HT (Hrvatski Telekom d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska HT (Hrvatski Telekom d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.
Zadnja izmjena 19.09.2024. u 16:45
OznakaVrijednostPrometKoličinaKupovnaProdajnaPromjena
HT
32,26
24.617
763
32,30
32,40
0,31%
Podaci su preuzeti sa ZSE uz odgodu od 15 minuta.


Da, naravno da je moguce da ce dionica na racun psihologije rasti na 450 ili vise, ali je isto tako moguce da i rast bude puno manji, ukoliko dode do prevelikog pritiska na prodaji u prvim danima/tjednima. Mislim da 450 nije dugorocno odrziva cijena. Fondovi nemaju previse interesa preplacivati jer ne mogu uprosjecivati cijenu obzirom da ne mogu dobiti nista po povlastenoj cijeni. Dugorocna perspektiva HT-a je stagnacija ili rast od 3-4%. Svi misle da ce puno i lagano zaraditi… a to cesto ne zavrsi dobro. U svakom slucaju, biti ce zanimljivo.

Upravo da bi fondovi dobili dio dionica po povlaštenoj će se ići na proširenje broja dionica u ponudi.
Očito je to od ranije dogovoreno, vama dio dionica po povlaštenim uvjetima, vi malo dignite cijenu. ja očekujem cijenu na IPO od 280-290 kuna pa ako dođe na 450 kuna možemo se svi lupati nogom u guzicu. To znači ad će se slijedećih godinu dana moći prodavati na razini od bareb 400 kuna.
(400-280)/280=zarada od 42% kad se odbiju provizije brokera.

[smiley11]


blueman: ” Moze jedno glupo pitanje. Preko e-zabe nema veze ako ja placam za vise osoba jer se ne matchira racun platitelja sa ponude i moj koji uplacujem. Mislim, znam da je broj tekuceg na ponudi samo ako se vracaju sredstva; dakle mogu preko e-bankinga platiti za punicu i punca. Da mi Sam O’ Dole neku glupost ne napravi… ” Provjerio sam telefonski i na salteru prilikom podnosenja ponude. Sa jednog tekuceg racuna moguce je uplatit vise ponuda, vazno je da se upisu ispravni podaci (poziv na broj itd..) koje dobijes kao primjer uplatnice kad podneses ponudu. Takodjer za povrat sredstva u ponudi moze se stavit bilo koji racun, nije potrebno da racun glasi na osobu koja podnosi ponudu. Tako sam ja ispunio i uplatio 3 ponude. Btw kod e-zaba it automatski prilikom ispunjavanja uplatnice ispise ime,prezime, adresu vlasnika tekuceg racuna, tako da to ne zaboravis promjenit kad budes ispunjavao za punca:) iako mozda nije ni vazno jer se ponude i uplate povezuju preko poziva na broj gdje pises jmbg+par brojeva. Pozdrav, nadam se da sam pomogao [smiley2]

Hvala puno..

OX-Bright, inspiring and easy going. You make an outstanding parent. Shoul merry a Snake or Rooster but not a Sheep

do 50% kod nas ide u dividende..

Što znači Sanaderova najava povećanja paketa dionica HT-a?

Još uvijek ostaje otvoreno što je točno premijer Sanader mislio kada je prilično nevješto naglasio kako će Vlada već početkom sljedećeg tjedna, u dogovoru s partnerom DT-om, odlučiti o povećanju sada ponuđenog paketa dionica HT-a od 20 do 23 posto s još nekoliko postotaka dionica.
(…)

S druge strane, i institucionalni investitori neće biti zadovoljni eventualnim zaobilaženjem u IPO-u. Road show koji je skupio mnogo interesa fondova bi, u slučaju izostanka paketa za upis, od strane fondova bio percipiran kao puko mamljenje, pa čak i grublje; kao oduzimanje vremena fond menadžerima koji su umjesto u HT svoj interes mogli usmjeriti u profitabilne projekte. Jedan od fond menadžera je bio i izravniji – Vladi bi trebalo biti u interesu ponuditi pakete fondovima jer jedino oni mogu osigurati stabilnost cijena (jedna od karakteristika po kojoj su dionice stranih telekoma najpoznatije) i potrebnu likvidnost.

No, što kaže tehnička strana? Kako je ovaj IPO posljedica Vladine Odluke o privatizaciji HT-a temeljene na Zakonu o privatizaciji HT-a, moramo pogledati što točno u Zakonu piše o veličini paketa koji se nudi na prodaju. A Zakon definira samo minimalnu količinu koju Vlada mora ponuditi na prodaju, a to je 20 posto. Maksimalan iznos paketa se nigdje ne spominje. To zaista otvara Vladi mogućnost donošenja nove odluke u kojoj će predvidjeti prodaju dodatnih dionica.

