HTPK (HTP Korčula d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska HTPK (HTP Korčula d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Činjenica da se do sada to uglavnom tako i radilo. Naguraj gubitke, zaduži, zablokiraj račune i onda se pojavljuje spasitelj kojeg mole da to kupi za 1 kunu.

Ne izgleda mi da su sad smišljali ovaj zakon i sve te primpreme i najave da bi to prodali za 1 kunu. Za to im nije trebalo ništa, mogli su to provesti po dosadašnjim već uigranim metodama.

Nemoj misliti na m2!

Pošto ne znam kako se na ovom novom čudu citira forumaše, koristim ovu priliku da zahvalim daliboropu na jednom od najkonstruktivnijih postova koje sam ikad pročitao na bilo kojem forumu.

Svaka čast, majstore. Živio.

Disc: Nemam HTPK nit ih mislim imati.

Bude li ovo privatizirano po 100 kuna ja cu si jaja prigrist mada mi je prosjek 51,3 kn i to bi mi bilo gotovo 100% zarade jer sam sve kupio vise manje kroz 8. mjesec.BTW jesam li ja sada spekulant s obzirom da sam usao ovako jeftino i mislim zaradit neku kintu ili sam ovdje ulagac za razliku od BELJA I LRH??? Nikako da razdvojim ovo dvoje.Ali uglavnom sto sam uspio pohvatati ovdje po forumu ulagaci su oni koji dugorocno kontinuirano solidno puse.

Uistinu, bez svoje samostalnosti, narod ne može biti narodom, osobom, nego je samo puk - množina čeljadi! Dokle budemo imali domaćih izdajica, dotle ćemo imati tuđinca gospodara!

Ja bi se razbacivao sa cijenom od 150-200 kn da vjerujem ovoj našoj državi, ali s obzirom recimo šta se trenutno radi na Kaštelanskim staklenicima, kako reketare firmu, tko zna šta nas čeka ovdje, tako da sve duplo od ovih sada cijena je dobra zarada, ali ako ce otpisati kamate i za kratkoročni dug bankama i državi dokapitalizaciju , onda bi ostalo od nekih 110 mil. kuna ukupnog duga, negdje 50-60 mil. kuna dugoročnog duga što bi firmu stabiliziralo i omogučilo ulazak strateškog partnera po oko 150-160 kn po dionici, i opet bi država i banke dobile svoj novac nazad sa minimalnim gubicima…

Malo usporedjujem, HTPK i HMST i slićne su firme, prihod HMST u 2011. g. je bio 45,9 mil. kuna, a u HTPK je bio 42 mil. kuna, premda HTPK im duplo više kreveta nego HMST, dugoročni dug HMST na 31.12.2011. je bio 34,5 mil. kn a HTPK je bio 54,3 mil. kn. Kratkoročni dug HMST je bio 56,3 mil. kn a HTPK je bio 67 mil. kn. (E tu je prednost HMST jer od 56,3 mil. kn kratkoročnog duga 20 mil je zateznih kamata, što se može jedino otipsati, ne može se pretvoriti u vlasnički udjel).
Kada se zbroje financijski prihodi i rashodi(uglavnom kamate na dug), HMST za prošlu godinu ima -5.8 mil. kn, a HTPK ima -8,5 mil. kn, što je dosta više kod HTPK, i u konačnici prošlu godinu je HMST završio sa minusom od 4,1 mil kn, a HTPK sa minusom od 11,3 mil. kuna.

Knjigovodstveno je imovina jednima i drugima oko 200 mil. kn, s tim da je tu HTPK puno više podcijenjen, premda je HMST u samom Dubrovniku pa je tu tržišno u prednosti.

i tržišna kapitalizacija HMST je trenutno 41,2 mil. kuna a HTPK je 27,8 mil. kuna.

Tako da će u privatizaciji biti interesantno usporedjivati ove dvije firme jer su si jako slične, samo HTPK ima vredniju imovinu a HMST je u boljoj financijskoj situaciji i tržišno je bolje pozicionirana (Dubrovnik).

