HT (Hrvatski Telekom d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska HT (Hrvatski Telekom d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.
Zadnja izmjena 05.10.2024. u 22:29
OznakaVrijednostPrometKoličinaKupovnaProdajnaPromjena
HT
33,27
73.663
2,214
33,20
33,30
-0,30%
Podaci su preuzeti sa ZSE uz odgodu od 15 minuta.


ht noije još ni izbliza iskoristio potencijal rasta na brzom internetu,još mnogo naselja jedva čekaju da ga dobiju.Znam iz vlastitog iskustva,s time će pokrivati sasvim izvjesno opadanje u fiksnoj telefoniji.

Pa naravno, broadband i razni servisi “over IP” (tipa MAXtv) i druge usluge s većom dodanom vrijednošću temeljene na širokopojasnom internetu glavni su budući izvor prihoda u fiksnoj telefoniji, slično kao što su mreže novih generacija i usluge koje su na njima ponuđene (data transfer i sve povezano s njim) u mobilnoj telefoniji za par godina glavni izvor prihoda nakon što zasićenje i tog tržišta bude baš potpuno u kombinaciji sa maksimalno sniženim cijenama osnovnih telekomunikacijskih usluga koje će prouzrokovati tele2 i tomato u svom samoubilačkom ratu cijenama.
HT na domaćem terenu ima budućnost isključivo u vidu liderstva u novim tehnologijama, najprofesionalnijem iskorištavanju njihovih potencijal kroz kreiranje tržišno najzanimljivijih novih usluga veće dodane vrijednosti i iskorištavanje svoje velike baze korisnika i marketinške snage u nametanju tih usluga kao najjačih IT brendova našeg malog tržišta. Međutim moramo biti svjesni da niti konkurencija ne miruje (Optima se misli boriti u svim segmentima fiksne telefonije!, VIP je također snažan u najvišem segmentu, tele2 svima zagorčava život u nižem segmentu) pa da neće biti lako nadoknaditi posljedice snižavanja cijena u danas najraširenijim telekomunikacijskim proizvodima koji su sada sama osnovica poslovanja odnosno izvor većine prihoda HT grupe. Zato je širenje u regiju (barem najozbiljniji nastavak rasta u BIH ako ništa više od toga) prioritet broj 1.
Ne smije se podcjenjivati domaća konkurencija a niti precjenjivati svoje sposobnosti u postizanju stvari o kojima danas ne možemo zapravo konkretno predviđati zbog prirode stvari i brzine promjene tehnologije i potreba korisnika. Zato je važno širenje u regiju, za osiguranje ako doma stvari ne budu išle baš idealno. Zato je odlična i glavni izvor optimizma ova financijska snaga današnjeg HT-a, ona bi trebala lijepo omogućiti razvoj i domaćih informacijsko-komunikacijskih proizvoda uključujući i gradnju infrastrukture koja bude potrebna (svjetlovodi do krajnjeg korisnika), i akvizicije!

u narednih 6 mj. sve iznad 300 kn je SF[cry][cry]

Bogat si tek kad imaš nešto što nikad ne bi mogao kupiti novcem! (Brooks)

pozdrav svima, evo i mene da nešto kažem. Kako sam čitao ovu pravu raspravu na forumu uvidio sam da se često spominje fiksna telefonija kao glavna stvar na kojoj HT puši. To je potpuno KRIVO razmišljanje. Zašto? Pa reči ću vam ovako: telefon kao proizvod koji HT nudi svojim korisncima više ne postoji, tj. postoji fiksni telefon no u svijetu telekomunikacija ne nude se proizvodi već usluge. Da pojasnim, ako želite MAX tv (uslugu). morate uzeti ADSL (uslugu), a za nju trebate običan telefon ili ISDN (uslugu) za što vam sve treba fiksni priključak (nazovimo ga infrastruktura (na koji HT nemora plaćati koncesiju jer ima izgrađenu svoju)). Što se tiće infrastrukture najviše spominjani DTK ili distributivna kanalizacija NIJE niti jedini, niti da se tako izraziom, glavni dio infrastrukture pa da bude da ako ga svi budu mogli koristiti svi će imati jednake uvjete kao i HT. Neće! Na kraju krajeva DTK predstavlja mali dio raspoložive infrastrukture i još puno ga treba izgraditi. Nemoram spominjati da postoji i kompletna tehnička dokumentacija o kompletnoj telekomunikacijskoj mreži koju ima pogodite tko.. Naravno HT i nekako sumnjam da će je baš dijeliti šakom i kapom ostalima i reći ovaj vam kabel ide tuda, ovaj ovuda, tu vam se sve spaja na magistralnu kanalizaciju itd. Infrastrukturu treba gledati kao cestovnu infrastrukturu. Ništa ti ne vrijedi autoput koji možeš koristiti 100 metara od svoje kuće ako nemaš pristupnu cestu do njega, a tvoj susjed ima. Još ako tu cestu moraš sam o svome trošku izgraditi i još k tome održavati i cestu i autoput.. zaključite sami.

strpljen..spašen Time is on my side

Izašao van iz ht-a po 286.
Ušao u mmtz po 40.000.
Mislim da će prije mmtz do 80.000 nego ht do 570.

