INA (INA-Industrija nafte d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska INA (INA-Industrija nafte d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.


trebam jednu informaciju, a nemam vremena istraživat, pa ako mi ketko pouzdan može pomoć….

dal je dovoljno otić s osobnom do SDA i imat pri tom dionice na slobodnoj poziciji da bi se prijavio na ovu Molov-u ponudu….dobio sam i ono pismo od ine sa punomoći i svim, al sam ga poderao (nisam mislio prodavat)….

imaš na stranici sda takav isti primjerak pa isprintaj ispuni i pošalji ili odnesi u sda ako šalješ poštom moraš ovjerit kod biljeznika a dobiješ trošak nazad kad ti plate dionice informacija je direktno iz sda



Popunjavanje POP-obrasca u tijeku,dijonice odregistrirane,sve se odvija po onoj narodnoj,j..o papire daj ti meni pare. [sealed]

Meni je logičnije prodati na burzi po 2780. To je puno više eura nego što će dobiti oni koji prodaju MOL-u. Naime, logično je očekivati da će kuna znatno oslabiti kada MOL počne vrećati višak eura u kune.

[/quote]
Možda si i u pravu al meni je rizika navrh glave,100kg eura oročeno je u više banaka a ovo portfelja trejdanjem spašavam koliko mogu [pray]

Preuzimanja su uobičajena u bear-marketu i tada se lovci obično okomljuju na ranjenu divljač.
Međutim da li INA spada u tu ranjenu divljač, odnosno da li se nalazi u financijskim ili poslovnim poteškoćama ili je izgubila povjerenje svojih potrošača ili ulagača ? Odgovor je NE, NE i NE !

Postoji nešto što svaka država prepoznaje kao svoj poseban interes – NACIONALNI interes, a INA svakako spada u tu kategoriju. Većina građana kao INA-ini potrošači, svi ulagači, pa i regionalna konkurencija prepoznaju takav interes, ali naša Vlada – NE. I stoga svaki zakon koji je eventualno protivan nacionalnim interesima Vlada treba mijenjati po HITNOJ proceduri, a ne zbog tumačenja takvog zakona nametati i gurati prodaju INE upravo u godini svjetskog bear-marketa, i to po super diskontu od barem 40-50%. Pa umjesto da se nacionalna naftna firma, ako već mora, proda za 2-3 godine sa razumnom premijom od barem 30% na fer cijenu, a koju će svaki regionalni igrač biti voljan tada platiti.
Za 2-3 godine ćemo ući u EU, a tada kao Vlada ne smije imati više od 25%, pa dobro, onda pričekajmo do tada.
Za 2-3 godine će INA dovršiti započetu modernizaciju svoje 2 rafinerije financirajući to iz vlastitog poslovanja (krediti se već redovito servisiraju), pa dobro, onda pričekajmo do tada.
Za 2-3 godine će se vjerojatno riješiti postojeća svjetska financijska kriza i tržišta će otići u bull-market, pa dobro, onda pričekajmo do tada s prodajom NACIONALNIH INTERESA !


ma ljudi moji, koda bi ja prodavao da voda nije došla do grla….
treba lombardni vraćat, a jedina dionica s kojom sam u + je zlatna INA!!!
a pošto brokerska provizija nije mala na te iznose, moram se predbiljezit na Molovu jadnu ponudu…

Brokerska provizija ti je sigurno manja nego procenat za koji će kuna pasti dok ti dobiješ novce. Je si li ti svjestan činjenice da ćeš novce od MOL-a dobiti tek početkom 11-og mjeseca ?

The nine most terrifying words in the English language are: "I'm from the government and I'm here to help" - Ronald Reagan



ma ljudi moji, koda bi ja prodavao da voda nije došla do grla….
treba lombardni vraćat, a jedina dionica s kojom sam u + je zlatna INA!!!
a pošto brokerska provizija nije mala na te iznose, moram se predbiljezit na Molovu jadnu ponudu…

Brokerska provizija ti je sigurno manja nego procenat za koji će kuna pasti dok ti dobiješ novce. Je si li ti svjestan činjenice da ćeš novce od MOL-a dobiti tek početkom 11-og mjeseca ?
[/quote]

DOBROVOLJNA PONUDA ZA PREUZIMANJE

7. Ponuditelj se obvezuje isplatiti ponuđenu kupovnu cijenu za pohranjene dionice, u roku od 14 dana od isteka roka trajanja ove ponude, na račune dioničara-prodavatelja koje će oni, kod Depozitara, odrediti kao račun za isplatu.




ma ljudi moji, koda bi ja prodavao da voda nije došla do grla….
treba lombardni vraćat, a jedina dionica s kojom sam u + je zlatna INA!!!
a pošto brokerska provizija nije mala na te iznose, moram se predbiljezit na Molovu jadnu ponudu…

Sorry nisam čitao, dakle za 20 dana.

