HT (Hrvatski Telekom d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska HT (Hrvatski Telekom d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.
Zadnja izmjena 05.10.2024. u 17:38
OznakaVrijednostPrometKoličinaKupovnaProdajnaPromjena
HT
33,27
73.663
2,214
33,20
33,30
-0,30%
Podaci su preuzeti sa ZSE uz odgodu od 15 minuta.

1. Koliko kom dionica izlazi na tržište??
2. Zanima me hoće li proći po osobi 38000 kunića ili je bolje podijeliti na dvoje po pola radi sigurnog ulaska. Ne da mi se kao i kod MAGME uplatiti previše i onda čekati povrat love. Dok dobiješ lovu nazad,, ostalo sve pozeleni.

Wile E. Coyote: Carnivorous Vulgaris; Apetitius Giganticus; Eatius Birdius

Stojić: Na upisu će cijena dionica T-HT-a biti bliža 250 kuna

Business.hr
31.08.2007 12:34

Potaknuti izbacivanjem službenog datuma početka upisa dionica T-HT-a i posljedičnim medijskim zahuktavanjem čitave priče o izlasku T-HT-ovih dionica na burzu, kontaktirali smo Hrvoja Stojića, glavnog analitičara Hypo banke.

Kako se još uvijek ne zna planirani raspon cijene dionica T-HT-a, a nisu poznati ni rezultati analize JP Morgana, upitali smo Stojića koliko je njegova procjena Vladinog raspona cijene i stvarne vrijednosti domaćeg telekoma koju bi mogao ponuditi JP Morgan.

Stojić se i dalje drži svoje prvotne prognoze po kojoj bi se raspon cijene po kojoj će Vlada ponuditi svoj 20-postotni vlasnički paket građanima trebao kretati između 225 i 250 kuna, napominjući da je sada izvjesno kako bi se cijena trebala odrediti na gornjoj granici tog raspona, odnosno bliže 250 kuna.

Što se tiče procjene JP Morgana, o njoj ne mogu nagađati niti sam u kontaktu s njima da bih znao o kojoj je brojci riječ”, rekao je Stojić.
Očekivanu Vladinu cijenu od 250 kuna Stojić objašnjava potrebnim diskontom od očekivano više JP Morganove procjene, koja bi se po nekim ranijim medijskim napisima trebala kretati oko 350 kuna, zbog neriješenog pitanja vlasništva nad DTK infrastrukturom, ali i još uvijek neizvjesnog povlačenja dividende od strane Vlade i DT-a.
Formiranje cijene nakon izlistavanja dionice na Zagrebačkoj burzi i njenog puštanja u trgovinu ovisit će prije svega o alokaciji dionica u procesu upisa, objašnjava Stojić. U slučaju da se medijske spekulacije o aktiviranju čak 150.000 građana u proces upisa obistine, vrlo će malo dionica preostati zainteresiranim institucionalnim investitorima koji će tada svoje planirane udjele morati stjecati na burzi.
Takva institucionalna potražnja bez sumnje će podizati cijenu dionica T-HT-a, no Stojić nije htio spekulirati s konkretnim brojkama.
Na pitanje je li cijeli proces namjerno ishitren zbog skorih izbora, Stojić odgovara da je ovo primjer koji bi se trebao slijediti u sljedećim sličnim IPO-ovima, a pohvalio je brzinu cijelog procesa priprema, kao i prilično dug rok za upis dionica, koji će sigurno biti dovoljan za sve one koji budu zainteresirani za upis.

Wile E. Coyote: Carnivorous Vulgaris; Apetitius Giganticus; Eatius Birdius


Može li mi itko potvrditi ovo? I kakve su vaše prognoze o načinu smanjivanja paketa u slučaju IPO-a HT-a?

Teško će se dobiti puni paket, optimum oko 25.000 kuna, ziher oko 15.000 kuna po paketu. Užasno velika navala građana željnih brze zarade na burzovnom parketu.

