INA (INA-Industrija nafte d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska INA (INA-Industrija nafte d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Šibenik traži od Ine zemljište TEF-a, zauzvrat nudi benzinske crpke i restorane

Šibenska Tvornica elektroda i ferolegura (TEF) zatvorena je 1996., a 28 hektara njezina zemljišta uz more opterećeno je hipotekom od 46,5 milijuna kuna, koliko je TEF ostao dužan hrvatskoj naftnoj tvrtki Ini.

Pogoni TEF-a obuhvaćali su 282.000 četvornih metara uz more na sjeverozapadu grada, u neposrednoj blizini gradskog središta.

‘Za usporedbu, neka građevna zemljišta u okolici na tržištu su dosezala i cijenu od 300 eura po četvornom metru", doznaje se od Veselka Gulina, direktora TEF-a d.d

Zemljište bivše tvornice zasigurno će biti generator razvoja Šibenika u sljedećem razdoblju", dodala je. Iako je tvornica prestala raditi a većina tvorničkih zgrada demontirana do 1999., ukupan dug TEF-a od oko 70 milijuna kuna do danas nije vraćen. Zemljište je opterećeno zalogom od 46,5 milijuna kuna za dug Ini zbog pozajmice iz 1993., a ostatak duga se odnosi na Vladu, odnosno Ministarstvo gospodarstva koje je posudilo novac za uklanjanje tvorničkih zgrada. Gradonačelnica Klarić je rekla da će gradska uprava Ini ponuditi sadržaje koji za nju mogu biti poslovno isplativi. Riječ je o zemljištu na kojem bi Ina mogla graditi svoje benzinske crpke, ali i ugostiteljske objekte, dodala je gradonačelnica.

http://www.liderpress.hr/Default.aspx?sid=56068

Nemam dionice INE niti sam ih ikad imao duže od par sati, ali ću se usuditi iznijeti neka svoja razmišljanja! Ovo namjerno nisam htio pisati prije nego istekne rok ponude da me ne biste optužili kao nekakvog drukera, stranog plaćenika, homoseksualca, vegetarijanca…i još svašta nešto čime se ponekad etiketiraju dobronamjerni komentari.

Smatram da priča o INI još nije gotova, nego da tek počinje!

Naime, koju kartu naš vrli premijer može zaigrati na predstojećim lokalnim izborima? (koji su političkim grabežljivcima puno važniji nego parlamentarni)
Ulazak u EU? Ne tako skoro! Gospodarski rast? Yeah, right! Inflacija? Udri jače, manijače!
Ostaje mu jedino potkupljivanje sirotinje s par iljada kunića i to baš u trenutku kad završe s plakanjima i cviljenjima što su tako malo para dobili od prodaje svete nam INE!
U suprotnom, dr.Ivo bi već sad potpisao kapitulaciju na lokalnim izborima a potom i na parlamentarnim, pa stoga ne vjerujem da će si dozvoliti takav politički gaf!

Osim toga, zar fondovi i kojekakvi "pajde" kako ste ih nazivali u danima kad su masovno kupovali INU, nisu znali koliki će biti iznos ponude i sad masovno prodaju s gubitkom jer su se zaxebali?

Meni se čini da je naš vrli premijer odavno dogovorio cijenu INE po npr. 3000 kuna koja je gotovo svima puno prihvatljivija i bila je očekivana, te da neće ići u zamjenu dionica s MOL-om nego u prodaju MOL-u drugom krugu ponude. Koliko sam ja shvatio, Vladin paket trenutno vrijedi puno više nego što je vrijedio na početku ponude, a to se dalo izračunati i prije mjesec dana onome koji ima uvid u cjelokupnu vlasničku strukturu i znao je kako bi se situacija s odazivom na ponudu mogla odvijati!

Naravno, ovdje me može demantirati neki pravni teoretičar koji bolje od mene poznaje obveze koje proizlaze iz odnosa "zajedničkog djelovanja".
PA vas pitam, da li je Vlada koja zajednički djeluje s MOL-om, obavezna u ovom trenutku nakon isteka ponude, svojem partneru prodati dionice po 2.800 kuna ili se može i ne odazvati na ponudu bez obzira na zajedničko djelovanje i tražiti više, odnosno MOL natjerati da ponudi više za ostatak dionica?

