HPB (Hrvatska poštanska banka d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska HPB (Hrvatska poštanska banka d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Slovenci su “zapeli” da udju na Hr trziste i objavili su javnu ponudu za preuzimanje Adiko banke.

Adiko je u 2023 imala dobit od 41.1 mil eura cca 2.10 p/s . Slovenci nude 20 eura po dionici ( skoro 10 x p/e) i reklo bi se da tek krece “borba” jer nisu jedini koji su zainteresirani .

Bit ce zanimljivo vidjet po koliko ce se preuzimanje i odvit. Ako slovenci ne uspiju , jasno je da ce trazit druge nacine kako uc u Hr .

Cilj ove vlade je OECD ..izdavanje trezoraca/obveznica je jasan znak da ne zele vise bit “sluge” bankama , iako je to tesko u potpunosti izvest , sve u svemu reklo bi se da se drzava polako priprema za izlaz iz HPB-a jer joj sve manje sluzi svrsi.

 

Pozdrav

 

svi smo mi Crobex

a  po koliko bi onda isla prodaja HPBaa ?

Adiko zaizima 2%.. HPB..6% hr trzista .

Slovencima je ulaz na hr trziste jedini motiv preuzimanja Adika.

Spremni su platit 10 x p/e .

Koliko bi dali za HPB ?. Sigurno ne manje 🙂

https://www.poslovni.hr/trzista/brodnjak-priznaje-hrvatska-je-glavni-motiv-za-preuzimanje-addika-4445093

 

Pozdrav

svi smo mi Crobex

Janaf vec predvidja i ocekuje da ce odluka Vlade za 2024 biti u skladu odluke i za 2023 pa tako i u pozivu na skupstinu  predlaze isplatu dividende 60 % od dobiti.

GS-JNAF-5313c78f7305acc085b97614d6a1e783.pdf

Ocito je da UO I NO Janafa ima informacije koje se oskoro ocekuje i potvrda.

Ako se odluka u 2024 bude odnosila na HPB i ostane ista kao u 2023  tj 30 % od dobiti , znaci da mozemo ocekivat cca 11.75 eura , ako promjene u 60% onda 23.5 eura , ako pak “izbrisu”HPB iz liste t.d. od strateskog i posebnog interesa onda je sve jasno.

 

Pozdrav

svi smo mi Crobex

Slazem se da za preuzimanje HPB po PE=10 bi bio minimum inace je lose za dionicare i drzavu.

Ali misljenja sam da jos pre rano da se proda HPB.  Mozda za nekoliko godina ali mozda se i ne dogodi, pa HPB ostane drzavna banka.

Mislim da sada mozemo ocekivati 11.75 eura dividendu, ostati ce isto kao prosle godine 30%.

Za Addiko je NLJB spremna platit 386 m. eura .

Sa 386 mil eura zele dobit 2% HR bankarskog trzista i siguran sam da bi bez problema nasli duplo toliko za HPB i jos nebi skupo platili !

Dali ce se ic u prodaju ili ne ?..e to ce ovisit o drugim uvjetima i pogodnostima…Vlasti i “drustvu” je sve manje u interesu bit vlasnikom HPB-a

 

Pozdrav

svi smo mi Crobex

New Report

Close