Hrvatska ne zna kakva strana ulaganja želi privući

Naslovnica Forum Komentari članaka Hrvatska ne zna kakva strana ulaganja želi privući

Forum namijenjen komentiranju objavljenih članaka.

sumiranje tako čestih žvaka “hrvatske ekonomske misli”, koje još jednom pokazuje zašto nam je ekonomija na dnu, i ono malo što se zbiva vode neuki improvizatori, koji su još uvijek bolji od ovakvih mislilaca.

među biserima ex-katedra logike koja stvari promatra ispod staklenog zvona, iz udobne pospanosti kafića na ekonomskim fakultetima posebno mjesto zauzima teza o štetnosti konkurencije koja stvara “malo dobrih a puno loših radnih mjesta”.

konkurencija ne stvara, nego razotkriva tu situaciju! tu situaciju stvaraju enormni krediti i dotacije koje nastaju isisavanjem novaca tih kredita i političkog formiranja “dobrih” radnih mjesta iza kojih ne stoji nikakva koristi niti dodana vrijednost. takvo izopačeno rezoniranje dovodi upravo do situacije gdje ljudi brane “stečeni standard”. npr. u zagrebu, gdje bandićevi špijuni s parkirališta, za što je potrebna nkv sprema i što može raditi svatko, imaju plaću liječnika, a vozači u zetu duplo veću plaću od tržišne. i sve na grbači privatnog sektora i enormnih zaduživanja.

no jasno je zašto “ekonomska misao” u konkurenciji vidi opasnost i štetu – u konkurentskom okruženju 95% naših “ekonomista” nisu potrebni ama baš nikome i morat će si naći posao sukladno znanjima i vještinama, mahom predviđam u manualnom radu dok ne nauče nešto konkretno raditi.

raspuštanje nikom potrebnih činovničkih ešalona u državnoj upravi uglavnom i znači ukidanje desetina tisuća radnih mjesta koja ničemu ne služe, a na nebrojeno mnogo takvih mjesta propisuje se ekonomski ili pravni fakultet za poslove koje bi moglo obavljati i dijete iz vrtića.

normalno da će konkurentsko okruženje njima oboriti standard. ali neće onima koji žele i znaju nešto konkretno raditi.

i za strane investicije je izrazito pristrano uzimati samo loše primjere i onda iz toga izvoditi zaključak da strane investicije u biti ne znače bog zna što. a gdje su u toj računici češka, slovačka, poljska, ako se već uzima tranzicijsko okruženje u obzir? da ne pričam o tome na što bi usporedbe sličile kad bi se iz slike o bdp-u izbacila umjetno stvorena državna potrošnja, država koja diže basnoslovne kredite, onda dijeli basnoslovne plaće činovnicima koji ništa ne rade, onda ti činovnici troše a mi im mjerimo kupovnu moć…

autora mogu pohvaliti jedino za koncizno i jasno prikazivanje stavova, a za ostalo… mogu mu samo najtoplije poželjeti da se ostavi jalove hrvatske marksističke ekonomske misli i hvata vlak za europu.

New Report

Close