I onda fino sirotinji, glasačkim listićima, fondovima, pajdima, državnom proračunu, gospodarstvu, tržištu kapitala…svima koji su pristali na ponuđenih 2.800 kuna, uoči Božićnih blagdana stigne lagani novčani špric od po još npr. 200 kuna po dionici?

Pa zar ova vladajuća garnitura dosad u nekoliko navrata nije dokazala da im je jedini cilj prodati strancima sve što vrijedi, a usto na perfidan način zadovoljiti i glasačke listiće koji će ih opet veličati zbog zarađenih par iljada kunića?!

UPGRADING TO MARKET OUTPERFORM ON STRONG RAKIJA DEMAND!

Možda će i hotel Belvedere napokon krenuti u obnovu

Mnogi su hoteli na dubrovačkom području za Domovinskog rata pretrpjeli velika oštećenja. Nakon ratnih zbivanja, mnogi su hoteli privatizirani i obnovljeni te sada uspješno posluju, ali neki još uvijek nisu otvorili svoja vrata.

Najpoznatiji je sigurno hotel Belvedere koji se nalazi na jednoj od najatraktivnijih lokacija – nasuprot prekrasnog otoka Lokruma, s pogledom na staru gradsku jezgru. Zamršenost privatizacije ovog hotela razlog je zašto Belvedere još uvijek zjapi prazan. Naime, vlasnik 53 posto dionica ovog hotela jest londonska tvrtka Cleostone Ltd. Hrvatsko-britanskog poduzetnika Zvonka Stojevića, a 31,8 posto Ina.

Zbog čega se još uvijek te dvije tvrtke nisu dogovorile o obnovi hotela, nije jasno, ali ovih će se mjeseci, izgleda, steći uvjeti za obnavljanje.

Iz Ine su donijeli odluku o prodaji dionica hotela, a Stojević je odmah izjavio kako je spreman kupiti te dionice, čime bi prešao 80 posto vlasništva, a tada bi banke bile spremne kreditirati obnovu. Hoće li se Belvedere uskoro početi obnavljati, nije poznato, ali Dubrovčane već dugo zanima zašto se ovaj hotel još nije počeo obnavljati.

MOL pretekao Vladu i postao najveći dioničar Ine

http://business.hr/Default2.aspx?ArticleID=7f7b442f-81af-4b6a-b764-1b299ee268c5&open=sec

po meni jedino zajedničko djelovanje koje bi imalo to značenje u javnoj ponudi je da MOL i vlada zajedno kupuju i kasnije posjeduju dionice stečene u javnoj ponudi.Sve ostalo je teranje vode na mlin MOL-u.Vlada ne mora dogovoriti zamjenu ni prodaju dionica ali će onda biti u pat poziciji što se tiče svih važnijih odluka o sudbini INE koje se donose dvotrećinskom većinom.Mol je do sada imao zlatnu dionicu i imao kontrolu i kad je tu kontrolu gubio zbog ugovora sa vladom(kad vlada padne ispod 50% MOL gubi prava zlatne dionice) ista ta vlada mu je omogućila da ponovo stekne kontrolu nad svim važnijim odlukama.bojim se da u skoro vrijeme dionica INE može samo dole jer MOL-u odgovara da dokupljuje što jeftinije(može dokupiti do 10% dionica INE nakon javne ponude bez ponovnog objavljivanja ponude )a nigdje im se nakon ovoga ne žuri ,vlada je svojim odlukama davno izbacila sve druge iz igre i tako spriječila bilo kakvu licitaciju cijene ,a pomišljanje da će se vlada i MOL danas sutra natjecati za preostale dionice na tržištu je znanstvena fantastika jer bi po istim uvjetima morala ponuditi otkup i dionica u vlasništvu MOL-a to su novci koje vlada nema.I MOL-u je ovakav scenarij najpovoljniji jer je financijski iscrpljen od obrane od OMV,zadržava kontrolu i ostaje jedini u igri dok mu bude odgovaralo da poveća svoj udio.