Kod Ine upisao sam sa pogodnosti za 38000Kn (22 kom), i bez pogodnosti za 30000Kn (17 kom).

Bez straha, pohlepe i sentimenta.

Zanima koja je procedura kod upisa dionica na djecu, a koja kod prodaje istih?

Hvala na odgovorima… ja ulazim, i to s više paketa. Glede punomoći i tekućih računa, moj je broker siguran da lova od prodaje ide na tekući račun vlasnika, a ne opunomoćenika. Ako netko pouzdano zna kako dobiti lovu na svoj tekući, molim neka javno kaže… ili neka zauvijek….

PS kolega Posejdone, od kada je Vaš sinovac Apolon kod Troje naveo onu strijelu, ta peta više nije kao što je bila…


Hmm, na onom drugom forumu je netko spomenuo da je kod INE bilo pravilo o proporcionalnom smanjivanju paketa. Tj. došlo bi do proporcionalnog smanjivanja da je interes bio veći. Može li mi itko potvrditi ovo? I kakve su vaše prognoze o načinu smanjivanja paketa u slučaju IPO-a HT-a?

I mene ovo zanima. Zna li netko??[smiley3]

Teško je prodati od maloljetne djece. Treba prvo ishoditi dozvolu i to dobiješ samo ako je novac u svrhu maloljetne osobe.

Bez straha, pohlepe i sentimentalnosti.


Glede punomoći i tekućih računa, moj je broker siguran da lova od prodaje ide na tekući
račun vlasnika, a ne opunomoćenika.

Točno.
Jedino prijenosom putem ugovora o prijenosu isplata ide na tebe.

Bez straha, pohlepe i sentimentalnosti.

Htio bi samo napomenuti da T-com nije Magma iz razloga što je to velika firma i uvjeren sam da neće biti umanjivanja uplata na IPO-u kao što se to desilo sa MAGMOM tim više što T-com ima bitno drugačiji statut s kojim traži potencijalne investitore dokle je Magma više tražila fondove pa su za nas male investitore ostale samo mrvice. Uspijeh ovog posla vidi se u tome što će fondovi morati kupovati na burzi od nas malih te se tu vidi zajamčena zarada ! Koliko ? To čemo vidjeti vrlo brzo ali nekih 30% sigurno .

Logika , zašto ući u ovaj IPO je isti kao i onaj sa Magmom i INOM o kojima sam nedavno pisao a to je da nitko tko kupi ovakve dionice od interesa neće ih prodavati ispod cjene tako da je i to jedan od bitnih faktora zašto uopće treba kupiti T-HT !!!!!!!?

[smiley9]

na 4300 sve prodajem...


Čekajte, hoćete reći da je kod Ine nakon prvog kruga ostalo još dionica i da ste dobili još iz drugog kruga?

Ostalo je cca 50% dionica nakon povlaštenog upisa građana. Bez povlastice se moglo upisati još do 30.000 kn po osobi. Ostalo su uzeli fondovi.


Hmm, na onom drugom forumu je netko spomenuo da je kod INE bilo pravilo o proporcionalnom smanjivanju paketa. Tj. došlo bi do proporcionalnog smanjivanja da je interes bio veći. Može li mi itko potvrditi ovo?

Kod Ine je bilo predviđeno proporcionalno smanjivanje paketa. Piše u prospektu. Međutim, za tim nije bilo potrebe. Inače, do smanjenja bi bilo došlo tek da su građani ponudili da kupe više od 100% dionica ponuđenih u IPO-u. Za razliku od npr. Magme, gdje je za građane ciljano 40% dionica.
Osim toga, kod Magme se radilo o oko 116 milijuna kn za građane, a kod HT je cifra minimalno 4,7 milijardi.

Imao sam, imam, ili ću imati dionice o kojima pišem.

Pa dobro ali jel proporcijalno smanjivanje znaci svi ce dobit po 20.000 ma koliko uplatili ili ce dobit 50% manje dionica nego za koliko su uplatili?

New Report

Close