Herbalife pao 25 posto. Ma, da padne još bar 50…

Naslovnica Forum Komentari članaka Herbalife pao 25 posto. Ma, da padne još bar 50…

Forum namijenjen komentiranju objavljenih članaka.

Herbalife je najobičniji Ponzi… Tko je imao posla s tim, sve će mu biti jasno…

Ovaj komentar nije preporuka za kupnju ili prodaju. Moje računice i razmatranja mogu biti netočni i nesuvisli, stoga se nikako pri mogućim investicijskim razmatranjima nemojte oslanjati na njih.


Herbalife je najobičniji Ponzi… Tko je imao posla s tim, sve će mu biti jasno…

nije ponzi.
suđeno mu je zbog toga, i herbalife je dobio parnicu [smiley]

direktna prodaja [smiley]

www.knjigara.com

Iznijet ću svoje iskustvo sa Herbalifeom.

Dakle, prije nekog vremena zaustavio me na Jarunu jedan simpatičan momak koji je držao nekakav sklopivi štand na kojem su mjerili BMI (Body mass index). Već sam to i prije vidio i mjerio, al reko ajd baš da opet vidim. I OK, izmjerili mi to i ispalo mi u granicama normale. I kaže on meni, ja sam savjetnik za zdravu prehranu, da li želite doći na savjetovanje itd. Kažem ja OK, ionako me to zanima samo po sebi. I tako ja otišao kod njih idući tjedan, i izmjerio on meni sastav tijela sa nekim "sofisticiranijim" instrumentom i ispalo da sam predebeo i da imam premalo mišića. Kažem ja njemu – ti si valjda jedina osoba na svijetu koja misli da sam debeo, a što se tiče mišića upravo sam završio sa ciklusom teretane i imam mišića i više nego što bi trebalo.
OK, ne da se dečko, priča mi priče o tom nobelovcu, sponzorstvu na Barcelonom, itd. Pita me šta jedeš za doručak i večeru, kažem ja uglavnom kruh i salamu. Kaže on to ne valja, kažem ja – ZNAM! 🙂
Kaže on – mogli bi to zamijeniti Herbalife paletom proizvoda, jedna mjerica za shake košta 8 kuna. Kažem ja prvo nije mi ni izbliza dovoljan jedan shake jer već koristim proteine koje sam pio kad sam išao u teretanu. U shake sam ujutro stavljao i duplu i troduplu mjericu i bio sam gladan ko vuk već nakon pola sata. I tak on meni dalje drži predavanja, i pitam ja njega – dobro, koristio sam već dodatke prehrani, dajte mi cjenik pa ću vidit. Kaže on, ma nije stvar u cijeni, evo sad ću Vam ja napravit program prehrane itd. Kažem ja nemam vremena, OK – koliko košta to pakiranje od 550g? Obzirom da je sastav bio 80% proteini bilo mi je zgodno za usporedbu sa proteinima koje kupujem kad idem u teretanu. I on se na moje inzistiranje predao i kaže to košta 330 kuna. To je dakle 600 kn po kg. Ja ga bljedo gledam, i kažem – majstore, ovi proteini što sam ja kupovao za teretanu dođu cca 170 kn po kg (doduše pakovanje je bilo 2.2kg pa je popust na količinu a bila je i akcija). Ima i Weiderovih proteina po 110 kn pola kile, što je cca 220 kn po kg. E sad, kažem ja sve je to super, ali baš da je 3x skuplje… možda je to fakat kvalitetnije ali 3x skuplje mi se ipak čini malo previše.

Ali moram dečku priznat jednu stvar – konačno me natjerao da se malo zamislim zašto fakat jedem kruh i salamu za doručak i večeru, i ima li nešto što se isto tako može na brzinu spremiti a kvalitetnije je. I došao sam na zaključak da ću kupit blender i miksat voće i povrće. I ne može mi niko reć da je neka kemija zdravija od toga, bez obzira ko je proizvođač. A o cijeni da ne pričamo – pa kilo banana je 10 kuna, mrkve isto tako, da ne pričamo da kad su sezonske akcije ima i zeleni i jabuka po 5 kuna po kilogramu.

