INA (INA-Industrija nafte d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska INA (INA-Industrija nafte d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

U krajnoj liniji, po dosadašnjim kondicijama INA je na plinu, zbog reguliranih cijena stvarala na godišnoj razini gubitak, odnosno preciznije, umanjenu dobit od 1,5 milijardi kuna. U trenutnoj konstelaciji, Mol je u boljoj pregovaračkoj poziciji, pošto nakon 28.10. ima slobodne ruke, može bez dogovora s Vladom, svojim dijelom vlasništva u INi slobodno raspolagati, recimo prodati nekom trećem.

@sava

@oportunist

sve ok. MOL je kupio prvo 25% dionica i sada dokupio javnom ponudom dionice INA-e zajedno s plinom. Točno je da sada plin iz poznatih razloga /ne ekonomskih, ne tržišnih/ posluje s gubitom. Inače smatram da je plin puno profitabilniji biznis za INA-e /80% plina je sa polja u HR – nafta 20% iz bušotina u HR/. Taođer sam i ja Nikl kupio dionice INA-e, zajedno s plinom. Predpostavljam da INA bez plina vrijedi koju Kunu manje. MOL i Vlada RH se moraju dogovoriti oko razmjene dionica, prodaje dionica, plinskog biznisa ….. a što je s menom i mojih 2 paketića????
Varijanta:
1.) Vlada za plin dade određeni broj dionica INA-e MOL-u (što je smoja dva paketića? Hoću li i ja dobiti od Vlade određeni broj dionica?)
2.) Vlada kupi plin-biznis od INA-e (malo vjerojatno, te novce moja 2 paketića neće vidjeti, a vrijedit će manje)
Nekako mi sve vuče na "ko MOL-u prodao nije, magarac je bio"

[angry]

@ oportunist
za mene /mija 2 paketića/ bi najbolje bilo kada bi MOL prodao svoje nekom trećem, a za Vladu da skupi 50% + 1 dionicu INA-e. Promjeni svoje savjetnike čije usluge skupo plača, a konačne rezultate još skuplje. /recimo Astaldi, Hypo, HT …../

Mislim da je za Hrvatsku puno važnije u ovom trenutku redefinirati Ugovore i koncesije na eksploataciju nafte i plina nego razmišljati o tom šta će jedno dioničko društvo učiniti s dijelom svog u ovom slučaju plinskog businessa. Po ugledu na države bogate naftom i plinom, a tu mislim na Arape, trebali bi osnovati hrvatski NGOC – National gas and oil company koja bi na sebe preuzela reguliranje strateških ciljeva kao što su eksploatacija nafte i plina na našem offshore i onshore ozemlju. Također kroz tu komapniju bi se trebalo pod hitno ubrzati istraživanje novih nalazišta na način da se međunarodnim natječajem daju koncesije velikim svjetskim kompanijama.

Mislim da se isplati malo procitati, nista jako poucno, ali eto…

Kolonija Ine u Siriji: ‘Prije 10 godina svi su mislili da smo ludi’

IZVOR: http://www.jutarnji.hr/nedjeljni_jutarnji/clanak/art-2008,11,2,,139365.jl

Nisam vlasnik INA dionica, prije, niti sada.

Tko nema ni jednog prijatelja ide kao stranac po zemlji.

Radove u Siriji vodi poduzeće Hayan Petroleum Company koje je ravnomjerno, 50:50, podjeljeno između INE i Syrian Petroleum Company ( u vlasništvu Sirijske vlade ).
U 3. mjesecu su odabrali Petrofac za izgradnju postrojenja za obradu plina. Posao je težak 291 milijun eura.


Mislim da je za Hrvatsku puno važnije u ovom trenutku redefinirati Ugovore i koncesije na eksploataciju nafte i plina nego razmišljati o tom šta će jedno dioničko društvo učiniti s dijelom svog u ovom slučaju plinskog businessa. Po ugledu na države bogate naftom i plinom, a tu mislim na Arape, trebali bi osnovati hrvatski NGOC – National gas and oil company koja bi na sebe preuzela reguliranje strateških ciljeva kao što su eksploatacija nafte i plina na našem offshore i onshore ozemlju. Također kroz tu komapniju bi se trebalo pod hitno ubrzati istraživanje novih nalazišta na način da se međunarodnim natječajem daju koncesije velikim svjetskim kompanijama.

Ma, pametno moje, prodamo kompaniju upravo ovakvu za koju ti kažeš das trebamo osnovati, pa imali smo ju, očito da nam ne treba!!!!!!


Ma, pametno moje, prodamo kompaniju upravo ovakvu za koju ti kažeš das trebamo osnovati, pa imali smo ju, očito da nam ne treba!!!!!!

[/quote]

Očito ti treba nacrtati…Treba se tržište energije otvoriti, tj demonopolizirati, dočim za upravljanje resursima treba osnovati nacionalnu kompaniju koja bi istovremeno potakla istraživanja na novim izvorima nafte i plina. Obzirom da je INA u gabulu zbog raznih politika koji joj oduzimaju dohodak socijalizacijom energije, ona nija u mogućnosti investirati u istraživanja neku veću sumu koja bi u kratkom roku dala rezulatate. To mogu samo veliki kojima promašaj od 50-100 milijuna dolara nije ravan katastrofi. Tko će proizvoditi i prodavati energiju nije toliko bitno, koliko je bitno da je ima dovoljno po prihvatljivim cijenama. A to je nemoguće ako se ne potakne istraživanje u HR.

@sava

Slažem se s tobom, ali želim ti reči da smo imali takvu kompaniju koju smo sami doveli do stanja u kojem je sad, politika je novac isisavala umjesto da je dizala kredite i upumpavala u kompaniju koja je ionako bila u 100% državnom vlasništvu i išla u istraživanje.

Da li mi netko može objasniti… gdje je sada BF koji je pred mjesec dana urlao da je cijena od 2800kn uvreda za INU i da vrijedi barem 4000kn? Gdje su ostali koji su to mislili? Zašto ju danas ne kupe po 2000kn, odnosno 28% jeftinije od love koju su dobili od "prevarantskog" MOLa. Ne razumijem.. ako je INA pred mjesec dana vrijedila 4000kn, zašto im danas ne vrijedi 2000kn?? [lol]

jao ak vas nazovu za anketu o naftnim kompanijama, bjež….ispod 10 min se nećeš izvuć.
a i sva jadna razočarano zvučala kad sam INA i MOLu davao loše a OMVu dobre ocjene.

Zadnje transakcije:
Cijena Količina Iznos Datum
1.950,00 8 15.600,00 3.11.2008 15:49:05
1.950,00 6 11.700,00 3.11.2008 15:49:05
1.950,00 10 19.500,00 3.11.2008 15:49:05
1.952,02 6 11.712,12 3.11.2008 15:49:05
1.951,00 15 29.265,00 3.11.2008 15:49:05
1.950,01 5 9.750,05 3.11.2008 15:49:05
1.950,00 10 19.500,00 3.11.2008 15:49:05
1.950,00 3 5.850,00 3.11.2008 15:49:05
1.950,00 100 195.000,00 3.11.2008 15:49:05
1.950,00 10 19.500,00 3.11.2008 15:49:05

52 week low

"ne vrijedi se raspravljati sa budalom, jer te spusti na svoj nivo, i onda te pobjedi na iskustvo" Mreich

New Report

Close