HTPK (HTP Korčula d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska HTPK (HTP Korčula d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

To je jedna jako stupidna izjava vezano za dokap i smanjenje temeljnog kapitala,ali s obzirom da dolazi od nounara poslovnog nije za zacudit se. Vjerujem da nounar nije ni procitao sto je napisao.

Uvik ɐɹʇuoʞ ! Sitne duše mogu da mi puše!!!


To je jedna jako stupidna izjava vezano za dokap i smanjenje temeljnog kapitala,ali s obzirom da dolazi od nounara poslovnog nije za zacudit se. Vjerujem da nounar nije ni procitao sto je napisao.

Novinar je napisao da se temeljni kapital smanjuje sa 300 mil.na 50 mil kn.
Nominala je slučajno 300 pa zaključujem da će biti denominacija na 50.
Dali će država dokapitalizirati svoja potraživanja po 300 iako je BV 180.
Za nas bi bilo dobro da država najprije dokapitalizira po 300 poveča svoje učešće
u vlasništvu,pa da uđu FGS po 50,da bv na kraju bude iznad 100 i HTPK rješena
državne omče zateznih kamata napokon stekne priliku za rentabilno poslovanje.
I naravno državne uprave koja ako sačuva 25% blokira marčapiju budučih vlasnika.
A,da li će to biti udio koji će se dijeliti braniteljhima,kada ne bude više
ničega.
Sve u svemu ovo sa aspekta razvoja turizma ima dobre aspekte.A najbitnije je
da se politika izbaci iz poislovnih subjekata.Što god državni utjecaj bude manji imamo više šanse da svi skupa bolje živimo.

U HTP bi kratkoročno trebalo biti meda i mlijeka ili je možda već popijeno?????

Zapravo je novinar želio reći daće biti smanjenje nominale sa 300 na 50
A dokapitalizacija 50 mil kuna u kešu
To je onih 35 kuna gotovine po dionici koje sam spominjao.
Koliko će se još uspjeti smanjiti dug u PSN i koliko će država zamijeniti dug za kapital vidjet će se uskoro, no realno je da novi book bude oko 100 kuna.

No novinari kao novinari. Ostale su ponude bile lošije
Da, netko je recimo ponudio upola lošiju ponudu
25 mil za državnih 51% (preko 100 kuna po dionici)
Ali su mu zaboravili reći da oni ne prodaju dionice

Možda da ovi iz FGSa još jednom dubinski zarone pa na kraju i oni ponude 100 kuna. Što se to promijenilo od zadnji puta kada su tvrdili da to vrijedi samo 10? Pronašli još koji hotel?

Bilo bi zgodno da ipak ostave i onu opciju o dokapu malih sa nekom odgodom. To bi bio cherry on top

Nemoj misliti na m2!

I mali dionicari ukljuceni u dokap u drugom krugu. Ovdje se u biti ocito vodi bitka da se proserusu posto poto ovo proda.Doduse ovaj puta 5 puta skuplje nego prvi puta,ali kako cujem ovi koji su ispali nisu bas najsretniji.

Uvik ɐɹʇuoʞ ! Sitne duše mogu da mi puše!!!

mozda ukljuceni promaklo mi

Uvik ɐɹʇuoʞ ! Sitne duše mogu da mi puše!!!

Evo moj post s drugog foruma gdje me danima provociraju na temi HTPK.
Pitanje (sasvim na mjestu) je bilo:
Dalibore, ako sve prođe, zašto kupiti dionice HTPK po 50 ili 60 kn?

Odgovor:
Mogao bi uvijek odgovoriti protupitanjem zašto kupiti bilo koje dionice?
No neću se tako igrati.
Nemojte me baš hvatati za svaku decimalu ili postotak. Ovo je načelno.

Ako imamo tvrtku koja vrijedi nešto i ne možemo baš odrediti koliko, a složit ćemo se da baš ni ZSE nije mjesto gdje se to najjasnije može utvrditi (vidjeli smo to dobro po HCVT) onda treba naći neki drugi način.
Ako je netko spreman dati novac (kao neko mjerilo) za određeni postotak vlasništva onog što ja imam ipak na neki način vrednuje to što sada ja imam?

Prosperus ulaže 50 mil kuna i za to će dobiti 55% vlasništva.
Koliko vrijedi onda ono što ja imam?
On je uložio 50, a ja sam onda uložio 40 i sad zajedno imamo 90.
Ako tih 40 onda podjelimo sa 427.000 dionica dobijemo nekih 94 kune po dionici. Toliko Prosperus vrednuje ono što ulažem ja kao dioničar HTPK
Ok, nisam mu ja prodao baš svoju dionicu ali me ipak veseli da to neko vrednuje nešto više nego ostali do sada (ZSE).

Ja smatram da Prosperus sigurno pokušava platiti što manje tj da želi u ovom dealu proći bolje, kupiti jeftinije, tj umanjiti vrijednost mog uloga.
To mi govori da moj ulog zapravo vrijedi i više i računam da je Prosperus (a on je radio due diligence i dobro zna) to kupio sa barem 30% popusta što će reći da to vrijedi onda barem 130 kuna.

To je neko moje vrednovanje.
A zašto kupiti dionice po 50 ili 60 kuna.
Moj je odgovor da ih ima smislia kupiti kad mislimo da vrijede najmanje duplo više. Time smo obavili prvi dio dobre investicijske strategije; kupi po manje nego što vrijedi.

Nemoj misliti na m2!

Na Fininim stranicama dostupan je izmijenjeni Plan fin. rest. i Nacrt predstečajne nagodbe.

Da li to netko moze skinuti, ja na FINA-i ne mogu nikako do toga….