I na kraju sam došao na slijedeći zaključak. Herbalife ne želi u retail jer su njihovi proizvodi dosta skupi, i vjerojatno pretpostavljaju da ne bi imali dobru prođu. Najbolju prođu mogu imati sa direktnom prodajom na opisani način kako su i mene pokušali vrbovati. Doduše, i te direktne prodavače moraju platiti, pa možda bi ako pređu u maloprodaju bili malo i jeftiniji. Nisam još detaljno proučio kakav je sastav njihovih proizvoda – navodno je sve na biljnoj bazi itd. i možda je bolje od standardnih proteina i sličnih dodataka prehrani, ali ako ćemo već tako onda mi se puno bolja čini solucija sa blenderom i svježim voćem i povrćem.

@black lord: pokušat ću skratiti repliku što je više moguće.

ako je herbalife i idealan za tebe, mislim – savjet ne tražim, niti bih ga dao – da ti nikako nisi idealan za herbalife kakav je, istina je cjelina, herbalife danas; ne mislim na proizvod, nego na ekipu koja to prodaje.
konkretno, dok se zbog ozljede nisam kretao, a koristio sam ga samo za mršavljenje, herbalife je za mene fantastično funkcionirao. ali, doista fantastično, gubio sam pet kila mjesečno.
no, ako sam u teškom treningu, recimo ako hodam od savskog mosta do puntijarke i nazad, ili ako plivam sat ujutro i navečer, a između vozim bicikl, planinarim ili se već nečim bavim, to što većina prodavača herbalifea zna o mojim prehrambenim potrebama uglavnom je jezivo nedovoljno.
eksperimentirajući, zaključio sam da je, dok sam u treningu, herbalife za mene super međuobrok, ili ako se zaželim čokolade pojedem herbalife proteinsku čoksu ili f1 pločicu, dok od praha za shake mogu napraviti puding [smiley]
rezime, mislim da je herbalife idealan za debeljka koji radi u uredu, ili neki statičan posao, ne kreće se, i nema volje obići cijeli grad da bi nabavio najkvalitetniju svježu hranu, a želi smršavjeti. možda griješim dušu, ali mislim da herbalife ima nešto što blokira osjećaj gladi, a sami kažu da shake sadrži sve potrebne nutrijente…

intervjuirao sam mnoge eksperte. posljedica tih intervjua je da prehrani dodajem omega 3, supradyn multivitamin (ne herbalife, iako ih i on ima, ali dr. šućur je rekao da pijem supradyn i tu za mene prestaje rasprava makar se deset nobelovaca naslagalo i reklo da pijem herbalife), te enzime za probavu.
no, što se odabira dodataka prehrani tiče, tvrdim da 99.99 posto nas o tome nema pojma, i odabiremo na osnovu dojma, ili nečije preporuke, čak ambalaže. no, kako rekoh nekoliko puta, da pet nobelovaca sjedne za stol, i da svaki za ostalu četvoricu kaže da tko im je dao diplomu, a kamo li nobelovu, pitanje što bismo mi neznalice odabrali vrlo je lako: ono što reklamira messi [smiley]
ok, dio reklame obave distributeri, za znanja još i plate!, dio messi, u indiji olimpijska pobjednica u badmintonu, i to je ok…

što se retaila tiče, naravno da se neovisni distributeri dižu na zadnje noge, ali mislim da je tu stvar jednostavna.
navodno danas 10.000 hrvata jede herbalife. bude li ih ikad 100.000 ili milijun, svejedno je hoće li neovisni distributer biti todorić ili ‘todorić’.
kao što vidiš u tekstu, ja navijam za drastičan pad cijene herbalifeovih proizvoda. ali, da, za drastičan pad cijene, to jest marže, moraju se ostvariti neki uvjeti…

a sad, ako 70,000.000 ljudi na dan jede u mcdonald’su, možemo li se nadati da će za nekih godina 70,000.000 ljudi trošiti najmanje 1 dolar na herbalife? možemo. ok, ne znamo hoće li tako biti (danas ih ima 2,700.000 plus oni koji kupuju a nisu u lancu), ali možemo se nadati [smiley]
‘narežimo kruh i prodajmo ga ljudima’.
umjesto da ljudima prodaje kanticu shake, i obrok košta 8 kuna (u americi, gotovo sigurno, brutalno manje), zašto ne bismo kanticu prodali kafiću uz teniski teren po 4 kuna za čašu shakea, a on neka prodaje po koliko hoće? [smiley]

www.knjigara.com

Barmene, hvala ti na opsežnom odgovoru. Što se mene tiče, nisi ga ni trebao sažimati, sve me to zanima i htio bi saznati što više, a pogotovo od korisnika proizvoda.

