HT (Hrvatski Telekom d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska HT (Hrvatski Telekom d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.
Zadnja izmjena 21.09.2024. u 10:44
OznakaVrijednostPrometKoličinaKupovnaProdajnaPromjena
HT
32,31
137.861
4,267
32,20
32,40
-0,62%
Podaci su preuzeti sa ZSE uz odgodu od 15 minuta.



je li se netko bavio procjenom koliko ovo spajanje TMobilea i TComa vrijedi?

ne vrijedi nista, odnosno vrijedi vise onoliko koliko eventualno koliko vrijede ustede, ali u principu vrlo malo…..
[/quote]

ne slažem se s ovime nimalo.
uštede i benefiti pripajanja mogu biti vrlo značajni. naravno, ako se pripajanje provede kako treba.
i ne treba pripajanje promatrati samo u kontekstu ušteda, već i pozicioniranja na tržištu, proširivanja ponude, mogućnost kombinacije različitih usluga. do sada su usluge mobilne telefonije bile u jednoj tvrtci, a internet, iptv, fiksna telefonija, leased lines u drugoj tvrtci i formalno pravno nije bilo moguće sve usluge kombinirati i nuditi pakete na tržište. sada će to biti moguće. ne treba niti govoriti koliko to znači.

međutim, to je stara vijest i ne bi trebala biti razlog ovom današnjem rastu.

Po meni je jedan od čimbenika prelazak dioničara sa ostalih dionica na HT-R-A(većinom građevinci a ima i ostalih).



Razlozi za rast:
1. moguće pripajanje s Combisom
2. pripajanje dvije organizacijske jedinice kako bi se uštedila koja kuna
3. vrlo vjerojatna isplata dividende
4. još uvijek aktualno (moguće) pripajanje s HT Mostarom
5. pozitivan trend na svjetskim tržištima
6. pozitivna politička situacija u zemlji nakon izbora
7. očekivanje dobrog financijskog izvještaja koje bi moglo biti na razini iz prošle godine

Vi slobodno demantirajte gore navedene i napišite razloge za pad (ako ih ima i ako ih znate)…

1. stara vijest, ne previše bitna za prihode HT-a
2. još starija
3. još starija 🙂
4. pripajanje? odakle ti to? djelomično vlasništvo je tu u pitanju, nema govora o "pripajanju".
5. ovo ima utjecaj na HT isto koliko i na ostale dionice. čak bi bilo logično da ima veći utjecaj na ostale, HT je puno "tromiji" i kad se ide gore i kad se ide dolje.
6. vidi pod točku 5., premda ne znam što je to pozitivno? jedina korist ovih izbora je da smo dobili precizni postotak koliko seljačina imamo u hrvatskoj
7. neće biti na razini prošle godine, to je sigurno, bit će nešto manje (cca 10%), ali i to je stara vijest koju već svi znaju. i da će bit dividende isto već dugo svi znaju.

moran priznati da nisam siguran koji su točno razlozi ovom skoku, ali ovih 7 nabrojenih sigurno nisu.
[/quote]

1. sve je bitno za prihode, svaka kuna – velika poduzeća su jako škrta, ne bih vjerovao.
2. da, ali sada očito dolazi na naplatu…
3. …isto 🙂
4. znaš da sam mislio na kupovinu ostatka udjela koji trenutno nije u vlasništvu HT-a
5. ispravak navoda, HT je bio tromiji, više očito nije – danas je opet bolji od Crobexa
6. 60% je ipak položilo test inteligencije
7. mogli bi se svi skupa iznenaditi

Ja moram priznati da isto neznam zašto raste. Nisam ni znao zašto je padala… a mogao bih o tome pisati mjesecima, ali neću… [wink]

Jedan od razloga rasta je taj šta su se zbog tromosti mali rješili, a fondovi (pogotovo RMF) nakrcali. Nakon prelaska otpora od 275kn, ask je posta jako šupalj, pa zato i dolazi do ovako velikih skokova.

Mirovinski fondovi utrostručili ulaganja u HT
http://www.poslovni.hr/136712.aspx

Raiffeisen obvezni mirovinski fond (OMF) u 2009. godini kupio je 1,6 milijuna dionica Hrvatskih telekomunikacija, pokazuju podaci portala MojeDionice.com i Središnjega klirinškog depozitarnog društva (SKDD).
Krajem 2008. taj je fond držao nešto više od 645.000 dionica i bio je šesti dioničar HT-a po veličini. Godinu dana poslije RBA OMF drži nešto više od 2,2 milijuna dionica te je sa 2,76 posto četvrti dioničar HT-a. Povjerenje institucionalnih ulagača u HT vrlo je očito na domaćem tržištu kapitala. Promotri li se cijena te dionice i udio koji fondovi drže, četiri obavezna mirovinska fonda su u godini dana gotovo utrostručila ulaganje u HT. Mirovinci su krajem 2008. godine držali gotovo 2,8 milijuna komada dionica HT-a vrijednih 556 milijuna kuna. U godinu dana oni su povećali broj dionica koji drže na 5,2 milijuna komada tržišne vrijednosti 1,4 milijarde kuna. Uz podatke dostupne preko SKDD-a, postoji i mogućnost da su mirovinski fondovi vlasnici dionica HT-a kupljenih na Londonskoj burzi koji se vode na računu neke skrbničke banke, no ta količina vjerojatno nije ozbiljnija te ne bi trebala bitno mijenjati odnose među dioničarima. Pored RBA fonda, drugi po redu obvezni mirovinski fond po broju HT-ovih dionica je PBZ/CO koji drži 1,07 milijuna komada. To je gotovo dvostruko više nego krajem 2008. godine. U godini dana taj je fond dokupio 495.000 dionica najveće domaće telekomunikacijske kompanije.
Iako su fondovi tijekom godine konstantno kupovali dionice HT-a, najveću pojedinačnu akviziciju tih dionica 2009. imao je Erste Plavi OMF. Naime, Vlada je zbog povrata duga umirovljenicima odlučila prodati dio dionica koje drži, a Erste Plavi je odlučio biti kupac. Tako je taj fond za gotovo 47 milijuna kuna krajem studenoga kupio 170.000 dionica, čime je povećao svoje vlasništvo na 873.000 dionica, odnosno nešto više od 1 posto temeljnoga kapitala. No i među navedenim fondovima ima iznimaka. Najveći među njima, AZ fond, u 2009 godini nije kupovao HT-ove vrijednosnice. Oni su ostali na istoj poziciji kao i krajem 2008., odnosno držali su 952.733 dionice HT-a, što je 1,16 posto kompanije. U AZ-u su nam na pitanje zašto se njihovo ponašanje razlikovalo od drugih fondova, odnosno zašto nisu kupovali dionice kratko odgovorili kako ne komentiraju pojedina ulaganja niti rad drugih fondova. Glavni razlog zašto mirovinci najviše ulažu u HT jest pozicija vodeće domaće dionice. Njezina likvidnost na tržištu osigurava to da bilo u slučaju “ulaska” ili “izlaska” iz te pozicije te transakcije ne bi trebale previše utjecati na cijenu.

