INA (INA-Industrija nafte d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska INA (INA-Industrija nafte d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

VELIKI IGRAČI Dionicama Ine dalo se dobro zaraditi
Mamić prodao 2500 dionica Ine za sedam milijuna kuna
Autor Snježana Mlinarević

Zdravko Mamić
Foto: Marko Prpić

Poznati sportski menadžer Zdravko Mamić jedan je od većih pojedinačnih burzovnih igrača. Svoj kapital on je, koliko je poznato, uspješno vrtio na burzi zadnjih godina, kada je cvjetalo tržište kapitala.
Sada kada su mnogima potonule lađe i kada su rijetki sačuvali inicijalni kapital, Mamić ne očajava. On je kao veći dioničar u Ini prodao oko 2500 dionica (vrijednih oko 7 milijuna kuna) poput većine ostalih malih dioničara.

Prodao sam Inine dionice na burzi po 2770 kuna prije isteka javne ponude. Nisam htio čekati završetak i isplatu novca iako sam time nešto izgubio. No, zato sam novac od prodaje Ine već vratio na burzu jer mislim da je ovo povoljno vrijeme za investicije.

Dionice su duboko korigirane i prije nego što krene val oživljavanja burze, ja sam stekao dobre pozicije nekim dionicama kaže Mamić. No, ne želi reći u što je ulagao, no kaže da je na burzi dobivao i gubio, ali se ne namjerava povući jer su ciklusi normalan slijed burzovnog života.

Ulaganjem u Inu nije baš profitirao jer je dionice kupovao na burzi poslije javne ponude po cijenama čiji je prosjek blizu onima po kojima ih je prodao.

ZAVRŠILA JAVNA PONUDA
Ina ostala u većinskome hrvatskom vlasništvu
Autor Snježana Mlinarević

Zajedno s udjelom koji već ima u Ini, i koji iznosi 25 posto plus jednu dionicu, MOL nakon javne ponude može računati na udio u vlasništvu u hrvatskoj naftnoj kompaniji od 44,3 posto.

Nedostaje 6 posto
No, to nije konačan broj dionica Ine deponiranih u SDA, budući da se još obrađuju prijave dioničara. No, MOL-u za većinski paket treba još oko šest posto dionica, a to izgleda neće uspjeti dobiti. Po zadnjim podacima SDA, za prihvaćanje ponude MOL-a deponirano je 1.935.789 dionica Ine, što je 64,2 posto dionica na koje se javna ponuda odnosi i 19,3 posto od ukupnog broja dionica.

Ako se bitno ne promijene podaci, znači da je od ukupnog broja dioničara njih 10-ak posto ipak zadržalo dionice i nije se prestrašilo pada cijene kao očekivane posljedice završetka preuzimanja. Na Zagrebačkoj burzi Ina se u petak spustila na 2.550 kuna.

No, ishod javne ponude ponovo otvara novu priču oko Ine. Nitko za sada nema većinski paket, ni MOL i Vlada, pa 10-ak posto dionica postaje ključno. Vlada je obećala MOL-u da će mijenjati dionice, no pitanje je hoće li taj koncept ostati. Puno toga se promijenilo i oko MOL-a i oko Ine, pa nije nemoguće da Vlada ponudi domaćim dioničarima otkup dionica i stekne 51 posto.

Dionica neće izgubiti
No, kako god bilo, Inu čeka druga javna ponuda, bilo da Vlada i MOL zamijene dionice, a i u svakoj drugoj kombinaciji mijenjanja sada uspostavljenog odnosa snaga. Dionica, što je najvažnije, neće izgubiti na atraktivnosti i njome će se nastaviti zanimljivo trgovanje.

Dionica Ine postaje visoko špekulativna s obzirom na vlasnički rasplet, koji se može odgoditi na dulje razdoblje.

No, MOL će platiti oko šest milijardi kuna i valjda očekuje neke brze promjene u Ini. Hoće li tražiti smjenu Dragičevića i postavljanje svoga čovjeka. Bez Vlade to ne može izglasovati, ali dva dioničara djeluju zajedno i o tome će se dogovarati kao i do sada. Puno je otvorenih pitanja nakon ovakvog ishoda javne ponude.


Da li je MOL u obvezi platiti malim dionicarima eventualnu razliku ako Vlada postigne cijenu visu od 2.800 KUNA??Strucnjaci tvrde da nije!!