Iskreno nisam probao, a volio bi probati, ali cijena me zaista odbila, pogotovo jer baš nemam love za bacanje atm.

Vidio sam na netu da imaju neka manja pakiranja od 26 vrećica pa je sve zajedno 100 i neš kuna, možda kupim to pa probam.

Također, priznajem da nisam veliki ekspert za dodatke prehrani, već korisnik. I povukao sam usporedbu sa proteinima za teretanu, doduše najjeftinijima. Možda su HLF-ovi proteini fakat puno bolji, ali cijena… 🙁

I slažem se da ja nisam idealna osoba za njihove proizvode, to sam i ja prodavaču pokušao objasnit 🙂

A niš – idem danas odmah kupit blender i miksat voće i povrće. Pa možda kupim onaj paketić od 100 i neš kuna za početak i dodam ga u mikseve kao kombinaciju, vidio sam već neke recepte na netu 😉

http://www.zdravaprehrana.com/Recepti.aspx

P.S. moram još jednom priznat da me lik s pričom fakat animirao da konačno napravim neš po pitanju izbacivanja kruha i salame iz svakodnevne prehrane… barem radi toga mu dugujem da kupim bar neš od njega haha 😉
Također, reko mi je da imaju neke treninge na Jarunu nedjeljom u 10, mislio sam svratit al je bilo loše vrijeme… uglavnom, spika je da se na taj način promovira zdrav život i taj dio pristupa mi se stvarno sviđa. I sve bi bilo 5 kad bi sve to bilo barem malo jeftinije 🙁

HLF je izgubio spor na sudu u Belgiji gdje je zapravo potvrdjeno da je HLF sustav MLM-a vrsta ponzi-a. Iako su ga SEC i FTC nekoliko puta istrazivali i “pustili” mislim da ce D. Einhorn napraviti 100+ ppt slide prezentaciju tijekom Isa konferencije 16.5. Isto je napravio i sa GMCR. Naravno, situacija je ovdje drukcija – marze HLF su itekako zdrave, znaci profitabilnost odlicna, prodaja raste, Cash flow izvrstan! cini mi se cak i da nema previse building up inventories kod distributera – mali koji ispuse na MLM pa ne mogu prodati prodaju na Ebay-u ali ne bih rekao da je ogromna saturacija trzista. U Kini im ide super a tek su poceli i tamo ne koriste MLM nego cak imaju i outlet prodavaonice a po North Am sada imaju preko 30k klubova gdje se moze odraditi retail sto do prije nisu prakticirali. Mislim da ce ih David stisnuti i pokazati da niti SEC niti FTC nisu dobro odradili svoj posao. traziti ce kompletan preustroj kompanije jer unatoc tome sto oni rade SVE sto je u njihovoj moci da se prikazu odgovornom MLM strukturom, ipak NE ZNAJU koliko proizvoda je kupljeno i konzuirano izvan njihove distri mreze. Na conf callu su vrlo slabo odradili odgovore na Davidova pitanja. AmWay se prije 10ak godina izvukao na 70% pravilo koje je CEO spominjao tijekom conf calla ali oni imaju daaaleko manje od 70% proizvoda konzumiranih izvan mreze!! Do the math…npr. u 2011 3,5 bn USD prihoda – imaju preko…evo na engl dalje According to the 2011 HLF financial statements, the company had net sales of $3.5 billion. Sounds great, but… There are 2.7 million distributors worldwide. Do the math, in 2011 the AVERAGE Herbalife “distributor” bought $1,296 worth of product from Herbalife. See, the customers of Herbalife are the “distributors” and they recognize the revenue when a “distributor” purchases the product. Moreover, the average discount that products are purchased at by a distributor is 33%. Thus, when resold to the public, the AVERAGE distributor (assuming they sold all of their purchased product) sold their inventory for $1,934. An average profit of $638 FOR THE ENTIRE YEAR. Also, to become a distributor, you have to pay an entry fee of roughly $100. So yeah, lets hear more stories of how you helped people and earned thousands in extra income. The $638 is average, but when you include that there exists many more at the top of the pyramid making a killing off of chumps, you couldn’t even expect for a new distributor to break even given their $100 investment.
Disclosure: since last Friday evening CET I am long HLF – am I crazy or what 🙂 sure I am…

