HMST (Hoteli Maestral d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska HMST (Hoteli Maestral d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Na žalost u pravu je slovenac.
Sve dok Marić ne prebaci hipoteke na druge državne tvrtke ništa od prodaje.
Besplatni savjet njemu:Treba razmisliti da jamstva za solanu i dr preuzmu Petrokemija ili Borovo
Ulagači bi to prepoznali kao dobar signal


Ima indikacija.
1. Puno bolji Q1 (istina je da je on beznačajan u ukupnom prometu, ali u margini nije), i to bez Uskrsa u Q1.
2. Poprilično veći broj ulazaka u RH za čitav kvartal, uključivo i Uskrs u Q2.
Eto, to su indikacije na kojima temeljim očekivanja za bolji rezultat.
Opet, da, pričekajmo, jer dok ne izađu izvještaji doista ne možemo znati.
P.S.
Htio sam malo potaknuti raspravu, da netko ubaci još poneki svježi podatak, ali nije išlo. Jbg.

Vi znate da poslovanje ove dionice vrijedi mozda (veliko mozda) 90-110 kn?
Prvi kvartal je “toliko bolji” jer je adriatik radio zimu.
Evo par brojeva za prvih 5 mjeseci u Dubrovniku. Uistinu treba bit bas nesposoban da se ne razvijaju u ovakvom okruzenju.
http://dubrovacki.slobodnadalmacija.hr/vijesti/turizam-i-gospodarstvo/clanak/id/489612/u-dubrovniku-u-prvih-pet-mjeseci-boravio-rekordan-broj-turista

Mislim da je nakon današnjeg političkog raspleta događaja nastavak privatizacije vrlo izgledan.
Koalicija HDZ-HNS je dobra za kapitalizam.

halfte trinken, halfte Šarcu geben

Tako je. Onome kome nije jasno da je ovo prvi ili drugi pick na draftu turistickih dionica ni Svevisnji ne moze pomoci. Ne drukam, samo se veselim. Jupiiiii!

Disclaimer: Tko moje pisanje shvati kao nagovor na kupovinu / prodaju dionica ili kao investicijski savjet taj je otisao na kvasinu odavno.


Tako je. Onome kome nije jasno da je ovo prvi ili drugi pick na draftu turistickih dionica ni Svevisnji ne moze pomoci. Ne drukam, samo se veselim. Jupiiiii!

Privatizacije HMST neče biti ni za 100 godina, ako se ne riješe imovinsko pravna pitanja. To je svima jasno. E sad ako imate oko tog pitanja neke nove informacije, ako država riješava ta pitanja, onda super.



Tako je. Onome kome nije jasno da je ovo prvi ili drugi pick na draftu turistickih dionica ni Svevisnji ne moze pomoci. Ne drukam, samo se veselim. Jupiiiii!

Privatizacije HMST neče biti ni za 100 godina, ako se ne riješe imovinsko pravna pitanja. To je svima jasno. E sad ako imate oko tog pitanja neke nove informacije, ako država riješava ta pitanja, onda super.
[/quote]

Ono što se zna je da bi ministar u 6.mj. trebao najaviti plan prodaje državnog portfelja za ostatak ove godine. Treba mu još barem 1 mlrd kn da ostvari plan. Ili dođe barem blizu.
Kad to bude vidjet ćemo što će biti. Obično se daju neke informacije o tome što se prodaje, kako, kada, pod kojim uvjetima. Nešto se mora riješiti, jer da, točno kažeš, ponavljajući uvijek istu stvar ne možeš očekivati drukčiji rezultat.:-)

Disclaimer: Tko moje pisanje shvati kao nagovor na kupovinu / prodaju dionica ili kao investicijski savjet taj je otisao na kvasinu odavno.

Nemam dionicu ,ali me zanima zašto mislite da vrijedi 90-110 kn? Možete li malo argumentirati vaš stav?



Ima indikacija.
1. Puno bolji Q1 (istina je da je on beznačajan u ukupnom prometu, ali u margini nije), i to bez Uskrsa u Q1.
2. Poprilično veći broj ulazaka u RH za čitav kvartal, uključivo i Uskrs u Q2.
Eto, to su indikacije na kojima temeljim očekivanja za bolji rezultat.
Opet, da, pričekajmo, jer dok ne izađu izvještaji doista ne možemo znati.
P.S.
Htio sam malo potaknuti raspravu, da netko ubaci još poneki svježi podatak, ali nije išlo. Jbg.

