INA (INA-Industrija nafte d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska INA (INA-Industrija nafte d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Mali dioničari MOL-a i OMV-a nam sigurno zavide jer oni osjetno tonu:
Neka slobodno dođu [lol] [lol]


Naknada malim dioničarima naplati li Vlada Mađarima više od 2800 kuna!
Business.hr

Mađarski portal posvećen tržištu kapitala Portfolio.hu objavio je zanimljiv članak o sapunici koja cijeli tjedan zabavlja hrvatsku ulagačku javnost.

Mesić: Još nije odlučeno o MOL-ovoj ponudi za Inu

Naime, Portfolio.hu navodi kako je Mol potvrdio da će nadoknaditi financijski gubitak malim dioničarima Ine u slučaju da udio Vlade kupe za više od 2800 kuna za dionicu, koliko Mađari nude u javnoj ponudi čiji su detalji objavljeni u ponedjeljak.

Mol, koji od 2003. posjeduje kontrolni paket Ine, želi otkupiti ne samo dionice u slobodnom optjecaju, nego i gotovo 20 posto dionica Ine iz državnog udjela.

Mađarski portal navodi kako hrvatski Zakon o preuzimanju traže da Mol, u slučaju da po cijeni višoj od 2800 kuna od Vlade kupe udio u Ini u periodu od godinu dana od završetka javne ponude, kompenzira razliku u cijeni malim ulagačima koji su prodali svoje dionice za vrijeme javne ponude.

Iznos kompenzacije malim dioničarima trebao bi biti jednak razlici u cijeni po kojoj bi Vlada prodala dionice Ine Molu i cijene iz javne ponude, po kojoj su mali dioničari prodali svoje dionice za njezina trajanja.

Portfolio.hu piše kako bi, bez protuponude za Inu, proces javne ponude trebao biti dovršen u relativno kratkom vremenu.

PRETVORBA NA HRVATSKI NAČIN!!
Dajte nam dionice, a mi ćemo vama za godinu dana podijeliti nešto iz dobiti…….
MOL NEMA KEŠA, zagrizao tvrd ORAH!
BOJI SE OMV-a pa se bacaka na sve mile načine!! [thumbsup]

ako je drzavi stalo do dionica MOL-a sto je opca glupost ali zbog moguceg monetarnog stanja u drzavi mora tako, zasto drzava ne predlozi isto tako zamjenu dionica OMV-u pa ko da vise,nek se MOL i OMV medjusobom takmice i da se vidi kolko u stvari vrijedi MOL-ova dionica,naravno da uz to bi OMV trebao dati i javnu ponudu.
Kolko sam shvatio EU ne dozvoljava preuzimanje MOL-a pa im onda nisu ni potrebne tolike kolicine dionica MOL-a a imali bi prevlast nad INOM

više boli kada drugome raste, nego li kada tebi pada

Ako OMV ne da ponudu Vlada ce biti vjecni krivac za netransparentnu privatizaciju najvece tvrtke u RH. Takav zig im sigurno nece dobro doci ni politicki a ni privatno. OMV konstantno vrsi pritisak a vjerujem da se tome u Vladi nisu nadali, sada ocekujem da Vlada iza kulisa da OMV-u garanciju da ce svojih 19% dionica prodavati transparentno.


ako je drzavi stalo do dionica MOL-a sto je opca glupost ali zbog moguceg monetarnog stanja u drzavi mora tako, zasto drzava ne predlozi isto tako zamjenu dionica OMV-u pa ko da vise,nek se MOL i OMV medjusobom takmice i da se vidi kolko u stvari vrijedi MOL-ova dionica,naravno da uz to bi OMV trebao dati i javnu ponudu.
Kolko sam shvatio EU ne dozvoljava preuzimanje MOL-a pa im onda nisu ni potrebne tolike kolicine dionica MOL-a a imali bi prevlast nad INOM

slažem se s tobom , čak ako me sijećanje ne vara ,OMV je u trnutku prve objave zamjena dionica VLADA – MOL i sam ponudio takav scenario [thumbsup]

Napokon su RAZMIŠLJANJA krenula u pravom pravcu!
Sve o INA-i je apsolvirano i znano.
OSTAJE JEDINO PITANJE kako će se VLADA izvući( obrazložiti ) naspram MOL-a i progurati izlazak s javnom ponudom za svojih 19%! [thumbsup]


A šta ako vlada sad napravi nekakav igrokaz da je pod pritiskom malih i inih dioničara zbog niske cjene morala u igru uvesti i OMW .Ovi ponude veću cjenu od MOL-a. MOL dalje proda svoj dio INA-e OMW-u u zamjenu za primirje u njihovim međusobnim odnosima i u finalu OMW izađe iz MOL-a. MOL bi na tome zaradio i još bi se doma spasio. OMW-u bi sjekira pala u med, dioničari bi zaradili, a Sanader bi bio nacionalni heroj i Mesija.
Šta mislite je li to prekomplicirano? Spin doktor može sve što i Hudini.