Mislim da je Plan financ restrukturiranja veoma los za Htpk-a.
Uzet ce 57,2% vlasnistva za 50M kuna i ostaviti dug firmi od 74M kuna, te se 2014god jos zaduziti na racun firme za daljnjih 80M kuna.

To je tako kad im je strateski Fond koji nema novca, a posto poto zeli vecinsko vlasnistvo.

Nista dobro za Htpk-a.

Plan loš?

Ostaju krediti bankama, to je bilo sasvim očekivano. Reprogramiraju se sa 2 godina grace perioda. Sve dospjelo ide u kredit. 74 mil kuna nebi smio biti neki problem ako se odradi sve ostalo.

Od ukupno 124 mil kuna duga otpisuje se 21,7 mil kuna. Skoro 3 mil eur?
Ovo je bolje nego da su igrali loto 🙂
Šalim se malo.
Dalje još 16 mil kuna ide u u kapital. Ukupno se dugovi smanjuju za 37,7 mil kuna! Dakle ostaje 74 mil kuna kredita i 14 mil kuna duga.

Evo pojavila se i prodaja onog zemljišta. 4.376 mil kuna za 3370 m2. 1300kn/m2!! To je i više nego sam ja predviđao (prodan je samo dio druge parcele)

Tih 4 mil kuna umanjuje dug, a po zadnjoj bilanci postoje još neka potraživanja. To će reči da ovih 50 mil kuna koje sjednu na račun mogu više manje ravno u investicije.

I po čemu je to loše za HTPK? To je sasim održiva bilanca. Ako ostatak novca se iskoristi za dizanje kvalitete smještaja i posljedićno tome prihoda već u sljedećojas sezoni tvrtka je isplivala iz gubitka, a prema planu u 2015 prihod bi već trebao biti 35% veći a u 4 godine čak 100%

Nemoguče? Pogledajte npr Solaris u 3-4 godine nakon privatizacije. Danas radi 200 mil kuna prihoda a nekd je radio 45 mil kuna!

U planu u bilancama nema još jedna stvar koja će vjerovatno biti provedena da se podupre ovaj kredit kroz godinu dvije a to je revalorizacija. No naravno to sad nije mudro napisati u nagodbi jer bi se vjerovnici mogli buniti i reći da ako imovina vrijedi više zašto onda oni otpisuju tolike novce?? Pitanje je da se neće buniti kad vide i ovu kupoprodaju.
Podsječam HTPK ima 130.000 m2 koji se u bilanci vode po 500kn/m2, a ovo prodano zemljište je u odnosu na ostale pozicije u posjedu bez veze.

Nemoj misliti na m2!

Ovdje se sve vrti oko tih 50M kuna koje ima Prosperus.
Ako ne moze za njih dobiti 90% vlasnistva, onda pristaju i na 57,2%. Jednostavno oni novca nemaju.
Bilanca prolazi, ali je nategnuta. Neka zamase leptir krilima u Kini,Htpk je u problemima, a ovi nemaju novaca da to prebrode.

Mozemo to pogledati i sa druge strane.
50M kn za 57% vlasnistva vrijedi kao 87M kn za 100% vlasnistva
+ dug koji ostaje u od 75M
daje cca 160M kuna
ili 30.000€/soba.
Ali dug ostaje na Htpk. Oni ga nisu platili.

A sto se tice dionicara.
Oni sada vrednuju Htpk isto kao Solaris, a za Htpk je dug put dok dostignu Solaris.
Ovi u Predstecajnoj vec za iducu godinu barataju sa Ebitda od 33%, a sad im je cca 15%.

Jednostavno, za mene je Prosperus veoma rizican ulagac. Malo bolji od Drzave i nemam povjerenha u njega da ce Htpk postaviti na noge.
Prosperus uopce nije Strateski, a uloga Plave je sumnjiva.
Mozda grijesim, ali ….

Nadam se da će HANFA blokirati trgovanje dok nova PSN ne bude dostupna na ZSE.
Većina od nas nije kompjuterski pismena.Matematički još i manje i zato
Daliborop,zahvaljujem ti.
Ovo je iskrena zahva,a ne cinizam!

Evo sažetak bilance nakon provedene nagodbe:

Dugotrajna imovina: 187 mil
Kratkotrajna imovina: 60 mil (od toga 55 cash)

Kapital: 169 mil (upisani 87)
Dogoročne obveze: 74,5 mil (2 godine poček)
Kratkoročne obveze: 3,5 mil kuna

Ako to ne izgleda dobro onda mi nađite neku bolju kod turista 🙂
Nije sve u bilanci naravno
Mogla je ova bilanca izgledati isto ovako a da je dokapitalizacija išla po 10 kuna i da je naštancano 5.000.0000 dionica.

No Prosperus plaća svojih 57,5% 50 mil kuna i štampa 1.000.000 dionica
Zar mislite da bi oni nakon dubinskog snimanja platili 50kn ako ne misle da vrijedi barem 100? Tim više što su navodno jedini u igri. Istina je da ih se protežira ali koliko se priča oni definitivno nisu jedini i neki se drugi ljute zbog uvjeta u kojima su provođeni “natječaji” koji zapravo uopće nisu bili natječaji. No sigurno je Prosperus platio koliko god je najmanje mogao.

Što se tiče plana i kredita koji bi se dizao za 2 godine, to je po meni sasvim normalno ili bi vi kao dioničar željeli da rade još koji dokap? Imovina je dovoljno velika da može primiti još jedan kredit od 10 mil eur ali prije toga se mora poraditi na prihodu da se to može servisirati.

Plan je povećanje prihoda od 100% za 4 godine. Ja ne sumnjam da je ostvarivo. Tko želi neka posjeti Novigrad.
EBITDA od 4 mil eur za 4 godine, također.

Nemoj misliti na m2!

New Report

Close