HT (Hrvatski Telekom d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska HT (Hrvatski Telekom d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.
Zadnja izmjena 20.09.2024. u 03:45
OznakaVrijednostPrometKoličinaKupovnaProdajnaPromjena
HT
32,26
24.617
763
32,30
32,40
0,31%
Podaci su preuzeti sa ZSE uz odgodu od 15 minuta.

za sve nove investitore(kao i ja) moj prijedlog vam je da pročitate “Izazov burze” od A. Kostolany. i starim iskusnim investitorima bih ju također preporučio. Knjiga je napisana vrlo jednostavno tako da ju može svatko razumjeti. a što se tiče ht-a moje skromno mišljenje je da ovu igru vode fondovi jer je kraj godine. da imam milijun kuna pola bih stavio u ht krajem idučeg tjedna. ak nekog zanima detaljnije moje razmišljanje nek se javi na pp.

jomiii:

http://www.jutarnji.hr/novac/vijesti/clanak/art-2007,11,17,analiza_fondovi,98361.jl

Lijep članak!Pročitajte zadnju rečenicu,jako je značajna!

Malo sam prolistao zadnje tri-četiri stranice i čitam postove koji odišu neiskustvom.OK,svi smo se mi pojavili “zeleni” na burzi,samo je pitanje dali smo odlučili nešto naučiti i od koga smo učili.

Kolega Potrošač,pokušava naći logiku i razumjeti stvari logično.Tu je prva kvaka!
Stari burzovni lisac koji je proveo preko 60 godina na burzi je skovao izraz “Na burzi je sve moguće ČAK i ono što je logično!”
Znači logiku iz svakodnevnog života možeš slobodno zaboraviti,burza je 90% psihologija i nikakvim matematičkim metodama ne možeš izračunati cijenu.
Cijene kratkoročno ovisi o raspoloženju a ne o poduzeću,mogu ti dati masu primjera gdje je cijena rasla ili padala 30% u nekoliko dana a da se s firmom nije ništa promjenilo.
Ljudsko raspoloženje je jako prevrtljivo i još kad si dio mase onda se prepuštaš njihovom raspoloženju jer je to valjda i u genima.

Za HT bi ti dao slikoviti prmjer:

To ti je kao da imaš super luksuzni,moderni i snažan recimo “autobus”(HT) koji će te najbrže i najsigurnije odvesti do tvog odredišta a to je npr. milijun kuna.Kad pogledaš ostale autobuse(dionice) na burzi ne vidiš ni jedan tako snažan i siguran autobus.E sad,u čemu je kvaka?Zašto je naš autobus sada spor i čak ne vuče uzbrdo a ima odlične performanse a ostali nas autobusi prestižu unatoč lošijim performansama?
E pa svaki autobus prima cca 50-70 putnika a na našem ih ima 500,znači da bi mogli malo ubrzati morat ćemo se rješiti putnika,mnogi će putnici odlučiti sami izaći kad vide da nas drugi autobusi prestižu a druge ćemo poplaštiti i krenut će masovno iskrcavanje.
Hvala Bogu,vani čekuju mini busevi(mirovinski fondovi) koji će ih pokupiti.
Kad iskrcaj bude značajniji onda će se tek osjetiti koliko konja ima autobus(HT) ispod haube!!![smiley10]

Kapa dolje…!!!

pojašnjenje (što bi narod rekao) “zdravo seljački” za sve one koji su novi u ovom poslu, pa preporučujem svima koji su tek ušli u ove vode da ROCKY-jev simbolički prikaz ove teme isprintaju i zalijepe na ogledalo, jer će jedino tako prestati prenositi negativne vibracije na ovaj forum koji je namijenjen za sve drugo samo ne za “kukanja, plakanja i jadikovanja”[smiley3][smiley4][smiley5]

Potrošač

….koliko mi je poznato skupština dioničara je u svibnju mjesecu a knjiga dioničara se zatvara zadnji dan u mjesecu travnju, na dan kada se zaključuje knjiga dioničara, odnosno, tko je u tom trenutku vlasnik dionice taj ima pravo na dividendu bez obzira koliko dugo je vlasnik dionice!

studena

naravno da imate pravo na dividendu jer dionica je u vašem vlasništvu, a broker je samo dobio vaše ovlaštenje da trguje s istom ali na temelju vaših naloga..

imate pravo na dividendu ako na taj određeni dan imate dionice u svom vlasništvu. nakon tog dana možete raditi sa njima što god hočete.
na forumu ima tema “pravni kutak” ili tako nešto slično pa vjerujem da to tamo piše, a ak ne piše pitajte, siguran sam da će vam netko odgovoriti

Pozdrav

ma ljudi, koji je…ni PKD??
evo, ja sam spreman kladiti se da će, u slučaju pobjede SDP-a, biti uveden tek u drugoj polovici Vladina mandata (od 2010. nadalje), i to uz najblaže moguće odredbe o oporezivanju u europi (razgovarao o tome neformalno s dr. Ljubom nakon jednog predizbornog skupa, ne šalim se).