Brokerska provizija ti je sigurno manja nego procenat za koji će kuna pasti dok ti dobiješ novce. Je si li ti svjestan činjenice da ćeš novce od MOL-a dobiti tek početkom 11-og mjeseca ?
[/quote]

DOBROVOLJNA PONUDA ZA PREUZIMANJE

7. Ponuditelj se obvezuje isplatiti ponuđenu kupovnu cijenu za pohranjene dionice, u roku od 14 dana od isteka roka trajanja ove ponude, na račune dioničara-prodavatelja koje će oni, kod Depozitara, odrediti kao račun za isplatu.
[/quote]

The nine most terrifying words in the English language are: "I'm from the government and I'm here to help" - Ronald Reagan


Za 2-3 godine će INA dovršiti započetu modernizaciju svoje 2 rafinerije financirajući to iz vlastitog poslovanja (krediti se već redovito servisiraju), pa dobro, onda pričekajmo do tada.
Za 2-3 godine će se vjerojatno riješiti postojeća svjetska financijska kriza i tržišta će otići u bull-market, pa dobro, onda pričekajmo do tada s prodajom NACIONALNIH INTERESA !

Nećemo ući u EU za 2-3 godine. prije 2014. Nećemo sigurno. Moramo čekati "region". Kome to nije jasno slijep je kraj zdravih očiju.
Do tada (6-7 godina) MOL će vratiti dobar dio investicije. A u "suradnji s vladom RH" MOLu ćemo plaćat sve skuplji benzin i sve veće marže. A najveći dio profita neće biti naš.

Gdje sam već vidio ovu hrvatsku priču?
[rolleyes]

Aha da, banke, telekom…

Nije za nas država i gotovo.

http://business.hr/Defaul…1c9d&open=sec –

Ako u roku od godinu dana ponuđač bilo kome za dionice iste kompanije plati više, on mora malim dioničarima od kojih je kupio dionice u ponudi isplatiti razliku.

To znači da će, proda li netko MOL-u dionice po 2800 kuna, što je njihova cijena u pnudi, a Vlada u kasnijim pregovorima postigne bolju cijenu, MOL morati dioničarima nadoknaditi razliku.

Da ne bi bilo zabune: http://www.nn.hr/clanci/sluzbeno/2007/3173.htm – Zakon o preuzimanju dioničkih društava (NN. 109/07) – Članak 16., stavak 7.: "Ako ponuditelj ili osoba koja s njim djeluje zajednički u roku od jedne godine od dana proteka roka trajanja ponude za preuzimanje, stekne dionice ciljnog društva koje su bile predmet ponude, po cijeni koja je viša od cijene iz ponude, obvezan je dioničarima koji su prihvatili ponudu za preuzimanje isplatiti razliku u cijeni u roku od 7 dana od dana stjecanja."

Dakle, eventualna razlika u cijeni bit će isplaćena samo za one dionice prikupljene u dobrovoljnoj javnoj ponudi.

Angry Bob: "As for the good news - There is no f...... good news!" https://www.youtube.com/watch?v=hMaVIAlJlnw



ma ljudi moji, koda bi ja prodavao da voda nije došla do grla….
treba lombardni vraćat, a jedina dionica s kojom sam u + je zlatna INA!!!
a pošto brokerska provizija nije mala na te iznose, moram se predbiljezit na Molovu jadnu ponudu…

Brokerska provizija ti je sigurno manja nego procenat za koji će kuna pasti dok ti dobiješ novce. Je si li ti svjestan činjenice da ćeš novce od MOL-a dobiti tek početkom 11-og mjeseca ?
[/quote]

Twixer, molim Vas pojasnite računicu. Mislite da će u mjesec dana kuna toliko izgubiti na vrijednosti??
Osim toga, još trebate uračunati da se na burzi može prodati za ca. 2770-2780, a ponuda je 2800.


Međutim, ono što je doista pravi problem sada je – činjenica da su Hrvati omogućili MOL-u da do INE dođe i po nižoj cijeni od ponuđene. A to je ipak presedan, zar ne.

Na stranu izraženi "altruizam" kod Hrvata. To je tako i tu nema pomoći, na kratki rok.