U 2011. g. je HMST smanjio ukupni dug u odnosu na 2010. g. za 6 mil. kuna, sa 98 mil. na 92 mil. kuna ,a HTPK je povečao dug za 4 mil. kn, sa 117,4 na 121,4 mil. kuna.

Po sadašnjoj cijeni na burzi jedna soba u HMST košta 101.372,00 kn, a u HTPK jedna soba košta (kamp nije u cijeni) oko 38.700,00 kuna, što govori da je HTPK dosta jeftiniji, očito su hoteli tamo i derutniji i nemože se postići cijena i popunjenost kao u Dubrovniku, ali je to i dalj dosta jeftinije….recimo po sadašnjoj cijeni hotela Makarska na burzi jedna njihova soba košta 140.000,00 kuna….

Isto tako kada izračunamo vrijednost sobe u pojedinim hotelskim kućama s obzirom na vrijednost ukupne materijalne imovine dobijemo da jedna soba u HMST košta 501.000,00 kn, a u HTPK jedna soba košta 275.000,00 kuna, a u hotelima Makarska jedna soba košta 331.000,oo kuna.

A ako odbijemo dugovanja dobijemo opet treći izračun. Recimo onda bi jedna soba u HMST koštala 275.000,00 kn, a u HTPK jedna soba bi koštala 106.000,00 kuna, dok bi recimo u hotelima Makarska jedna soba koštala 265.000,00 kuna.

Što znaći da kada se i odbiju dugovi od materijalne imovine, hotelske sobe vrijede daleko više nego im je trenutno tržišna vrijednost.

I sada kada uzmemo srednju vrijednost, između trenutne tržišne cijene firme i materijalne imovine firme od koje su oduzeti dugovi, dobijemo da je srednja cijena dionice HMST oko 145 kn, HTPK oko 115kn i Hotela Makarska oko 130 kn.

Mislim da su ovo dobre okvirne cijene izračunate na osnovu trenutnih poznatih činjenica. Ako dođe do otpisa kamata, pretvaranja duga u vlasničke udjele i sl. stvari u restrukturiranju onda se parametri mjenjaju, ali po sadašnjoj matematici to bi u prodaji trebalo barem toliko vrijediti, i više, manje od ovg bi bilo poklanjanje.

Re: plavac1

Odlična analiza.
Ali će najveći utjecaj na postignutu cijenu imati parametri navedeni u rečenici: Ako dođe do otpisa kamata, pretvaranja duga u vlasničke udjele i sl. stvari u restrukturiranju onda se parametri mjenjaju.

Jeli možda neki od ovih gore navedenih hotela imaju potraživanja od države na osnovu kredita uzetih za popravak hotela sa osnove ratnih šteta ili zbrinjavanja izbjeglica, a ako imaju onda bi se u slučaju nagodbe parametri dobrano promijenili.

@sduvnja1
Nema više AKO!
Financisko restrukturiranje je obaveza koja proizlazi iz novog zakona. Pitanje je modela koji će primjeniti. A i rokovi su jasni.


@plavac1

Jednom je jedan forumaš rekao: pitajte se za koliko bi kupili sobu u hotelu sa svom pratećom infrastrukturom pa pomnožite sa brojem soba i podijelite sa brojem dionica. Ako je cijena dionice manja kupite je i čekajte. 🙂
No mislim da bi ipak morali pogledati koliko se računa cijena sobe po nekim standardima. Iznenadili bi ste se.

Mislim da ste zarobljeni svojom perspektivom razmišljajući o cijeni dionice. Država ne pokreće ovo radi cijene dionice nago da riješi problem, tj više njih. Ne može se više plaćati nerad i svake godine posuđivati za pripremu sezone, a i država je u minusu pa gleda da prodajom skupi nešto novca. Po mom mišljenju to bi moglo dobro završiti i za dioničare.

Nemoj misliti na m2!

New Report

Close