HTPK (HTP Korčula d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska HTPK (HTP Korčula d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

@spiderman
Išao sam malo tražiti što se pisalo i kakve su ponude bile 2009 kada se prićalo o privatizaciji. Vidim da je cijena brzo otišla na 160 kuna. Našao sam zanimljiv post. Vrlo slićan onom koji sam ja danas napisao ali sa drugim brojkama:

16.10.09. | 10:47



Evo ja ću Vam pokloniti 500 komada po 200 kn [lol]

Ajde, stavi ih na prodaju po 170 kn!
[/quote]

Spiderman nadam se da se ne ljutite, ovo nije zlonamjerno i pretpostavljam da je i ovo jedan od razloga zašto ste nas upozoravali danas. Vi ste bogatiji za to jedno iskustvo od mene i zato sigurno oprezniji i imat ću ovo na umu. Neka nam ovo bude podsjetnik da se najave ne moraju ostvariti i da opreza nikad dosta.

Nemoj misliti na m2!

@plavac1

Slažem se da to ide sporo ali sve to ima svoje razloge. Za Maestrale je blio više zainteresiranih i poslali su pisma namjere, ali na kraju je veliko pitanje kako bi to završilo jer je model bio vrlo netransparentan. Maestrali su u problemima iako im imovina daleko premašuje dugove. I onda se tom nelikvidnošću lako opravda prodaja po bilo kojoj cijeni.

A ispada da je firma čiji je vlasnik država najviše duguje državi tj. sama sebi?
Mislim da je puno bolje to rasčistiti prije stavljanja u prodaju. O realnoj procijeni i revalorizaciji imovine da ne govorim. Ovi podaci u bilanci pa shodno tome i fundamenti su potpuno promašeni dok nema realne procijene imovine. Pokušajte u bilancu staviti 50 mil kuna u revalorizacijske rezerve i povećati za isti iznos dugotrajnu imovinu i bilanca i fundamenti sasvim drugačije izgledaju. A prema onome što je svojevremeno pisao Smart rekao bi da bi tu trebalo staviti puno više od 50 mil.

Mislim da je rješenje novi Zakon o financiskom psolovanju koji je danas izglasan u Saboru i ako se njega budu držali sve će ići vrlo brzo (ako je nekom 6 mjeseci brzo).
Država i/ili banka na ime dijela duga uđu u kapital i onda se firma proda pa tako naplate svoja potraživanja. Onda će biti zainteresirani da se proda po što boljoj cijeni.

Naravno (nastavno na prethodni post) treba biti oprezan, jer za 6 mjeseci možda više ne bude ni ove Vlade da sve planirno provede.
[wink]

Nemoj misliti na m2!

Sve potpisujem sto si napisao, samo se nadam da ce odmah u primjenu sa tim zakonom, da se u iduci tjedan ili dva objavi strategija privatizacije turistickih poduzeca i da odmah na HTPK vidimo kako ce taj Linicev zakon funkcionirati jer je sada na redu HTPK ako se ide po katalogu investicija, Lipik je u postupku, Bizovacke toplice su objavili poziv investitorima i sada je HTPK a njemu i najvise gori pod petama, da bi pripremili ovu sezonu AUDIO im je morao dati kredit, a AUDIO se zaduzio uz kamatu od 10% na 1 godinu kod HPB (mislim da su uzeli oko 100 mil. kn za sve sta im treba, izmedju ostalog i za HTPK za pripremu sezone), cekamo….ma nije ni 6 mjeseci puno samo neka se radi….

a cijena na burzi je zadnje vrijeme pocela rasti, tako da se osjeca da nesto predstoji, malo sam gledao unazad u 2009. god. kada je bila najavljena privatizacija, cijena je sa nekih 75-80 kn odmah skocila na nekih 150-160 kn, tako da sada ocekujemo sa ovih 50-60 kn skok na nekakvih 90-100 kn bez problema gdje bi onda mogla ostati tokom restrukturiranja i privatizacije, mozda i malo gore porasti, ovisno kako ce primjeniti ovaj novi Linicev zakon…a i sezona je ocito fenomenalna tako da bi sve moglo malo pograti cijenu i preko 100-110 kn…vidjet cemo nadam se uskoro….

