HDEL (Hidroelektra niskogradnja d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska HDEL (Hidroelektra niskogradnja d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Book ima smisla ako kompanija zarađuje. Kad kompanija ne zarađuje, samo likvidacija ima smisla.
To što je imovina nerevalorizirana nije znak da se P/B treba odbaciti, već je to poziv na oprez. Book je po meni jedan od brojnih indikatora koje se uzima u obzir ali mu ne treba dati preveliku pažnju.
Pretpostavljam da mali ulagači koriste ‘book’ jer ga je lako izračunati, a nemaju dovoljno znanja o investiranju niti su spremni ulagati u njega. Tako je nedavno jedan ‘ulagač’ popularizirao p/b*p/s pa je brojnima to bio glavni indikator podcijenjenosti dionice, to što će ta supstanca nestati kroz par godina jer je kompanija neprofitabilna ,to je bilo nebitno. Malo začiniš priču sa potencijalnim ‘turnaroundom’ u poslovanju i eto ti opravdanja za gledati book. Book su ispravili nedavno Tankerska i IGH i to svakako pozdravljam.

Evo dva linka o simpatičnom Schlossu:

Walter Schloss Value Investing Strategy


http://www.businessinsider.com/walter-schloss-16-golden-rules-for-making-money-in-the-stock-market-2012-2

Izneseni tekstovi nisu nagovor na prodaju ili kupnju dionica



James james. Razlike u hr nema u ovome što si nabrojao jer imovina općenito nije pravilno valuirana. nije bitan igh u mom postu nego je dan samo kao primjer. p/b je najvariabilniji, najnesigurniji i najnepotrebniji pokazatelj od svih, a mnogi ga konstantno upotrebljuju. da bi p/b pravilno izračunao treba napraviti 500 korekcija i u imovini i u obvezama samo što to mnogi ne kuže. meni je niski p/b s niskom roe-om još gori pokazatelj jer govori da se imovina ne koristi pravilno tj. po tome je odmah vidljivo da je imovina nepravilno valuirana, a da je sama produktivnost te "kvazi imovine" katastrofa.

ok, shvatili smo te tijekom prvih 542 posta.
ništa tu ne valja i nitko tu ništa ne zna, zato ti ulažeš u danskoj, sretno.
[/quote]
Nekima očito nije ni 542 puta dovoljno

Reorganizacija uspjela. Novi direktori ustrojeni, kreće se drugačije i kvalitetnije…

Svakoj tvrtci trebaju nove ideje i pristupi ako želi ostati na površini.

Kredit neće biti potrošen za plaće radnika već kao novi zamah u novim poslovima.

Ozbiljan investitor ne vjeruje da se obogatio ili da je osiromašio zbog dnevnih ili mjesečnih fluktuacija cijena.


Reorganizacija uspjela. Novi direktori ustrojeni, kreće se drugačije i kvalitetnije…

Svakoj tvrtci trebaju nove ideje i pristupi ako želi ostati na površini.

Kredit neće biti potrošen za plaće radnika već kao novi zamah u novim poslovima.

Može neki link, ili si unutra-inside.

Katar u narednih pet godina namjerava uložiti 232 milijarde dolara u izgradnju infrastrukture, tržište je veliko i ima dovoljno prostora za angažman bh. privrednih subjekata“, ističe Dženana Hodžić, sekretar udruženje građevinara Privredne komore FBiH.


Book ima smisla ako kompanija zarađuje. Kad kompanija ne zarađuje, samo likvidacija ima smisla.
To što je imovina nerevalorizirana nije znak da se P/B treba odbaciti, već je to poziv na oprez. Book je po meni jedan od brojnih indikatora koje se uzima u obzir ali mu ne treba dati preveliku pažnju.
Pretpostavljam da mali ulagači koriste 'book' jer ga je lako izračunati, a nemaju dovoljno znanja o investiranju niti su spremni ulagati u njega. Tako je nedavno jedan 'ulagač' popularizirao p/b*p/s pa je brojnima to bio glavni indikator podcijenjenosti dionice, to što će ta supstanca nestati kroz par godina jer je kompanija neprofitabilna ,to je bilo nebitno. Malo začiniš priču sa potencijalnim 'turnaroundom' u poslovanju i eto ti opravdanja za gledati book. Book su ispravili nedavno Tankerska i IGH i to svakako pozdravljam.

Book u grav. tvrtkama je većinom balast. Ako je velik tvrtka treba dodatno zarađivati da bi opravdala cijenu. Ingra je tipičan primjer se nekretninama koje čine većinu booka s valuacijom po principu “igre po želji direktora”. Nije isto ako tvrtka ima npr. neki sirovinski materijal u imovini i koristi ga u radu (npr cementara ili postrojenje za pripremu gotovih blokova) ili ako ima masu neprodanih zgrada koje cijeni 3 ili 4x više a sve stoji godinama. Isto je smiješno kad se poslovi spominju kad je tvrtka na dnu a i kad je bila na vrhuncu poslovi su se dobivali jedino od države a nikad konkuretnošću, znanjem i kvalitetom zemljama u okruženju.

@Andy

zanima me nesto.

Kako građevinske kompanije valoriziraju svoje assete?
Mark to market?
U kojem vremenskom roku? S kojim marketom ako ga nema?
Mislim, istu grešku radi ZABA sa svojom imovinom.
Ja pojma nemam koliko to zapravo vrijedi ako nije valorizirano od 2008.

I was early taught to work as well as play, My life has been one long, happy holiday; Full of work and full of play- I dropped the worry on the way- And God was good to me everyday.

Ako nije revaloriziran zašto ga uzeti u obzir. IGH i TNPL su nedavno ispravljali book na dolje(popriličan iznos), a to nismo vidjeli kod njihovih konkurenata. JMNC je pak primjer kompanije kod koje bi book trebao biti veći, vidjeli smo to nedavno kad su prodali već izamortiziranu imovinu (Juicy), vode dionice KNZM vrijedne cca 330mil kn po 50mil kn(po sjećanju).
Book mi nešto znači ako će kompanija likvidirati imovinu ili ju rasprodati pa ću imati neku korist od nje kod isplate.

Izneseni tekstovi nisu nagovor na prodaju ili kupnju dionica


Ingra je tipičan primjer se nekretninama koje čine većinu booka s valuacijom po principu igre po želji direktora. Nije isto ako tvrtka ima npr. neki sirovinski materijal u imovini i koristi ga u radu (npr cementara ili postrojenje za pripremu gotovih blokova) ili ako ima masu neprodanih zgrada koje cijeni 3 ili 4x više a sve stoji godinama.

jesi zato izabrao jednu od dvije kompanije koje se bave isključivo niskogradnjom da bi objasnio problem valuacije stanova u bilanci i uspoređivao je s IGH i Ingrom? S tvojim tehnikama i modelima se većinom slažem, ali smisao i filozofija tvog pisanja su mi još nedokučive.

SRETAN USKRS!

Ozbiljan investitor ne vjeruje da se obogatio ili da je osiromašio zbog dnevnih ili mjesečnih fluktuacija cijena.

kad je konsolidirano.

obrana na 0,1 kn[emo_palacg]

..stoga sam danas ponosan čovjek jer sve što sam izgradio danas sam svojim potpisom predao hrvatskoj državi...

New Report

Close