LookaBorna:

matematic:

Ovo kilavljenje s HTom će prestati čim iziđe FI1Q, za nekih12 dana. Mislim da neki ljudi koji prodaju na ovim razinama nisu ni svjesni da iako je dobit iz 2007 podijeljena, nova poslovna godina odmiče, prihodi vrlo vjerojatno rastu a s njima i dobit. Osobno mislim da će HT biti neprikosnoven još dugo godina u svojoj industriji, iako raznorazni eksperti i kojekakvi trči-laži ”analitikanti”, kako ih je simpatično nazvao g. Samodol, najavljuju neke SF scenarije u kojima će HT biti uništen od nadolazeće konkurencije, tužbi itd. Samo vi sanjajte gospodo!

optima im najjaci konkurent, da nije novoselec kupuval za nase penzije bez svezeg kapitala vec bi vrata zatvorili,
ovak opstaju jos 5 god a posle ce biti kriva procena

Kolega, mislim da ste više nego velikodušni, osobno Optimi na bih dao više od godinu dana…


Premda imam pola paketa HT koristim optimu jer je jeftinija( 88kn internet a s telefonom cc120kn) Ne vidim niti jedan razlog za propast prvog, drugog ili trećeg jer tu ima još puuuno mjesta za rast!

who dares, wins

@ verdi

Od tih cca 120 kojih daješ Optimi, cca 80 vrati se HT-u.[cool]

Chávez grew up in a small house composed of large palm leaves.

Može li mi netko objesniti i ulogu Iskona u prihodima HT-a, zar nije HT većinski “vlasnik ” Iskona
koji pomalo, ali sigurno uzima dio tržišta sa svojim povoljnim paketima……..?


@ verdi

Od tih cca 120 kojih daješ Optimi, cca 80 vrati se HT-u.[cool]


Predpostavljam da je tako i drago mi je. 1kn meni u džep. Para mora da se vrti!

who dares, wins


@ verdi

Od tih cca 120 kojih daješ Optimi, cca 80 vrati se HT-u.[cool]

S time da HT od tih 80kn stvara odličnu dobit, a Optima sa ovih 40 grca u dugovima.


Može li mi netko objesniti i ulogu Iskona u prihodima HT-a, zar nije HT većinski “vlasnik ” Iskona
koji pomalo, ali sigurno uzima dio tržišta sa svojim povoljnim paketima……..?

Kolega, HT je apsolutni vlasnik Iskona, tj. HT ima 100% udjela u Iskonu…

Ovaj komentar nije preporuka za kupnju ili prodaju. Moje računice i razmatranja mogu biti netočni i nesuvisli, stoga se nikako pri mogućim investicijskim razmatranjima nemojte oslanjati na njih.

Ljudi, koliko ja vidim neke stvari se ovdje bas i ne razumiju dobro… Posto u zakonu o telekomunikacijama pise da je Hrvatski telekom operater s pravom prvenstva i vlasnik najvaceg djela DTK-a (a kako mi se cini imozda i cijelog DTK), ukoliko netko prelazi s HT-a npr. na Optimu, taj isti daje zahtjev za promjenu operatera npr. Optimi, tj. on hoce biti njihov korisnik…

SAD SLIJEDI GLAVNA STVAR:

Optima salje zahtjev HT-u za promjenom operatera i HT onda razmatra taj zahtjev i moze ga odbiti

Razlozi:
1 s obzirom na stanje lokalne petlje nismo vam u mogucnosti dozvoliti promjenu operatera
2 na vasoj parici zbog vise korisnika iste, nismo u mogucnosti pruziti doticnu uslugu
3 vas zahtjev nije u mogucnosti izvrsiti zbog ugrozavanja stabilnosti ostatka DTK infrastrukture

Kratko i jasno: Optima i ostali operateri imaju korisnika koliko im HT dopusti….