A koji to strucnjaci??? Po svemu sto se pricalo na forumu i oko mene stvar je takva da MOL treba platiti razliku ako bude trgovine po vecoj cijeni u roku od godine dana…

A kakve blesane imamo u vladi budu oni jos izglasali da ako MOL kupi nesto po nizoj cijeni da mi njemu vratimo razliku…

Ovaj komentar nije preporuka za kupnju ili prodaju. Moje računice i razmatranja mogu biti netočni i nesuvisli, stoga se nikako pri mogućim investicijskim razmatranjima nemojte oslanjati na njih.

teska srca sam otisao u postu 03.10 ljeta gospodnjeg 2008 u 17:00 i rekao: "preporuceno molim", umalo mi suza krene niz obraz…

HE HE!baš sam se nasmijao.Što rekoh ide ina do 3500 u roku 6 mjeseci, a ja luđak odrekao se svog sentimenta. Ma kakvo plakanje! Dobro rečeno prije. Sami smo to tražili. iako bi ja sada radije zaradio manje a da ostane INA u državnim rukama. U svakom slučaju tko zna! ako pobjedi Obama ulagat će sve više u alternativne izvore energije a nafta sve više padat a time i cijena naftnih kompanija. Ili se tješim?

zlikovac

u SDA je deponirano cca 20% ili u prijevodu 2M dionica INE.Vjerojatno su tu dionice BF i OMF-a,mozda jos dodje do sitnih promjena ali u principu to je to.

više boli kada drugome raste, nego li kada tebi pada

moš mislit!

imaju oni još procesuirati sve one prihvate stigle poštom….možeš računati da će sigurno skupiti 25%.

Da barem bude ispod 25%. Ili je to nebitno?

Pa cijela Hrvatska ,i veliki dio Zagreba,slao je ponude poštom.Vidjete ćete u ponedjeljak i utorak,bit će to na tisuće koverti po 24 dionice u svakoj…A kakva će sutra biti cijena na Burzi,to vi meni recite? [shocked]

Za pretpostaviti da Mol neće skupiti 50%, eventualno max. 47-48%, što bi u konačnici rezultiralo daljnjom atraktivnošću dionice. E, bar da je Erste-invest napravio razumniji potez pa ostavio makar 2-3%.
@ wiking
Ne moraš strahovati za radno mjesto u INI, ako i preuzme Mol neće si dozvoliti "negativan publicitet", ipak nije INA "Dalmatinka". Inače u branši troškovi osoblja participiraju 3-5%, što znači bez obzira na "prezaposlenost" u INI, troškovi su zbog relativno niskog prosjeka plaća u okvirima. To implicira da u budućnosti restrukturiranje neće biti bolno, već poticano solidnim otpremninama i ranijim odlaskom u mirovinu.

Šta plaća Dragičevića od 62.000 kuna je RELATIVNO NISKA PLAĆA??Što se mene tiče zovite je i apsolutno niskom,ali to je lova do krova!! [sad]


Za pretpostaviti da Mol neće skupiti 50%, eventualno max. 47-48%, što bi u konačnici rezultiralo daljnjom atraktivnošću dionice. E, bar da je Erste-invest napravio razumniji potez pa ostavio makar 2-3%.
@ wiking
Ne moraš strahovati za radno mjesto u INI, ako i preuzme Mol neće si dozvoliti "negativan publicitet", ipak nije INA "Dalmatinka". Inače u branši troškovi osoblja participiraju 3-5%, što znači bez obzira na "prezaposlenost" u INI, troškovi su zbog relativno niskog prosjeka plaća u okvirima. To implicira da u budućnosti restrukturiranje neće biti bolno, već poticano solidnim otpremninama i ranijim odlaskom u mirovinu.

Kolega jedno pitanje?
Mol skupi 47%-48% i odluči se na kupovanje na burzi.
Da li će cijena biti veća ili manja od 2800kn?

Onome tko zna čekati, vrijeme otvara vrata.



Za pretpostaviti da Mol neće skupiti 50%, eventualno max. 47-48%, što bi u konačnici rezultiralo daljnjom atraktivnošću dionice. E, bar da je Erste-invest napravio razumniji potez pa ostavio makar 2-3%.
@ wiking
Ne moraš strahovati za radno mjesto u INI, ako i preuzme Mol neće si dozvoliti "negativan publicitet", ipak nije INA "Dalmatinka". Inače u branši troškovi osoblja participiraju 3-5%, što znači bez obzira na "prezaposlenost" u INI, troškovi su zbog relativno niskog prosjeka plaća u okvirima. To implicira da u budućnosti restrukturiranje neće biti bolno, već poticano solidnim otpremninama i ranijim odlaskom u mirovinu.

Kolega jedno pitanje?
Mol skupi 47%-48% i odluči se na kupovanje na burzi.
Da li će cijena biti veća ili manja od 2800kn?

[/quote]

Odgovoriću retorički, koliki je broj "egzemplara" koji će prodavati ispod 2800, a nakon što su prošli kroz sve kušnje u međuvremenu ?!

New Report

Close