Mislim da ćemo biti u puno boljoj poziciji predvidjeti kretanje cijene ove dionice kada budemo znali novu vlasničku strukturu. Odnosno kada dobijemo informaciju ko su onih 10% koji nisu prihvatili ponudu. Do tada ja bih se suzdržao od ikakvih predviđanja cijene.
Ono što možemo sada analizirati je kako su prošli oni koji su prodali dionice INA-e. Dakle, možemo ih podijeliti u tri grupe.
1) Najbolje su prošli oni koji su prodali na 2900+ i nisu za te novce kupovali druge dionice. Mislim da je broj ovih na forumu zanemariv, ako uopće postoje.
2) Nakon njih slijede oni koji su prodali MOL-u dionice i oni koji su prodavali na burzi oko 2800.
3) Najgore su prošli oni koji su prodavali pajdi na 2900 i s tim novcima ulazili u druge dionice. Ti su u minusu oko 20%

The nine most terrifying words in the English language are: "I'm from the government and I'm here to help" - Ronald Reagan

U ovih 10% koliko je otprilike ostalo neprodanih dionica je puno malih dioničara. Koliko mi je poznato dosta je ljudi koji su prodali pola, a pola zadržali. A te zadržane neće opet tako skoro prodavati.
Po mojoj procjeni MOL bez Vlade nemože do 50%+1, ali ni itko drugi pa im je svejedno, za sada, koliko imaju a imaju dovoljno (više od Vlade).

2.169.882 dionica
Mol ima 46,7%.
Idemo dalje!



Ako MOL ne skupi 50%+1 evo idućih dana cijene dionice na 3500 kn!!!!!! [thumbsup]

bezveze… ako MOL i ostane na 45%, tko mu se može ubaciti u priču i krenuti u preuzimanje? očito je da Vlada RH igra za njih (u javnu ponudu krenuli su s objavom da djeluju SKUPA s Vladom), a vlada je to i dokazala kad nije htjela provesti međunarodni javni natječaj za prodaju svog dijela jer je u dealu s ungarima…vi koji niste prodali ste se zaj..ali jer već sutra će se INA prodavati ispod 2500 kn, ali sami ste krivi za to…nemojte sad nama prodavat maglu zbog svojih grešaka jer na kraju krajeva ne lažete nas nego sebe
[/quote]

Ajde mi objasni zašto bi netko prodavao INU po 2500, kad je prije 3 dana to mogao učiniti i dobiti 2800?

..........................................................................................


2.169.882 dionica
Mol ima 46,7%.
Idemo dalje!

Da li MOL moze sada dokupljivati na burzi bez obveze nove javne ponude? Odnosno koliko dugo traje period nakon ove zavrsene javne ponude prije nego li stekne obavezu objavljivanja nove nakon dokupa na burzi?

Ideje naše benzin Vaš!



2.169.882 dionica
Mol ima 46,7%.
Idemo dalje!

Ukoliko Mol u narednom periodu od 12 mjeseci kupi na burzi dionice po višoj cijene od iznosa na javnoj ponudi, dužan je isplatiti razliku svima koji su se na javnu ponudu odazvali. E, sada tu ima nedorečenosti. Hipotetski, ukoliko se to i dogodi, dali se računa prva viša cijena ili prosjek cijena po kojoj bi kupovali do realizacije 50% + 1 dionica?!

Da li MOL moze sada dokupljivati na burzi bez obveze nove javne ponude? Odnosno koliko dugo traje period nakon ove zavrsene javne ponude prije nego li stekne obavezu objavljivanja nove nakon dokupa na burzi?
[/quote]




2.169.882 dionica
Mol ima 46,7%.
Idemo dalje!

Ukoliko Mol u narednom periodu od 12 mjeseci kupi na burzi dionice po višoj cijene od iznosa na javnoj ponudi, dužan je isplatiti razliku svima koji su se na javnu ponudu odazvali. E, sada tu ima nedorečenosti. Hipotetski, ukoliko se to i dogodi, dali se računa prva viša cijena ili prosjek cijena po kojoj bi kupovali do realizacije 50% + 1 dionica?!

Da li MOL moze sada dokupljivati na burzi bez obveze nove javne ponude? Odnosno koliko dugo traje period nakon ove zavrsene javne ponude prije nego li stekne obavezu objavljivanja nove nakon dokupa na burzi?
[/quote]

[/quote]

Htio si odgovoriti?

Ideje naše benzin Vaš!

New Report

Close