A što je s aktualnim Prospektom? Prema nekim izvorima, gledano strogo tehnički, Vlada je u cijelu proceduru IPO-a mogla krenuti i bez Hanfina odobrenja Prospekta, no na njemu se inzistiralo zbog povećanja transparentnosti cijelog procesa i poštivanja uobičajenih svjetskih standarda. Bez sumnje će svaka eventualna promjena u broju ponuđenih dionica izlaziti iz okvira Prospekta, no je li ona izvediva i ostaje li kao pravna mogućnost – najvjerojatnije da.

izvor: http://business.hr/Default2.aspx?ArticleID=62f70ea2-aaf6-4d34-be0e-f129ebec2465

pozdrav
naravno da fondovi ne bi bili zadovoljni ako bi bili zaobidjeni u IPO-u (odnosno ako ne bi ostalo dionica za njih), a bez fondova dionica na burzi ne bi mogla rasti, odnosno ne bi bilo kupaca
prospekt jest bitan, on prvenstveno sluzi institucionalnim ulagacima, IPO bi bio uspjesan jer bi ga “odradili” gradjani kojima prospekt nije bitan, no fondovima on sluzi kao smjernica, (da mogu procjeniti svoje interese barem u sljedecih 2-5 godina), s te strane IPO bez prospekta osim sto ne bi bio ozbiljan, on ne bio niti uspjesan, jer fondovi ne bi bili toliko zainteresirani (postojao bi interes i bez prospkta, ali u daleko manjoj mjeri)
smatram da nije moguce provesti dodatnu alokaciju dionica za vrijeme IPO-a, jer je postotak utvrdjen u prospketu,
ali, cini mi se da ce vlada u dogovoru s DT dati dodatnih par postotaka koji ce ici mimo IPO-a iskljucivo institucionalnim ulagacima, dakle, nakon izlistavanja na burzi bit ce alocirane po cijeni IPO-a fondovima (s kojima ce se sklopiti dogovor o takvom nacinu alokacije, te ce vrlo vjerojatno biti ponudjene preko burze), u protivnom bilo bi narusena vjerodostojnost IPO-a i same vlade medju institucionalnim ulagacima (prvenstveno stranim), te smatram da to vlada nece dopustiti

dakle, vrlo vjerojatno da cemo dobiti dodatni postotak dionica (ako se nastavi ovim tempom upis dionica,a sve govori da hoce), no time ne bi trebali biti naruseni pravni i regulatorni propisi, a fondovi bi dobili odredjeni postotak dionica po diskontnoj cijeni, i time ce moci kupovati na burzi dionice po vecim cijenama,a prosjecni ulaz ce im biti daleko manji, s te strane zadovoljni ce biti i gradjani (jer imaju prinos) i fondovi (jer su ipak vecinu dionica dobili po diskontnoj cijeni)
pozdrav

U cast kolegi Mreichu: bez straha, pohlepe i sentimentalnosti

Koristenjem E-racuna kod SDA mi daje mogucnost registracije dionica HT-a sa brokerom??? Ima li E-racun kakvih losih strana osim sto nas vise nezasipa postom?? Hvala

Ja ipak mislim da je dobro da se što više ljudi javi na IPO-u jer će onda fondovi sebe morati namiriti preko burze a to točnije znači samo jedno…rast ili CASH-P-A …[smiley9]

na 4300 sve prodajem...


Ja sam ponudu predala u ponedjeljak, platila u srijedu navačer, još ništa od SDA: Jel netko zna kakvo je stanje u SDA što se tiče e- registracije pošto se treba doći osobno? Možda i tu proguram trudnički trbuh 🙂

Evo isto tako ponudu sam uplatio u utoraka i upravo mi je stigla obavijest poštom za otvoren račun u SDA sa pinom i oznakom investitora. Svaka čast na brzini..[smiley11][smiley11][smiley11]


Ja ipak mislim da je dobro da se što više ljudi javi na IPO-u jer će onda fondovi sebe morati namiriti preko burze a to točnije znači samo jedno…rast ili CASH-P-A …[smiley9]

Nije bas tako jednostavno. Ako fondovi dobiju dionice sa diskontom, onda im plasirani cash u HT nosi veliki rast imovine. A to je njima vazni. Ili nije?

"Stocks have reached what looks like a permanently high plateau."



Conan:

Ja ipak mislim da je dobro da se što više ljudi javi na IPO-u jer će onda fondovi sebe morati namiriti preko burze a to točnije znači samo jedno…rast ili CASH-P-A …[smiley9]

Nije bas tako jednostavno. Ako fondovi dobiju dionice sa diskontom, onda im plasirani cash u HT nosi veliki rast imovine. A to je njima vazni. Ili nije?

Mislim da im je rast važan . Između ostalog kod nas danas ima 5o-tak fondova koji moraju imati u portfelju tako jednu likvidnu dionicu….

na 4300 sve prodajem...

jel zna netko o kojem se broju tj. postotku radi u vezi tih dodatnih dionica koje bi vlada ponudila?

Jedini način da bi izbjegli greške je steći iskustvo. Jedini način da bi stekli iskustvo... je činiti greške.


guster: ” upravo sam primio obvjest sda o o općim podacima investitora i pinu. dionice sam kupio u ponedjeljak ” dal’ si se zapisao za dionice u pon. ili si ih tada i platio…?

Isto tako sam primio obavijest od SDA sa pinom a pisao sam se u utorak i tada sam odmah i uplatio.

Ali meni nikako ne ide u glavu podatak o 35000 upisanih paketa u prva 2 dana ?

New Report

Close