HTPK (HTP Korčula d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska HTPK (HTP Korčula d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.


fedore

sve je to ok, ali ne smije se zanemariti činjenica da je potrebno jaaako puno novaca i poprilično vremena za sve to. nama je treba samo vrijeme i strpljenje! pa tko izdrži!


Da ali ova kolegica iz LANO ima jako dobre reference, Korčula ima manjak smještajnih kapaciteta,a ima nešto što druge destinacije nemaju, ovo će se sredit ko bonbon, jedino je istina da je za takvo nešto potrebno više od par dana, ali da će FGS zaraditi to je sigurno baš kao i svi mali koji su kupovali i još mogu kupiti po ovim ciframa

Kad dođu nove dionice pokazatelj P/S će biti preko 1,75.
Na tržištu imamo dosta već uređenih hotelskih tvrtki sa takvim i boljim pokazateljima, a ne moramo preuzimati vremenski rizik kad će i kako sređivanje poslovanja biti.
A imamo tu još uvijek državu kroz FGS. A znamo da je Hrvatska visoko politički koruptivna država.
Stoga je za mene ova dionica preskupa po ovim cijenama.

Nemam dionice Htpk. Ovo nije nagovor na kupnju i/ili prodaju, već moje osobno mišljenje.
Potražite savjet profesionalaca. Oni će Vas stručno i pošteno savjetovati.


Kad dođu nove dionice pokazatelj P/S će biti preko 1,75.
Na tržištu imamo dosta već uređenih hotelskih tvrtki sa takvim i boljim pokazateljima, a ne moramo preuzimati vremenski rizik kad će i kako sređivanje poslovanja biti.
A imamo tu još uvijek državu kroz FGS. A znamo da je Hrvatska visoko politički koruptivna država.
Stoga je za mene ova dionica preskupa po ovim cijenama.

Nemam dionice Htpk. Ovo nije nagovor na kupnju i/ili prodaju, već moje osobno mišljenje.
Potražite savjet profesionalaca. Oni će Vas stručno i pošteno savjetovati.


Prodajom Bon Reposa za 80 milja kuna, a bilo je ozbiljnih ponuda za 75 i jedna akmo reć”neozbiljna” za 85, dug je totalno rješen,a tada ostaje ovo što posuđujem iz jednog starog posta:
PROCJENA VRIJEDNOSTI HTP KORČULA

1. HOTEL KORČULA – 1.190 m2 x 1.000 eura = 1.190.000 eura
2. HOTEL LIBURNIJA – 6.692 m2 x 650 eura = 4.349.800 eura
+ zemljište 9.210 m2 x 120 eura = 1.105.200 eura
3. HOTEL MARKO POLO – 6.955 m2 x 1.000 eura = 6.955.000 eura
+ zemljište 9.640 m2 x 120 eura = 1.156.800 eura
4. HOTEL PARK – 7.498 m2 x 600 eura = 4.493.400 eura
+ zemljište 11.291 m2 x 120 eura = 1.354.920 eura
5. TC BON REPOS – 16.803 m2 x 500 eura = 8.401.500 eura + zemljište 47.425 m2 x 100 eura = 4.742.500 eura – ovo
6. REST. GRADSKI PODRUM – 106 m2 x 1.500 eura = 159.000 eura
7. REST. KANAVELIĆA DVORI – 204 m2 x 1.500 eura = 306.000 eura
8. CAFFE PLANJAK – 179 m2 x 1.500 eura = 268.500 eura
9. CAFFE BISTRE – 111 m2 x 1.500 eura = 166.500 eura
10. KUĆA FABRIS – 36 m2 x 1.500 eura = 39.000 eura
11. KUĆA GOLUBOVIĆ – 460 m2 x 1.500 eura = 690.000 eura
12. KUĆA PLOKATA – 22 m2 x 1.500 eura = 33.000 eura
13. SJEDIŠTE ZGRADA – 638 m2 x 1.500 eura = 957.000 eura
14. PRAONICA ZGRADA – 1.216 m2 x 1.000 eura = 1.216.000 eura
+ zemljište 1.082 m2 x 150 eura = 162.300 eura
15. AUTO CAMP KALAC objekti 843 m2 x 500 eura = 421.500 eura
+ zemljište 1.395 m2 x 120 eura = 167.400 eura
16. ZEMLJIŠTE U VL. (OSTALO), 11.847 m2 x 120 eura = 1.421.640 eura

Pa da zbrojimo, kaže ako sam dobro zbrojio:
26 612 960*7,5 = 199 597 200, k vragu ajmo na to sve staviti 30% popusta, , znači vrijednost je nešto manja od 140 milja kuna, a FGS dobio za 50 milja kuna 57% HTPK. Što znači da je 100% firme koliko ono cca 90 milja +-.

