Ove mjere donekle govore o distribuciji dohotka, ali NIKAKO o realnom siromastvu.
Cak i to upitno, jer su lopovi i tajkuni ovdje sakrili milijarde.
Dakle, uzmimo 60% medijana prihoda neke zemlje, i usporedimo s drugom. U jednoj zemlji to moze biti preko 1000eur, a u drugoj 200, 300e. Materijalno gledano, siromak(po ovoj definiciji) u bogatoj zemlji moze zivjeti kao sto zivi visi srednji sloj u siromasnoj, a ovaj siromak u siromasnoj zemlji s 200 je doslovno gladan. Ovo ne uzima u obzir nikakvu kosaricu.
Ako uzmemo npr Cesku i Austriju, siromak u Austriji zivi nekoliko puta bolje od ceskog siromaka. Siromak u Svicarskoj ili Luksemburgu zivi kao malo tko u HR.
Ta linija siromastva(u Eurima) je stoga puno visa u Spanjolskoj i Grckoj, nego u HR. Stoga su ti siromasni tamo u mnogo boljoj poziciji-mogu kupiti vise robe itd. Zato mi se ne svidja ova mjera.
U HR 2000kn nikako nije realno za siromastvo. To je ovdje SAMO hrana, i mozda malo vise. To je ekstremna bijeda, a ne siromastvo.
Uskoro će zato u Hrvatskoj svi imati 277 eura mjesečno pa će biti sretni jer će ta njihova stopa siromaštva onda biti 0%. Oni koji u Austriji ili Luksemburgu po prihodima ulaze u taj postotak siromašnih u Hrvatskoj bi na svoje prihode morali plaćati porez po maksimalnoj stopi 40% + prirez. I tako iz godine u godinu sve dok ne dođu svi na 277 mjesečno. A oni koji žele zarađivati više imaju cijelu EU široko im polje.
Uskoro će zato u Hrvatskoj svi imati 277 eura mjesečno pa će biti sretni jer će ta njihova stopa siromaštva onda biti 0%. Oni koji u Austriji ili Luksemburgu po prihodima ulaze u taj postotak siromašnih u Hrvatskoj bi na svoje prihode morali plaćati porez po maksimalnoj stopi 40% + prirez.
gorgija, o tome ti ja govorim gore 🙂 “Siromasni” u Luksemburgu imaju manje od 1600Eur a tu manje od 277. Hrvatska je malo bolja od Bg i Ro, mozda Litve i Latvije, a od ostalih je puno gora. Spanjolski i Grcki siromasi imaju i preko 2 puta veci prihod.
S obzirom na ekstremne cijene hrane ovdje, koja je cak i skuplja nego u Z Europi, 2000kn je teska, ekstremna bijeda.
Npr kriterij siromastva bi trebalo biti nestko kao-koliko se % prihoda trosi na hranu, koliko novaca ostane nakon namirenja osnovnog-renta, rezije, hrana itd. Ako uzmemo da je siromasan tko trosi vise od 30% na hranu, onda je to preko 80% Hrvata.
A Cesima svaka cast. Hrvati se smijali Cesima, a za 20g ce se oni nama smijati koja je to teska sirotinja. Oni su privukli industriju, imaju ekonomski rast, razvoj. A ovo je postala jedna velika korupcijska crna rupa bez IKAKVOG posla za mlade i bez mjesta za one koji nisu podobni.
Čudna statistika !..ništa drugo…
zahvaljujući i isključivo BUDALAMA koji nisu bili u stanju čuvat jednu jedinu kravu,a mi smo im dali da nam vode državu![emo_bijesan]
Naravno da ima siromasnih,jer i oni koji su mogli obradjivati svoju zemlju pohrlili su u grad ,a djedovinu ostavili,a kad imas svoj vrt i malo zemljice ne zivis u bogatstvu ali nisi ni gladan ,nemoras kopat po konjenjerima,,za to nije kriva ova vlada,,,i ne vlada siromastvo samo od prosle godine,mislim da nije rijesenje da se non stop obrusavamo na ovu vladu,kad ima onih koji su nas pokrali da se vrati sve pokradeno bili bi svi bogati,,zar ne ,
kad ima onih koji su nas pokrali da se vrati sve pokradeno bili bi svi bogati,,zar ne ,
Da bi mogao odgovoriti na to pitanje morao bih znati koliko je otprilike pokradeno.
Daleko najvise novaca je otislo na kupovanje glasova (“besplatni” programi, poticaji, uhljebljivanje, prijevremena umirovljenja). A to se obicno ne racuna kao kradja.
Na kraju krajeva drzavne investicije su masivno smanjene u zadnjih 5 godina. Kako je baza iz koje se moze krasti smanjena onda je za pretpostaviti i da se manje krade. A ljudi ipak zive sve gore.