HT (Hrvatski Telekom d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska HT (Hrvatski Telekom d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.
Zadnja izmjena 29.09.2024. u 04:21
OznakaVrijednostPrometKoličinaKupovnaProdajnaPromjena
HT
33,10
33.298
1,006
33,10
33,20
0,00%
Podaci su preuzeti sa ZSE uz odgodu od 15 minuta.

[/quote]

Obično cijena dionice tvrtke koja preuzima neku drugu tvrtku – padne.

HT-u bi cijena znatno porasla, kad bi se nešto konkretno izrodilo iz ovih glasina što su počele kolati u veljači ove godine: http://www.telecompaper.com/news/jp-morgan-nomura-seek-shares-in-ht-report

Nažalost, rekla-kazala, barem za sada.

[/quote]

Cijena na kojoj je ht jest najviše iz razloga što se ne vidi mogućnot širenja i rast konkurencije na ograničenom tržištu. Kupnjom PTK izazvao bi se poziitivan efekt kod ulagaća.
Meni je skoz jasno da dionice firme koja preuzima pada jer mora povratit ulaganje – ali ta prića ne prolazi kod nas ja mislim da puno više igra psihologija..
Uglavnom bumo vidjeli.


Cijena na kojoj je ht jest najviše iz razloga što se ne vidi mogućnot širenja i rast konkurencije na ograničenom tržištu. Kupnjom PTK izazvao bi se poziitivan efekt kod ulagaća.
Meni je skoz jasno da dionice firme koja preuzima pada jer mora povratit ulaganje – ali ta prića ne prolazi kod nas ja mislim da puno više igra psihologija..
Uglavnom bumo vidjeli.

HT, kao i cijeli telekom sektor, suočava se kontinuiranim padom cijena, tako da bi kupnja PTK mogla značiti u budućnosti da će se dobit poboljšati zbog šireg broja korisnika, ali kratkoročno je to samo trošak koji dovodi u pitanje i isplatu dividende… to bi mogao biti problem jer mnogi ulagači HT doživljavaju kao defanzivnu donicu koja im za uzvrat daje solidnu dividendu…ako ne bude dividende, moglo bi doći do masovnog izlaska malih i srednjih ulagača iz HT-a
osobno ne vidim razloga za jači rast HT-a narednih godinu dana, max. bi mogao potegnuti do 280-290 kn i to samo kao bude jako raslo cijelo tržište, ali taj scenarij rasta tržišta je vrlo upitan…dakle stagnacija na ovim razinama pa kratki bljeskovi do 270 kn, to bi bio neki plafon po meni


…ako ne bude dividende, moglo bi doći do masovnog izlaska malih i srednjih ulagača iz HT-a

…dakle stagnacija na ovim razinama pa kratki bljeskovi do 270 kn, to bi bio neki plafon po meni

Sumnjam u time izazvan scenarij masovnog stampeda malih ulagača jer ga nije bilo ni do sada. Stampedo bi mogla izazvati jedino devalvacija kune radi toga što će ljudima trebati lova – između ostalog i radi vraćanja kredita.

Sa ocjenom kretanja cijene se slažem – ne vjerujem da će padati a za drugo mi je svejedno.

Nešto se može napraviti: brzo, kvalitetno, jeftino. Odaberi dvoje od toga.



…ako ne bude dividende, moglo bi doći do masovnog izlaska malih i srednjih ulagača iz HT-a

…dakle stagnacija na ovim razinama pa kratki bljeskovi do 270 kn, to bi bio neki plafon po meni

Sumnjam u time izazvan scenarij masovnog stampeda malih ulagača jer ga nije bilo ni do sada. Stampedo bi mogla izazvati jedino devalvacija kune radi toga što će ljudima trebati lova – između ostalog i radi vraćanja kredita.

Sa ocjenom kretanja cijene se slažem – ne vjerujem da će padati a za drugo mi je svejedno.
[/quote]
Devalvacija je smrt za svaku burzu ako je u valuti koja tone. To bar ne treba posebno obrazlagati … i gdje je onda vrtnja … na cash-u!

