INA (INA-Industrija nafte d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska INA (INA-Industrija nafte d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.


NEMOGUĆE JE DATI FER CIJENU INE,JER JE ONA RELATIVNA,i

Totalni IDIOTIZAM
Fair cijenu je jako jednostavno dati ako imas pristup drustvu i da imas mogucnost kao insider napraviti procjeu. Fair cijena je neto sto je “prosto kao pasulj.”

Inace pogledajte sto su Srbi napravili s NIS-om, mozda DRIVO mogao malo nauciti od njih. Kad napravis nesto sto se zove fair procjena, onda bar znas ispod cega neces ici prodavati.
http://www.limun.hr/main.aspx?id=333196

Sve procjene koje su napravljene do sada (osim pocetne kod IPO) su lose, odnosno nepotpune jer su ucinjenje kao ousiderske i mogu ih objesiti macku o rep!

DIONICE KAO ŠTO JE HDEL TREBA IZBACITI S BURZE JER SU ZAMKA ZA MANJINSKE DIONIČARE


Jedno teoretsko pitanje.
Šta je sa 10% dodatnih dionica za radnike INE koje bi države trebala upisati na SDA sredinom XI mjeseca (bonus nakon 1 godine). Da li se to pravo gubi prodajom dionica po javnoj ponudi jer nije prošla godina dana.

Nažalost, nema nikakvih dodatnih dionica za radnike Ine (bonus nakon 1 godine). Radnici su, u odnosu na ostale građane, dobili bonus u obliku niže cijene dionica, ovisno o radnom stažu u Ini.



Moram komentirati zbivanja oko INE pošto sam u toj struci, i imam određene informacije iz firme. Osobno nemam dionice, pa se nisam uključivao u razgovore prije. Izritirali su me natpisi u business.hr da je INA fundamentalno precijenjena, što je laž. Konkreto znam da je INA duplo više vrijedi samo zbog vrijednosti svojih plinskih zaliha, koje su značajno podcijenjene u izvješću. Stvar je u tome što je plin socijalna stavka u HR pa se prodaje po puno nižoj cijeni od tržišne. Gospoda koja su radila izvješće su računala zalihe po toj prodajnoj cijeni što stvara takvo izvješće (po meni pogrešno). Kad se INA privatizira, država neće moći utjecati na cijene plina, one će otići na tržišnu cijenu, kao i zalihe.

Ina je precijenjena i to strašno. Sa gargantuanskim kreditom za vratom, gomilom zaposlenih koji su
svi u rodbinskoj vezi, nesposobnim menađmentom, ama baš nikakvim ulaganjima u istraživanja, zastarjelom opremom iz Titovog doba i političarima koji se stalno žele uplitati u njeno poslovanje.
Za mene je to pušing firma koja je sada došla na odstrel kao i Pliva prije nje.
Jebga, tako to ide u Hrvatskoj.
[/quote]

Dobro da ti ne odlucujes o tome 😉

Ideje naše benzin Vaš!

Jedino je točno da ima gomile ljudi zaposlenih po rodbinskoj vezi, i da treba napraviti čistku u firmi, jer isti posao se može obaviti s duplo manje ljudi. To je posao ko stvoren za novog vlasnika. Oprema je manje-više ok. Bio mi je smiješan grafit na jednom Crosco-vom postojenju koji su napisali radnici: vi glumite da nas plaćate, mi glumimo da radimo.

Herbos d.d. - lider u zaštiti bilja sa više od 62. godine tradicije

u ini je prije par godina se kralo i šakom i kapom,toliko se kralo,da bi obični stražar,za 6 mjeseci zaradio za okaša.sada mi stanje nije potpuno poznato,tj poznato je da se i dalje krade,ali mislim da je ipak sada to puno manje..kad mol dobije 51%,vidit ćemo onda tko će smit krasti..ja vidim plin kao veliku perspektivu za inino poslovanje..i zamislite,svi ti lopovi,i dalje primaju neku naknadu ili plaću,i dalje voze okaša,doduše više ne kradu,ali nitko ih nije kaznio za krađu,a zašto?pa zato da ne odaju šefa povrh sebe,a i skupili su toliko love,da mogu potkupiti bilo koga u ovoj jadnoj državi..skoro mi je čitav portfelj sastavljen od ine,ali motiv za kupovinu je bila molova ponuda,a osobno mi se poslovanje firme ne sviđa..ali sam uvjeren,da se sa kvalitetnim ljudima ova firma može izdignuti visoko,visoko..pa ako mi ne znamo raditi,onda prepustimo to mađarima…

Kad čitam večinu postova dobivam:
1. zalihe plina nisu vrednovane po tržišnoj cijeni /znači ako neko preuzme INA nema više socijalne cijene/
2. Višak radne snage / u slučaju preuzimanja slijedi reorganizacija, sinergetski efekti /
3. politika nabave se preko noći mjenja
4. politika ispada dolazi struka /primjer MOL/
Pa zar za to trebamo stranca? Pa pogledajte rezultate INA-e i pri ovakvim netržišnim uvjetima koji vladaju u firmi.


