HT (Hrvatski Telekom d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska HT (Hrvatski Telekom d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.
Zadnja izmjena 26.06.2024. u 09:54
OznakaVrijednostPrometKoličinaKupovnaProdajnaPromjena
HT
30,08
12.455
414
29,90
30,20
1,00%
Podaci su preuzeti sa ZSE uz odgodu od 15 minuta.

ZAJEDNIČKO PRIOPĆENJE HANFE I SDA VEZANO UZ ČLANAK OBJAVLJEN 5. RUJNA 2007. GODINE, U „VEČERNJEM LISTU“ POD NASLOVOM „TKO GUBI PRAVO NA DODATNE DIONICE“
U članku novinarke Snježane Mlinarević, objavljenom u „Večernjem listu“, dana 05. rujna 2007. godine, pod naslovom „Tko gubi pravo na dodatne dionice“, navedeno je da je Vlada u svojoj odluci o IPO-u T-HT-a navela u kojem se slučaju mogu izgubiti dodatne dionice, a radi se o slučaju promjene vlasničke pozicije kod Središnje depozitarne agencije. Nadalje, u članku je netočno navedeno da pravo na dodatne dionice društva HT – Hrvatske telekomunikacije d.d., Zagreb, nema onaj tko nasljeđuje dionice, jer nije izvorni dioničar te da pravo na dodatne dionice gube i dioničari nad čijim je dionicama zasnovano založno pravo, što, navodi se nadalje, znači da pravo na dodatne dionice nemaju svi oni koji su kupili dionice kreditom banke na način da dionicama jamče otplatu kredita.

Konačno, u navedenom članku konstatira se, da u Vladinoj odluci ne piše da je promjena vlasničke pozicije ujedno i registracija dionica na brokersku kuću.

Radi cjelovitog i istinitog izvješćivanja javnosti, Hrvatska agencija za nadzor financijskih usluga i Središnja depozitarna agencija obavještavaju javnost da je u točki III. Odluke o prodaji dionica HT – Hrvatske telekomunikacije d.d. javnom ponudom, koju je Vlada Republike Hrvatske donijela na sjednici održanoj dana 30. kolovoza 2007. godine (objavljena u „Narodnim novinama“ br. 91/07), navedeno kako slijedi:

(1) Republika Hrvatska će pozvati hrvatske državljane na stavljanje obvezujuće ponude na kupnju dionica iz točke I. stavka 1. ove Odluke, pri čemu svaki hrvatski državljanin može, uz pravo prvenstva i posebnu pogodnost iz stavka 2. ove točke, staviti ponudu na kupnju najviše onog broja dionica čija ukupna prodajna cijena ne premašuje 38.000,00 kuna.

(2) Na svakih 10 (deset) dionica koje hrvatski državljanin kupi uz pravo prvenstva i posebnu pogodnost u postupku javne ponude, a nad kojima na svom računu vrijednosnih papira koji se vodi kod Središnje depozitarne agencije d.d. zadrži vlasničku poziciju registriranu s izdavateljem u neprekinutom trajanju od jedne godine, Republika Hrvatska prenijet će po jednu dionicu (dalje u tekstu: dopunska dionica) u vidu posebne pogodnosti.

(3) U smislu stavka 2. ove točke, smatrat će se da je vlasnička pozicija na računu vrijednosnih papira registrirana s izdavateljem zadržana, ako prije isteka roka iz stavka 2. ove točke dođe do promjene vlasničke pozicije uslijed nasljeđivanja, upisa osnivanja založnog prava nad tim dionicama ili zbog prijenosa na zastupnički račun uslijed gubitka poslovne sposobnosti kupca.

(4) Jednogodišnji rok iz stavka 2. ove točke računa se od dana upisa stjecanja dionica kupljenih uz pravo prvenstva i posebnu pogodnost u postupku javne ponude na račun vrijednosnih papira hrvatskog državljana, koji se vodi kod Središnje depozitarne agencije d.d. Prijenos dopunske dionice iz stavka 2. ove točke obavit će se na račun vrijednosnih papira kupca najkasnije pet radnih dana od dana isteka tog roka, ako je ispunjen uvjet iz stavka 2. ove točke.

(5) Ako uvjetu iz stavka 2. ove točke nije udovoljeno, na način da kupac nije zadržao vlasničku poziciju za kupljene dionice iz stavka 1. ove točke na svom računu vrijednosnih papira registriranu s izdavateljem u neprekinutom trajanju od jedne godine, smatrat će se da se kupac odrekao prava na dopunsku dionicu iz stavka 2. ove točke, te će se ugovor o prodaji u odnosu na dopunsku dionicu smatrati raskinutim.

(6) Pored prava kojeg hrvatski državljanin ima u skladu s točkom III. i pod uvjetima iz točke IV. ove Odluke, svaka fizička osoba može u sklopu javne ponude dati ponudu na kupnju dionica iz točke V. ove Odluke.

Stavkom 3. c

I love the Smell of Profits in the Morning

Ne znam jel već bilo, ali nije na odmet …

http://www.nn.hr/clanci/sluzbeno/2007/2770.htm

I love the Smell of Profits in the Morning

mislim da bi najbolje bilo kad bi “novopečeni” dioničari ostali bez pinova prvi tjedan kao u slučaju ine…kaj velite?????

Subjektivno, kakva su vaša očekivanja glede toga za koliko će biti premašena ponuda dionica?

