HT (Hrvatski Telekom d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska HT (Hrvatski Telekom d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.
Zadnja izmjena 29.09.2024. u 02:20
OznakaVrijednostPrometKoličinaKupovnaProdajnaPromjena
HT
33,10
33.298
1,006
33,10
33,20
0,00%
Podaci su preuzeti sa ZSE uz odgodu od 15 minuta.


Mobilni operateri u RH već dvije godine plaćaju krizne trošarine, a nakon ulaska u EU one će se sigurno ukinuti
Europska komisija tjera Mađarsku da ukine mobilne trošarine

http://www.vecernji.hr/biznis/europska-komisija-tjera-madarsku-da-ukine-mobilne-trosarine-clanak-332374

g. Poštar pustite EU i Mađarsku, tko zna hoće li to i postojati kada dođe red na nas.
Mislim da je ovo aktualnije:
http://www.poslovni.hr/vijesti/hrvatskom-telekomu-prijeti-kazna-od-258-milijuna-kuna-187626.aspx

Samo je pitanje vremena kada će HT-u zapapriti jednu ovakvu kaznu, previše su bezobrazni i bahati. Švabe ne poštuju našu državu i zakone, treba ih kazniti!
Dali se slažete?

@Antiša
prvo treba poštivat sam sebe onda će te drugi poštovat.Da je to neki srpski telekom,sredili bi mi njega.Barem do izbora. [sealed]

http://www.poslovni.hr/vijesti/hrvatskom-telekomu-prijeti-kazna-od-258-milijuna-kuna-187626.aspx jel ima ko sretniji od gotovca? Lp



Mobilni operateri u RH već dvije godine plaćaju krizne trošarine, a nakon ulaska u EU one će se sigurno ukinuti
Europska komisija tjera Mađarsku da ukine mobilne trošarine

http://www.vecernji.hr/biznis/europska-komisija-tjera-madarsku-da-ukine-mobilne-trosarine-clanak-332374

g. Poštar pustite EU i Mađarsku, tko zna hoće li to i postojati kada dođe red na nas.
Mislim da je ovo aktualnije:
http://www.poslovni.hr/vijesti/hrvatskom-telekomu-prijeti-kazna-od-258-milijuna-kuna-187626.aspx

Samo je pitanje vremena kada će HT-u zapapriti jednu ovakvu kaznu, previše su bezobrazni i bahati. Švabe ne poštuju našu državu i zakone, treba ih kazniti!
Dali se slažete?

[/quote]
To je bla,bla,bla.
http://www.vecernji.hr/biznis/europska-komisija-tjera-madarsku-da-ukine-mobilne-trosarine-clanak-332374

Ovo si zaboravio pročitati?
Zanimljivo je da je nedavno na Poslovnom forumu Poslovnog dnevnika o suradnji javnog i privatnog sektora jedna od glavnih tema konferencije bilo upravo ponašanje HAKOM-a, odnosno blokiranje HT-ove investicije u optičku infrastukturu. Istup predsjednika Uprave HT-a I. Mudrinića, ali i glavnih lidera oporbe bio je poražavajući za čelnike HAKOM-a, čijim ponašanjem je usporena investicija vrijedna desetak milijardi kuna.

Ja mislim da Mudrinić jedno govori, a drugo mu odgovara. Ulaganje u infrastrukturu je izuzetno skupo i sa niskom stopom povrata. Vlasnicima HT-a odgovara ovakav status quo jer imaju opravdanja za smanjena ulaganja, a za sva slijedeća otpuštanja moći će optužiti HAKOM.
Činjenica je da je HT dobio ove godine novog CFO-a. Očito je pritisak na rezanju troškova kako bi se uz pad prihoda zadržala čim veća dobit. odite na stranice njihovih sindikata pa možete pročitati da su sve investicije zaustavili, ne samo ulaganje u optiku.
Čak i da HAKOM popusti HT-u, sumnjam da bi bilo novih ulaganja slijedeće godine.
Da je HT-u fokus ulaganje u infrastrukturu i razvoj novih usluga, onda bi smjenili CTO-a ili CMO-a i doveli ljude koji mogu otključati problem sa HAKOM-om, ako taj sukob nije namjerno stvoren.

Uloga regulatora je da spriječi monopol i da regulira zajedničko korištenje infrastrukture. Osobno mislim da ekipa u HAKOm-u nije dovoljno kompetentna za taj posao, ali u cijeloj Evropi je slična situacija.

Osnova svega je da danas telekom kompanijama upravljaju menadžeri koji su naslijedili infrastrukturu i koji su se navikli na ekstraprofite jer zadnjih >10 godina nije bilo ozbiljnih ulaganja u infrastrukturu. Sad treba odraditi jedan ciklus investicija (3-5 godina) za slijedećih 20-30 godina, ali niti jedan menadžer za to nema mandat svojih vlasnika.

Ja sam gledao situaciju u drugim evropskim zemljama i situacija je još gora nego u Hrvatskoj (uz nešto malo iznimaka).

Činjenica je da danas HT prodaje 4Mbit/s po određenoj cijeni po bakru i ta usluga ne može biti skuplja niti kada se koristi optika. isto tako, činjenica je da će se izgradnjom optike, omogućiti značajno veće brzine, ali je iluzorno očekivati da će za par godina neka minimalna brzina pristupa (cca 20-50 Mbit/s) koštati više nego što danas košta 4Mbit/s.
Ali bez izgradnje optike, nema niti razvoja novih usluga, odnosno nove usluge će moći dobiti sve manji broj korisnika. Već sada ima dosta korisnika koji imaju ADSL, ali ne mogu dobiti IPTV, još manje ih može dobiti HDTV ili dva neovisna programa.


