HT (Hrvatski Telekom d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska HT (Hrvatski Telekom d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.
Zadnja izmjena 04.07.2024. u 09:03
OznakaVrijednostPrometKoličinaKupovnaProdajnaPromjena
HT
30,00
4.140
138
30,00
30,10
0,00%
Podaci su preuzeti sa ZSE uz odgodu od 15 minuta.

Sonniboy je načeo pravu temu . Upravo alokacija dionica i sjedanje na račun u SDA je ono što je bitno , a da bi se moglo trgovati već prvi dan.
Koliko sam shvatio , konačna će cijena biti određena tek 04.10. poslijepodne.Ona će odrediti i broj dionica na računu.Tek onda one mogu “sjesti” na račun u SDA , koja će vlasnicima poslati potvrde o vlasništvu.
Kod INE su te potvrde stizale za tjedan dana , i tek onda se moglo sa svojim brokerom započeti postupak registracije koji omogućuje trgovanje. Znači prvi – ključni – je dan (pa čak i tjedan) izgubljen.
Pošto namjeravam upisati više paketića zajedno s manekenijma koji nemaju iskustva s burzom, a većina se slaže da je ključna stvar mogućnost trgovanja već od prvog dana , stvar postaje komplicirana. Dodatno je komplicira i činjenica da nakon prodaje dionica broker kaže da (za razliku od INE) cash mora ići na račun onog tko je upisao dionice , a ne na neki drugi.
Molim sugestije kako mislite riješiti taj problem.
Molim

evo ima jedan upit…

……. interesira me znate li možda uvijete podizanja kredita na temelju udijela u fondovima…
…mislim da se čak u prijašnjim postovima govorilo o nemogučnosti raspolaganja dionica..mislim da to nije točno ali…
hvala

fundamenti.blog.hr - vjeruj u fundamente! moj skype: markoqc5

ja sam digao lombardni kredit u pbz poslovnici sa kamatom od 5,6% na rok od 1 godinu
blokirali su mi udjele u pbz equity fondu i sve 5
kad otplatis kredit normalno raspolazes udjelima

ono sto mene zanima koliko treba vremenski da ti SDA “dojavi” da si vlasnik kupljenih dionica tj da mozes krenuti u akciju na burzi

thanks

Više je učesnika komentiralo proporcionalno “rezanje” paketića.

Ako paketići na kraju ispadnu po npr 25 K , razlika između 15 x 25 K i 10 x 38 K je u tome , što u slučaju “10 x 38” nekoliko tjedana nećeš vidjeti svojih 130 K casha (iskusio na MAGMI !!!) , s kojima si mogao upecati nešto u razdoblju pred IPO…….


Više je učesnika komentiralo proporcionalno “rezanje” paketića. Ako paketići na kraju ispadnu po npr 25 K , razlika između 15 x 25 K i 10 x 38 K je u tome , što u slučaju “10 x 38” nekoliko tjedana nećeš vidjeti svojih 130 K casha (iskusio na MAGMI !!!) , s kojima si mogao upecati nešto u razdoblju pred IPO…….

Usput budi rečeno, razlika između 10x38K i 15x25K je 5K, a proporcionalno rezanje paketića podrazumijeva postotno smanjenje upisanog pa ako ga bude jednako ćeš čekati svoj “višak” casha u oba slučaja.

Vrijeme ne stvara mudrace nego starce!


ŠPANCIR: ” Više je učesnika komentiralo proporcionalno “rezanje” paketića. Ako paketići na kraju ispadnu po npr 25 K , razlika između 15 x 25 K i 10 x 38 K je u tome , što u slučaju “10 x 38″ nekoliko tjedana nećeš vidjeti svojih 130 K casha (iskusio na MAGMI !!!) , s kojima si mogao upecati nešto u razdoblju pred IPO……. ” Usput budi rečeno, razlika između 10x38K i 15x25K je 5K, a proporcionalno rezanje paketića podrazumijeva postotno smanjenje upisanog pa ako ga bude jednako ćeš čekati svoj “višak” casha u oba slučaja.

Potpuno si u pravu. Sramim se – ali ,što ćeš , Blue Monday. A i svrha foruma između ostalog je i ispraviti svoje zablude.
Pravi odgovor bi znači mogao biti : ako je cijena oko 200 onda ide 10×25 umjesto 10×38 , a s ostatkom (i proporcionalnim povratom od 25) u pecanje.

postoji li mogučnost da roditelji kupe udjele na SVOJE ime a na MOJ žiro račun?
[smiley8]

Evo jedno pametno pitanje. Da li možemo na punomoći napisati uz HT odmah i dionice Atlantika pa da 2 puta ne vučemo ljude za sobom a i da duplo ne plaćamo?

@ŠPANCIR
Ma jedino što je za sada poznato to je ukupan broj dionica koje država nudi a sve ostalo je je još uvijek nepoznanica (raspon cijene tj. cijena dionice, broj zainteresiranih građana, način eventualnog “rezanja” paketa itd) pa se sve ove rasparave svode u stvari na obična nagađanja. Treba bar pričekati prospekt.

