HMST (Hoteli Maestral d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska HMST (Hoteli Maestral d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Kolega daliborpop
ako dobro shvacam vi ste u svoj izracun EBITDA za 2015 uzeli prva 3 kvartala 2015 i zadnji kvartal 2014, i to ste temeljili na “pretpostavki” da ce Q4 2015 bit jednaki Q4 2014. Ja bas nisam siguran da se slazem s tom pretpostavkom, i ne volim se baviti pretpostavkama opcenito.
U pogledu izracunavanja potencijalnog godisnjeg rezultata, zanima me kako komentirate porast sredstava u banci za 10 mil tj oko 300% te takodjer stavku 045 Potrazivanja od kupaca koja su porasla sa 198 tisuca na 8,6 milijuna
Hvala

Nije to nikakva pretpostavka. To se tako računa, za pokazatelje tipa prihod, dobit, ebitda itd tj podatke ili pokazatelje koji se gledaju kumulativno u izvješćima oni se gledaju za zadnja 4 kvartala, a za podatke koji se gledaju kao stanje oni se uzimaju kakvi jesu.
Ako vam se ne sviđa moj izračun ili ako su “vas drugačije učili” onda vi računajte kako god želite ili odite npr na mojedionice pa izvadite podatke od tamo, a i tamo se radi na način kako sam ja izračunao. I tamo vam je EBITDA 10,89 mil.

Kako komentiram stanje na računu? Pa jednostavno uzeli su novi kredit od 7,5 mil ;))

Nemojte se sada ljutiti što vas i malo zafrkavam ali neke stvari vam nisu još sijele kod čitanja izvješća.
Vi sada meni uspoređujete bilancu stanja kako je prikazano u izvješću i pričate o rastu sredstava na računu, a niste shvatili da uspoređujete bilance stanja na 2 različita peroda pa su podaci neusporedivi. Pod prethodni period u bilanci ne stavljaju podatak od 30.9. prošle godine nego 31.12. To Vas onda jako buni i pišete o nekom povećanju, a zapravo je pad. Budući je prošle godine na 30.9. stanje na računu bilo 15,6 mil. Isto tako i potraživanja od kupaca su bila 9,9 mil. Kada bi to bio neki bitan podatak imali bi pad po obje pozicije.

Nemoj misliti na m2!



I bože moj tko je pustio u produkciju ovu izmjenu Poslovnog???
Pa ovo je katastrofa.

Slažem se.
[/quote]

jako puno kiča, jako malo funkcionalnosti. lijepo kažu amer- keep it simple. ovdje se od drveća i silne grafike uiopće ne vidi šuma

Samo Jako, samo Aljoša, samo Vlahi ...

“Ja bas nisam siguran da se slazem s tom pretpostavkom, i ne volim se baviti pretpostavkama opcenito.”

Baš niste sigurni da se slažete? Ne slažete se? Nesigurni ste? Ili ?
Ne bojte se izraziti svoje mišljenje i konkretno reći da mi je neka pretpostavka kriva. Ovdje smo na forumu da se izložimo kritici. U protivnom mogu pisati po svojim excelicima i nitko mi neće oponirati, a to je loše, jer umislimo si da smo nepogrješivi.

Znači slobodno kritizirajte moje računice ali prihvatite i kad vam netko preispituje i “ruši” vaše. Ovo inzistiranje na početnoj tvrdnji da izbješće Maestrala nosi neke bitne pozitivne promijene vam je temeljeno na jako tankim činjenicama. U godini u kojoj se ruše svi dosadašnji rekordi oni su prihode od prodaje uspjeli dići za 0,3% !?!?! To definitivno treba smatrati neuspjehom, a ne uspjehom.

Što se tiče pretpostavki, možda nebi bilo loše da se malo njima pozabavite jer na tome se temelji investiranje. Pretpostavljamo da će Maestrali bolje ili lošije poslovati, pa onda u njih ulažemo ili ne.
Što se tiče poslovanja svakome je od nas ovdje jasno da na temelju ovog poslovanja Maestrali ne vrijede puno, i da na temelju poslovanja ne postoji racionalna odluka u investiranju u ovu dionicu.

S druge strane, ako bude pisama namjere, i pojave se ozbiljni igrači (najave postoje) cijena dionice će rasti prema očekivanoj prodajnoj cijeni, ako ih ne bude cijena dionice će pasti vjerovatno i niže nego je bila prije ovog novog kruga. Vrlo jednostavno, ovdje se ulaže na temelju špekulacije/pretpostavke da će se tvrtka prodati. Nadam se da razumijete rizike takvog ulaganja, i da ste svijesno da isto može donijeti popriličan gubitak, a sukladno tom riziku i zarada može biti velika.
To je razlika između ulaganja i očekivanja zarade od rasta poslovanja i rezultata gdje se priča o 10-20% godišnje i špekulacija gdje su zarade 50-100-200%

Nemoj misliti na m2!