Inače vrijednosst BP barem su tako rekli u HTPK je 114 miljuna kuna, a sada se više ne mora prodavati pod moraš kao što se prodavao pa je ponuda bila na 75 milja.

Tekst nije nagovor na kupnju i podaci ne moraju biti apsolutno točni.


Kad dođu nove dionice pokazatelj P/S će biti preko 1,75.

P/S se ne može izdvojeno gledati, pogotovo kod turističkih tvrtki.
Isto tako gledati sadašnje fundamente koda ove tvrtke i nema nekog smisla, možda bi bilo dobro zaviriti u predstečajni plan pa pogledati fundamente na bilancu za 2-3 godine pa se po tome ravnati.

Koliki je uopće ciljani P/S za ovu branšu?

Ja ću vam dati jednu malu simulaciju. (nema veze sa HTPK poslovanjem)

1 soba 3,5 *
REVPAR 16.500 eur
EBITDA 6.000 eur 36%
P/EBITDA 6,6
MCAP 40.000
P/S 2,5

Po meni je ovo jeftino. A i po onima koji su to kupili u jednoj puno čistijoj transakciji.
I P/S 3,5 bi bez problema bilo prihvatljivo jer je to P/EBITDA 9

Ovdje morate ciljati što će FGS napraviti i koji je njihov target za prodaju. Oni ovdje moraju uduplati prihod i EBITDA maržu dovesti na 35% ili posao dovesti na razinu da je vidljivo da se takvi rezultati mogu očekivati u bližoj budućnosti. Onda se to može dobro prodati.
Kupili su ovo za 15.000 eur po smještajnoj jedinici, teško da će prodavati ispod 30.000, a možda i 50.000. Izvori financiranja za turizam na otocima iznimno su povoljni kamata ide i do 1%. To treba dobro iskoristiti.
No ovo sigurno nije priča od godinu dana, već 3 do 5 godina koliko je ciljani vijek investicije FGSa.

Nemoj misliti na m2!

@Fedor
Hotelski biznis nije nekretninski biznis, osim u slučaju da to netko kupi i pošalje u likvidaciju i onda rasprodaje nekretnine. A i onda bi trebalo dati diskont od bar 50% da bi se tom mešetaru isplatilo u to ulaziti.

@daliborop
Kao prvo slažem se da je hotelski biznis po valuacijama još uvijek jeftin u Hrvatskoj. Ali u nerednoj i korumpiranoj državi i te cijene imaju neku logiku.
Slažem se i sa konstatacijom da je ovdje stvar bar srednjoročna (3-5 god). Ovdje se radi o riziku u odnosu na potencijalni dobitak. Meni nije mudro ovdje zaključati novce na 3-5 god sa upitnom realizacijom kad na tržištu već postoje tvrtke koje imaju sada pokazatelje koje će možda Htpk tek imati.
I ne manje važno FGS skupa sa državom mi ne ulijevaju nikakvo povjerenje. FGS-u je država pokušala pokloniti po 10 kuna nominala, pa kad nije prošlo može i po 50. Pokušala pa nije prošlo, ali je taj koruptivno štetočinski model privatizacije prošao kod privatizacije Hotela Podgora i Hotela Živogošće. Od tri pokušaja dva su prošla. Lorencin i Ostojić zadovoljni, omastili su dobro svoje privatne račune.

Naravno da P/S nije jedini pokazatelj.
Pogledajmo i pokazatelje po plaćenoj cijeni po sobi.
Uzmimo za usporedbu Hotele Cavtat koje je nedavno kupila Liburnija.
Uhodan biznis, profitabilan, skoro bez dugova.
Ev daje cca 45.000€/sobi (3-4*)

Kod Htpk to daje otprilike
Ev je 46.000€/sobi (2-4*)
A novi vlasnik se misli i dalje zadužiti za 80 mil kuna da bi podigao prihod sa 50mil godisnje na cca 75 mil kuna godisnje.

