IGH (Institut IGH d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska IGH (Institut IGH d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Zanimljiv clanak iz crnogorskih medija:
http://www.pobjeda.me/citanje.php?datum=2010-02-10&id=179381

– Nadležne institucije, Savjet za autoputeve i Vlada će, uz pomoć konsultanta IFC-a, analizirati dostavljene garancije. Optimisti smo, jer su stigle prije traženog roka, 28. februara. Zatim bi trebalo da se zakaže i pripremi zaključenje finansijskih ugovora sa bankama koje su garanti ponuda za hrvatski konzorcijum. Sve dok se ne potpišu finansijski ugovori posao nije zaključen – rekao je Radonjić.

On je dodao da su vođeni preliminarni razgovori i sa izraelsko-grčkim konzorcijumom.

– Definisali smo stvari o kojima smo obavijestili javnost transparentno. Dalje pregovore smo zamrzli do isteka roka koji je dat hrvatskom konzorcijumu – rekao je Radonjić.

Generalni direktor hrvatskog „Konstruktora” Željko Žderić kazao je za „Pobjedu” da su, prema dogovoru i odobrenjima crnogorske vlade, dostavili sve što je bilo potrebno.

– Ovim je riješen problem za prvu dionicu, bar za nekoliko godina. Onda ćemo ići na drugu, onu o kojoj se dogovorimo sa Crnom Gorom. Logično, biće to nova dionica ili prema sjeveru ili prema jugu, nećemo preskakati. Možda i dvije dionice budemo radili paralelno. O svemu ćemo u narednom periodu razgovarati. Ali, ovo je forma koju moramo ispuniti i zadovoljiti. Sve su dionice interesantne – rekao je Žderić.

Ambasador Republike Hrvatske Petar Turčinović izjavio je za naš list da očekuje da će posao početi u punom intenzitetu početkom ljeta.

Najinteresantnije je, što niko nije osporio, da je najavljena izuzetno dobra saradnja koja se očekuje između hrvatskih i crnogorskih građevinara. Računa se da će svako ko u Crnoj Gori može kompetentno raditi u građevinarstvu imati svoje mjesto u poslu. I na taj način se najbolje iskazuju dobrosusjedski odnosi koji su stalno u usponu posljednje tri godine. Na sumu od 180 miliona eura u tom periodu, sada se nadovezuje i desetostruko veći projekt, koji će tu saradnju još više ojačati, ne samo tokom njegove izgradnje, već i tokom 30-godišnje eksploatacije puta – zaključio je Turčinović.

http://www.pobjeda.me/citanje.php?datum=2010-02-10&id=179381

Hronologija

2. mart 2009 – Otvorene ponude na tenderu za izgradnju autoputa Bar – Boljare.

19. mart 2009 – Hrvatski konzorcijum, koji predvodi splitski „Konstruktor”, prvorangirani je na tenderu za izgradnju autoputa od Bara do Boljara.

9. april 2009 – Vlada Crne Gore zadužila članove Savjeta za izgradnju autoputeva da počnu pregovore o dodjeli koncesije za autoput sa prvorangiranim ponuđačem.

28. april 2009 – Počeo pregovarački postupak sa „Konstruktorom”.

26. maj 2009 – U Zagrebu i Splitu održana druga runda pregovaračkog postupka.

9. jun 2009 – Potpisan Ugovor o koncesiji.

28. decembar 2009 – Vlada za 60 dana produžila rok za dostavljanje bankarskih garancija „Konstruktoru“.

Kakva očitovanja IGH i vlade Crne Gore? IGH će naravno izjaviti da je sve sjajno i bajno da zaštiti sebe, a već sutra mogu bankrotirati. Vlada Crne Gore je izjavila kako je primila jamstva, ali da tek predstoji ocjena kvalitete tih jamstava. Pa nije isto je li im IGH dostavio jamstva bez pokrića ili su ista snažna i kvalitetna. Sve dok se to ne zna, mediji imaju pravo iznositi sumnju, a to direktno utječe na raspoloženje ulagaća. Stoga smatram da je ovo odlična Hanfina odluka, i dok se jasno ne kaže imaju li jamstva realna uporišta, dionice trebaju biti blokirane, pa makar do kraja drugoga mjeseca. Muljažama se konačno treba stati na kraj ako u budućnosti želimo imati jaku i stabilnu burzu.

Danasnji clanak:

12 Feb 2010. 09:23

HRT: Posao vijeka izvjestan

Predstavnici crnogorske Vlade, za Hrvatsku televizki HRT su i zvanično potvrdili da je hrvatski građevinski konzorcijum dostavio bankarske garancije za izgradnju autoputa Bar – Boljare. Posao vijeka više nije u pitanju.

“Spekulacije da građevinski konzorcijum, na čelu sa Konstruktorom nije predao crnogorskoj vladi bankarske garancije za izgradnju autoputa, već samo obećanje u kojem stoji da će ispuniti uslove do kraja mjeseca, pokazale su se netačnim”, objavio je sinoć HRT.
Potvrdila je to crnogorska strana.

“Radi se o bankarskim garancijama i one se analiziraju i ono što vam mogu reći, da sam vrlo optimističan prema krajnjem ishodu”, rekao je HRT-u Zoran Radonjić, predsjednik crnogorske komisije za sprovođenje tenderskog postupka i pregovaranja.

Neprovjerene spekulacije izazvale su prestanak trgovanja i pad dionica građevinara na Zagrebačkoj berzi.

