HT (Hrvatski Telekom d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska HT (Hrvatski Telekom d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.
Zadnja izmjena 05.10.2024. u 20:10
OznakaVrijednostPrometKoličinaKupovnaProdajnaPromjena
HT
33,27
73.663
2,214
33,20
33,30
-0,30%
Podaci su preuzeti sa ZSE uz odgodu od 15 minuta.

ja bi radje i jednu i drugu odjedanput nakon glavne skupstine.. jedno 60 kuna po dionici [cool].. brrr

voit Ime munaa, Alien


Zašto bi kupovali svoje dionice?

kako bi povećali "vrijednost po dionici", tj. kako bi postojeći dioničari povećali svoj udio, a time dakle dugoročno i dividendu po dionici. Kvalitetno balansiranje između otkupa vlastitih dionica i isplate dividende je osnovni način vraćanja kapitala vlasnicima, kada on nije potreban, tj. onaj dio koji nije potreban, za reinvestiranje u biznis. Dobro je ovdje spomenuo kolega asdfgh123 da HT nema puno mjesta za širanje, a jasno da je da glavno tržište na kojem već jest (hrvatsko) niti može više znatno rasti, a udio na njemu zbog jake konkurencije može samo opadati, tj. zadržavanje sadašnje razine dobiti, uz željeni recimo nekakav možda i blagi rast ("mali jednoznamenkasti broj"), to je maksimum koji se može postići, a vjerojatno i hoće! Postojeći, nadajmo se dugoročno dosta stabilan (blago rastući) novčani tok iznimne kvalitete, tj. dobit zapravo, može se očito koristiti gotovo isključivo za isplatu vlasnicima, investicije nisu baš očite. A vlasnicima dividende nisu jedini i uvijek najbolji način, ponekad (kada je "duboko podcijenjena") je pametnije otkupljivati dionice, kako bi sljedećih godina dividende po dionici bile veće, uz istu razinu dobiti i istu isplatu te buduće godine.

Zašto bi ja kupovao nešto nad čim imam kotrolu?? Kakva je to idiotarija da otkupe vlastite dionice te da ih ponište???

ne kupuju vlasnici, neko trezor, doduše poništavanjem je efekt baš taj, povećanje udjela, ali zašto bi to bilo neželjeno? Povećati udio je uvijek dobro došlo ako se to čini na "povoljan način". To dakle sve ovisi po kojoj cijeni bi radili otkup, neke firme to rade na ATH [lol], u drugim upravama nisu takvi debili, pa će otkupljivati vrlo promišljeno, samo kad je dionica iznimno jeftina.

Po meni je to rasipanje novca koji se može iskoristiti za otpremnine viška radnika (PD spominje 2000)

to se radi postepeno i dobro isplanirano očito, ovdje govorimo o upotrebi dobiti, dakle onoga što ostane nakon isplate planiranih otpremnina 🙂

ili za kupovinu neke druge firme u regiji pa s tim povećavati dobit na kraju godine.

ne ma se puno toga za kupiti… to sve može ako se nađe mogućnosti, ali pusti ti sada povećanje dobiti, to je i tako "ne baš niti planirano" (jer nitko ne smatra to previše realnim, na ovaj ili onaj način), važnije je sada što sa postojećom razinom dobiti nego razmišljati o njenom povećanju a koje je gotovo nemoguće i svakako ne izvedivo na način koji nije rizičan.

Male dioničare (i velike :D) možda ipak više zanima povećanje dividende po dionici a ne povećanje same dobiti, a povećati dividendu uz istu dobit i istih 100 % isplate je moguće upravo smanjenjem broja dionica, pa kada je to moguće na povoljan način učiniti zašto ne, bolje malo manju dividendu jedne godine, kako bi se malo veće imale svih narednih godina!

Od dividende sam dokupio HT

pa to je u ovom slučaju upravo alternativa trezorovom otkupu, dođeš na isto: kupio dionice za dividendu, ili ne dobio dividendu nego trezor kupio baš za taj iznos pa poništio.

par godina akumuliram HT dok ne dođe eksplozija a do tada strpljivo skupljanje dionica.
Strpljen spašen nagrađen.

eksplozija čega? 😀
HT se ne kupuje radi "eksplozije cijene dionice", barem ako ćemo biti realni pa priznati da nekakva baš eksplozija nije nimalo realna (opravdana). Dionica sada jest podcijenjena, ali ne baš toliko da bi se mogla očekivati nekakva specijalna eksplozija na srednji rok, a nikako ne neko preveliko povećanje cijene na dugi rok, to se nema na temelju čega očekivati. Ako nema novih investicija, nema znatnijeg rasta postojećeg tržišta na kojemu djeluje, a pogotovo nema rasta pa čak niti zadržavanja udjela na njemu… nema šanse da dobit bitnije raste, pa tako nema opravdanja niti za neki veliki rast nakon što cijena dođe na realnu


Ovako.
Pamet u glavu.Ne srljajte u šoping.
Kada dodje onih 10% u ruke naroda kreće lavina nizbrdo.
Držte novce i čekajte 200 Kn. Sve ovo do sada je priprema za broj 200.
I ne zaboravite da je certifkat postavljen na 200 Kn.

