HMST (Hoteli Maestral d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska HMST (Hoteli Maestral d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

daliborop
LRH ev/s 5,13 ev/ebitda 12,49

PODR ev/s 0,96 ev/ebitda 8,65

što nam kazuje ev/s,podaci od Icapitala,ostalo nisam naveo pa ako možete prokomentirati

kolega daliborp
vidim da ste jako nabrijani i da vam je jako stalo da tu ispadnete pametni.
A ono što ste napisali u vašem zaključku je točno ono što sam i ja napisao, tako da ne znam uopće čemu daljnja diskusija.


@ migra. Možda je istina da je strani kapital počeo ulaziti na naše tržište i lgično je da to budu turističke dionice. No, konstatacija da je taj sektor trenutno podcjenjen u odnosu na neki drugi je sve a ne istina. Tio je jedini sektor koji je odradio veliki rast u proteklom periodu, nije da je bez razloga, no i drugi sektori imaju vrlo veliki kapacitet potezanja okidača na gore. Znam da ste druker na HMST, ali činjenica je da je za privatizaciju istih bezuspješno prošlo više krugova, a nema nekog logičkog razloga da ovoga puta bude drugačije, dapače ako uzmemo u obzir da je ovo predizborno vrijeme koje je vrlo nelagodno za ulagače, kako za domaće a još više za taj famozni strani kapital koji vi spominjete..


ponavljam turistički sektor je podcijenjen,dokazi za nekoliko dana sa fi 3q.
propušteno do sada je jednako ili manje propuštenom u budućnosti.
neke dionice su odradile veći rast a neke manji i tu leži prilika za brzu i laku zaradu.koje su to? stavite sve drukere na ignore i samo pratite gledalicu
prozivate me drukerom?
priznajem razotkrili ste me da sam druker.
mogli ste biti bogatiji da ste slušali moje drukove.
druker je onaj koji svoje mišljenje ne obrazlaže činjenicama a to od mene niste mogli pročitati.
pa na himr sam prije 5 godina na 160 pisao da vrijedi min 500.
slušajte vi radije samoprozvanog gurua i sa njime čekajte po njegovom targetu od 150.sve isto vrijedi i za hmst.
on vam je “trojanski konj” koji ima samo jednog voljenog vođu i za njegov račun druka na svim dionicama da ne vrijede ništa.
biće da njegov voljeni vođa želi sve što jeftinije kupiti.
opterečeni ste propalim natječajima na hmst do sada,pridružit ćete se večini iznenađenih jer ovdje postoji samo jedan scenarij a to je privatizacija.
pitanje je po koliko i kada a ne dali ?vidjećemo optimista sam a ne druker,svoj optimizam temeljim da iznesenim činjenicama,neću ih sada ponavljati.
za mene su tui i karisma prethodnica ozbiljnog stranog kapitala u turizmu.
platili koločep 75.000 eur za sobu 3*(agrokor je tu samo celofan)
koliko bi platili danas?manje sigurno nebi zar ne?
podigli su letvicu na novu visinu i nema više ispod toga.
neki su još zbunjeni pa lobiraju i “pritišću” umjesto da djeluju.
biće još više zbunjeni uskoro kada im radi čekanja ispred nosa odnesu serviranu večeru.
zar >godinu dana nije bilo dovoljno?
biće zbunjeni prvo sa fi 3q pa sa cijenama u privatizaciji zadnje preostale lovine.a onda će se čuditi i što više nisu lovac već lovina.
evolucija ili…
trećeg puta tu nema
kod nekih je primjetan napredak u prepoznavanju trenutka,prilike
to će im omogučiti da skuplje prodaju kožu i da više zarade.
nema onog tko neće zaraditi na kupljenom ali neki još žive u prošlosti ili sanjaju prošlost.doći će im na naplatu.
oni su osuđeni na status lovine u sljedećem krugu preuzimanja.
prošla su vremena kada su se za valuaciju koristili prošlogodišnji fundamenti.
došlo je vrijeme da za to treba koristiti projekciju budućih.
ozbiljan novac to zna jer odavno je naučio iz toga izvući profit a domaća turistička menagerska krema?
neki pokazuju znakove evolucijskog napretka a neki su zabetonirani,misle da samo treba izmisliti što uvjerljiviji “uteg” kao da će netko njih slušati pri večeri koja je servirana na stol.

