HPB (Hrvatska poštanska banka d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska HPB (Hrvatska poštanska banka d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Ja mislim da ovdje većina vas puno toga ne razumije glede vrednovanja banaka pa sam zato i pitao to sto sam pitao. Ni ja nisam stručnjak, al bolje razumijem materiju od prisutnih. Neću sad ulaziti taksativno u to sto si napisao jer unatoč tome sto si navodno puno toga pročitao, meni se čini da usporedba P i EV multiplikatora nema mnogo smisla u bankarskom poslovanju i da za banke treba koristiti neke druge pokazatelje vezane uz imovinu i kapital, troskovnu efikasnost, profitabilnost Itd. Ti multiplikatori horiznontalno gledano odnosno trend njihova kretanja mogu ukazati na odredjene promjene, ali se po mojem sudu ne mogu koristiti kao definitivni i jednoznačni pokazatelji.

Samo ću ti napomenuti da Book banke nisu zgrade već je to materijalna imovina u bilanci banke. Book banke je u najvećem djelu nešto sasvim drugo. On je razlika rizikom ponderirane imovine odnosno plasmana kao najvažnijeg kanala poslovanja banaka i ročnih obveza banke na odredjeni vremenski trenutak. Book banke je regulatorno nametnut standard koji se sastoji od osnovnog kapitala i kapitalnih slojeva propisanih posebnom nacionalnom i nadnacionalnom regulativom, pa u suštini banka ne mora uopće imati znacajne materijalne imovine da bi, da se laički izrazim imala “visok ili dostatan Book” i dobro poslovala.

To je sa strane pogleda i izloženih komentara na vrednovanje. Druga je stvar upravljanje odnsono prelamanje različitih interesa u poslovanju banke. Posljednjih godina banke su se dosta diferencirale u nas, pa imamo nekoliko privatnih uspješnih banaka, uglavnom u vlasništvu inozemnih bankarskih grupacija sa prostora susjednih država. Iako su sve vise manje profitabilne, dosta se razlikuju modelom poslovanja i profilom rizičnosti. Zatim slijedi nešto srednjih banaka sa upitnom kvalitetom plasmana i one male i najmanje koje su redom zapravo loše i neefikasne, iako bi se i u toj skupini našlo solidnih banaka da ne griješim dušu. Otuda nije slučajno da ima i banaka koje su pokrenule dobrovoljnu likvidaciju jer su regulatorni zahtjevi sve veci i stroži, a tržište (kredita) i dalje ne raste i dosta je ograničeno (postoje tu i neki specificni razlozi za takvu odluku, al sad nije ni mjesto ni vrijeme za dodatna pojašnjenja i logiku iza toga). Za HPB ne znam sto bih mislio, osim da trenutno vrednovanje ima pokriće u raznim faktorima koji se ne daju iščitati iz P/Ebit ili Ebitda omjera, ma sto taj omjer zapravo bio i kako se računao.

Vauvau
Citam ovu vasu prepisku i ok, imate poantu, postoje razlike i svasta se tu moze gledati.
No jedna stvar je jasna: book banke je novac.
Uglavnom. Kod Hpb-a s nekih 20 mlrd aktive umanjene za obveze plus neka materijalna imovina. I sad, sto iz toga zaradis ti je Eps.
U pravilu postoji limit koji je max moguc, umanjen za izvanredne okolnosti, veliki otpisi itd.
Taman se rijesili Protege kadli evo ti Agrokor.
Valjda je to zadnje takvo zasad.
Ovo je mala do srednja banka, na putu da postane srednji igrac na HR trzistu, i cak relativno uredna institucija, s ovom upravom.
Nadam se nastavku dobrog posla, dokapu i osvajanju 10% uz uredno poslovanje u narednih nekoliko godina, recimo 5.
Dokap je kljucan radi adekvatnosti, uz naravno nastavak dobre kontrole poslovanja.
Onda moze ici i divka u iznosu barem 70% dobiti.

Disclaimer: Tko moje pisanje shvati kao nagovor na kupovinu / prodaju dionica ili kao investicijski savjet taj je otisao na kvasinu odavno.

@ serislav
“Cilj treba biti 10% trzisnog udjela u roku od 5 godina.”
Pitanje je, kako to ostvariti, kome oduzeti taj dio trtžišta u privredi kakva je naša?
“Taman se rijesili Protege kadli evo ti Agrokor.”
Protege se nisu riješili, niti još dugo neće.
@ ostali
pogledajte fin u zadnjih desetak godina, kvartalne, poligodišnje, godišnje.
To su nevjerojatni skokovi, gore pa dolje!
Jeli to realno?
To su ormari i kreativno knjigovodstvo.
E sad, tko vjeruje da su ormari prazni, neka kupuje.