Mojoj curi koja zivi u Preckom pri zahtjevu da se prebaci na Iskon – i ona ima HT-a, a Iskon je opet jeftiniji dali su joj odbijenicu s navedenim razlogom pod 2., da lokalna parica nije u mogucnosti pruziti doticnu uslugu… I sto joj preostaje… Naravno sve od HT-a…

Ovaj komentar nije preporuka za kupnju ili prodaju. Moje računice i razmatranja mogu biti netočni i nesuvisli, stoga se nikako pri mogućim investicijskim razmatranjima nemojte oslanjati na njih.


Kako sam čitao ovu pravu raspravu na forumu uvidio sam da se često spominje fiksna telefonija kao glavna stvar na kojoj HT puši. To je potpuno KRIVO razmišljanje. Zašto?

Uprava HT-a se ne slaže s tobom, oni misle da je fiksna telefonija glavni problem, međutim ne bi se izrazili na taj način, misle da će uspjeti nadoknaditi pad prihoda iz klasične fiksne telefonije rastom na tržištu usluga temeljenih na širokopojasnom internetu.

Pa reči ću vam ovako: telefon kao proizvod koji HT nudi svojim korisncima više ne postoji, tj. postoji fiksni telefon no u svijetu telekomunikacija ne nude se proizvodi već usluge.

telekomunikacijski proizvod ili telekomunikacijska usluga rabe se kao sinonimi.

Da pojasnim, ako želite MAX tv (uslugu). morate uzeti ADSL (uslugu)

ne morate, T-Com za razliku od nekih konkurenata ne nudi Triple Play kao paket, nego korisnici mogu uzeti recimo samo MAXtv bez da se pretplate i na ADSL, kao i obratno.

Što se tiće infrastrukture najviše spominjani DTK ili distributivna kanalizacija NIJE niti jedini, niti da se tako izraziom, glavni dio infrastrukture

za operatera u smislu mogućnosti ponude najkvalitetnijeg broadbanda i time usluga temeljenih na njemu je uz pretpostavku da može koristiti DTK (cjenik za koji propisuje agencija za telekomunikacije) najvažnija je kvaliteta infrastrukture tzv. zadnje milje, žica do krajnjeg korisnika. Optima npr. masovno gradi svoju infrastrukturu na tom planu, postavlja svjetlovode koje HT još uvijek tu nema, i u tome smislu ne samo da ima svoju nego i kvalitetniju tu krajnju infrastrukturu. HT je tu mudar, on skupe investicije odgađa koliko se mogu, jer činjenica je da svjetlovodni kabeli stalno pojeftinjuju, i bolje onda ih postavljati što kasnije kada budu što jeftiniji nego sada dok se još ne mora (recimo za najbrži Internet, HD MAXtv uslugu preko njega i sl., i HT će vjerojatno morati početi za zamjenom svoje zastrijele infrastrukture, danas samo mali dio HT-ove mreže bi mogao zadovoljiti te uvjete, tako da će i oni krenuti stopama Optime, Metroneta i sl., ali kasnije, kada je jeftinije – to je pametno!).

Na kraju krajeva DTK predstavlja mali dio raspoložive infrastrukture i još puno ga treba izgraditi.

pa ovo baš i ne stoji, DTK u Hrvatskoj ne treba sada nešto puno dirati, mislim u smislu povezanosti na nacionalnoj razini, međugradske linije/prstenove, jer je naša mreža jedna on najbolje izgrađenih u Europi, što možemo zahvaliti srećom u nesreći, tj. ratu, zbog kojeg smo morali rekonstruirati svoj cijeli sustav, i tada polagali svjetlovode koje je malo tko tada imao obzirom da su tek krenuli za komercijalnom primjenom i već od onda imamo jednu od najnovijih i najnaprednijih mreža. Danas treba tek ove zadnje milje zamijeniti, umjesto bakra staviti svjetlovode (što novi operateri odmah sada rade, tamo gdje postavljaju svoje), i opet smo u samom vrhu!

Ništa ti ne vrijedi autoput koji možeš koristiti 100 metara od svoje kuće ako nemaš pristupnu cestu do njega, a tvoj susjed ima. Još ako tu cestu moraš sam o svome trošku izgraditi i još k tome održavati i cestu i autoput.. zaključite sami.

Autoputu imaju pristup svi – uz naknadu 😉 Ali pristupne ceste svi sada moraju rekonstruirati, novi operateri mahom već imaju ih bolje od HT-a. Ali nije to problem, HT će lako, po potrebi, tj. optimalno svoje pristupne cestice uređivati 😉

New Report

Close