HTPK (HTP Korčula d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska HTPK (HTP Korčula d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Ovdje svi prolaze lose (drzava, Htpk, radnici i mali dionicari) osim Prosperusa.
A Prosperus nije ni Strateski partner.
Neka proda samo konobe, restorane i poslovne prostore koji nisu u funkciji osnovnog biznisa, Prosperus je vratio ulozeno i ostaje vecinski vlasnik glavnog biznisa za nula kuna.
Usporedba sa Hmdn pokaziva pravu sliku loseg posla za drzavu kao vecinskog vlasnika.
Predstecajna bi bila bolja bez ulaska Prosperusa, nesto slicno kao kod Hotela Plat.
Ali kod Haraclije Linica, zvanog SuperHik, sve je moguce.

A treba skupstina ovo verificirat ako verificiraju vjerovnici.STo je upitno. Ja sam kao i obicno radje za stecaj nego da me prave budalom.Bolje grob nego rob.Vec sam napisao da vjerovnicima ovo ne odgovara i ne vidim razlog zasto bi prihvatili ovakvu ponudu. Prije drzim da ce se napalti u stecajnom postupku i to debelo.A osobno kad bi bila prodaja u stecjanom postupku i sam bi se javio za neke nekretnine.

Uvik ɐɹʇuoʞ ! Sitne duše mogu da mi puše!!!

Jedino sto u Stecaju puse radnici i lokalba samouprava.
Koliko znam po novom zakonu nema Stecaja sa preustrojem.
Mali dionicari bi sa stecajem sigurno puno bolhe prosli, samo kad bi stecaj bio brz, a ne razvlačen desetlhećima.

Ja sam isto protiv, ovakav nam strateški partner ne treba, ovaj plan financijskog restrukturiranja bi bio super da se u njemu strateški partner ne spominje, ti 50 miljuna kuna ne radi značajnu razliku u ovom planu, najvažniji je reprogram kredita uz dvije godine počeka i ovako veliki otpis, HTP Korčula radi gubitak samo radi kamata (zateznih i redovnih), da se provedede financijsko restrukturiranje i bez stratečkog partnera bi sljedeće sezone poslovali sa dobiti. Na skupštini će ovo teško proč pogotovo ka se utne u obzir po koliko su veći dioničari kupovali dionice. Ovdje je daleko najbolje riješenje a vjerojatno i najizglednije, pošto se nije pojavio stratečki sa ozbiljnom dokapitelizacijom, da se provede predstečajna nagodba kao kod Hotela Plat(ipak je tamo direktor sposodan da procjeni koko 50 miljuna kuna na toliku imovinu ne znači ništa)

Ovo nije nagovor na kupnju ili prodaju spomenutih dionica

Priopćenje lokalnih političara..[/url]

1. Poslovanje na pozitivnoj nuli (nije neobično i prošle godine je po 3Q bio sitni plus)
2. Zainteresirani investitori koji su željeli kupiti HTPK
3. Prodali su im priču da će dionice narasti i da će time dobiti nazad sav svoj novac. Budući da su uz državu i grad i lokalna komunalna poduzeća veliki vjerovnici oni će moći donijeti prevagu na ročištu, tako da će i ostali vjerovnici morati prihvatiti ovakav plan.

“Važno je naglasiti da dug Grada uključuju i kamate, tako da se glavnica dobija nazad a vrlo vjerovatno i kamate nakon rasta cijene dionice.”

Kolika mora biti cijena dionice da bi kao što predviđaju grad namirio svoju glavnicu, a koliki da bi namirio i kamatu?

Dug gradu i gradskim firmama je: 4,692 mil kuna a od toga su kamate 1,212 mil. Otpisuju 1,982 mil, i dobiju u gotovini 1,067 mil.

Za 1,642 će dobiti 32.846 dionica po nominalno 50 kuna.
Ako računaju da namiruju glavnicu to je onda 74 kune po dionici. Procijenjuju da bi mogli naplatiti i kamatu “nakon rasta cijene dionice” što je još 37 kuna po dionici tj ukupno 110 kuna po dionici.