Vi znate da poslovanje ove dionice vrijedi mozda (veliko mozda) 90-110 kn?
Prvi kvartal je "toliko bolji" jer je adriatik radio zimu.
Evo par brojeva za prvih 5 mjeseci u Dubrovniku. Uistinu treba bit bas nesposoban da se ne razvijaju u ovakvom okruzenju.
http://dubrovacki.slobodnadalmacija.hr/vijesti/turizam-i-gospodarstvo/clanak/id/489612/u-dubrovniku-u-prvih-pet-mjeseci-boravio-rekordan-broj-turista
[/quote]

TKO VRIJEDI LETI TKO LETI VRIJEDI TKO NE LETI NE VRIJEDI


Nemam dionicu ,ali me zanima zašto mislite da vrijedi 90-110 kn? Možete li malo argumentirati vaš stav?


Ima indikacija.
1. Puno bolji Q1 (istina je da je on beznačajan u ukupnom prometu, ali u margini nije), i to bez Uskrsa u Q1.
2. Poprilično veći broj ulazaka u RH za čitav kvartal, uključivo i Uskrs u Q2.
Eto, to su indikacije na kojima temeljim očekivanja za bolji rezultat.
Opet, da, pričekajmo, jer dok ne izađu izvještaji doista ne možemo znati.
P.S.
Htio sam malo potaknuti raspravu, da netko ubaci još poneki svježi podatak, ali nije išlo. Jbg.

Vi znate da poslovanje ove dionice vrijedi mozda (veliko mozda) 90-110 kn?
Prvi kvartal je "toliko bolji" jer je adriatik radio zimu.
Evo par brojeva za prvih 5 mjeseci u Dubrovniku. Uistinu treba bit bas nesposoban da se ne razvijaju u ovakvom okruzenju.
http://dubrovacki.slobodnadalmacija.hr/vijesti/turizam-i-gospodarstvo/clanak/id/489612/u-dubrovniku-u-prvih-pet-mjeseci-boravio-rekordan-broj-turista
[/quote]
[/quote]

Da ne zaboravim – govorimo o trenutnom poslovanju, ne mogucem poslovanju ako se proda.
Uvijek ovisi na koji nacin radite valuaciju, ali ajmo kratko s mozda najvaznijim za turiste EV/EBITDA.
Ako uzmemo neki trzisni prosjek on se nalazi negdje oko 10.
EBITDA za 2016 je 11,1 mil, a dug oko 61mil. Kad to zbrojimo i podijelimo dobijemo cijenu dionice od 96,95 kuna.
Stvar je da ni ta cijena nebi bila opravdana za poslovanje HMST iz nekoliko razloga. Jedan, mozda i najvazniji sto se ne razvijaju u vremenu kad se svi razvijaju. Uvijek je upitno koliko dugo moze trajati trend neprestalnog rasta, ali su u radijusu od 1-2km od HMST zadnjih 10 godina ulozeno milijarde kuna (sagradeno ili kompletno renovirano je ja mislim 11 hotela samo na tom potezu). Dode li do stagnacije Maestrali prvi gube klijentelu, ulozili su jako malo zadnjih godina tako da uopce nisu konkurentni (u sobama im se jos nalaze one televizije kutije sto je tesko u dubrovniku nac i u losem apartmanu).
Ako pogledamo trend razvoja nasih hotelskih kuca pokazuje da se ostvaruje 40-50% povecanje prihoda zadnjih 4-5 godina, a maestrali 1,5%. Tako da se pitam zasto bi bila i blizu slicna valuacija prema tvrtkama koje se jako dobro razvijaju.
EBITDA marza kod Maestrala je 21% sto je jako daleko od prosjeka sektora. Zanimljivo je primjetiti kako malo amortiziraju ako uzmemo u odnosu na prihode (nije idealan odnos ali shvatit cete poantu). Recimo da peerovi amortiziraju nesto izmedu 12-17% (SLRS necemo uzimat u obzir), a hmst 6%. Ako bi amortizirali isto stopom kao peerovi zavrsavali bi svaku godinu u minusu, sto je zabrinjavajuce s obzirom u kakvom se vremenu dogada.
Slijedeca tocka zasto nebi placao istu valuaciju je utjecaj drzave. Ja ovdje uvijek stavljam ogromni diskont da mi nepadne na pamet kupovat nesto gdje se uplicu uhljebi. Solidan primjer kolika je averzija trzista prema drzavi se moglo vidit (ili vidi) na PODR nakon dolaska Pucara ili na HPB u odnosu na sektor.