Kako sam svojevremeno bio ušao u obe dionice i izišao, kod Hcvt sa relativno dobrom zaradom i malim rizikom, a kod Htpk zaradio nešto mizerno i sa velikim rizikom, pitanje je gdje bi rađe ponovo ušao po ovim cijenama. Svi pokazatelji po sadašnjim cijenama su debelo na strani Hcvt, osim vlasničke strukture koja je sada kod Hcvt takva da će ići ili i stiskivanje ili pripajanje Liburniji (u tom slučaju bi možda i ponovo ušao).

Da ne elaboriram dalje, imamo friško i Jadranku koja je ajmo reć privatizirana, pa je i ona bolja prilika po pokazateljima od Htpk.

Nemam dionice niti Htpk, niti Hcvt i Jdra.
Ovo nije nagovor na kupnju i/ili prodaju navedenih dionica.
Potražite savjet stručnih i poštenih profesionalaca.

@Fedor
Hotelski biznis nije nekretninski biznis, osim u slučaju da to netko kupi i pošalje u likvidaciju i onda rasprodaje nekretnine. A i onda bi trebalo dati diskont od bar 50% da bi se tom mešetaru isplatilo u to ulaziti.

Ja ipak držim da je hotelski biznis dijelom i nekretninsko ulaganje, čak što više često je praksa razdvojiti nekretnine i hotelski posao. Kod nas je u tom smjeru svojevremeno krenula Arenaturist ali je stala. Dok su nekretnine dio vlasništva tvrtke to je definitivno i nekretninsko ulaganje. Trenunto kod nas i jedino isplativo nekretninsko ulaganje jer daje solidan povrat ali na dosta niskim cijenama plaćenim za nekretninu.
HTPK ima par vrijednih nekretnina koje možda nisu core biznis i moglo bi ih se izdvojiti i prodati pa i time financirati onbovu.
Izgradnja jednog novog Bon Reposa ili Marka Pola je jako skupa. Ali ipak vidimo da mnogi investiraju i grade nove kapacitete ili obnavljaju stare.
Hotel tipa Marka Pola sa 100 soba koštao bi najmanje 10 – 15 mil eur, a ni Bon Repos koji je sada zapušten nebi bio jeftin da ga izgradite. Odokativno teško ispod 25-30 mil eur.
A koliko ga plaćate kupnjom dionice po 50 kuna?
Koliko sam ja pogledao bilancu iz PSN nakon provođenja nagodbe neto dug bi bio nešto sitno (kredit ostaje ali i novac na računu) tako da po 50 kuna vi sobu plaćate 15.000 a ne 45.000 eur.
130 mil kuna (novac + novi kredit) je dovoljno da se veći dio kapaciteta dovede u solidno stanje pa ako budu postigli zadane cljeve nebi trebalo biti problem to za koju godinu prodati za 2 do 3 puta većoj cijeni.

Nemoj misliti na m2!

Cash na računu je nastao od dokapa (50 mil kuna) i nije zatečen na računu. Ccash na računu po bilanci iznosi 55mil kn u 2013god, 32mil kn u 2014god i 43mil kn u 2015god (tada je dug već 154mil kn, uzeto 80mil na račun firme, a ne novim unosom) pa sam taj cash anulirao sa novim dugom, jer se tek onda podiže na nivo usporediv sa Hcvt na 3,5*.

Tada za 57,2% vlasništva plaćeno 50mil kn + dug od 74 mil = 124mil kuna.
Za 100% vlasništva treba platiti ukupno 216 mil kuna, tj Ev = 216 mil kuna ili 28 mil Eura, što daje cca 46.000€/soba.

Cak i smanjenjem duga za 50 mil kn, po mome ispada da bi za 100% vlasništva platili oko 30.000€/sobi. Iako po mome novo zaduženje od 80 mil kuna na teret tvrtke, odnosno cca 17.000€/sobi je dosta diskubatilno jer se radi o nejakom vlasniku koji može lako upasti u financijske probleme ako planovi ne krenu kako se očekivalo.