samo jedna od mogućih kombinacija,nije to ništa komplicirano ako postoji dobra volja i dogovori,

iako bi malima najviše odgovarala najava Vlade da će i svoj dio mijenjati ili prodati po cijeni koja se postigne u ponudama,
pa nije ni to tako teško za izgovoriti,to čak ne mora ni premijer,može i potpredsjednik,
ili misle u pregovorima o zamjeni iskamčiti nešto sitnog za fondove i za male,da ih se zadovolji,a što ćemo sa malim mirovinama morati plaćati skupo gorivo to će dugoročno biti naš hrvatski gubitak.
ako je naša Vlada NAŠA mislim da bi to trebalo uzeti u obzir,a petogodišnje strateške partnere ne izigrati,ali neka plate fer cijenu,ako ne, onda IDEMO DALJE(drugom kupcu),jer su prije pet godina i došli jer im Ina TREBA,a ne da odu bez borbe i baš ih briga što Mađarska nema mora,a ovo im je jedinstvena prilika da do njega dođu,a znamo koliko je more bitno u ovoj priči oko naftnog biznisa,tankera,naftovoda,plinovoda,LNG-a(25 % Ina,HEPi Plinacro) i na kraju odmor,a utjecaj na BiH,
gdje većinu malih distributera snabdijeva Ina,itd,itd
(vidjeti OMV-ovu ponudu za Mol,što se kod preuzimanja sve cijeni i uzima u obzir,a to KOŠTA)
Ne znam da Vlada smije sebi dozvoliti grešku,a naročito kod BF,a što se govori svašta pa to je samo dio prodajnog procesa i svatko iz svoje perspektive dolijeva ulje na vatru,sad samo da Ivo doda malo kisika i eto nam buktinje
Smatram da Uprava OMV-ea ne sjedi skrštenih ruku i da će im ovaj vikend biti i radna nedjelja(nema zabrane rada nedjeljom od Ive),jer neće se Ina prodavati svaki tjedan dva puta,pa da kažu:ETO,ODE
INA? ma kupiti ćemo slijedeći tjedan(po slikama bih rekao da imaju i znanje i novce,ali bi i oni da ih daju što manje kao i svaki kupac, a drugo:kada su zadnji puta bili u zajednici sa sadašnjim konkurentima zvali su se Austro-ugarska, a ne Ugarsko-austra,pa i to nešto znači
KRATKO I JASNO-partnere smo ponudili prve,ako oni to cijene ostajemo partneri,ako ne, IDEMO DALJE,pod cijenu da INU i ne prodamo(kad bi valjala njima bit će dobra i nama)


Napokon su RAZMIŠLJANJA krenula u pravom pravcu!
Sve o INA-i je apsolvirano i znano.
OSTAJE JEDINO PITANJE kako će se VLADA izvući( obrazložiti ) naspram MOL-a i progurati izlazak s javnom ponudom za svojih 19%! [thumbsup]

Rumeni će u dnevniku obrazložiti da je to zbog opće političke i geopolitičke situacije u svijetu spram regije u kojoj se nalazimo i skorog ilaska u EU, a zbog mogućih reprekusija na inflaciju zbog negativnog omjera izvoz/uvoz, stanja na selu te investiranja odnosno reinvestiranja u pravcu smanjenja deficita radi smanjenja inflacije i povećanj monetarne stabilnosti što se direktno odnosi i na zapošljavaje i otvaranje novih radnih mijesta i populacijske politike što će indirektno utjecati na više olimpijskih medalja i implicirati enormni rast bdp-a što je dugoročna strategija vlade na dobrobit svih građana.
Još će nekoliko "neovisnih" analitičara poručiti da je to kristalno jasna i pohvalna strategija vlade.
Novinari će se naravno pridružiti jer će ih biti sramota priznati da im a ma baš ništa nije jasno (kao i svima).
Poneki će izjaviti da smo pokradeni ali "uvijek ima nezadovoljnih" i ode baba s kolačima…
[lol] [lol] [lol]

Šalim se ni ja ne mislim da će biti baš tako crnilo, više neka siva nijansa [wink]

postalo je staršno dosadno!
mislim da bi prodaja trebala biti aktivnija da ja uspijem jioš malo dokupit
[thumbsup]


Ako OMV ne da ponudu Vlada ce biti vjecni krivac za netransparentnu privatizaciju najvece tvrtke u RH. Takav zig im sigurno nece dobro doci ni politicki a ni privatno.

Da si ti dobio par milja € za provedbu operacije INA->MOL, da li bi ti bilo bitno što ljudi misle o tebi? Možda bi ti i bilo ali vjerujem da njih to ni najmanje ne dira.

[quote name= iNA vrijedi puno puno više nego mi svi možemo
i zamisliti!!!!!!!!!!!!!!!
Ina ima potencijal kojega mi Hrvati očito ne znamo iskoristiti,a sada izgleda niti prodati po dobroj cijeni,ma gdje se nalaze svi ti naši stručnjaci iz Vlade,Uprave Ine,HGK,raznih instituta,akademici i sl.pa da daju i oni neki savjet Ivi,a ne da se dogodi da netko proda za svoj račun ovakav potencijal.

Ako ovo ne odigra najbolje što može u interesu svog naroda onda je sve što ga treba vezati za narod je da bude u Splitskom NARODNOM kazalištu(kultura mu bolje ide još od Verone)a Milan Štrljić neka bude premijer, savjetnici Dudek i Regica, kak ti bi i oni znali da kravicu koja je dala za pola godine mleka kakti celu prošlu ni treba prodati za male peneze osim ak im stric Cinober(?) ni dal druga vpustva

Nakon što se nakradu, pokupe masne provizije, mito i beneficije – odsele se u Švicarsku i od tamo viču da su morali otiči jer je Hrvatska izuzetno nezdrava sredina za njihovu djecu i da će u Švicarskoj imati puno bolji život. (LU RA)

Već oprobani recept. A narod šuti i gleda. I skapava od neimaštine.

New Report

Close