoro plin neće biti tako jeftin pa će i gubici biti prošlost.

"ne vrijedi se raspravljati sa budalom, jer te spusti na svoj nivo, i onda te pobjedi na iskustvo" Mreich


Gospodarstvo
12. 11. 2008. | 17:50

….."Ini ostaje profitabilni dio plinskog biznisa"
citiranu rečenicu namjenjujem Athak-u, takođe i predhodni post Šef-a u kome piše da je upitna zamjena dionica s MOl-om na njegovu tvrdnju da INA vrijedi 955,55kn…

zamjena je postala upitna jer je omjer/paritet zamjene bio narušen na štetu MOLa zbog drastičnog pada vrijednosti njegove dionice na burzi…
sadašnjim korekcijama cijene dionice INE na burzi vraća se paritet koji je postojao prije i mađari će ubrzo opet postati zaintereisirani za zamjenu…loše je to što će cijena dionice INE zbog toga i prije toga još potonuti
[/quote]

Kolega Šangajac, nisam drukao da cijena ode na 955 kn, nego sam samo matematički opisao konstrukciju koju je iznio grgas12 o mogućem povratak pariteta vrijednosti MOL-a i INE,
za koju znamo da je bila 1 : 3 u razdoblju dok su trajali pregovori Vlade i MOL-a o swap-u.
Sorry, mislim da nisi razumio moj prethodni post.


Imam ja. Uskoro plin neće biti tako jeftin pa će i gubici biti prošlost.

U svakom slučaju u slijedećem razdoblju briše se gubitak od cca 1 milijarde kuna. To je sto kuna po dionici!!!
S druge strane Vlada ne treba pregovarati s Rusima nego treba liberalizirati cijenu pa će E-ON ili netko treći dio ugovoreni količina plasirati na naše tržište. Vlada može regulirati cijenu plina podižući ili spuštajući cijene iz domaćih polja. Jasno ko dan.

Skrećem pozornost onima koji možda ne prate trgovanje GDR-ima INE u Londonu, da je zadnjom transakcijom 12.11.2008. protrgovano 415 kom. po cijeni 253 USD ( 253 $ x 5,7 kn = 1.442 kn).
Zato mislim da je jučerašnje i današnje brutalno rušenje cijene na ZSE izvedeno s ciljem usklađivanja
cjenovne letvice sa LSE.
U nekoliko mojih prethodnih postova govorio sam o manipulatorima koji namjerno ruše cijenu i bio sam u pravu. Jer kako drugačije nazvati ciljano i namjerno spuštanje cijene na određenu razinu doli manipulacijom.
Trenutno koliko vidim, prodajnih naloga na LSE nema, ali je prvi nalog na kupnji po 220$.
Zato i dalje treba biti obazriv.

U ovom trenutku, Mol je u prilično komfornoj situaciji. S jedne strane njegovi "satrapi", urušili su cijenu na odgovarajuće paritete u slučaju eventualnog dogovora o razmjeni. S druge strane vode se intenzivni pregovori o otkupu podzemnog skladišta Okoli popunjenog zalihama plina cca. 600 mil. m3. Realna vrijednost navedenog, prelazi 2 mlrd. kuna.Istovremeno vode se pregovori o povećanju participiranja Ine u Adria LNG Hrvatska konzorciju ( Ina inzistira na većem postotku od 20%, pošto Mol u tom projektu vidi veliku priliku).

New Report

Close