Ja mislim da Mudrinić jedno govori, a drugo mu odgovara. Ulaganje u infrastrukturu je izuzetno skupo i sa niskom stopom povrata.

Činjenica je da danas HT prodaje 4Mbit/s po određenoj cijeni po bakru i ta usluga ne može biti skuplja niti kada se koristi optika.

Tako se i meni čini da Mudrinić ne želi "bacati" miljarde kuna za nešto što može dobiti i s bakrom.
Optika je dobra stvar ali ne može se naplatiti.

Na kraju 2010 97,56% HT-ovih korisnika je koristilo najnižu brzinu od 4Mbit/s dok korištenje većih brzina u zadnje tri godine pokazuje tendenciju pada , što znači da korisnici nemaju potrebe za više od 4Mbit/s.
Jedino je u zadnje tri godine primjetan rast prometa, te je udio FLAT prometa skočio s 17% u 2008g na 47,73 na kraju 2010g.

@HaoRen
Razumiješ li ti razliku između stavki "prihod" i "dobit" ?

da razumijem.
komentirao sam potrošnju . jer je kolega Antiša napisao potrošnju.

sad bih vas zamolio da mi objasnite gdje tomato i tele 2 imaju dobit kad su tako jeftini?



Ja mislim da Mudrinić jedno govori, a drugo mu odgovara. Ulaganje u infrastrukturu je izuzetno skupo i sa niskom stopom povrata.

Činjenica je da danas HT prodaje 4Mbit/s po određenoj cijeni po bakru i ta usluga ne može biti skuplja niti kada se koristi optika.

Tako se i meni čini da Mudrinić ne želi "bacati" miljarde kuna za nešto što može dobiti i s bakrom.
Optika je dobra stvar ali ne može se naplatiti.

Na kraju 2010 97,56% HT-ovih korisnika je koristilo najnižu brzinu od 4Mbit/s dok korištenje većih brzina u zadnje tri godine pokazuje tendenciju pada , što znači da korisnici nemaju potrebe za više od 4Mbit/s.
Jedino je u zadnje tri godine primjetan rast prometa, te je udio FLAT prometa skočio s 17% u 2008g na 47,73 na kraju 2010g.

[/quote]

Ovdje ima jedan ali. Činjenica je da skoro 100% korisnika plaća nanjižu brzinu od 4MBit/s, ali isto tako više od 50% ADSL korisnika ima i IPTV što znači da je brzina oko 8 MBit/s. Nije ni to neki problem, ali sad počinju neki limiti koji su vezani za udaljenost korisnika.

Što je veća brzina usluge, to je potencijalni broj korisnika manji. Recimo, moji roditelji mogu dobiti u SB-u ADSL, ali ne i IPTV.

kako god bilo prijedlog kazne HAKOMa je pretjeran. Koliko sam razumi radi se o 8 dana u kojima je HT napravio protupravnu dobit. Ovakve kazne su predviđene onda kada netko protupravno monopolizira/oligopolizira tržište godinama primjer Microsoft i EU komisija: Za protupravno monopoliziranje tržišta (veličine cca 450 mil stanovnika) 4 godine 2004-2008 (1460 dana) je kažnjen 899 mil eur a HT bi trebao biti kažnjen sa 64 mil eur za istu stvar iako je to radio 8 dana na tržištu od 4,3 mil ljudi. Sve u svemu Microsoft je platio 0,13 centi po korisniku po danu a HT bi trebao platiti 1,86 eur po korisniku po danu. To je 1431 puta više u odnosu na Microsoft !!!

Tko leti vrijedi, tko vrijedi leti, tko ne leti ne vrijedi


Ovdje ima jedan ali. Činjenica je da skoro 100% korisnika plaća nanjižu brzinu od 4MBit/s, ali isto tako više od 50% ADSL korisnika ima i IPTV što znači da je brzina oko 8 MBit/s. Nije ni to neki problem, ali sad počinju neki limiti koji su vezani za udaljenost korisnika.

Što je veća brzina usluge, to je potencijalni broj korisnika manji. Recimo, moji roditelji mogu dobiti u SB-u ADSL, ali ne i IPTV.

To je rješeno s satelitom, nema mogućnosti kao iptv ali puno je jeftinija i isplativija opcija nego da se zbog potencijalnih cca 200 000 iptv korisnika, gradi čitava mreža.

Ovdje je ključan povrat na investiciju kao što si već napisao, a činjenica je da se s optikom ne može zaraditi puno više nego s bakrom.

mmm bakar… ak izvezeš vanka cca 40,00-60,00 kn/kg
za 1000 tona bakra kaj povade van dobiju = cca 50.000.000,00 kn nije ni to tak loše

errr… ja bi, ak mogu, bil posrednik, znam ko bi kupil, hihi



@HaoRen

Razumiješ li ti razliku između stavki "prihod" i "dobit" ?

da razumijem.
komentirao sam potrošnju . jer je kolega Antiša napisao potrošnju.

sad bih vas zamolio da mi objasnite gdje tomato i tele 2 imaju dobit kad su tako jeftini?


Zakaj mi je admin izbrisao post o janjcima?
Kaj je tu krivo ili uvredljivo? Pa svi se ponekada šale !?

New Report

Close