Telekomunikacije u regiji oporavit će se tek 2012.
Fiksna i mobilna telefonija i dalje pate zbog pada osobne i javne potrošnje; te bi prihode trebao nadoknaditi rast prometa mobilnog i fiksnog širokopojasnog interneta, smartphonea i plaćene televizije

Telekomunikacijski sektor regije još se nije oporavio i neće se stabilizirati prije sljedeće godine, zaključuju analitičari Erste Groupa, koji su napravili presjek sektorskog poslovanja drugog tromjesečja 2011. u središnjoj i istočnoj Europi.

Slab glasovni promet

Ubrzan pad prihoda u tom je razdoblju imala većina telekomunikacijskih tvrtki u regiji; Telefónica O2 CR, Telekom Austria, TPSA i Magyar Telekom. Niska osobna i javna potrošnja uzrok su slabih operativnih rezultata, no situacija je ipak nešto bolja nego u prethodnom razdoblju. Glavni su problem sektora mali prihodi od glasovnog prometa fiksne i mobilne telefonije, koje tvrtke namjeravaju nadoknaditi rastom usluga mobilnog i fiksnog širokopojasnog interneta, smartphone uređaja i plaćene televizije.

– Očekujemo da će rezultati u drugoj polovici 2011. biti bolji od onih u prvoj polovici godine zahvaljujući sezonskom učinku i rastu podatkovnih mobilnih usluga te ICT segmentu – najavljuje Vera Sutedja, analitičarka Erste Groupa za telekomunikacijski sektor u središnjoj i istočnoj Europi.

Zasad korporativni klijenti ponovno pregovaraju s telekompanijama o ugovorima i pokušavaju sniziti komunikacijske troškove. Usto, česti su i prelasci s fiksne telefonije na mobilnu, migracije prema VoIP uslugama, a niže su i tarife za pakete usluga, naknade za završavanje poziva i roaming.

Prihodi od glasovnih usluga u fiksnoj i mobilnoj telefoniji, koje predstavljaju oko 53,9% usluga telekomunikacijskih tvrtki u EU 25, ove bi godine trebali pasti 4,31%, na 152,2 milijarde eura.

Prema izvješću Europske komisije, cijene u mobilnoj telefoniji 2010. bile su 30 do 40% niže od onih u 2006. Istodobno, cijene u fiksnim mrežama u istom su razdoblju smanjene tek 4% za domaće pozive te 18% za lokalne.

Rast osobne i javne potrošnje i stabilizaciju prihoda analitičari očekuju u 2012. godini, a gospodarski oporavak u regiji temeljit će se, kažu, na vanjskoj trgovini. Tijekom 2011. i 2012. operateri u Mađarskoj, Hrvatskoj i Češkoj suočit će se, međutim, sa znatnim smanjenjem naknada na promet među pojedinim mrežama. Kad su posrijedi preporuke za kupnju dionica telekompanija, za analitičare Erstea primat ima Turk Telekom, za Telekom Slovenije dali su preporuku „akumulirati“, za Magyar Telekom spustili su je na „držati“, dok dionice Telekoma Austrije, smatraju, treba „prodati“. Poboljšali su preporuku Turkcella sa „smanjiti” na „držati“, Telefonica O2 CR i T-Hrvatski telekom zadržali su status „držati“, a TPSA „smanjiti“.

Slaba konkurencija

Za Turk Telekom analitičari vjeruju da nudi najsnažnije operativne rezultate u usporedbi s ostalim telekomunikacijskim tvrtkama, a pomaže im i slaba konkurencija u fiksnoj mreži u Turskoj, uvjetovana lošom infrastrukturom. Smatraju i da trenutačna cijena dionice T-HT-a već odražava potencijalno smanjenje prihoda od roaminga zbog pristupanja Hrvatske EU, pa bi je trebalo “držati”. Zaduženost kućanstava i lokalne samouprave u francima utjecala je na preporuku za Magyar Telekom jer se ne očekuje jači oporavak osobne i javne potrošnje.

Večernji list

Ode milijunčić, ap cap! [lol]

http://www.business.hr/hr/Kompanije/Vijesti/Hrvatski-Telekom-kaznjen-s-milijun-kuna

Zašto nitko ne komentira, nemojte misiti ako se ne priča o tome da se nije ni dogodilo!
Uvijek ja moram donositi loše vijesti! [angry]

http://www.business.hr/hr/Komentari-i-analize/Kompanije/Komentar-Milijuncic-koji-nije-tako-mali

No, činjenica je da su alternativni telekomi izborili još jednu pobjedu u nastavku liberalizacije domaćeg telekomunikacijskog tržišta.

