Hrvatsku ne pogađa globalno usporavanje tržišta nekretnina (objavljeno 24.10.2007.)

Naslovnica Forum Komentari članaka Hrvatsku ne pogađa globalno usporavanje tržišta nekretnina (objavljeno 24.10.2007.)

Forum namijenjen komentiranju objavljenih članaka.

Stanovnici EU imaju bolji životni standard jer građanin EU 15 (odnosno zemalja članica prije proširenja 2004.) ima tri i pol puta veću plaću od prosječnog Hrvata i njegova plaća dostatna mu je za četvorni metar stana s naglaskom da mu se kupovna moć konstantno povećava.

di ti zivis stanko, covjece?[smiley2]

https://childhealthsafety.wordpress.com/2012/03/14/government-experts-cover-up-vaccine-hazards/

Posljednji grafički prikaz ( Prosječna cijena novogradnje u Londonu)
je netočan.

1.) Prosječna cijena novogradnje u Londonu prošle godine je bila preko 5000 eura/m2

2.) U Zagrebu prošle godine u ovo vrijeme bila je ispod 2000 eura/m2
između 1500-1800 eura/m2

3.) Beč i Budimpešta su već tada bili blizu brojke od 2000 eura/m2

4. ) Bukurešt je tada bio iznad 1500 eura/m2

Ubuduće proučite stanje tržišta nekretnina, a ne izlazite s ‘imaginarnim’ i netočnim podacima.

Ulažite u znanje.

Ovaj podatak da je prosječna cijena novogradnje u Beču 703 EUR/m2 mi je smješna. Neka se kolega novinar malo bolje informira. Kad bi to tako bilo ja bi odmah uzeo jedan stančić da mi se nađe. Ali realnost je sasvim druga, najeftinije što se može tamo kupiti je od cca 1500 EUR/m2 za stanove koji su građeni za ‘socijalu’ a cijene ide do 8000 EUR/m2 za vrhunske lokacije i stanove. I to su cijene iz ponude njihovih agencija za nekretnine, dakle ne novogradnja.

Sve će doći na svoje realne vrijednosti.Moji postovi nisu nagovor niti na kupnju niti na prodaju dionica!

Evo ovako,
prostora za smanjenje cijena stanova od strane investitora nema.
Na primjeru od 2000€ po m2 investitor ima 12%-17% marže, izviđać 17%-20% marže.
A država i lokalna samouprava kroz razne namete kao komunalni vodo doprinos, komunalni doprinos, porez na promet nekretnina, PDV i na kraju porez na dobit 30%-45%. Da ne spominjem koliko novaca unište razno razne ljenčine u izdavanju dozvola, jer u hrvatskoj treba 1-2 godine da se dobije građevinska dozvola a to košta kamatu.
To zmnaći ako je netko napuhao cijene, onda je to naša neefikasna i skupa država pa neka ili spuste cijene stanova ili povećaju osobne dohodke. A sve dok cijene izgradnje i cijene m2 zemlje budu iste investitor nema kuda smanjiti cijene.
A u gore pokazanom grafu nije u propsječnu cijenu uzeta u obzir POS gradnja koja je dodatna konkurencija privatnim investitorima.

New Report

Close