Od 200 kreće promjena trenda na ZSE!

glupost kolega, kada dodje onih 10% nece se nista bitno dogoditi, onih 300 000 ljudi niti prati burzu niti zna kako odmah prodati (barem vecina njih)
oni imaju karakteristike dugorocnih ulagaca, i za njih nas ne treba biti strah
problem su ovi koji su na burzi (odnosno mi sami smo sebi problem)
a da to ide ka 200kn, pa ne bih se slozio, to moze oscilirati do odredjene razine (mozda 240kn) ovisno o kretanju trzista, no nize sumnjam jer samom cinjenicom da je na tim razinama to je buy signal (i to veliki buy)
o tim razinama moze biti govora eventualno kad bi bila isplacena izvanredna dividenda i to u malo povecem iznosu (naravno, podrazumjeva se da bi trziste odnosno cijena dionice ostala na ovim razinama)
no tada bi cijena i skocila za iznos (priblizan) dividendi, te ce sigurno biti tzv. surfanja

zato nemojte strasiti puk, dapace HT je izvrsna dionica na dulji period, i svakako oni koji se ne razumiju u dionice a posjeduju HT neka ga ne prodaju, jer trenutno mozete samo izgubiti

pozdrav

U cast kolegi Mreichu: bez straha, pohlepe i sentimentalnosti

Jednim bi se djelom složio sa Strategom, ali bojim se da će negativnom scenariju doprinjeti mediji. Baš kako su prije godinu dana navukli ljude na kupnju, tako će i sada lansirati informacije o trenutnom stanju, trenutnoj zaradi…bla bla….i onda će se dogoditi upravo ovo što je spomenuo Vrana. Gledam to iz perspektive malih ulagača koji su dio novca "oročili" na burzi na godinu dana i sad, gle čuda imaju manje nego što su dali (zaboravi ti dividendu, izvanredne dividende….).
"A kak se lepa fasada mogla napraviti, ili novi autek"…..
Mislim da će po isteku lock-upa prevladati ovakvo razmišljanje, a ne ovo drugo, što nikako ne znači da se ne slažem sa stavovima iznešenim od strane Stratega i ostalih. Čak dapače!
Pozdrav

Dobro jutro rakijo, zbogom moja pameti!

pare ce samo uzeti oni koji imaju informacije u naprijed, i oni zaradjuju, zanemariv postotak ljudi koji su iz njima poznatih razloga prodali odma nako IPO, a ostali koji su bili pohlepni i bez ikakvih sigurnih informacija i samo na osnovu laickih spekulacija zadrzali svoje pakete, oni ce u najboljem slucaju uzeti novce koje su ulozili, a sudeci po svemu otice i u minus.
I pitam se otkud vise toliko optimizma onima koji pisu "dobra je ovo dionica, treba samo zadrzati, nije vrijeme za prodaju, treba kupovati….." jer dragi moji forumasi onaj tko ima informacije i zna sta treba raditi, taj ne pise po forumu.


pare ce samo uzeti oni koji imaju informacije u naprijed, i oni zaradjuju, zanemariv postotak ljudi koji su iz njima poznatih razloga prodali odma nako IPO, a ostali koji su bili pohlepni i bez ikakvih sigurnih informacija i samo na osnovu laickih spekulacija zadrzali svoje pakete, oni ce u najboljem slucaju uzeti novce koje su ulozili, a sudeci po svemu otice i u minus.
I pitam se otkud vise toliko optimizma onima koji pisu "dobra je ovo dionica, treba samo zadrzati, nije vrijeme za prodaju, treba kupovati….." jer dragi moji forumasi onaj tko ima informacije i zna sta treba raditi, taj ne pise po forumu.

A kaj tebe muči Njofra?? To dali je ovo dobra dionica ili nije podsjetiti ću te svaki puta prilikom isplate dividende… A umjesto što kao i većina smutljivaca na Forumu samo drukaš, odsurfaj na službene stranice HT-a, pa pročitaj koliki su planovi dugoročnog ulaganja u tk infrastrukturu, koliki je marketinški plan, te koliko se još godina očekuje rast hrvatskog tržišta telekomunikacija…. Kada sve to usporediš sa "opakom" konkurencijom, po meni će biti sasvim dovoljno da cijena dionice ostane na IPO + rast godišnje inflacije, a svake ću godine po malo dokupljivati i veseliti se dividendi….

Ako želiš pobijediti, ne smiješ izgubiti...

Eh, da… Zaboravio sam napomenuti… danas će po svemu sudeći biti povijesni dan za HT dionicu, jer će biti istrgovano manje od 1 mil. kuna…. Kaj su danas mirovnjaci na Team buildingu???? Niš se nisu hvalili ovih dana na nekam idu [lol]

Ako želiš pobijediti, ne smiješ izgubiti...