Treba li još što dodati? [proud]

da antiša , prestani pljuvat po HT-u. i odi u svoju optimu.

Nego, meni je ovdje najzabrinjavajuće što presjednika republike savjetuje čovjek koji tako olako krši zakone RH.
Nepoštivanje zakona je nepoštivanje države i njenih građana, još gore što to radi strana firma koja posluje u Hrvatskoj. To dovodi u pitanje samostalnost i integritet države!

To je bez veze i samo bla,bla.HT je dao prigovor,daleko je to od pravomočnosti,a HAKOM šaka jada.Kad su frajeri neka riješe problem sa Talijanima oko ometanja HTV signala da možemo normalno gledati TV koji bez veze plačamo,a gledamo kockice.


Ode milijunčić, ap cap! [lol]

http://www.business.hr/hr/Kompanije/Vijesti/Hrvatski-Telekom-kaznjen-s-milijun-kuna

Zašto nitko ne komentira, nemojte misiti ako se ne priča o tome da se nije ni dogodilo!
Uvijek ja moram donositi loše vijesti! [angry]

http://www.business.hr/hr/Komentari-i-analize/Kompanije/Komentar-Milijuncic-koji-nije-tako-mali

No, činjenica je da su alternativni telekomi izborili još jednu pobjedu u nastavku liberalizacije domaćeg telekomunikacijskog tržišta.

Treba li još što dodati? [proud]


Evo ja dodajem.
http://www.poslovni.hr/vijesti/milijunske-kazne-nema-186221.aspx

Prema mojoj računici HT bi trebao ostvariti dobit na razini prethodne godine ili čak i malo veću jer je vidljiv trend smanjivanja investicija i rezanja troškova tako da će na taj način amortizirati pad prihoda. Problem HT-a (ovo se odnosi i na ostale velike telekom operatore) je što je navikao raditi sa velikim maržama jer već barem dvadeset godina imaju svu infrastrukturu (DTK i kabele), a ulaže se samo u opremu i razvoj servisa. Povrat investicije u opremu ispod pet godina, a u servise je još i kraći (u americi je povrat na servis po postojećoj opremi cca 6 mjeseci)
Prelazak na optiku znači jedan novi investicijski ciklus u imovinu koja ima dugi rok povrata, a u financijskom smislu ne znači puno jer ono što se danas nudi na bakru, sutra će se nuditi na optici za isto novaca. Prema statistikama ARPU korisnika na optici je cca 30% veći nego kod onih na bakru, ali samo zato što operatori u prvoj fazi optiku koriste za korisnike koji žele servise bazirane na većim brzinama. To na neki način stvara lažnu sliku potencijala u smislu prihoda.
Da bi zadržali visoke marže, telekom operatori odgađaju ulaganje u optiku pa recimo u Velikoj Britaniji i Njemačkoj praktično još nije ni započela izgradnje optičke mreže prema krajnjem korisniku. U cijeloj EU, plan je da će do kraja 2018. godine samo 20% kućanstava biti pokriveno optičkom mrežom. S obzirom da je broj onih koji uzimaju uslugu na optici u odnosu na one koji imaju mogućnost ispod 50%, to znači da niti 10% EU stanovništva neće imati optički priključak. Osim toga udio vodećih operatora u toj izgradnji stalno pada tako da će prema analizama evropskog FTTH vijeća, udio vodećih operatora do kraja 2015. biti svega 25%.
HT ima ogromnu priliku biti operator koji će imati svoju infrastrukturu u svih 100% kućanstava jer jedini ima sredstva za investiranje, ali se mora odreći marže >40% u periodu investiranja. Očito je to preteško breme za upravu koja je fokusirana na polugodišnje i godišnje rezultate.

Ma optički kablovi su OK, iako mi se čini da nas budućnost vodi vankablovskom povezivanju, dakle odašiljači ili u bliskoj budućnosti i sateliti. Vjerojatno radi toga i jači igrači ne žure sa (skupom) optikom, jer postoji alternativa tj. vankablovsko povezivanje, koje je po meni i sve jači trend. Što vi mislite kolege?

proklet bio na božić 2010.

New Report

Close