INA (INA-Industrija nafte d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska INA (INA-Industrija nafte d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Bitno da je Sanader u borbi sa inflacijom spustio cijene 20 artikala u Konzumu.To je posao, a cijena benzina nije bitna.

Ali sami smo ga odabrali pa sada ga trebamo i istrpiti ili je ovo pokazna vjezba narodu evo kako ce vam biti ako ne zamijenimo dionice sa MOLOM,ilitiga nema veze sto cijena nafte pada u svijetu kada nemamo utjecaja na MOL i kakvu ce on cijenu odrediti za nase trziste ali ako zamijenimo dionice e onda mozemo i smanjivati cijenu benge ako i nafta u svijetu pada.Mislim da bi ovaj spin cak i mogao proci kod raje. [lol]

SAM PROTIV SVIH


A najbolji dokaz koliko je sama Uprava nemoćna i irelevantna u cijeloj ovoj priči je točka 1.1. njihovog "mišljenja" gdje tvrde, citiram, "… usporedivši ponuđenu cijenu i minimalnu cijenu koju zahtijeva Zakon o preuzimanju, Uprava zaključuje da je ponuđena cijena viša od propisane minimalne cijene, te da je sukladno sadašnjim uvjetima poslovanja ova cijena prihvatljiva…".

I pasus prije i pasus poslije se bave isključivo Zakonom o preuzimanju trgovačkih društava. Pa dobro, jel su oni HANFA ili INA. Jel se bave računanjem tromjesečnih prosjeka ili znaju vrijednost svoje kompanije? Uprava, haloooo?

Znači da su fondovi i prije i žešće upali u gabulu ili da su OMF-ovi bili još prgaviji, prosjek na tržištu bi bio npr. 2200, MOL bi ponudio 2400 i opet bi prema Upravi to bilo OK jer je više "od propisane minimalne cijene"?

I da, na kraju je nakeljeno da je "sukladno sadašnjim uvjetima poslovanja". Ko da je netko naknadno dopisao. Pa jel to sve, drugovi? Jel se tako brane vlastiti interesi? Kakvim uvjetima poslovanja, jel možda te uvjete trebalo prije javiti svojim vlasnicima, aka dioničarima? Ili je Sanader jedini dioničar koji prodaje svoj dio MOL-u?

Ovo je gore od Čarolije…

Za ilustraciju, danas je BoA preuzela Merril Lynch koja ima slijedeće fundamente:
RoA = -1,89%
RoE = -50,10%
EPS = -23.17$ ( trading on 17$ right now)
Revenue per Share = -7,76$
Nebo zna koliko imaju još kredita za otpisati

Premija u preuzimanju je 70% na tržišnu cijenu.

A naši analitičari tvrde da je premija kod preuzimanja INA-e, jedne profitabilne i strateški važne kompanije sa ogromnim rezervama, od 8% na minimalnu moguću ponuđenu cijenu fer.

O upravi INA-e neću trošiti puno riječi jer rukovodstvo tvrke koje tvrde da će prodati dionice INA-e po 2800 Kn u trenutku kada je cijena tvrke na burzi 2850 kuna je sramotan fenomen. Osnovna zadaća svakog rukovodstva je da ostvari što je moguće veću vrijednost za dioničare, sve u suprotnosti s tim je krađa i spada u sferu korupcije.

The nine most terrifying words in the English language are: "I'm from the government and I'm here to help" - Ronald Reagan

Tako je ,Twixer!
MOL za kupovinu Ine može nabaviti lovu u svijetu bez ikakvog problema.Premija mora biti puno deblja!

Kad je dobar vjetar i purani lete!


NE ZNAM JEL SE PISALO O OVOME, ALI OMV MORA PO ZAKONU PRODATI 20% DIONICA MOLA,
PA POSTAVLJAM TEMU ZA RASPRAVU – ZAŠTO RH NE BI PREUZELA 20% MOLA,
SCENARIO 1 (IDEJA ZA RAZMIŠLJANJE, A IMA IH JOŠ): VLADA ZAMIJENI DIONISE SA MOLOM I OTKUPI 20% DIONICA MOLA OD OMV-A, I MI HRVATI POSTANEMO VLASNICI OMV-A
TAKOĐER KAKO STRATEGIJA ENERGETSKOG RAZVOJA RH JOŠ NIJE GOTOVA (ILI JE GOTOVA, A NEMA JE U JAVNOSTI), JEL SMIJEŠNO PRODAVATI INU BEZ STRATEŠKOG DOKUMENTA RAZVOJA EN. SEKTORA,
JESMO MI HRVATI STOKA, OVCE ILI GUSKE U MAGLI, OD MAGLE U VERONI SE NIŠTA NE VIDI, A ŠTO SE TIČE DIVIDENDE NE MORAMO JE NIKADA NI VIDJETI, NAĆI ĆE MOL NAČINA DA IZVUČE LOVU

Strategija energetskog razvoja RH naime ne postoji kao uostalom nikakva strategija u ovoj državi. To je jedna Polančecova floskula, slično kao izraz "pravna država" u izjavama Mikija Bandića i Stjepana Mesića.