ne pozivam na kupnju-prodaju,očekujem da me netko svojim razmišljanjima i argumentima potakne na novo razmišljanje.isprike na dužini posta,tipfelerima...

Iako se cini skupo u kunama nevjerojatna je cinjenica da cijeli hr turizam na burzi vrijedi 1,5 miliarde €

@dany
baš mi je jako bitno da ovako anonimno na forumu ispadnem pametan 🙁
Propuštate priliku nešto naučiti i pročitati link koji sam postao. Niste vi napisali ni blizu onome što sam ja napisao. Nitko na forumu se ne bavi ozbiljnijom analizom i ne upušta se zagrebati malo dublje. Ja sam samo podržao i vaše i migrine zaključke ali sam vam pokušao pojasniti da se oni događaju iz drugih razloga. Sigurno je da su neki sektori u “modi” ali to ipak nebi napravilo tolike pomake da se ne događaju stvarni pomaci u poslovanju tih sektora. Ne radi se o otključavanju vrijednosti kako to neki nazivaju nago o značajnim pomacima u samom poslovanju te vrlo izglednom pozitivnom smjeru koji će kao prvo događati u polovanju tih tvrtki.
Naravno dogoditi će se i tu situacija nakon nekog vremena da tržište razluči one koji su prliku iskoristili i one koji su se samo šlepali na valu.


@migra

s vama je besmisleno diskutirati jer ste bezveznjak
no ja i dalje stojim pri onome što sam rekao kad sam rekao pa ne mijenjam svoje mišljenje ni sada
pošto smo na temi HMST moram reći da je tvrtka loša i poslovanje ne opravdava ni upola nižu cijenu. Jedu svoju supstancu i ako se ne privatiziraju završit će jednog dana u stečaju. Jednostavno dugoročno je ovako poslovanje neodrživo.
Privatizirati ih treba što prije, a koliko će kupci biti voljni platiti ovisi o njima i njihovim planovima u koje ni ja ni vi nemamo uvida. Što se mene tiče što više plati to bolje, jer stvarno nemam ništa protiv da dioničari prodaju dionice ove loše vođene tvrtke po što većoj cijeni jer oni nisu krivi zbog toga, a volio bi jako da jednom pravi krivci za ovakve stvari odgovaraju. Žao mi je što ne razumijete da postoje ljudi koji ne žele ulagati u tvrtke koje loše posluju i gdje se potencijalana zarada bazira na špekulaciji dali će ih država privatizirati ili ne. Dovoljno je rizika i bez toga. Nebi bilo ništa neobično da na kraju možda zbog tog većeg rizika više zarade od dioničara koji imaju drugačiju, manje rizičnu, investicijsku strategiju. E sad neko tak “MOŽDA” uzima u formuli kao 0,1 netko 0,5 a netko ga zanemaruje.

NAPOMENA:
optimista sam u ovom krugu privatizacije HMST

Nemoj misliti na m2!

