HT (Hrvatski Telekom d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska HT (Hrvatski Telekom d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.
Zadnja izmjena 26.10.2024. u 00:29
OznakaVrijednostPrometKoličinaKupovnaProdajnaPromjena
HT
34,80
73.330
2,107
34,70
35,00
-0,57%
Podaci su preuzeti sa ZSE uz odgodu od 15 minuta.

Iz tog bi se dalo iščitat režemo veze s inozemstvom (turistički period godine je samo ublažio trend) i klinci ostali bez mobaća (sms i mms lijepo dobili po piksli), te se širi ADSL.



Evo pokušao sam napraviti vlastitu procjenu vrijednosti, 75% udjela telekomunikacijskog biznisa u PTK-u, i to na brzaka (ako netko ima drukčija saznanja slobodno neka me ispravi):

Kosovo

1.Kosovo – broj stanovnika 2,2 miliona (2005. Godina)
2.BDP per capita – 2270 € (2008. Godina)

Telekomunikacijski dio PTK-a

http://www.ptkonline.com/newsite/doc…rap_en2009.pdf

Ugrubo podaci za 2009 (u milionima eura):
Prihodi 150
Dobit 50
Kapital 250
Cash 75
Napomena: prodaje se 75% i to samo telekomunikacijski udio. Pošta gotovo da ima beznačajne prihode, a vjerojatno i rashode. Tome treba dodati i zaradu za prvih 9 mjeseci 2010 koja će čini se biti malo viša nego prošle godine

Fer cijena po meni je oko 600 mio Eura. Ne računajući diskont koji bi mogao postojati čisto iz političkih razloga – tj. međunarodne potpore jer smatram da je HT-u jedina konkurencija i to minimalna Telekom Austria i Orascom. Ako Kosovo želi brzo u EU, prodat će PTK jeftino HT-u (što u biti tužno zvuči ali vrlo realno).

Nema tu diskonta druže moj, more da bude samo premija. I neka je plate jel ova firma odnosno telekomunikacijski deo vrede (100%) i do miliardu evra. Sem toga, nikako ne bi podcenio Telekom Austria i Orascom koji takodje mogu da ponude jaku cenu. Historijski gledano, DT je uvek davao dosta slabe ponude kod preuzimanja u regiji, dok je TA znao biti mnogo šire ruke. Bilo bi mi veoma žao da DT odnosno HT zbog stotinjak miliona evra ne uspeju u nameri da preuzmu PTK.
[/quote]
Mislim da će preuzeti a onda može i BF lijepo prodati dionice HT-a IZNAD 300,00 kn i svi zadovoljni!!

...biti najbrži čovijek na svijetu...

zar niste vi kolega pričali da HT ne vrijedi ni 260kn?

"Bog će ga kazniti koliko druka!!" Rato, 2012


zar niste vi kolega pričali da HT ne vrijedi ni 260kn?

Da, jesam. Sada kažem da HT dionica fer vrijedi između 315-330 kn bez obzira na sadašnje tržišne uvjete a ako se preuzme PTK možda ćete me ponovno ispravljati da sam jednom rekao da HT vrijedi 330 kn a cijena će biti mnogo i veća. ***obrisano***

...biti najbrži čovijek na svijetu...

Imam jedno pitanje. Što bi se desilo sa HT dionicom kada bi lupila devalvacija od 20% koja se pomalo najavljuje.

Devalvacija nije realna, pogotovo ne 20%.
99% je sigurno da tečaj EURHRK neće ići preko 7.55 – 7.60

HNB ima dovoljno devizih rezervi cca 11 milijardi eura , s kojima može braniti tečaj – tj. ne dozvoljavati njegov rast.

Realne su neke druge mogućnosti koje bi se mogle dogoditi u periodu od 1-3 godine, o tome sam pisao na:
http://www.poslovni.hr/forum/komentari-trgovanja-na-hrvatskom-trzistu-kapitala-909-pg10574.aspx

http://besplatnisavjetizapoduzetnike.blogspot.com/


Imam jedno pitanje. Što bi se desilo sa HT dionicom kada bi lupila devalvacija od 20% koja se pomalo najavljuje.

Zavisi kako gledaš na tu imovinu, gledajući u evru, relativna vrednost bi joj pala za 20 odsto uz nepromenjenu cenu na berzi u lokalnoj valuti. Toliko bi pao i dinarski profit izražen u evru šta bi značilo da bi Nemcima ta investicija odbacivala za 20 odsto manje profita u evru. Sama devalvacija se verovatno ne bi značajnije odrazila na cenu akcije u lokalnoj valuti osim što bi investitori u situaciji pojačane nesigurnosti verovatno prodavali sve akcije i tražili sigurije utočište (verovatno opet u evru ili nekoj drugoj čvrstoj valuti npr. švajcarskom franku pa čak i američkom dolaru, funti, i verovatno u zlatu). Šta se tiče strukture prihoda, imovine i duga HT-a, to bi ga obezvredilo za 20-tak odsto gledano opet kroz povećanu vrednost evra. S druge strane, u evru bi impulsi bili jeftiniji, no to nažalost verovatno ne bi mnogo uticalo na povećanje potrošnje gradjana ili stranaca kojima je lokalna valuta evro. 🙂

Tira tara i pastira u frulicu kad zasvira...

Svi govorite da će HT vrijediti više ako pruzme PTK bez osvrta na kupovnu cijenu i fundamente i perspektivu PTK.
Spominju se cifre od 300 mil do 1mlrd Eura, akvizicija može i umanjiti vrijednost matice ako se preplati!

kosovo ima najmlađu populaciju u europi, bit će tu mobitelnih impulsa u skoroj budućnosti, zapadnjački stil će doći i na kosovo.

[i] Moji postovi nisu investicijski savjeti, niti nagovor na kupnju ili prodaju dionica, već osobno mišljenje.[/i]

Da, ali nije isto hoće li Kosovo samo sebe otplatit u 5 ili u 10 godina!

Mislim da ne bi trebalo previse srljat! [thumbsup]

Ovaj komentar nije preporuka za kupnju ili prodaju. Moje računice i razmatranja mogu biti netočni i nesuvisli, stoga se nikako pri mogućim investicijskim razmatranjima nemojte oslanjati na njih.

dugoročno (3+godina), kupnja ptk bila bi odlična investicija i da mene netko pita ja bih ju podržao čak i uz neisplatu dividende iduće dvije godine.

sad, kako bi se to odrazilo na cijenu dionice instantno, upitno je. većina koja je u ht radi dividende pobjegla bi van, dugoročni bi ušli…. mislim da bi više manje ostala kratoročno na razini prije objave eventualne akvizicije.

ako bi uz kupnju išla i dividenda, bez obzira na oblik financiranja dividende, mogla bi snažno porasti cijena dionice.

p.s. moje skromno mišljenje

Dobar primjer u zadnje vrijeme je što se dogodilo sa ATGR-R-A kada su kupili Droga Kolinsku, otišli uvjerljivo gore.

Sada kada pada cijeli Crobex, jedino se oni uz HT (i još par nezaobilaznih dionica) drže gore.

Kupnja PTK ne može biti loša investicija, možda je i prije 10-ak godina bilo dileme kod DT da li kupiti HT, a pogledajte sada…

New Report

Close