INA (INA-Industrija nafte d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska INA (INA-Industrija nafte d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Evo sutra u Poslovnom tjedniku špekuliraju da neće biti izlistavanja dionica INE na Londonskoj burzi.
http://www.poslovni.hr/img/ArticleImages/23000.jpg

I Love the Smell of Profits in the Morning!

Evo još malo podataka o rezervama i njihovoj vrijednosti:

Tablica 1: Ukupne domaće i međunarodne revidirane
rezerve INA-e na dan 31. prosinca 2005. godine
Dokazane, Dokazane i vjerojatne, Dokazane vjerojatne moguće
Tekućine
Sirova nafta******************************* (103m3) 8.148 15.064 18.401
Kondenzat ******************************** (103m3) 2.940 4.303 4.303
Ukupno tekućine*************************** (103m3) 11.088 19.366 22.704
Plin
Naftni plin******************************** (106m3sc) 844 2.588 2.888
Prirodni plin ****************************** (106m3sc) 28.944 42.268 42.268
Ukupno plin ****************************** (106m3sc) 29.788 44.856 45.156
NPV (10%) BT**************************** (10^6 USD) 2.549 3.664 3.862
NPV (10%) AT**************************** (10^6 USD) 2.126 3.122 3.280

Dakle udio rezervi u cijeni Ine je od minimalnih 1200 kn do 1840 kn po dionici, bar po Merrill Lynchu.

«Ukupni novčani tijek dokazanih i vjerojatnih rezervi (2006. – završetak proizvodnje na poljima prema Reviziji rezervi): prihod (neto od podjele proizvodnje) — 13.753 milijuna USD; troškovi poslovanja, troškovi i naknade za ekspoloataciju — 4.691 milijuna USD; kapitalni izdaci — 519 milijuna USD; porezi — 1.126 milijuna USD.»

Ako je ovo već netko objavio, ispričavam se jer nisam imao vremena pratiti…

Mislim da će se kupnja dionica INE isplatit višestruko za recimo par godina ,do 2010.godine,jer su tada najavili da će početi veliki val modernizacije unutar kompanije.
Tako da tko je jamio, jamio je, a tko nije neka čeka 1.12.2006., kada će biti omogučeno trgovanje s dionicama na ZSE.


Mislim da će se kupnja dionica INE isplatit višestruko za recimo par godina ,do 2010.godine,jer su tada najavili da će početi veliki val modernizacije unutar kompanije.
Tako da tko je jamio, jamio je, a tko nije neka čeka 1.12.2006., kada će biti omogučeno trgovanje s dionicama na ZSE.

Mislim da se neće čekati tako dugo, pogotovo sa modernizzacijom rafinerije. MOL je zainteresiram da se to napravi što prije jer bi oni tu mogli odigrati igru povećavanja vlasničkog udjela.
Kao drugo, Ina ima svake godine sve manju i manju dobit zato jer derivate Euro5 mora uvoziti umjesto da ih sama proizvodi. U ljetnoj sezoni gubi najviše.[smiley2]

Be vewy vewy quiet. I'm hunting wabbits!


… ja sam uzeo na kredu pa mi tako i onako treba nekoliko dana da prodam, ako vidim da cijena ide vrtoglavo gore, naravno da neću žuriti [smiley2]

Ja sam isto uzeo na kredu pa me zanima hipotetski u koliko dionice bitno porastu i poželiš ih prodati prije isplate kredita, može li se sa bankom dogovoriti prodaja dionica i isplata kredita?
Znači ne da ja dođem sa cashom i isplatim kredit, to znam da mogu, nego da od ev. zarade na dionicama isplatim prijevremeno kredit??

DANAS VLADA ODLUČUJE O RASPODJELI 15 POSTO DIONICA INE

Nema izlistavanja Ininih dionica u Londonu?