Nisu nam samo rekli kad će dionica narasti 🙂

Nemoj misliti na m2!

http://dubrovacki.hr/clanak/56076/usvojena-predstecajna-nagodba-htp-korcula-ne-ide-u-stecaj

Usvojena predstečajna nagodba – HTP Korčula ne ide u stečaj

Nema ovdje sreće.
Nakon Predstečajne i dokapitalizacije Prosperusa ostaje dug od 80 milijuna kuna.
Plan je u 2014/2015 godinu dodatno se zadužiti za daljnjih 80 milijuna kuna na teret firme. Znači ukupni dug će biti oko 160 milijuna kuna.
Neće ovo još dugo na zelenu granu, ako i tada.

Za razliku od ovakvog ulagača kod hotela Medena imamo pravog strateškog ulagača.
Prvo ulazi sa 80 milijuna i tvrtka je bez dugova, a zatim dodatnom dokapitalizacijom od 73 milijuna kuna ulaže u dizanje kategorije.

Neusporedivo!

Hmmm..
Sigurni ste da je to baš tako puno bolje?
Book HMDN je 425 kuna.
Otpisuje se 100 mil kuna!!!
Book ide na 680 kuna

I onda Končar ulazi sa 153 mil kuna i za to uzima 75,1% tvrtke tj oko 128 kuna po dionici što će reći po 18% knjigovodstene vrijednosti
Prem planu u 5 godina ima pravo izvršiti još jednu dokapitalizacijo za cca 10 mil eur
To je još 590.000 dionica
Nakon toga Končar ima cca 82%
Book bi se razvodnio na nekih cca 200 kuna
(Nisam se baš udubio, ovo je onako površno.)

No najbitnije:
Ovo je kod HMDN “konačna” privatizacija tj u ovoj nagodbi nema ponude za preuzimanje, postajete partner Končaru koji će biti vlasnik 82% tvrtke i
to je to. Neka izlazna strategija? Kome će mali prodati dionice? Tko bi mogao biti zainteresiran za tih 18%?

Kod HTPK ako pogledamo trenutni book (162 kune) i planirani otpis od 21 mil kuna onda strateški ulazi po 25% booka ali i za manji udio.

No ono najbitnije je da je Prosperus ovdje “privremeno” tj da će kroz neko vrijeme isti prodavati svoj udio.
Planirani investicijski ciklus FGS-a je 3-5 godina i tom relativno kratkom periodu treba ostvariti vrlo visoke stope rasta. Tu ne govorimo o 20-30% nego o 200-300% na ulaganje.
Dakle ovdje postoji vrlo jasna izlazna strategija. Čekati da fond pronađe krajnjeg vlasnika i prodati nekome tko će čekati taj trenutak.

Ne znam koliko ovo ljudi razumiju pa možda bude i onih koji budu kupovali dionice HMDN po 100 kuna (ne vidim da se baš nešto može i kupiti) a prodavali HTPK po 50 kuna. Ja bi postupio obrnuto.

Ali to je samo moje razmišljanje i naravno ne treba se na njega baš previše obazirati.

Nemoj misliti na m2!

Ja to gledam ovako.

Kako je prošla sama tvrtka, a sa njom i lokalna zajednica?
U Medenoj ce tvrtka biti bez dugova, znači sanirana i novi kapital za rekonstrukciju dolazi opet kao gotovina.
U Korčuli će tvrtka ostati sa 80 milijuna duga, znači još uvijek u nemalom dugu i ponovo dogodine novo zaduženje od 80 milijuna kuna za rekonstrukciju.

Kako će proći Država kao sadašnji vlasnik.
U Medenoj će naplatiti cjelokupno potraživanje nakon otpisa, a u Korčuli samo jedan manji dio.
U Medenoj ima zdravu firmu, a u Korčuli zaduženu firmu.

A što se tiče malih dioničara, ne govoreći o cijeni ulaza?
U Medenu ulaze u financijski stabilnu tvrtku koja već dogodine može poslovati pozitivno.
U Korčulu ulaze u tvrtku sa još velikim dugom koja par godina sigurno neće poslovati pozitivno.
U Medenu ulaze u tvrtku sa čvrstom vlasničkom strukturom, moguć i delisting, ali je moguće da u roku 3-5god Končar to proda dalje.
Prosperus je ušao kao mešetar visokog rizika, sjetimo se nominale od 10 kuna, bez novaca, a uvodi Plavu.