Evo, moje mišljenje je – između 20 i 25%. Ovisno o cijeni.

nastavak na post kolege fazana o zajedničkom pripoćenju HANFE i SDA:

…Stavkom 3. citirane točke III. Odluke Vlade Republike Hrvatske, izričito je određeno, protivno navodima u članku, da će se smatrati da je vlasnička pozicija na računu vrijednosnih papira koja je registrirana s izdavateljem zadržana u slučaju promjene vlasničke pozicije uslijed nasljeđivanja ili upisa osnivanja založnog prava nad tim dionicama, kao i prijenosa na zastupnički račun uslijed gubitka poslovne sposobnosti kupca te će i u tim slučajevima hrvatski državljani imati pravo na prijenos dopunske dionice.

Nadalje, iz odredaba stavka 3. i 5. točke III. Odluke Vlade Republike Hrvatske, proizlazi da će se svaka promjena registracije vlasničke pozicije, osim onih navedenih u stavku 3. Odluke (nasljeđivanje, upis osnivanja založnog prava, prijenos na zastupnički račun uslijed gubitka poslovne sposobnosti), pa tako i promjena registracije vlasničke pozicije s izdavatelja na brokera (ovlašteno društvo), smatrati odricanjem prava na dopunsku dionicu, te će se ugovor o prodaji u odnosu na dopunsku dionicu smatrati raskinutim.

http://www.hanfa.hr/index.php?ID=0&LANG=HR&vijestid=230

Zaključak: Zalogom se ne gubi pravo na dodatne dionice.

Hogar vozi Volvo


Subjektivno, kakva su vaša očekivanja glede toga za koliko će biti premašena ponuda dionica? Evo, moje mišljenje je – između 20 i 25%. Ovisno o cijeni.

Mislim da će zahvaljujući ovoj “Inanastaloj” burzovnoj psihozi, već prisutnoj korekciji u cilju skupljanja sredstava za ht i izravnoj umiješanosti politike i političkih ciljeva ( ne’ko je već tu napisao-tht raste-hdz dobiva izbore, tht ne raste-hdz gubi izbore jer će svi onda vikat “a opet nas banda pokrala…” ) u ovaj ipo, ponuda biti premašena i za više od trećine…

Više se priča o tht-u nego o vlatki pokos…i to će tako biti slijedećih 20-ak dana…a puno onih koji pričaju u prazno će se na kraju i okušati…

jedna anketa sa business.hr

Predstavlja li kupnja dionica T-HT-a na kredit prevelik rizik za građane? (277)

DA, nema garancije da će vrijednost T-HT-a rasti
47%

NE, Vladi je interes da građani zarade na IPO-u T-HT-a
53%

"Dragi investitore, greška nije u zvijezdama, niti u dionicama, već u nama samima..."


I meni se čini previše 600 kuna.

Ma kakvih 600 kuna, gdje je tu sadašnja vrijednost budućih zarada, treba to sve diskontirati itd. Cijenu na IPO očekujem od 200 do 250 kn sve preko je pljačka.


mislim da bi najbolje bilo kad bi “novopečeni” dioničari ostali bez pinova prvi tjedan kao u slučaju ine…kaj velite?????

Novopečeni i nisu takav problem jer oni većinom i ne misle prodavat prvi dan.Većina njih tipuje na nagradne dionice,dakle misle čuvat barem godinu dana.Uostalom i da dobiju pinove,preostaje im ‘pronaći’ brokera i s njim potpisati ugovor i još registrirati dionice na brokera u SDA.To im sigurno diže još dan-dva dok se snađu.
‘Problem’ je to što ima mnogo ‘pečenih’,a novopečenih je sve manje i manje.

Molim Vas da ne ocjenjujete moje glupe komentare jer bi ja sam sebi dao nulu da mogu


.Uostalom i da dobiju pinove,preostaje im ‘pronaći’ brokera i s njim potpisati ugovor i još registrirati dionice na brokera u SDA.To im sigurno diže još dan-dva dok se snađu.

Ali ne mora se prvo dobiti PIN da bi potpisao ugovor s brokerima, to se može i prije napraviti… Dovoljna će biti prepreka to što im PIN neće stići na vrijeme kao što je to bilo kod INE. Doduše, SDA je obećala bržu reakciju ovaj put…

I'd rather have 1% of the effort of 100 men than 100% of my own effort

marinko:

.Uostalom i da dobiju pinove,preostaje im ‘pronaći’ brokera i s njim potpisati ugovor i još registrirati dionice na brokera u SDA.To im sigurno diže još dan-dva dok se snađu. ”

Ali ne mora se prvo dobiti PIN da bi potpisao ugovor s brokerima, to se može i prije napraviti… Dovoljna će biti prepreka to što im PIN neće stići na vrijeme kao što je to bilo kod INE. Doduše, SDA je obećala bržu reakciju ovaj put…

U razgovoru s brokerom, SDA je navodno obecala bržu rekaciju nego kao kod INE. Navodno su kod Magme (nisam kupovao) obavijest i PIN dosli prije izlaska na burzu tako da su oni spretniji mogli tgovati vec prvog dana.

Cuore Sportivo


Ali ne mora se prvo dobiti PIN da bi potpisao ugovor s brokerima, to se može i prije napraviti… Dovoljna će biti prepreka to što im PIN neće stići na vrijeme kao što je to bilo kod INE. Doduše, SDA je obećala bržu reakciju ovaj put…

Istina da se ugovor s brokerima može i prije potpisati,ali mislim da novopečeni uopće neznaju za to.

Molim Vas da ne ocjenjujete moje glupe komentare jer bi ja sam sebi dao nulu da mogu

New Report

Close