@antraxxx
Dala sam Ti stotku, iskreno, ne zato što sam neki znalac, već mi se jednostavno čini
logičnim ono što si napisao. A malo sam i bacila oko na njihove stranice.


pare ce samo uzeti oni koji imaju informacije u naprijed, i oni zaradjuju, zanemariv postotak ljudi koji su iz njima poznatih razloga prodali odma nako IPO, a ostali koji su bili pohlepni i bez ikakvih sigurnih informacija i samo na osnovu laickih spekulacija zadrzali svoje pakete, oni ce u najboljem slucaju uzeti novce koje su ulozili, a sudeci po svemu otice i u minus.
I pitam se otkud vise toliko optimizma onima koji pisu "dobra je ovo dionica, treba samo zadrzati, nije vrijeme za prodaju, treba kupovati….." jer dragi moji forumasi onaj tko ima informacije i zna sta treba raditi, taj ne pise po forumu.

ne bih se složio da su ljudi koji su ulagali u HT bili pohlepni. Tada je to bez premca bilo fundamentalno najbolje ulaganje na ZSE. Sada ima par konkurenata nakon što su isti odradili ogroman pad. Otkud optimizam? Pa ja se recimo bavim i turizmom i mogu vam reći da se ROI u turizmu oko 20 …a ako ste digli krediti i do 40 (rast cijena nekretnina u najboljem slučaju smanjuje ROI na 10). Sada usporedimo to sa HT-om gdje bi se investicija trebala u potpunosti vratiti za 9-10 godina pa ćete vidjeti na čemu temeljim optimizam.
Eto nemam informacije koje će odluke vlada donijeti 3 mjeseca prije nego što ih donese kao što je ove godine bio slučaj sa INA-om.. i što mi vi savjetujete da radim? Drugi posao ne mogu naći jer se i na ovome zalomi 12 ili 14-satni radni dan. Jedino mi preostaje burza … a svoje novce dajem samo u dionice sa sigurnim priljevom gotovine.

Tko leti vrijedi, tko vrijedi leti, tko ne leti ne vrijedi

I dalje sami sebi necete priznati poraz, nadam se da ste procitali onaj clanak iz Lider Pressa kako se fond menager igra sa cijenom dionice, a on samo prestavlja onu manjinu o kojoj sam ja pricao. ali jednostavno u slucaju HT-a, za koji ja uopce ne tvrdim da je losa firma, Paket na IPO je placen 16695kn, odmah se mogao prodati za 24570kn, ali ne, to je malo bilo(pohlepa), cekacemo dividendu i bonus (jer fundamenti govore to je dugorocna dionica, ice samo gore, nikako dolje), dividenda 1827kn, idemo dalje, cekacemo i bonus jer je sad vec 100kn ispod onoga sto smo mogli prodati na pocetku, dolazimo lagano ispod cijene IPO-a, ali tjesimo se i dalje da je to dobra dionica i da smo dobili dividendu i da ce doci jos 6kom bonusa, kakva ce cijena biti nakon isplate bonusa? znaju oni koji znaju i koji ce i tu zaraditi jer ce biti onakva kakva njima bude odgovarala. Ali ajmo napraviti racunicu da ostane ovakva kakva je sad: 16695kn placeno moglo se odma prodati za 24570kn, dividenda 1827kn, bonus 6kom x 260kn(trenutno)=1560kn, racun: 24570-16695=7875kn! dakle 125kn po dionici zarade bi bilo. A situacija sada je( u slucaju da cijena ne ode ispod 260kn, a sudeci po dosadasnjem iskustvu vjerovatno hoce) 63kom+6kom x 260kn=17940kn+1827kn=19767kn! dakle 48,76kn po dionici. Razlika je 76,24kn, godinu dana cekanja, i tendencija pada. Kada cemo nadoknaditi tih 76,24kn koje smo mogli odmah uzeti molim vas nemojte mi reci jer nevjerujete ni vi u to. I sad jel mi i dalje mozete tvrditi da nelazete sami sebe kako bi vam bilo lakse sto niste odmah prodali nakon kotiranja, kao i ja sa vama sto nisam. A pogotovo kad uzmem u obzir da sam u medju vremenu kupio stan u izgradnji koji ce uskoro biti gotov i trenutno imam 300eura zarade po kvadratu, pa kakva burza molim vas!? samo za one koji imaju srece i one koji imaju informacije i daytrade-ju. A HT je bi dobar poslic samo da je bilo pameti i nepohlepe i odmah preprodati.


I dalje sami sebi necete priznati poraz, …

[bye] Tužno i istinito…

M[color=blue][/color]

@brmbota,u pravu ste kad kažete da su najviše zaradili oni koji su HT prodali odmah,i INU na 3400.Ali,pale su i druge dionice koje su ulagače odvele u gubitak,značajni.To šta ste vi u plusu 300eura po m2 možda je samo vaše mišljenje,doznat ćemo istinu samo kad prodate i novci vam budu na računu.Lako bi vam se moglo dogodit kao i dioničarima kad su im dionice tresle po 50% [sealed]Nije da vam to želim,jednostavno gruba su vremena,svi polako dolazimo na red.

New Report

Close