Što se cijene tiče, za mene je kad se uzme pripadajući rizik i vrijeme, i 80 kuna za Medenu i 50 kuna za Korčulu, preskupo.
Korčula bi možda vrijedila 50 kuna kad bi Prosperus već dogodine to prodao nekom strateškom ulagaču po duplo većoj cijeni. Ali ovako….

Nemam dionice Hmdn-r-a, a Htpk-r-a imao par stotina pa prodao kad se ponovo javio Prosperus.

Nije nagovor na kupnju i/ili prodaju.
Potražite savjet Profesionalnih savjetnika.

Za početak slažem se s vama ako je poanta da je država mogla bolje, ali mogla je bolje oba slučaja.
Kao prvo sama sebi dok je bila vlasnik nije željela otpisati dug, nego ga je kamatila i dovela se u priliku da sad to mora navrat nanos prodavati po principu daj što daš ili ide stečaj. Sami sebi su odredili deadline da bi se natjerali da nešto naprave. Smiješno.

Ja samo gledam iz dioničarske perspektive. Lokalna zajednica, radnici, očuvanje radnih mjesta me ne interesiraju. Ako je za kapital bolje da ide stečaj onda mora iči stečaj. Iznenadili bi se svi koliko bi kao društvo i ekonomija bili zdraviji da se ponašamo po tim jednostavnim principima, a ne da nam prodaju bajke društvenog interesa koji je najčešće vješto upakirani osobni i politički interes. No pustimo se sad filozofije.

Nisam dioničar Medene pa pratim samo površno.
Končar je negdje izjavio da je on u Medenoj privremeno?
Za 3 do 5 godina bi izlazio iz Medene?
Pa u tom roku on neće biti ni skroz unutra, a ne da bi izlazio.
U roku od 5 godina planira raditi još jednu dokapitalizaciju od 10 mil eur i to si misli otvoriti mogučnost već sada u sklopu predstečajne i skupštine. Tako je naveo u planu, tako da ni tada neće biti ponude.
Država dobro prolazi?
Koliko otpisuje u Medenoj?
100 mil kuna!!!
Na koliko se svodi njihov udio u Medenoj?
Na 9%
Imati ovako jakog suvlasnika koji posao sam financira i ulaže i ne možete ga pratiti i nije neka sreća. Recimo da poželi uložiti još 30 mil eur ali i to ne želi financirati zaduženjem nego dokapitalizacijom, pa da čak i dozvoli ostalima da sdjeluju? Tko ga može pratiti? Država? Dioničari?

No ne dovodim u pitanje da sa ovako jakim vlasnikom Medena ima sjajnu budučnost.

HTPK?
Država otpisuje “samo” 16 mil kuna (pod državu sam računao i grad)
Udio nakon svega ostaje 27%

Kredit je neki problem?
Kamata 4,5% , 2 godine poček.
Pa ja bi čak rekao da je to i loše (iako mislim da bi mnogi u privredi tako nešto voljeli dobiti)
Budući da su na otoku HBOR nudi kredite i sa 1%
Pretpostavljam da će ovaj drugi ići po nekom takvom modelu.
I u čemu je problem?
Pa ako tvrtka ne može ostvariti povrat na kapital veći od tih izvora financiranja onda to i nema smisla no pokazuje se da je to u turizmu vrlo ostvarivo.
E sad ja kao dioničar ipak biram da se tvrtka financira kreditom od par % nego da me većinski razvodnjava jer daje “besplatan” kapital po nekoliko puta manjoj nominali. To mi nikako nije u interesu.

Nemoj misliti na m2!

S obzirom koju imovinu ima HTPK i koji potencijal, mislim da ce novi vlasnici odmah krenuti sa poslagivanjem firme i rezovima koji su nužni, te bi iduća godina odmah mogla biti i više nego uspješna, ja sam ovdje ulazio špekulativno ali i onaj tko ostane dugoročno mislim da će lijepo proći, sada se kreće od dna i ako je netko to platio 50 mil. kuna taj će voditi brigu o svom ulaganju, tako da po meni ova dionica ima svijetlu budučnost….

HTPK je preživjela ovu sezonu a radnici nisu dobili plaću od Nove godine, tako kažu, čak im pad nočenja i nije pre veliki u kakvim uvjetima su radili da nisu imali s čim raditi i poslovati, tako da se od iduće sezone sa novim vlasnikom koji ima vremena pripremiti sezonu i poduzeti potrebne rezove, može puno očekivati….

New Report

Close