zasto bas danas divlja hmst, dali ima kakva informacija nova

Spalato..vlada je danas prihvatila ponudu Avenue grupe za Kupare a naveli su da ih također zanimaju Maestrali…e sad vlada je ekspresno otvorila novi natječaj za Maestrale a Pejnović je izjavio da im se ne žuri za prodajom jedino ukoliko neki kupac pokaže interes da će onda krenuti sa natječajem…indikativno ili ne za kraj ovog mandata…

Na svakoj normalnoj burzi bi ova dionica bila zbog špekulacije na nivou izmedju 350 i 400 kn onog trenutka kad je Avenue grupa objavila kupovinu Kupara i najavu da jih zanimaju i Maestrali.

projekcija rezultata za 2015 uzimajući za izračun 4q2014?
naravno da je to dobro za one koji žele dodati crnila.
rezultati za 4q2015 će biti više ili manje bolji pa će i ukupni rezultat za 2015 biti bolji.
osobno više volim bijeli rižoto od sipe ali i crni je odličan.
svježa vijest kaže da je vlada prodala kupare jer su investitori koji ne žele čekati da netko odnese serviranu večeru platili koliko je država tražila.
isti ti investitori žele i maestrale za koja država traži 470.
prošlost ne garantira budućnost ali se zna često ponoviti zar ne?
do sada su oni koji su si dali truda proučiti prošlost dobro to naplatili.
kupari su prošlost. a maestrali su budućnost.
nas koji imamo dionice proziva se”špekunantima”
jer očekujemo da će rusi ili netko platiti koliko država traži.
isto onako kako su i platili kupare.
a oni koji imaju dionice lrh a pametuju na ovoj temi nisu špekulanti već investitori,oni su kupili jer prioritetno očekuju da će večinski vlasnik prodati lrh.
znači razlika je velika zar ne?
odmah da napišem da je lrh poslovanje bitno bolje jer će u protivnom samoprozvani guru i ovu temu pretvoriti u lrh temu kao što je to u prošlosti napravio sa svim temama iz turističkog sektora.
samo je jedna i jedina nedodirljiva “holy cow”
sve drugo ne vrijedi ništa kao što ništa ni ne vrijedi potencijal dubrovnika kojem niti jedna druga lokacija u hr a i puno šire nije ravna.
ako kupari vrijede ,uvala lapad vrijedi samo više
gutači bilanci neka samo filozofiraju o poslovanju koje u usporedbi sa
potencijalom lokacije je potpuno nebitna stvar.
ne kupuju rusi poslovanje već top lokaciju svjetskih razmjera.
neki se na ovoj temi stvarno vole praviti turbo naivni kada im to tako odgovara.
odgovara im jer su prodali,a tko im je kriv?
po meni bi kupovali a ne prodavali.
biće vremena za prodaju dosta

ne pozivam na kupnju-prodaju,očekujem da me netko svojim razmišljanjima i argumentima potakne na novo razmišljanje.isprike na dužini posta,tipfelerima...

Tačno tako, svako ko kupuje hotele u Dubrovniku ne kupuje poslovanje državne firme, nego mega lokaciju uz svoje projekcije šta može napraviti sa svojim znanjem i investicijama.

Bit će vruće ovih 10dana do objave pisama namjere a vidimo da velika zainteresiranost kupaca nije garancija za natječaj već naprotiv “jedan ali vrijedan” iako očekujem zainteresiranost minimalno tri kompanije(nemaju šta više čekati domaće tur.kompanije jer strani kapital je neumoljiv).

Dalibor sve svoje izjave potkrijepi argumentima i hvala mu na tome. Također je napisao i da vjeruje da će Maestrali sada biti prodani, što prije nije bio slučaj. On također kaže da se kod Maestrala ne kupuje trenutno poslovanje koje ne valja (slažem se sa njime) već se kupuje budućnost i potencijal.

P.S. Nisam njegov odvjetnik. 🙂

Bit će vruće ovih 10dana do objave pisama namjere a vidimo da velika zainteresiranost kupaca nije garancija za natječaj već naprotiv “jedan ali vrijedan” iako očekujem zainteresiranost minimalno tri kompanije(nemaju šta više čekati domaće tur.kompanije jer strani kapital je neumoljiv).


o da,sada i ja očekujem da će domaći nazovi kupci preko noći evoluirati i postati kupci .
barem neki od njih.
i da neće biti više izjava tipa”nebi ih ni štapom..”
dobro su se izblamirali a prošlo je samo par mjeseci od predzadnjeg natječaja.
nebi bila senzacija da neki od bivših nazovi kupaca ponudi i više od početne,samo to više nemora biti dovoljno a moglo je biti.
tako je to kad pohlepa pomuti razum…
evolucija ili izumiranje trećeg puta nema
još nedavno su neki proglašavali neuspjehom činjenicujednog kupca za kupare a ipak…
dokaz da jedan može vrijediti više od 10.
i onako samo jedan može kupiti a ostali gubitnici mogu se okrenuti ostalim serviranim večerama kojih je svakim danom manje pa bi mogle i postići veču cijenu od očekivanja večine.
na kraju večina će biti iznenađena kao i uvijek do sada…

ne pozivam na kupnju-prodaju,očekujem da me netko svojim razmišljanjima i argumentima potakne na novo razmišljanje.isprike na dužini posta,tipfelerima...

New Report

Close