Vrijeme ne stvara mudrace nego starce!

mravak:

Posejdon: ” > [/b]je ona ponuda koja ne sadrži pravo prvenstva i posebne pogodnosti koje nudi država, a slijedi nakon što se namire sve ponude građana u skolpu povlaštene ponude. ” Pojednostavnjeno ako se sve proda u prvom krugu građanima nema za tebe a ako šta ostane ide tebi po nepovlaštenim pa i ako onda šta ostane ide fondovima. I ako se recimo sve proda građanima šta će se izlistavati u Londonu????[smiley4]

A o čemu ja trubim na ovom forumu već dva mjeseca nego o ovom pitanju/problemu????

pozdrav
zar nije (molim ispravite me) receno da ce biti osigurano nekih 20% od dionica koje ce ici na IPO-u za izlistavanje na londoskoj burzi?, dok bi za “nase” fondove odnosno institucionalne igrace isao samo ostatak od gradjana?
dakle, ako je zaista osiguran odredjeni broj dionica za LSE, (a mislim da nema razloga da sumnjamo u to, jer sto ce(mo) onda izlistati u londonu ako kod nas gradjani sve pokupuju?) nismo li pravili racun bez krcmara s onim silnim dionicama koje ce biti na IPO-u, dakle nije cca 16 mil dionica nego manje?!?

nadalje, ovdje se pocelo spominjati proporcionalno rezanje paketa, naravno i ono je u opciji, no osobno sam ga u startu iskljucio, jer mislim da ce vlada ici na zastitu manjih ulagaca, odnosno da ce biti odredjen neki limit ispod kojeg se nece rezati, no za sada to pitanje ostavimo po strani, pricekajmo prospekt, no u slucaju da bude definirano proporcionalno rezanje, onda se bitno mijenjuju pretpostavke za upis po manjim paketima

vidim, mnogo njih pita kakvi su uvijeti za djecu, na temi je dosta toga napisano, ali s obzirom na veliki broj stranica malo je teze to pronaci ali sigurno se moze, tako da oni koje to zaista zanima i koji savjesno pristupaju problemu sigurno ce prolistati stranice te pronaci podatke, no ako se ne varam ima korisnih informacija i na temi “pravni kutak…” koji je otvorio kolega posejdon, no ukratko, za prodaju treba dozvola centra za soc skrb, treba dokazati da je to u interesu djece i gdje bi se novac utrosio, odnosno investirao (taj novac, odnosno dionice u tom trenutku su u vlasnistvu djece, i s njima vise ne mozete diskrecijski raspolagati), dakle moj savjet, ako zelite dionice prodavati ili bilo sto raditi s njima u dogledno vrijeme (s dionicama ili novcima od njih) nemojte upisivati na maloljetnu djecu)

pojavila se i neinformiranost kod nepovlastene kupnje, nepovlastena kupnja pretpostavlja da nema “nagradnih” dionica na onih 10 koje zadrzite godinu dana i njime se ne jamci da cete uopce i dobiti i jednu dionicu(!!), to je bilo kod ine, i mislim da je jedan kolega bas dobro postao clanak gdje vlada kaze da ima diskreciono pravo odbiti, prihvatiti ili djelomicno prihvatiti ponudjeni iznost, konkretno kod ine je bilo dozvoljeno maximalno upisa dionica u vrijednosti 30 000 kn (jer se smatralo da je sve iznad tog iznosa spekulativno), ako se ne varam kolega mreich je za inu upisao i pod nepovalastenim uvijetima, a koliko sam vidio u njegovom postu on ocekuje da ce biti dionica i za nepovlastenu kupnju (ali ipak za manji iznos nego sto je bilo za inu), osobno mislim da nece ostati, no kolega mreich uziva moj veliki respkt, tako da uzimam s nuznom paznjom njegovu procjenu iako za sad mislim drugacije

sto se tice da bi fondovi mogli stopati cijenu s time uopce ne slazem, fodnovima je vazan prosjecan ulaz, tako da im je svejedno ako ce prvi dan kupovati po 50% vecoj cjeni a sljedecih dana i tjedan po 20-30% vecoj cijeni, ionako ulazu na dulji period, dionica ce biti likvidna, ide u prvu kotaciju, uzimat ce je mirovinci..uff..konkurencija ce biti ubitacna…osobno ne mislim da ce je stopati, niti ce biti prilike za to, jer masu gradjana nece ni prodavati dionice, cuvat ce ih za bonus dionice, potraznja ce biti veca od ponude
pozdrav

U cast kolegi Mreichu: bez straha, pohlepe i sentimentalnosti

Mene zanima sljedeca situacija: Ja i zena imamo zajednicki tekuci racun koji glasi na oboje. Dakle, koristimo isti broj racuna na koji nam sjedaju zajednicka sredstva. Zanima me ako cemo oboje upisati po paket HT-a, da li u tom procesu i pri prodaji moramo imati svatko svoj racun u banci ili mozemo na ovaj isti sve obaviti? Ja imam otvoren racun u SDA, a zena nema, pa ce i njoj morati otvarati! molio bih savjet ako tko zna [smiley2]

Nudi se 20 do 23 posto dionica.
Za građane je 20 posto a što ostane nakon povlaštenog upisa može se upisati bez povlastice – građani i fondovi.
Onih do 3 posto je za London (kod Ine je bilo do 2%). S time raspolaže savjetnik koji s tim dionicama osim, što ih plasira, održava i stabilnost cijene na Londonskoj burzi. Znači prodaje a po potrebi i kupuje. Nakon određenog vremena ( kod Ine je to bilo mjesec dana) sve preostale dionice i novac od prodanih s eventualnom zaradom/gubitkom vraća državi.
Zato se kaže da u IPO ide 20 do 23 posto dionica.

Bez straha, pohlepe i sentimentalnosti.

New Report

Close