Izvješće seebiza sa seminara

http://www.seebiz.eu/hr/tvrtke/energetika/dcf-metoda-ina-vrijedi-2.271-kunu-po-dionici,25038.html

U naslovu 2.271 kn a u tekstu 2.721 kn po DCF
po SOTP analizi 2.903 kn

uz vrlo oprezan rast

pročitao sam izvješća s tog seminara. Sorry društvo, ali taj Bošnjak pojma nema o vrednovanju kompanija.

1. Nema TEORIJE da kompanija u dijelovima vrijedi više od cjeline. Na kraju krajeva i MOL je hoće kupiti zbog sinergije.
2. Ponderirani trošak kapitala je pretpostavljena vrijednost (jer nitko živ ne zna koliki će biti za 5 ili 10 godina). Samo 1% manja od pretpostavljene stope generira po DCF-u veću vrijednost dionice od par stotina kuna.
3. Uobičajeno je da se dobivene vrijednosti uspoređuju sa sličnim kompanijama, odnosno njihovim tržišnim kapitalizacijama (nebili se otkrili skriveni potencijali). INA ima svega 10-ak% manje rezerve nafte i plina (glavni generator vrijednosti) od MOL-a – pa nije moguće da vrijedi 70-ak% manje od MOL-a. Dakle, prividno skriveni potencijali nisu vrednovani.

Amen!

[i]"Bolje živjeti sto godina kao milijunaš nego sedam dana u bijedi!"[/i]


Kad čitam večinu postova dobivam:
1. zalihe plina nisu vrednovane po tržišnoj cijeni /znači ako neko preuzme INA nema više socijalne cijene/
2. Višak radne snage / u slučaju preuzimanja slijedi reorganizacija, sinergetski efekti /
3. politika nabave se preko noći mjenja
4. politika ispada dolazi struka /primjer MOL/
Pa zar za to trebamo stranca? Pa pogledajte rezultate INA-e i pri ovakvim netržišnim uvjetima koji vladaju u firmi.

A ŠTO bi tekar bilo da se RADI?
80 – 90 % glumata da RADI a najgori su ŠEFOVI koji nemaju nikakvu viziju ni suvislo RAZMIŠLJANJE o BOLJITKU FIRMA!

SVE RAZJURITI po rođo vezama i da VIDIŠ DOBITI!!!!!
Minimum 10 – 12% PRIHODA bi iznosila ČISTA DOBIT!!!!!!!!!!!!!
Normalno prvo RAZJURIT OVAJ KVAZI MENADŽMENT! Ako su toliko DOBRI ( sposobni za stvaranje dodane vrijednosti ) odmah će si naći NOVI BOLJI POSAO!

TKO preživi u INA-i nakon ČISTKE I POMETANJA ( nadamo se sposobni i radišni ) moći će reći da radi u vrhunskoj firmi!

Originalni Ilirikin dokument

US took freewheeling capitalism to the limits and the wheels came off

Koma procjena ilirike.
uzeto 4 multiple + prepisano sa ponude mol-a
MOja baba zna isto napraviti, Isto su napravili kad su brodare "procijenili".

vipy ima pravo kad kaze da se prava procjena moze napraviti jedino iznutra sa razgovorom sa upravom jer uprava ima feeling koliko sto vrijedi.
Ovo izvana su naklapanja.

Vidjet cemo sto ce dragicevic reci.

Osobno mislim da vrijedi vise i da ima jako puno stvari koje INA moze poboljsati.
Rafinerije nisu neka sinergija jer koliko mi je poznato mol ima veliku rafineriju u budimpesti pa ulagati u novu , neznam koliko cak i zele to.

Vazna je i ova prica sa plinom koju bi Vlada izdvojila jer jer jako vrijedna ali jako tesko reci koliko po dionici pa valjda radi toga zele to izbaciti van.

2800 bez plina je sasma dobro.

OX-Bright, inspiring and easy going. You make an outstanding parent. Shoul merry a Snake or Rooster but not a Sheep

Čini mi se da je najmodernija rafinerija u Slovačkoj Slovnaft / Mol vlasnik/. INA je i LNG /tekući plin/ terminal. Investicije u Rijeci i Sisku su najvjerojatnije više socijalno političke, obzirom na rafinerije u okolini. Gdje je višak zaposlenih, zadržavanje svih zaposlenih najmanje x godina itd. Da li je MOL to sve imao u vidu kod davanja ponude?

Količina dionica za koje je u Depozitoriju s prethodnim uredovnim danom obrađen primitak KA-POP obrazaca i upisan prihvat ponude za preuzimanje:

715 dionica

Don't be convinced of your super knowledge of the market, the market does what it wants, and you are just along for the ride!

New Report

Close