Kalkulira se kako će zbog političkog oportuniteta prema građanima konačna cijena biti oko 1800 kuna te da bi se moglo posve odustati od paralelnog listinga na LSE
Čini se da je dio institucionalnih investitora i fizičkih osoba bez prava pogodnosti ipak čekao zadnji tren za podnošenje indikativnih ponuda za kupnju Ine, a pretpostavlja se da su svi koji su čekali zadnji dan najprije željeli vidjeti statistiku koja se odnosila na ponuda pod povlaštenim uvjetima. Onima koji su s vlastitim kalkulacijama čekali zadnji dan rok za predaju ponuda ističe danas u 15 sati nakon čega će posebno Povjerenstvo odlučiti o konačnoj raspodjeli (alokaciji) 15 posto dionica Ine. Prema priopćenju koje je pustila Vlada, ukupno je 44.271 hrvatski građanin iskoristio pravo na kupnju dionica, a ukupna vrijednost uplaćenih sredstava iznosi 1,55 milijardi kuna.
Dodatnih dva posto
Prema podacima koji su se mogli čuti još u petak, interes svih domaćih institucionalnih investitora (i fizičkih osoba) koji su već tada podnijeli svoje indikativne ponude debelo je premašio dionice preostale u paketu koji je rezerviran za njih. Upravo zato je, čuje se, već održano nekoliko sastanaka na kojima se ozbiljno raspravlja o mogućnosti da se cijeli paket dionica, čak i dodatnih dva posto, ponudi domaćim investitorima te da se ništa ne ostavi za izlistavanje u Londonu. Makar se to čini priličnim iznenađenjem, nije nemoguće da se zbog interesa domaćih investitora Vlada na koncu odluči za opciju ostavljanja cijelog Inina paketa na Zagrebačkoj burzi. Premda brojni tržišni igrači smatraju taj scenarij lošim za buduće kretanje cijene dionice, navodno postoje procjena da bi se cijena dionice mogla dobro održati i bez londonske poluge. Tim više što bi Londonu (s obzirom na apetite tamošnjih investitora) bio ponuđeno nedovoljan paket (ili “sitniš”, kako kažu tržišni akteri) pa bi jedini stvarni njihov motiv mogao biti ulazak u Inu zbog izravnog praćenja kretanja u kompaniji kad se zahukta trgovina na sekundarnom tržištu. Osim toga, čuje se da ni predstavnici Mola nisu ludi za LSE-om. Po definiciji aranžmana, njima odgovara da je niža cijena Ine u trenutku kad im istekne lock up period za kupnju dionica (nakon šest mjeseci), pa su i oni skloniji opciji odustajanja od paralelnog listinga. No postavlja se pitanje čemu onda organizacija road showa koji je pokrio i američko tržište (koliki su troškovi te promocije) i kako će takav potez odjeknuti među stranim investitorima.
Sanaderova odluka
I u ovom, kao i u slučaju odlučivanja o increascingu (ponude tržištu dodatnih 2-3 posto dionica), u Vladi postoje zagovornici dviju opcija. Dilemu će posve sigurno presjeći premijer u ovisnosti o procjeni političke koristi od ponuđenih varijanti. Budući da je u upućenim krugovima prostrujalo da bi se Londonu ipak mogao ponuditi dodatni paket Ine, ali tek nakon izbora, nije nemoguće da današnja politička vaga ipak pretegne u korist Zagreba. Procjene političke koristi u uskoj su vezi s još u petak puštenom kalkulacijom kako će konačna cijena Ine biti 1800 kuna. Premda bi se, prema pravilima igre, cijena trebala definirati tek kad se zbroje sve indikativne ponude, činjenica je da veliki interes svjedoči o dosezanju najgornje razine ponuđenog raspona – 1900 kuna. Procjenjuje se da bi to moglo razočarati individualne investitore, no politički je oportuno dogovorno spustiti konačnu cijenu za 100 kuna ili nešto malo manje.

Vaš link[/url]


Mislim da će se kupnja dionica INE isplatit višestruko za recimo par godina ,do 2010.godine,jer su tada najavili da će početi veliki val modernizacije unutar kompanije. Tako da tko je jamio, jamio je, a tko nije neka čeka 1.12.2006., kada će biti omogučeno trgovanje s dionicama na ZSE.

Mene samo zanima šta ću onda dobiti za višestuko vrijednost novca??? (možda bicikl- ne na naftu ..)

kada nastupaju i dali nastupaju uopće inini sadašnji i bivši radnici, koja bi cijena trebala biti ako će sada npr. biti cijena od 1800 kn.

Cijena dionica, bi po nekakvom zdravom razumu ,trebala bar 5% biti niža ,od one koju će dobiti puk danas.
Radnicima će cijena biti, pretpostavljam oko 1500kn i 1600kn.
Ili niža…….??


beholder: ” … ja sam uzeo na kredu pa mi tako i onako treba nekoliko dana da prodam, ako vidim da cijena ide vrtoglavo gore, naravno da neću žuriti [smiley2] ” Ja sam isto uzeo na kredu pa me zanima hipotetski u koliko dionice bitno porastu i poželiš ih prodati prije isplate kredita, može li se sa bankom dogovoriti prodaja dionica i isplata kredita? Znači ne da ja dođem sa cashom i isplatim kredit, to znam da mogu, nego da od ev. zarade na dionicama isplatim prijevremeno kredit??

ne može…

jedino nesto slično mozda kao i otplatu kredita drugim kreditom koji treba ‘manje’ dionica u zalog… ali u slućaju ovih kredita za dionice Ine mislim da dugo neće biti kredita koji treba ‘manje’ dionica u zalog

nema mi druge nego se zae..ti


beholder: ” … ja sam uzeo na kredu pa mi tako i onako treba nekoliko dana da prodam, ako vidim da cijena ide vrtoglavo gore, naravno da neću žuriti [smiley2] ” Ja sam isto uzeo na kredu pa me zanima hipotetski u koliko dionice bitno porastu i poželiš ih prodati prije isplate kredita, može li se sa bankom dogovoriti prodaja dionica i isplata kredita? Znači ne da ja dođem sa cashom i isplatim kredit, to znam da mogu, nego da od ev. zarade na dionicama isplatim prijevremeno kredit??

u zabi ne može


beholder: ” … ja sam uzeo na kredu pa mi tako i onako treba nekoliko dana da prodam, ako vidim da cijena ide vrtoglavo gore, naravno da neću žuriti [smiley2] ” Ja sam isto uzeo na kredu pa me zanima hipotetski u koliko dionice bitno porastu i poželiš ih prodati prije isplate kredita, može li se sa bankom dogovoriti prodaja dionica i isplata kredita? Znači ne da ja dođem sa cashom i isplatim kredit, to znam da mogu, nego da od ev. zarade na dionicama isplatim prijevremeno kredit??

Uzmeš nenamjenski gotovinski kreit u istoj banci i zatvoriš kredit za dionice, oni ti skinu zalog, prodaš dionice, vratiš nenamjenski kredit, pobereš vrhnje i to je to. Par dana posla
Isto tako možeš preko kreditne kartice s revolving kreditom

Čuvajte se poduzaća na čijem su čelu SVETE KRAVE. SVETE KRAVE ne vole promjene: one vole da se posao odvija kako se uvijek odvijao i često su slijepe u krizi. T. E. Deal & A. A. Kennedy

New Report

Close