“Juče smo stavili IGH i Tehniku na poseban segment posmatranja zbog neprovjerenih glasina o datim garancijama”, rekao je Željko Kardum, portparol Zagrebačke berze.

“Ko je dao bankarske garancije hrvatskim građevinarima za autoput, i dalje je tajna. Iz Crne Gore odbacuju spekulacije da se želi nešto sakriti, jer je cijela procedura rađena prema propisima Svjetske banke”, navodi HRT.

“Iz poštovanja i prema partneru i njegovim kreditorima, mi još nijesmo izašli s imenima dok se ne provjeri valjanost tih garancija. Naravno, čim se provjeri, ukoliko bude pozitivan, mi ćemo izaći s imenima”, najavio je Radonjić.

http://www.cafemontenegro.com/index.php?group=25&news=107075


Kakva očitovanja IGH i vlade Crne Gore? IGH će naravno izjaviti da je sve sjajno i bajno da zaštiti sebe, a već sutra mogu bankrotirati. Vlada Crne Gore je izjavila kako je primila jamstva, ali da tek predstoji ocjena kvalitete tih jamstava. Pa nije isto je li im IGH dostavio jamstva bez pokrića ili su ista snažna i kvalitetna. Sve dok se to ne zna, mediji imaju pravo iznositi sumnju, a to direktno utječe na raspoloženje ulagaća. Stoga smatram da je ovo odlična Hanfina odluka, i dok se jasno ne kaže imaju li jamstva realna uporišta, dionice trebaju biti blokirane, pa makar do kraja drugoga mjeseca. Muljažama se konačno treba stati na kraj ako u budućnosti želimo imati jaku i stabilnu burzu.

Kolega ovo NISU nagadjanja novinarstva u Hrvatskoj vec ovo se zovu KONSTATACIJE jer neki striktno pisu da NISU DOSTAVLJENA JAMSTVA pa molim lijepo nemojte i Vi siriti dezinformacije!

"U skladu s rokom koji im je odobrila Vlada Crne Gore, hrvatski konzorcij na čelu s Konstruktorom iz Splita, dostavio je obaveznu dokumentaciju. Do kraja roka koji je Vlada dala, znači do 28. veljače, nadležna tijela zajedno s konzultantom, predočit će Savjetu za autoceste i Vladi Crne Gore rezultat analize i izjasniti se o tome", kazao je Radonjić.

On je odbio svako detaljnije komentiranje ponude konzorcija, nazivajući to nekorektnim, sve dok Vlada Crne Gore o tome ne da svoju procjenu.

"Do kraja mjeseca nećemo izdavati službena priopćenja poštivajući integritet partnera u ovom poslu", kategoričan je bio Radonjić. —————————————————

i što sad to znači? da HANFA neće deblokirati IGH i THNK do kraja mjeseca???? pa ovo je strašno što izvode na burzi [angry]

moje poruke nisu poziv na kupnju ili prodaju dionica niti savjet za ulaganje

http://www.zse.hr/userdocsimages/novosti/QyWt9fZOUes270bWvolEKA==.pdf [thumbsup]

[i]Sve što pišem to je samo moje osobno mišljenje i nije nagovor na k/p.[/i]

Stiglo očitovanje IGH za nevjerne Tome:
http://zse.hr/userdocsimages/novosti/QyWt9fZOUes270bWvolEKA==.pdf
[bye]

Korkyra

Spremite se za uzlet prema 5000 kn [thumbsup] [thumbsup] [thumbsup]

[i]Sve što pišem to je samo moje osobno mišljenje i nije nagovor na k/p.[/i]

Laiv @

navodite:
Kolega ovo NISU nagadjanja novinarstva u Hrvatskoj vec ovo se zovu KONSTATACIJE jer neki striktno pisu da NISU DOSTAVLJENA JAMSTVA pa molim lijepo nemojte i Vi siriti dezinformacije!

KAZETE :jer neki striktno pisu da NISU DOSTAVLJENA JAMSTVA pa molim lijepo nemojte i Vi siriti dezinformacije!

smijesno,napadate kolegu a branite navodno "NEKE KOJI STRIKTNO PISU". Isti ti pisu bez argumenata.Jedino mi je mjerodavna izjava crnogorske vlade koja je jucer dala izjavu ta HTV .
Dakle govorimo o izjavi Vladfe neke drzave u ovom slucaju CRNE GORE.

Mislim da smo malo pretjerali sa ti nego bi bilo pametnje tu negativnu energiju usmjerit prema HANF-i.


http://www.zse.hr/userdocsimages/novosti/QyWt9fZOUes270bWvolEKA==.pdf [thumbsup]

Svaka čast, vrlo detaljno je sve objašnjeno. Ja bih na njihovu mjestu još samo dodao da će se pokrenuti sudski postupak protiv indexa.hr zbog narušavanja ugleda i nanesene štete [thumbsup]
Sad stvarno ova HANFINA blokada nema nikakvog smisla, ali smisla ima pokretanje postupka protiv indexa zbog plasiranja lažnih informacija [thumbsup]

moje pisanje nije poziv na kupnju ili prodaju dionica niti savjet za ulaganje


Stiglo očitovanje IGH za nevjerne Tome:
http://zse.hr/userdocsimages/novosti/QyWt9fZOUes270bWvolEKA==.pdf
[bye]

ovo su pustili faxom pa im je malo ukrivo .Mora sam se naget za procitat. [lol]

New Report

Close