Ali, kako je moguće da se mirovinski fondovi ponašaju iracionalno? Barem tamo bi trebalo biti malo znanja, da ne kažem pameti. Po definiciji, mirovinski fondovi su najdugoročniji ulagači. I nije moguće (ponavljam, što više, vičem – NIJE MOGUĆE !!!) da INA više vrijedi MOL-u nego li mirovinskim fondovima!

Znam da su trenutno prihvatljive cijene i nekih drugih dionica, ali mirovinski fondovi se ne smiju povoditi za kratkoročnim prilikama. Jednostavno ne smiju biti kokošari. Osobito, kad još uvijek nismo na dnu 5 bear vala.

Previše mi se narojilo sarkastičnih misli, pa ću s ovime završiti.

ja vas mnoge ne razumijem.
zasto ne smiju prodati inu i nakupovati se dionica koje su znatno pale a po mnogim pokazateljima vrijede puno vise nego ina.
ja sam prodao vecinu ininih dionica po 2925 i sada se fino nakupovao atpl, adpl, pbz…
zar mislite da ce u kracem roku ina skociti 20-30% kao sto bi nabrojane dionice lako mogle?

jesam amater ali barem igram igru hrabro, za razliku od mnogih od vas koji stalno ponavljate necu prodati. boli koga djoka hocete li prodati.
jos ce te vi od mene kupovati atpl, adpl, pbz… po znatno vecim cijenama.

baba mara koja je prodavala povrce na pazaru jedno je stalno ponavljala. ako izgubis na kapuli, dobijes na krumpirima. zato igrajte a ne filozofirajte ako bi bilo sto bi bilo.
i usput gdje vam je onaj pajdo koji je kupovao po 2900? bas ga i ne spominjete vise.

mnogi sanjaju o zivotu na pustom otoku. nazalost momci, ja tamo zivim.



Za 2-3 godine će INA dovršiti započetu modernizaciju svoje 2 rafinerije financirajući to iz vlastitog poslovanja (krediti se već redovito servisiraju), pa dobro, onda pričekajmo do tada.
Za 2-3 godine će se vjerojatno riješiti postojeća svjetska financijska kriza i tržišta će otići u bull-market, pa dobro, onda pričekajmo do tada s prodajom NACIONALNIH INTERESA !

Nećemo ući u EU za 2-3 godine. prije 2014. Nećemo sigurno. Moramo čekati "region". Kome to nije jasno slijep je kraj zdravih očiju.
Do tada (6-7 godina) MOL će vratiti dobar dio investicije. A u "suradnji s vladom RH" MOLu ćemo plaćat sve skuplji benzin i sve veće marže. A najveći dio profita neće biti naš.

Gdje sam već vidio ovu hrvatsku priču?
[rolleyes]

Aha da, banke, telekom…

Nije za nas država i gotovo.
[/quote]
Potpuno se slažem osim ove zadnje rečenice.
Nažalost neke stvari se donose daleko od javnosti a tako i prodaja strateških firmi. I kao uvijek kriva je predhodna Vlada. Nadam se da neće doći do transakcija između Vlade i BF sa MOL-om ili nekom drugom firmom u ovom trenutku.




ma ljudi moji, koda bi ja prodavao da voda nije došla do grla….
treba lombardni vraćat, a jedina dionica s kojom sam u + je zlatna INA!!!
a pošto brokerska provizija nije mala na te iznose, moram se predbiljezit na Molovu jadnu ponudu…

Brokerska provizija ti je sigurno manja nego procenat za koji će kuna pasti dok ti dobiješ novce. Je si li ti svjestan činjenice da ćeš novce od MOL-a dobiti tek početkom 11-og mjeseca ?
[/quote]

Twixer, molim Vas pojasnite računicu. Mislite da će u mjesec dana kuna toliko izgubiti na vrijednosti??
Osim toga, još trebate uračunati da se na burzi može prodati za ca. 2770-2780, a ponuda je 2800.
[/quote]

Dakle danas si mogao prodati na 2780 Kn (mada si mogao i 2790) i platiti brokeru recimo 1%
To znači da bi dobio 2752 kune/7,11 = 387,06 eura po dionici. Jednom kada MOL počne pretvarati preostale kune u eure odnos kune i eura bi mogao ići na racimo 7,35. U tom slučaju od MOL-a dobivaš
2800/7,35 = 380,95 eura po dionici.
U svakom slučaju ja bih pričekao sa predajom obrazca. Vrlo je moguće da ćeš uskoro moći prodati na burzi za 2800 ili više. Pogotovo s obzirom na današnji razvoj situacije.

The nine most terrifying words in the English language are: "I'm from the government and I'm here to help" - Ronald Reagan

New Report

Close