@black lord:

prije cca mjesec dana navratio na kavu neki jaki distributer.
zbog mojih razmisljanja mi rece da sam ja jedan od onih koji zele unistiti herbalife.
kazem ja njemu, hej, ja sam dionicar, nema sanse da volis kompaniju vise od mene [smiley]
distributer ostao sokiran.
rekoh mu da nemam kod, nego kupujem na prijateljev, koji se uclanio da bi imao 25 posto popusta.
rekoh mu da bih, da imam kod, na internetu objavio svoj kod i svima dopustio da kupuju s mojim popustom, dakle da ja na ljudima ne bih zaradjivao.
pa, kad bi mnogi ljudi kupovali na moj kod, brzo bismo nakupili dovoljno ‘volumena’, to jest ovi nasi to zovu ‘bodovima mase’, brzo bismo nakupili dovoljno bodova mase za maksimalan popust, sto bi prepolovilo nasu cijenu.
popizdio je [smiley]

www.knjigara.com

@davide:

stos je u tome sto distributeri koje je znam inzistiraju da je cijena za kupca ‘100’, neovisno o tome nabavili distributeri po ’50’, ’60’ ili ’75’.
u toj situaciji, ako se proizvod nekome svidi, dakle ako odluci da ce nastaviti kupovati, ok mu je uci u lanac jer tada moze nabavljati po ’75’. na pamet mu ne pada prodavati, ali bolje je da kupi od kompanije i plati ’75’ nego od distributera i plati ‘100’.

no, ja navijam za retail, navijam da kupaca herbalifea bude toliko da distributere natjera da prodaju po ’52-55′.
navijam da kupaca bude toliko, da herbalife izadje iz geta nutrition clubova i prodre u ordinarne kvartovske kafice.

u dobroj zafrkanciji receno, navijam da vic o narudzbi big mac, slaninu, veliki pomfrit, najmasnija puta i cola light, evoluira u big mac, slaninu, veliki pomfrit, najmasnija pita i zdravi herbalife shake 🙂

www.knjigara.com

Ak bi to prepolovilo cijenu, count me in 😉

Štos i je u tome što su marže prevelike, pretpostavljam da je dijelom zbog toga što moraju uposliti vojsku direktnih prodavača što sam već napisao. Ako ih natjeraju na restrukturiranje firme i normalnu prodaju, cijene će možda fakat postat pristupačne.

Ako mogu povući paralelu npr. sa Appleom. Ja imam iPhone, firma mi ga je kupila. Mislim da je to odličan mobitel, ali ga nikad ne bi kupio za svoje pare (barem ne po ovim uvjetima koji se kod nas nude). A o njihovim maržama da i ne govorimo. Hoću reć, može nešto bit i najbolje, ali ako si čovjek ne može priuštiti…

mislim da je slaba sansa da ih zakonodavac natjera u retail.
ali, navijam da ih u retail natjera zakon ponude i potraznje

www.knjigara.com

jasno. do tada ko ziv ko mrtav. Ukoliko Einhorn otvori prezentaciju a na prvom slide-u HLF – mozemo zaboraviti bounce back. U tom slucaju HLF ulazi u agoniju padajuce cijene dionice sto je puno puta vidjeno Allied, Lehman, Green Mountain Coffee Roaster itd…neke brze neke sporije. On napravi zadacu pa onda dodje na posao. Svejedno sam u petak u zadnji tren pritisnuo tipku BUY. Jedino zbog cega HLF moze imati problema je 70% rule FTCa.

zapravo ne bih se uopce pribojavao da li su compliance u 70% i slicno u vezi njihovog MLM-a da nije Belgijski sud prije 5-6 mjeseci ustanovio nepravilnosti u odnosu prema "Potrosacima". Ipak, danas mozda dokupim HLF. U svakom slucaju cu dodati tijekom dana IMAX i PCLN

New Report

Close