Od danas je na snazi novi Zakon o financijskom poslovanju
Za HTPK po novom Zakonu vrijedi sljedeće:
Tvrtka ima adekvatnost kapitala budući da je po zadnjim izvješću ukupni gubitak 39% temeljnog kapitala, a vjerovatno će za 3Q pasti na 30%
Vrijednost imovine pokriva sve obveze pa se tvrtka prema zakonu ne smatra prezaduženom ( ukupne obveze su ispod 60% imovine )
Po pitanju likvidnosti tvrtka ne može redovito servisirati svoje obveze tako da s tog osnova ne moraju ići odmah u prestečajnu nagodbu ali Uprava mora pokrenuti financijsko restrukturiranja te ukoliko ne uspostavi stanje likvidnosti u 60 dana mora pokrenuti postupak predstečajne nagodbe. Rekao bi da je to vrlo izvjesno.

Kako obveze premašuju 10 mil kuna nadležan je Zagreb (što je dobro), a budući su glavni vjerovnici država i banka i imaju potrebnih 50% potraživanja ne treba im nitko drugi da ovo provedu. Sve se mora završiti u 120 dana od pokretanja.

Sam postupak restrukturiranja u nagodbi može biti raznolik:
– otpis dijela dugova, kamata itd.
– smanjenje i odgoda obveza
– otplata na rate
– ulazak u kapital
– ulazak strateškog partnera

Prema ovome najavljena privatizacija može se odvijati paralelno sa restrukturiranjem tako da ne isključujem da će biti oglašeno i prikupljanje ponudu od strane Audia gdje bi se tražio i strateški partner no rokovi su vrlo nategnuti.

Ulazak u kapital tj dokapitalizacija mora ići prema ZTDu, znaći može se (ali ne mora) prvo provesti jednostavno smanjenje kapitala (za gubitak) i onda dokapitalizacija na ime dospjelih potraživanja – to znaći da nominala ide na cca 200 kuna. Prije toga bi se trebo napraviti djelomićni ili potpuni otpis kamata i zateznih kamata. Za ovaj otpis se umanjuje gubitak što znaći da se knjigovodstvena vrijednost podiže. Nakon 3Q book će biti najmanje 200 kn, što znaći da bi ulazak države i banke trebo ići najmanje po toliko.

Bilanca će nakon svega izgledati puno bolje. Kapital na razini 120-140 mil ali imat ćemo možda i 30-50% više dionica od kojih će država i dalje imati oko 51% a banka oko 10-20%. Banke sigurno nisu presretne ali to im je bolje nego da aktivira hipoteke jer su prilagodili i pravila za banke pa im ove dionice ne smetaju u bilanci koliko bi im smetale nekretnine, ili nenaplativi krediti.

Rokovi? Prema onome što propisuje zakon sve bi moralo bito gotovo do proljeća iako je meni to malo preambiciozno, no uklapa se i u rokove koje su dali i za privatizaciju (max 18 mjeseci).

Kod HMST budući da su već skupljena pisma namjere možda se odmah uljuči i strateški partner i onda se sve odradi kroz resktruturiranje a ne kroz klasičnu kupovinu.

Nemoj misliti na m2!

HMST je u puno boljoj poziciji od HTPK, ali je i skuplji, oni uredno vracaju kredite i svake godine smanjuju ukupan dug, ali ih muci taj kredit prema DAB-u, glavnice od 17 mil. kuna i zateznih kamata od 20 mil. kuna koji se ne vraca vec stoji i svake godine se nabere par mil. kuna novih kamata, to treba presjeci, glavnicu pretvoriti u vlasnicki udio, a zatezne kamate otpisati, i firma je odmah u skladu sa novim zakonom, i onda u prodaju po 150-180kn po dionici….