Samo malo, mislim da nešto ipak ne štima
Stvarno mi se sad ne čita PSN da vadim baš topčne brojke ali već iz ovog što ste napisali:
Bilanca nakon provedene PSN
55 mil kuna na računu
75 mil dug banci

Po tome je FGS platio 50 mil kuna i postao vlasnik 57% tvrtke koja ima neto dug od 20 mil kuna i neku imovinu.
Po meni to znači da je cijela tvrtka onda 50/57% = 88 mil kuna
Ako dodamo 20 mil kuna neto duga to je onda 108 mil kuna
108 mil = 14 mil eur = 18.000 eur po smještajnoj jedinici!!

Ok nije 15.000, računao sam baš okvirno, kako sam rekao ali nije ni 46.000

HTPK ima 628 soba i 30 apartmana u hotelima i 90 apartmana u apartmanskom naselju. Sve skupa 750 smj.jedinica

Ako potroše ovih 55 + novih 80 to će biti 23.000 eur po smj jedinici što je dovoljno za 3,5-4*
Ako bi uspjeli to dovesti na rang prihoda koji rade u Laguni ili eto u Hcvt
To je prihod 12 mil eur i godišnje EBITDA 4,5 mil eur
S takvim poslovanjem 150 mil kuna duga nije problem
No rizik postoji naravno, nije lako, ni brzo

Nemoj misliti na m2!



@Fedor

Hotelski biznis nije nekretninski biznis, osim u slučaju da to netko kupi i pošalje u likvidaciju i onda rasprodaje nekretnine. A i onda bi trebalo dati diskont od bar 50% da bi se tom mešetaru isplatilo u to ulaziti.


HTPK nije bila u likvidaciji kada je prodavala Bon Repos i to je prodavala pod moraš i imala normalnu ponudu od 75 milijuna kuna. Sada može i ne mora prodavati pos “ne moraš” i dogovoriti normalnu cifru isto tako može zadržati Bon Repos i prodavati pod “ne moraš” neki od hotela.
Evo jedan zanimljiv intervju jednog engleza koji je investirao baš u Korčuli:

NACIONAL: Bili ste i savjetnik tijekom privatizacije nekih hrvatskih tvrtki. Da ste vi kupac, koju biste hrvatsku tvrtku vi kupili?
– Kupio bih Hotelsko-turističko poduzeće Korčula kako bismo pomogli Korčuli da ponovo pokrene taj umirući biznis u energični dio svoje ekonomije.
http://www.google.hr/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=26&ved=0CEYQFjAFOBQ&url=http%3A%2F%2Fwww.nacional.hr%2Fclanak%2F65566%2Fkorculanska-oaza-engleskog-bankara&ei=S-nSUqKWPKjOyAPB0oDYDA&usg=AFQjCNFhvfYmDmeFONEDrcxv8ka3e88qbA&bvm=bv.59026428,d.bGQ&cad=rja

evo ga na dnevniku 3 hrt počela se kotrljati afera htp korčula. kad ga htv otkrije onda obično završi u remetincu.
a mislili su da će proći potiho dok se priča o ćirilici i drugim glupostima.

šegon dogovorio predstečajnu a onda odradio ulazak novih ulagača a od hbora dobio kredit od 31 milijun kuna za svoj hotelčić u veloj luci.

hoće li sad crveni kmeri držati do visokih moralnih vrijednosti kako se hvale.
nakon novih izbora bandićeva stranka i gabrićev forum zauzimaju mjesto na hrvatskoj lijevici umjesto sdp i hns a oni u povijest.

Some people get rich studying artificial intelligence. Me, I make money studying natural stupidity


evo ga na dnevniku 3 hrt počela se kotrljati afera htp korčula. kad ga htv otkrije onda obično završi u remetincu.
a mislili su da će proći potiho dok se priča o ćirilici i drugim glupostima.

šegon dogovorio predstečajnu a onda odradio ulazak novih ulagača a od hbora dobio kredit od 31 milijun kuna za svoj hotelčić u veloj luci.

hoće li sad crveni kmeri držati do visokih moralnih vrijednosti kako se hvale.
nakon novih izbora bandićeva stranka i gabrićev forum zauzimaju mjesto na hrvatskoj lijevici umjesto sdp i hns a oni u povijest.


Neće, ništa od toga. Ako je odradio PSN i ulazak novih ulagača, odradio je znači za jeftine novce, tu se slažemo, apsolutno.

New Report

Close