Kakvo je bilo poslovanje HMST prošlih godina za kupce nema posebne veze, jer oni imaju svoju strategiju. Svima je jasno, da u principu firme u državnom vlasništvu posluju loše zato se jih i privatizira i to se radi svugde. Onaj ko če kupiti jednom HMST taj če gledati za 20 godina unaprijed kako če popuniti hotele usred Dubrovnika.
Što se tiče dosadašnjeg poslovanja sami ste dobro napisali:
Jasno je da u slučaju privatizacije sve dosadašnje poslovanje nema nikakve veze sa budućim poslovanjem i samo potencijalni kupac može izračunati na osnovu svojih planova DCF metodom dali mu se i po kojoj cijeni isplati kupiti HMST.

dalibore.na čemu gradiš optimizam u ovom krugu privatizacije hmst-a.

nisam nikog prozivao poimence ali kada se sam razotkrio(daliborop) još me i prozvao “bezveznjakom” da napišem da sam ga stavio na ignore kada više nisam mogao čitati ta sr__a.
kako je on zamislio da bi “diskutirao” samnom,sa nekim tko njega ignorira valjda je samo njemu jasno.
činjenice su da su oni koji su slušali mene “bezveznjaka” zaradili na današnju cijenu 200% a mogli su izači i sa 300%
a svi oni koji su slušali samodopadnog gurua koji od drveta ne vidi šumu te se svako malo pogubi u šumi svojih exelica kada mu tako odgovara te pljuje po svim dionica osim jedne su propustili zaradu od istih tih 200-300% na himr.
sve je na toj temi dokumentirano pa ako netko još nezna a želi znati neka čita.
do sada dežurni pljuvator po svim tur. dionica osim jedne i nije si čudan,sumljiv…
čak niti nakon što je na to višestruko upozoren na temema koje pratim???
sretno mu sa voljenim vođom koji je mene i mnoge druge preveo žedne preko vode.
dali su škampi i tapšanje po ramenu na skupštini s obzirom na moguće loše scenarije nešto dobro ili loše odgovor uskoro.

ne pozivam na kupnju-prodaju,očekujem da me netko svojim razmišljanjima i argumentima potakne na novo razmišljanje.isprike na dužini posta,tipfelerima...

Pretpostavljam da je CERP ipak dobio neki feedback u ova dva neuspjela natječaja, pa ako je namjera da prodaju stvarna onda znaju što moraju napraviti da ovaj puta to prodaju.
S druge strane što god ministri lupetali, ekipa koja ovo vodi je svjesna da Maestrali ne mogu više dugo čekati privatizaciju. Dug DABu se ne vraća, obveze su dospjele, a prikazuju se kao dugoročne. To bi se moglo tumačiti nekom vrstom državne potpore pa ako netko potegne to pitanje moglo bi biti frke. Nadalje tvrtka nema novca za nužne investicije i obnovu, bez čega će se uskoro početi prihodi kretati u suprotnom smjeru. Ozbiljnog restrukturiranja dok su u državnom vlasništvu teško da će biti. Kad se sve ovo zbroji rezultat je vrlo visoki rizik da se stvari preko noći mogu preokrenuti i iz naoko pozitivnog poslovanja tvrtka bi mogla upasti u stvarne probleme.
Mislim da je za Maestrale krajnji trenutak za prodaju i trebali bi ga iskoristiti ako su im namjere imalo poštene.

Nemoj misliti na m2!

strah od pada prihoda?[emo_smijeh][emo_smijeh][emo_smijeh]
a sljedi objava fi 3q u sezoni sa 8% više noćenja.
meni se čini da su neki nazovi kupci angažirali neke nazovi gurue da nas počnu plašiti sa izmišljenim negativnim scenarijima.
dobro je to jer znači da su shvatili da će ostati bez hmst-a u bliskoj budućnosti,baš onako kako i sam predviđam.
lobiranje,drukanje,pritiskanje,plašenje…
dali je to evolucija,pa je na neki izopačen način.
neznam samo što imaju nas plašit neka plaše”ozbiljan novac” jer on će im preoteti serviranu večeru.

ne pozivam na kupnju-prodaju,očekujem da me netko svojim razmišljanjima i argumentima potakne na novo razmišljanje.isprike na dužini posta,tipfelerima...