Na stranici moje dionice za HTPK kaze da je kapital 77 mil. kuna a omjer duga i kapitala 169,53%, jer kapital je oko 128 mil. kuna i umanjen za gubitke je tih 77 mil. kuna, tako da neznam odakle tvoja racunica, au ukupni dug je oko 120 mil kuna.

Zakon je precizan:

Neadekvatnost kapitala
Čl.9.st.3.
Smatra se da je nastala neadekvatnost kapitala u društvu, ako je gubitak iz tekuće godine zajedno s prenesenim gubicima dosegao polovinu visine temeljnog kapitala društva.

Gubitak trenutni: preneseni 41 mil + 9 mil = 50 mil / 128 mil = 39%
Procijena za 3Q : preneseni 41 mil – 2 mil = 39 mil / 128 mil = 30%

Prezaduženost
Čl.16.st.4.
Smatra se da je poduzetnik prezadužen ako vrijednost njegove imovine ne pokriva postojeće obveze.

Imovina: dugotrajna+kratkotrajna+novac 210 mil
Obveze: dogoročne + kratkoročne 130 mil

130/210= 61%

Nemoj misliti na m2!

Upravu si, to je to, nisam citao zakon, Linic je rekao da se nelikvidnost bude rjesila za 6 mjeseci, pa onda bi to moglo ici brzo, onda ova dionica vrijedi bar 100 kn po tome,je li….ja sam se vise bavio HMST nego ovim pa ne mogu reci nikakvu realnu procjenu vrijednosti dionice….

Da ali sada mi to izgleda kao da imaju vise prostora za manipulaciju sa cijenom kroz privatizaciju i prodaju strateskom partneru, nadam se da nece raditi makinacije koje se dogadjaju na Kastelanskim staklenicima, a kroz ovaj zakon mogu kako hoce….nadam se da ce biti sve OK ali me i malo strah da nebude opet pocela trgovina ispod stola, natjecaji za privatizaciju moraju biti transparentni i trebalo bi ih odvojiti od restrukturiranja, neka se prvo odluce kako ce restrukturirati firmu a onda natjecaj jer poslije stvari se mogu rjesavati na vise nacina, ne znam….

Najveci problem vecine firmi je samo likvidnost, hoteli skoro svi imaju dobru adekvatnost kapitala i nisu prezaduzeni, ali nelikvidnost je rak rana, mislim da hoteli nisu u ukupnoj imovini privrede problem jer se to bude lako prodalo. Problem su firme za koje nema kupca a imaju i veliki broj zaposlenih, takve ce se prve valjda rjesavati, nas netreba nicega od toga biti strah jedino da se sve odradjuje prema svima jednako i TRANSPARENTNO, to i nista drugo, da svaki koji bude zainteresiran za kupnju i ima adekvatan kapital za to, ima jednaku sansu u natjecaju…zivi bili pa vidjeli

100 kn?
Znaći 3 mil eur za državnih 51% ili 6 mil eur za sve?
To ispadne 3000 eur po krevetu? Pa dajte onda da to mi kupimo.

Probajmo to malo ipak realnije sagledati.

Knjigovodstveno imovina vrijedi 200 mil a realno cca 300-350 mil
Nakon konsolidacije obveze bi trebale biti smanjene na cca 60-70 mil ali bi bilo 30-50% više dionica.

To znaći da bi knjigovodstveno tvrtka vrijedila najmanje 130 mil, a realno duplo, što bi ispalo od knjigovodsvenih 200kn, a stvarno realnih 400-500kn po dionici. Ako to prodaju po 100 kuna po dionici onda im stvarno treba skinuti kapu (i glavu s njom)

No da me netko sad ne razapne zbog navijanja, neka bude i samo 100 kuna što je s obzirom na sadašnju cijenu rast od 50% a za on koji su pažljivo i u tišini skupljali po 50 kuna i vrlo lijepih 100%.

New Report

Close