HMST (Hoteli Maestral d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska HMST (Hoteli Maestral d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Ok ja nemam pojma

Nemoj misliti na m2!

Dragi kolege, izvješće treba pročitati do kraja. Prikazivanje dobitit nije jedini bitni podatak. Da kompletno čitate izvješća uvidjeli bi da oni uopće ne vraćaju svoje dugove, a što je spomenuo kolega @daliborop, da su u odnosu na kon kurenciju puno manjeprofitabilni.
Da nema spekulacija o privatizaciji oni bi bili na 100 kn..
Što više protiče vrijeme to se imovina sve više obezvređuje, a i buduće poslovanje je sve upitnije. Jer cijelo vrijeme dok oni stagniraju konkurencija ulaže, i svoje kapacitete je dovela na 3 klase iznad Maestralovih, i time HMST postaju vrlo nekonkurentni!

Molio bih uvazene kolege koji u izvjescu vide toliko losih stvari, da ne pricaju opcenito, nego da navedu tocno koje pozicije su lose, i gdje se to vide negativni pomaci u odnosu na proslu godinu?

Hvala unaprijed

Evo konkretno:
financijske obveze su sa 72,8 narasle na 75,5
EBITDA (ttm) je skoro pa ista kao prošle godine 10,8 mil
Leverage (debt/EBITDA) je znači sa 6,79 otišla na 6,95

To je negativan pomak, a da ne kažem da je ovako zaduženje u odnosu na zaradu samo po sebi loše.
Da je taj pokazatelj 4 ali da je taj novac investiran u nove kapacitete ili podizanje kvalitete koji bi onda nosili rast zarade to bi imalo nekog smisla. Ovako je to jako problematično.

Da to uspiju i refinancirati kod banke sa 5% kamate na 10 godina anuitet bi im bio toliki da bi ga EBITDA jedva pokrila, a onda naravno nema prostora ni za održavanje a kamoli za neke pomake.

No te su sad rasprave besmislene, i izvještaj je potpuno nebitan. Po meni je u izvještaju najviše “loše” što je naoko “dobar” tj “bolji” jer to može biti samo alibi za otezanje.

No ja sam optimista. Mislim da je vrijeme sazrelo da se tu nešto otpetlja.

Nemoj misliti na m2!

Postovani daliborop
mene su ucili da je EBITDA poslovni prihodi minus poslovni rashodi. Vi kazete da je EBITDA ostala ista, iako su poslovni prihodi rasli, a troskovi padali. Mozete li malo poblize pojasniti kako ste izracunali EBITDU? Isto bih zamolio i za financijske obaveze, kako ste izracunali?
Hvala

EBITDA= dobit prije kamata, poreza i amortizacije
Zbog sezonalnosti poslovanja moramo gledati godišnju EBITDA jer ova po 3q nije realna jer znamo da će u zadnjem kvartalu imati gubitak.
ttm EBITDA (u rezultat je ušao 4q 2014) je znači 10,8 mil kuna
EBITDA po 3q je 15 mil, a u zadnjem kvartalu 2014 je bio -4,2 mil

Obveze prema bankama su 27,8 mil, a prema povezanim (DAB) su 47,7
Ukupno su obveze trenutno 83,2 mil

Istina imaju i nešto novaca i potraživanja, ali do kraja godine prihodi će biti 4-4,5 mil, a rashodi više od 10, pa će se novac koji sada imaju istopiti do proljeća i ponovnog otvaranja hoela.

Baš vrtim bilance ostalih turista da nađem koji je sa najvećim dugom u odnosu na EBITDA i nisam našao ni jednog koji je dužan više od 4 EBITDA. To se smatra nekom gornjom granicom do gdje se ide sa zaduženjima.

Nemoj misliti na m2!

opći dojam je da su maestrali vrlo loše vođena tvrtka, a daliborpop to može potkrijepiti i brojkama na koju god decimalu treba. bez privatizacije ovo je suluda cijena ada, sa privatizacijom je već druga priča. samo hoće i je biti, već deset godina privitiziraju mastrale, još ih ne privtiziraše.

Samo Jako, samo Aljoša, samo Vlahi ...

Pravi investitor moze napraviti 20x veci ebitda zbog lokacije, niko ko zeli kupiti hotel usred dubrovnika ne gleda trenutacno poslovanje nego ono sto bi sam postigao sa svojim investicijama i prodajnom mrezom

@Slovenac
Sad baš 20x veći teško ali da bi mogao na toj lokaciji raditi recimo 5-6x veći to je istina. No slažemo se da to i nema neke veze sa sadašnjim Maestralom i rezultatima. Ja sam reagirao, a trebali bi i ostali dioničari, na to da se stalno ponavlja neka mantra o solidnom poslovanjau Maestrala. Poslovanje je loše i kao takvo neodrživo. Država konačno treba pregristi i to privatizirati. Ne znam dali znate ali za Maestrale su nekad imali ponude po preko 600kn po dionici uz obveze ogromnih ulaganja i iste nisu prihvaćene. Sad smo, gdje smo.

Nemoj misliti na m2!

I bože moj tko je pustio u produkciju ovu izmjenu Poslovnog???
Pa ovo je katastrofa.

Nemoj misliti na m2!

Potpuno zatišje, nema transakcija, niko ne kupuje, niko ne prodaje, šta li se sprema 🙂


I bože moj tko je pustio u produkciju ovu izmjenu Poslovnog???
Pa ovo je katastrofa.

Slažem se.

New Report

Close