Mislim da ce ih dosta prihvatit ponudu od 2800 nažalost jer je situacija u svjetu KATASTROFA

ne kuzim zasto bi mol uopce trebao preuzeti inu na 2800?
znate da vredi 4-7k pa zasto ne ignorirate ponudu i to je to.
kao da prodajes auto koji vredi 7000€ a netko ti ponudi 2800€ sta bi napravio, nebi trosio dah na njegovu ponudu…
http://www.poslovni.hr/92657.aspx

koliko ERNT vredi, svaki dan sve manje jel skupljaju lovu za obranu
gdje je tu odgovornost menagera za ostalu rasprodaju

najgore se svadat s budalom, prvo te spusti na svoju razinu pa te dotuce iskustvom


Mislim da ce ih dosta prihvatit ponudu od 2800 nažalost jer je situacija u svjetu KATASTROFA

Ne, nego jer su blesavi… Mogao bi sada jos, to je samo jedan razlog, jos mi je rano…

Ajde neka mi netko kaze, da li je u zadnje vrijeme bilo koje preuzimanje i da je pritom premija bila manja od ajmo reci 20%?

Ovaj komentar nije preporuka za kupnju ili prodaju. Moje računice i razmatranja mogu biti netočni i nesuvisli, stoga se nikako pri mogućim investicijskim razmatranjima nemojte oslanjati na njih.

Molim nekog znalca odgovor na slijedeća pitanja:

1. Zašto bi itko prodao MOL-u za 2800 kada na burzi može dobiti više?
2. Tko kupuje na ovim razinama?

Hvala!


ne kuzim zasto bi mol uopce trebao preuzeti inu na 2800?
znate da vredi 4-7k pa zasto ne ignorirate ponudu i to je to.
kao da prodajes auto koji vredi 7000€ a netko ti ponudi 2800€ sta bi napravio, nebi trosio dah na njegovu ponudu…
http://www.poslovni.hr/92657.aspx

koliko ERNT vredi, svaki dan sve manje jel skupljaju lovu za obranu
gdje je tu odgovornost menagera za ostalu rasprodaju

Ma tu se ne treba braniti već preuzeti ponudu za 2800 Kn jer u doba ove krize cijena stoji, a fondovi imaju jako puno dionica od INE………. I onda kada se uzmu novci od INE uložiti u 3-5 dionica ne više i onda diktirati cijenu….. jer ovo je ipak kriza….

Da nema krize INA bi vrijedila oko 4000 Kn po dionici, ali zbog krize 2800 Kn jeste odlična ponuda….

A opet kod nas nema krize jer je uvezena, nema niti znatnog američkog kapitala pa niti rizika od odvlačenja kapitala, pa opet cijena dionica koji imaju fundamente padaju…..
Kod nas je tržište u rasulu……. jer je neorganizirano, a sve se može preokrenuti i ta neorganiziranost….

Napravi razliku http://pravipotez.blogspot.com/


Molim nekog znalca odgovor na slijedeća pitanja:

1. Zašto bi itko prodao MOL-u za 2800 kada na burzi može dobiti više?
2. Tko kupuje na ovim razinama?

Hvala!


Možda netko kupuje za MOL?…

Kriza ne mijenja stvar da MOL nije ponudio premiju na zadnju tržišnu cijenu.
Kad ponudi pristojnu premiju – možda i prodamo!


Kriza ne mijenja stvar da MOL nije ponudio premiju na zadnju tržišnu cijenu.
Kad ponudi pristojnu premiju – možda i prodamo!

Ako ne bude kontra ponude, svi fondovi će morati prihvatiti cijenu od 2800 Kn da ne bi došlo do urušavanja tržišta, fondovi će morati prodati da postanu jaki, a kada ojačaju financijski onda će moći diktirati cijene od nekih dionica, tu su pogriješili jer spustili su MOL-u cijenu i on je tako dobio priliku da ponudi jeftino….
Na greškama se treba učiti, pa tako nakon toga iskustva uložiti u dionice gdje je moguće kontrolirati cijenu koje jako puno vrijede a sada su podcijenjene…… da se ne bi desilo kao sa INOM i kako bi mogli zaraditi jako puno….

Napravi razliku http://pravipotez.blogspot.com/

New Report

Close