Prenešeno s teme korekcija.

Surround all arround when it hits the ground

Ljudi, dionica će još padati, i nemojte paničiti jer to je normalan slijed u ovoj nenormalnoj situaciji sa dionicom HT-a… (nije mi drago samo zato što nemam čime nadokupiti, sve obavio na 365,34) zbog slijedećih razloga:

Prvo: nenormalna cijena
Drugo: tko je sve kupio dionicu..(više bakica s placa nego onih koji razumiju burzu…)
Treće: (ne)normalno (neočekivano) kretanje cijene prema dolje…
Četvrto: voda u ušima večini novopečenih dioničara, a ima ih previše…
Peto: dolaze izbori, tako da će svi oni koji su očekivali da će cijena ići gore ( a neide…) prodavati pošto-poto samo da zbrišu glavom bez obzira iz ove priče…
Šesto: dolazi prva rata naplate kredita koje su ljudi digli u bankama (a cijena pada..- PANIKA…)

Daj Bože samo da se što prije iskrcaju svi “DIJONIČARI” sa našeg vlaka jer oni su uzrok ove cijene a ne fondovi (..indirektno DA!), fondovi “koriste gužvu” pa se tovare na jadnim ljudima koji su zalutali u svijet kapitala pa pokušavaju na sve moguće načine izići van iz njega pošto se neznaju nositi sa svim preprekama na koje nailaze

Očekujem uskoro trenutak rasta prema razini na kojoj je ovoj dionici i mjesto ali ne prije Nove godine…!

Osobna predviđanja (na temelju činjenica):

Unutar 2008. godine cijena 500-600 kn
Do kraja 2009. godine cijena 700 kn
2010. godine tko zna, možda i preko 1000 kn


Potrošač: ” ČARUGA: ” šumar_hr: ” NEKI TIP OVDJE PRIJE KOJI MJESEC DANA KUPIO PO 390 I KAŽE DOBRA KUPNJA????????? HIHIH[smiley15] (Edit Moderator) ” i ja sam kupio po 380 a baš ma zanima šta si ti kupovao pa te korekcija obišla ” Možda nije ništa kupovao, možda je čekao pa sad kupuje, ili možda još uvijek čeka. U svakom slučaju gledano u ovom trenutku bolje za njega da je učinio bilo koju od ove 3 stvari nego da je nadokupljivao ht po 380. ”

gledano sada lako je biti general poslije bitke usput drago mi je da ima i takvih

PRODAJEM U LIMBURGU____________________________________________________________________________________________________

A dali je nekome palo na pamet da bi cijena HT-a možda bila i niža da za tjedan dana nisu izbori?

možda samo viša…, ali problem su opet paničari koji ni sami neznaju u kakav biznis se upuštaju a ima ih O-HO-HO…previše, pa predlažem strpljenje….


Neki na ovom forumu stvarno utušiše pitanjima. Ja sam prije nego sam se odlučio javiti na ovaj forum i praviti glup ipak pročitao nekoliko knjiga i pratio trgovanja nekim dionicama, ako već nisam aktivno
sudjelovao na burzi.
Graham piše da bi trebala proći godina dana prije negoli se čovjek odluči samostalno trgovati dionicama.
A koliko vidim neki novi i nadobudni članovi na forumu bi već bili dejtrejderi i to uspješniji od starih lisaca.