Ako gledamo koliko prihoda se ostvaruje po sobi vidimo zapravo koliko je ovo zalosno, ali i koliko ima potencijala ako (ako!) netko preuzme (nazalost previse ljudi misli da je dobro sto su jos uvijek “nasi” – vidi se neobrazovanost stanovnistva kad se pozdravlja moguca nacionalizacija INAe).
Nisam radio nista detaljno pa nemojte zamjerit ako ima gdje krivi broj. Prihod po sobi je negdje oko 14 300eura sto je za ovu lokaciju jako lose. Na ovom podrucju se zapravo samo hoteli s 5 zvjezdica izuzev Hotela Park i Kompas za koje nemam podatke koliko ostvaruju. Npr. LRHC u Cavtatu radi blizu 20 000 s dosta kracom sezonom i manjom cijenom.
Ako hmst radi EBITDA 21% to nam je oko 3000 eura sto znaci da se soba prema poslovanju moze vrednovati s 30 000eura sto daje cijenu dionice 88 kuna.

Nastavak

Sad dolazi ono pitanje za milijun kuna – koliko vrijedi nekome kome ce soba radit EBITDA od 10-12 000. U ovu kalkulaciju bi trebali znati sve podatke kolika investicija je potrebna za doci do te zarade. Posto mi ni naoko ovo ne izgleda primamljivo nisam radio taj model, iako bi iskreno jako tesko napravio dobru projekciju buduci da imamo bezbroj nepoznanica.

Neznam kad je bio prvi pokusaj privatizacije, ali se sjecam da je jedan bio 2005 godine. Sigurno se sjecate onog legendarnog natjecaja 2014. kad samo sto nisu napisali od’ebite ovo ostaje uhljebima. Hoce li se i kad privatizirat neznam. Ali, iako nisam dovoljno upucen, nije se previse promijenilo od poslijednjih pokusaja, zapravo nisam nista cuo da se sredivaju papiri.
Sad dolazimo do risk/rewarda koji meni ovdje nikako nije dobar i zato smatram da je cijena previsoka na zse. Ako gledamo od 2014 cijena se uz neke kratkotrajne skokove nalazi na slicnim razinama, a CROBEXturist je u plusu oko 115%. Ja ne ocekujem da ce se pocetna cijena znacajno povecavat tako da je up potencial nekih 15%. Za mene je to jednostavno premalo, buduci da postoji realna mogucnost da se privatizacija prolongira jos godinama (vec je 15 zasto nebi 16,17, 20). Ako taj up potencijal stavimo u odnos sa mogucim gubitkom ili trenutnom vrijednosti poslovanja dobijamo, po meni, negativni risk/reward.
Last but not least, za zaradu od 20% na godisnjoj razini imamo prelijepih turistickih dionica uz nemjerljivo manji rizik, a hmst bi se trebao privatizirat u roku godinu dana.

@Juka
– nadam se da ste uhvatili zasto sam skeptican

Sve je to tocno. Medjutim omasili ste onu po meni presudnu cinjenicu: rast broja gostiju i prihoda, koji se dogadjaju pred nasim ocima. I koji vec utjecu na smanjenje gubitka u gluhim kvartalima te povecanje dobiti u sezoni. A tu onda P/E ide na neke druge razine.
Pricekajmo crno na bijelo. Nema druge.
Takodjer, razina amortizacije za starudiju je zapravo mozda i prevelika.
A i privatizacija ide ubrzo sigurno. Naprosto pusu drugi vjetrovi. Ako Plenki veli da Petrica ide proc onda je ovo boranija za to.

Disclaimer: Tko moje pisanje shvati kao nagovor na kupovinu / prodaju dionica ili kao investicijski savjet taj je otisao na kvasinu odavno.

@andeo1 hvala na dosta detaljnom odgovoru. Uhvatio sam, svaka čast !

TKO VRIJEDI LETI TKO LETI VRIJEDI TKO NE LETI NE VRIJEDI

Juka
Nadam se da cete se takodjer sjetiti one stare engleske poslovice: where many words are bound fruit of sense is rarely found.
Ukratko, kad bi hmst poslovao kao rivp onda bi cijena bila u rejonu od 800 do 1000 kn, a ne manje od 300.
Isto tako, imovina, prvenstveno lokacija, vrijedi debelo vise nego se knjizi.
Ako poslovanje uhvati ritam, a izgleda da se poboljsava, onda je i to nesto drugo.
A privatizacija, e to je iduca stvar na tapeti.
Zato ako ulazete radi buducnosti kupite, a ako ne onda nemojte. Cijenu od 100 kn necete docekati, to je bar jasno iz dosadasnje povijesti. Ljudi znaju zasto ni Agrokor afera nije uspjela spustiti ispod 250.
Pozz!

Disclaimer: Tko moje pisanje shvati kao nagovor na kupovinu / prodaju dionica ili kao investicijski savjet taj je otisao na kvasinu odavno.

New Report

Close