Abc1
Bitno je sada, ono od prije 5 ili 10 g je sanirano, revalorizirano i nema vise veze s nicim.
Ovakav nacin rasprave je za diskutanta najlaksi: izraziti neku bojazan, sumnju, nepotkrijepljenu s nicim, i dobro zvuci.
Ali generalno ne vodi nikud.
Bitna je sadasnja bilanca i poslovanje.
Ovaj kvartal je gotov za dva tjedna i kroz 6 tjedana ima FI. Tad cemo biti pametniji.

Disclaimer: Tko moje pisanje shvati kao nagovor na kupovinu / prodaju dionica ili kao investicijski savjet taj je otisao na kvasinu odavno.

Sad bum skoro sam sebi prodavali i kupoval HPB, ne znam bili plakao ili se smijao.

mi smo ipak zemlja slučaj

gledam danas i čudom se čudim?
gdje nestade aska po 500 kn?


Ja mislim da ovdje većina vas puno toga ne razumije glede vrednovanja banaka pa sam zato i pitao to sto sam pitao. Ni ja nisam stručnjak, al bolje razumijem materiju od prisutnih. Neću sad ulaziti taksativno u to sto si napisao jer unatoč tome sto si navodno puno toga pročitao, meni se čini da usporedba P i EV multiplikatora nema mnogo smisla u bankarskom poslovanju i da za banke treba koristiti neke druge pokazatelje vezane uz imovinu i kapital, troskovnu efikasnost, profitabilnost Itd.

ok, ovo sam si napravio screenshot pa ćemo vidjeti za jedno 1-1.5 godinu gdje će cijena, bez obzira na ev. dokap
i tko je bio u pravu
ja samo tvrdim da ne moraš biti doktor, da su neke stvari evidentne
postoji neki Mungerov prijatelj koji kupuje samo nekretnine, i to u krugu par milja od prebivališta: kupi kad je jeftino, proda kad je skupo; čovjek nema doktorat, čak mislim da je penzić

ja imam svoj sistem jer, kako sam rekao, 90% tehnika valuacija je teško primjeniti na ZSE
radimo znanstvenu fantastiku iz toga a vrlo često palac-gore, palac-dolje je sasvim dovoljno


gledam danas i čudom se čudim?
gdje nestade aska po 500 kn?

HPB je prešao u modalitet dražbe pa su svi otvoreni nalozi automatski povučeni.

[i]"Reality is a cloud of possibilities, not a point."[/i]

od 03. siječnja 2018. godine na snazi je novi Trgovinski priručnik u kojem su izmijenjeni kriteriji likvidnosti za razvrstavanje dionica u modalitet kontinuirane trgovine i modalitet dražbe. Izmjene se odnose na činjenicu da se i na dionice uvrštene na Službeno tržište primjenjuju kriteriji likvidnosti. Isto tako, dionice koje u tromjesečnom razdoblju ostvare prosječno najmanje jednu transakciju dnevno i imaju prosječni dnevni promet najmanje 15.000,00 kuna trguju se u modalitetu kontinuirane trgovine, dok se ostale dionice trguju u modalitetu dražbe.

Izmjene su napravljene na preporuku Radne skupine za trgovinski model ZSE u čijem sastavu se nalaze predstavnici Hrvatske agencije za nadzor financijskih usluga, sudionici tržišta kapitala te zaposlenici Burze.

Od 09. travnja 2018. g. u modalitetu dražbe, odnosno modalitetu kontinuirane trgovine, nalaze se dionice čiji popis možete preuzeti u sljedećim datotekama

…koji je ovo kretenluk…ćemu ovo ograničenje, pa trguje se putem online platfotme, softvera , pa ne vrši trgovanje kakav administrator da bi bilo išta drugačije za zse…
./.

KADA NEPRAVDA POSTAJE ZAKON - OTPOR POSTAJE POTREBA

eto mogu zatvoriti gledalicu i posvetiti se poslu do sutra do nove dražbe

mi smo ipak zemlja slučaj

Kod evaluacije Banaka bitni su sljedeci pokazatelji koji se usporedjuju s generalnim Benchmarks:

1. P/E < = 10 2. P/B = 0.7 3. ROE >= 10%
4. Sales/Assets > 4.5%
5. Loans/Assets > 80%
6. Deposits/Liabilities > 80% (cheap money ratio)
7. Assets/Equity < 10 (Bank Leverage factor) 8. Efficiency Ratio < 65% (Total Expenses to Revenues (over 70% is bad)) 9. Deposits Growth YoY to be compared against other Banks within local market 10. NPL < 0.8% (Non performing Loans)

Naravno bitna je i adekvatnost Kapitala koju propisuje lokalna Centralna Banka. Ako je Banka pod-kapitalizirana tada nece moci isplacivati dividendu iz profita i vjerojatno ce se morati dokapitalizirati sto ce razvodniti vlasnike u odredjenoj mjeri

Govorimo o dva Ratios:

CAR = Capital Adequacy Ratio
CET1 = Common Equity Tier1 Ratio

New Report

Close