Neka pitaju, neka ih (početnika), dobro je u neposrednoj blizini imati i drugačija stajališta. Ima tu i jaaako zanimljivih i mudrih (čak i lukavih) pitanja.
Primjerice, Potrošač nije postavio niti jedno glupo pitanje, naprotiv, dobivao je i neozbiljne odgovore – pomalo nedostojne iskusnih ulagača. No, i njegova pitanja nisu jednostrana (u nekima su čak sadržani i odgovori), a vjerujte – na nekom od US sveučilišta bio bi zapažen i nebrojeno puta pohvaljen.
Mene više od svega zabrinjava lakoća u stajalištima nekih sudionika koji ističu i drže se samo fundamenata, a neki se čak pozivaju na Buffetta, a pritom zaboravljaju da on dionice tvrtke HT d.d. ne bi nikada kupio jer je ‘ne razumije’. Recimo da smo mi malo mlađi pa nove tehnologije kužimo i brže se prebacujemo, ali…
Drugi pak navode koliko će dionica vrijediti (ili bi trebala) tamo neke 200x. godine i pritom zaboravljaju da će tada uvjeti poslovanja na svim tržištima biti drugačiji – doći će novi igrači i novi će proizvodi biti u prodaji – mada će to i naša tvrtka prodavati, čak i kao prva na ST.
Meni je inače kod ove dionice sve drugačije nego kod drugih jer je velika pa mi je troma, puno je novih ‘igrača’ kao i novih IT mogućnosti. Sve je sporo, dugo mi traje i daje lažnu sliku, prim. kod k/p. Usput, ne razumijem česte upite “može li netko staviti k/p”, a za to se nitko ne ljuti i ne daje savjete???
Priznajmo da je ova dionica nepredvidljivija nego druge, nama poznate (prim. građevinci)… Kao kad s Plesa ili iz Brnika sletite u London ili US. Drugačije su to relacije, velike su razlike i u ciljevima inv. fondova, … ma sve je kod ht-a drugačije i o tome moramo voditi računa. Za ovu dionicu nema stručnjaka i o ovoj ‘pojavi’ moramo svi strpljivo učiti. Sve oko nas je veeelika trgovina i zato vjerujmo više omjeru ponude i potražnje nego onom što prodajemo. Kada se taj omjer uravnoteži, nadajmo se da smo tek tada dotaknuli dno.
Stampedo u petak odavno nismo vidjeli na ZSE – dionica nam izgubila na vrijednosti samo 1,87posto, a neki se, ne samo početnici, već tresu od straha. Strpljenja kolege, spas još dugo nije na vidiku, ha?
Uostalom, meni je burza kao i ljudski život (usponi i padovi su svakodnevica), a dionice su mi kao žene. Nepredvidljive i poznate, nekad nejasne i skrivene u namjerama – odlaze da bi se vratile, pa si dižu cijenu i onda idu na ‘dijetu’, ma svašta. Neka ih, bez njih ne možemo. Kao i bez novih početnika koji imaju pravo pitati, a mi ih nemao pravo ušutkivati. Budimo demokratični – nije valjda da svi sve znamo, ali eto ne želimo pomoći.
[smiley2]

Shvaćate li sami sebe suviše ozbiljno?


Ljudi, dionica će još padati, i nemojte paničiti jer to je normalan slijed u ovoj nenormalnoj situaciji sa dionicom HT-a… (nije mi drago samo zato što nemam čime nadokupiti, sve obavio na 365,34) zbog slijedećih razloga: Prvo: nenormalna cijena Drugo: tko je sve kupio dionicu..(više bakica s placa nego onih koji razumiju burzu…) Treće: (ne)normalno (neočekivano) kretanje cijene prema dolje… Četvrto: voda u ušima večini novopečenih dioničara, a ima ih previše… Peto: dolaze izbori, tako da će svi oni koji su očekivali da će cijena ići gore ( a neide…) prodavati pošto-poto samo da zbrišu glavom bez obzira iz ove priče… Šesto: dolazi prva rata naplate kredita koje su ljudi digli u bankama (a cijena pada..- PANIKA…) Daj Bože samo da se što prije iskrcaju svi “DIJONIČARI” sa našeg vlaka jer oni su uzrok ove cijene a ne fondovi (..indirektno DA!), fondovi “koriste gužvu” pa se tovare na jadnim ljudima koji su zalutali u svijet kapitala pa pokušavaju na sve moguće načine izići van iz njega pošto se neznaju nositi sa svim preprekama na koje nailaze Očekujem uskoro trenutak rasta prema razini na kojoj je ovoj dionici i mjesto ali ne prije Nove godine…! Osobna predviđanja (na temelju činjenica): Unutar 2008. godine cijena 500-600 kn Do kraja 2009. godine cijena 700 kn 2010. godine tko zna, možda i preko 1000 kn

Osobna predviđanja na temelju činjenica?

OK, novi sam (HT mi nije prva dionica, ali ne smatram se iskusnim i želim naučiti od iskusnijih), ali ovalve stvari mi idu na jetru.
Ajde mi nekom od metoda (po tvom izboru) izračunaj trenutnu realnu cijenu dionice HT (možeš po zadnjem FI-u) koliko trenutno vrijedi HT i usporedi ga s ostalim telekomima u regiji.
Svi samo lupaju: “Nedam ispod 500”, “Dogodine će na 800”, “Realno vrijedi 450” i slično. Daj neka netko napravi analizu i detaljno je ovdje pojasni.
Inače, složio bi se s kolegom koji je napisao da na burzi ne vlada matematika i logika, već psihologija. To stoji. Ali svejedno – ovi što “znaju” koliko realno vrijedi HT neka mi kao laiku objasne kako su do te cijene došli.

New Report

Close