Nije ovo nikakvo plašenje jer kako sam i napisao ja nekako očekujem da će se u ovom krugu tvrtka privatizirati. Pad prihoda je “zagarntiran”, ali ne naravno odmah. Tvrtka nema novac da sama investira, a investicije su nužne da zadrže postojeći obim poslovanja.
A ionako prihod nema baš nikakve veze sa cijenom na burzi i cijena se kreće na 20 EV/EBITDA što naravno nitko nebi platio da kupuje na bazi trenutnog poslovanja.
Ja sam napisao da država mora ovo provesti što prije jer ulazi u rizike za tvrtku i dioničare. Ovakvo poslovanje je na staklenim nogama i neka situacija za koju čak i ne moraju biti sami krivi tvrtku bi lako mogla baciti u probleme.

Ove tvrdnje da se ne treba žuriti sa privatizacijom jer tvrtka pozitivno posluje su štetne. Pa tvrtku treba prodati dok je poslovanje (naoko) dobro a ne čekati da se stvar preokrene. Na kraju država od svih turističkih tvrtki koje je privatizirala nije dobila ništa jer ih nisu prodavali kad je trebalo nego su čekali. Dopustili su minorne dokapitalizacije i još je morali opraštati dugove u predstečajevima. Ovdje i na HIMR mogli bi nešto konačno staviti u džep koji znamo da je prazan, a oni nikako da to provedu.

Da su prodali po bilo kojoj cijeni čim su donijeli odluku da idu u prodaju, a to je bilo 2012, do sada se moglo puno toga napraviti i tvrtka bi krenula naprijed. Investicije u turizmu se brzo počinju vraćati pa je ova rekordna godina mogla u Maestralima nositi najmanje 50% veći prihod i duplu zaradu. To bi onda bilo dovoljno da cijena dionice bude puno veća nego sada i što je još bitnije bilo bi puno manje rizično za dioničare.

Istina je da su neki jer vas nisu slušali propustili zaradu, ali su neki koji su vas slušali (pa i vi sami) pretrpili i ne male gubitke jer su kupovali (kao i vi) HIMR na 600 kn ili HMST na 400 kn. Pogledajte malo graf kretanja cijene u zadnje 2-3 godine na HMST ili HIMR, a onda pogledajte LRH ili još bolje PLAG. Shvatiti ćete zašto je za dioničare bolje kada se rast temelji na poslovanju nego na špekulaciji na privatizaciju.
Iako je rast na 3 godine približno isti kao i na LRH i PLAG zbog puno linearnijeg rasta dioničari koji su kupili dionicu bilo kada u protekle 3 godine u LRH ili PLAG imaju ne mali plus, što kod HMST i HIMR za sada nažalost nije slučaj.

Podsjetiti ću vas kada ste pojašnjavali izuzetnu priliku zarade 180% na dionici HIMR. Pojašnjenje je bilo 30% u 60 dana je 180% na godišnjoj razini, a ispalo je da ti ljudi i nakon ovog zadnje rasta imaju još uvijek minus od 17%
Nadam se zbog njih (i vas) ne zadugo.

Na kraju naravno AKO privatizacija ovaj puta prođe i to po cijeni iz prethodinih natječaja neki dioničari će zaraditi znatno više nego da su ulagali u dionice koje ja preferiram a u istom su sektoru. To je ok i sukladno je rizicima koje taj AKO nosi.

Nemoj misliti na m2!

Uz dug DAB-u koji stoji godinama, a koji je odavno tvrtku trebao baciti u blokadu pitanje je da li je ovo uopće pozitivno poslovanje. Opet ponavljam, ovdje ima previše kostura iz ormara za koje ne znamo bez obzira što su pročitani izvještaji, bilješke i sve ostalo javno dostupno.

Mene ova priča ne zanima ali volio bi da je CERP nešto shvatio kroz do sada propale natječaje i da se ne inate s cijenom jer što duže čekaju to će manje dobiti bez obzira što u međuvremenu brojke za Dubrovnik samo rastu.

"Sometimes people don't want to hear the truth because they don't want their illusions destroyed." Nietzsche

New Report

Close