Jedina dionica koja vrijedi doslovno puno više, uz konzervatine oscilacije daleko je podcjenjena, već godinama “zlatna dionica”, godinama T-HT daleko najjača dividenda…evo čitam američko istraživanje je potvrdilo da je za auto industriju koja je bila broj jedan zauzele telekomunikacije…

novcem se može kupiti zdravlje ali ne i sreća, posesivnost ali ne i ljubav

Po meni, izvrsni rezultati T-HT-a, Ivica Mudrinić o poslovanju u prošloj godini;
Naravno dividenda će biti sigurno višestruko veća nego da naši penzići oroče u banci (hehe) ako bude i približno kao lanjska.


Po meni je jedan od čimbenika prelazak dioničara sa ostalih dionica na HT-R-A(većinom građevinci a ima i ostalih).

Razlog je rast vrijednosti državnih obveznica. Kako se Hrvatska približava EU tako raste vrijednost njenih obveznica, a pada yield na iste. HT je dionica koja redovito isplacuje visoku dividendu. Zbog pada yielda na drzavne obveznice HT-ov dividendni yield je postao atraktivniji pa je mirovinci kupuju.

Kako je danas na izborima ubjedljivo pobijedio Ivo Josipovic kandidat koji snazno podrzava brzi ulazak Hrvatske u EU to investitori ocekuju daljnji rast vrijednosti drzavnih obveznica, a time i HT-a.

The nine most terrifying words in the English language are: "I'm from the government and I'm here to help" - Ronald Reagan

Očekivanje je da Ht kupljen na 300 kuna u iducih 15 mjeseci isplati dvije dividende ako je to cca 50 kn sam izačunaj prinos. Kako se situacija na tržištu novca primirila, i nije za očekivati da će se i u idućem periodu dobivati 10% za oročenje, pa krupni kapital ide u HT. Ne znam što je nejasno.

DA se više nemučite, razlog za ovakav rast koji će se nastaviti još do određenog razumnog nivoa je u tome što je došlo do "financijskog" spajanja mobilne mreže sa ostalim djelom HT-a tako da dividende od mobilnog dijela koje nisu bile isplaćivane u zadnje dvije godine, će biti isplaćene ove godine. tžTako da bi dividenda ove godine mogla biti od 35 do 45kn. Informacija stara 4 tjedna što se mene tiče a neki su je znali i ranije 🙂

"sve što je teško nije vrijedno truda" ...Homer Jay Simpson


Obzirom da i ja pratim Svijet dionica moram te ispraviti jer si ovo izvukao iz konteksta. Ti ljudi su još u studenom napisali da probojem otpora na 274 kn dionica ima svoj target na 340 kn.
Registriraj se na njihovim stranicama i upiši HT-R-A u tražilicu pa pogledaj grafove.

ne pratim svijet dionica – tvrdnja na koju sam se referencirao je postana prije nekoliko dana na ovom forumu, svega par dana prije debelog proboja 275. No iako sam duboko u HTu mislim da target od 340 možemo u ovoj godini samo sanjati. Moja odokativna procjena je 315.

Tko leti vrijedi, tko vrijedi leti, tko ne leti ne vrijedi


DA se više nemučite, razlog za ovakav rast koji će se nastaviti još do određenog razumnog nivoa je u tome što je došlo do "financijskog" spajanja mobilne mreže sa ostalim djelom HT-a tako da dividende od mobilnog dijela koje nisu bile isplaćivane u zadnje dvije godine, će biti isplaćene ove godine. tžTako da bi dividenda ove godine mogla biti od 35 do 45kn. Informacija stara 4 tjedna što se mene tiče a neki su je znali i ranije 🙂

Svi to zanaju,ali su izgleda čekali da im to potvrdi gosp. kolumnist sa TA. Šteta što ne vjeruju sami sebi nego uvijek čekaju da vide šta će drugi napraviti. Bilo je vremena za kupovinu bez nervoze,a ne sad ovako, drž-nedaj-uteće
[smiley]

Nemožemo mješati ni pod razno bankarski sektor i telekomunikacije, kriminalne radnje bez pokrića i nešto deseto…

New Report

Close