Hrvatska građevinska/graditeljska/građevinarska industrija – sektorske tvrtke, usporedba

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Hrvatska građevinska/graditeljska/građevinarska industrija – sektorske tvrtke, usporedba

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.


Ne mora otići u stečaj, dovoljan je predstečaj, smanjenje nominala i dokap.

I? Zar ne mislite da je to uključeno u trenutnu cijenu? Ja mislim da jest, pa i više od toga.

Koliko bi vi iskazali gubitka, smanjili nominalu (sada je čini mi se 900kn) i izdali novih dionica? I kolika bi tada bila TK tvrtke i na kojim fundamentima?

Kod IGH-a sigurno nema predstečaja, ni stečaja, za Tehniku se o predstečaju pričalo na sva (forumska) zvona. Sad se malo utišalo, ali …
Imam i jedne i druge dionice.

@trial – IGH je već bio u predstečaju, tako da ako tamo opet zašteka više nemaju taj joker u rukavu nego ide u stečaj….za THNK se šuškalo, tj. nagađalo svašta, ali ispada da su to sve bila nagađanja potaknuta rasprodajom fonda koji izlazi iz te pozicije jer nikakve nove vijesti nisu došle, a uprava je demantirala da se događa bilo što izvanredno…

na ignore: retard "nabiduasku", plankovic, tizian, pific, barbosa....

Plaće radnika u građevini trebale bi rasti 20 do 30 posto

i prije godinu dana na ovoj temi se nemalo pisalo o tome da bez dizanja plaća (na račun investitora)nema “sreće” za građevinare a niti za investitore koji svakoim danom više “plaću” ali i plačaju i još će više plaćati odgodom projekata,a rješenje je pred nosom.
ćekamo da tržište odigra svoju ulogu.

godina je pri kraju iako ne i završena pa će moj rezime pričekaiti početak 2018.
do tada svako dobro,najviše zdravlja za predstojeće blagdane svima koji prate ovu temu.

ne pozivam na kupnju-prodaju,očekujem da me netko svojim razmišljanjima i argumentima potakne na novo razmišljanje.isprike na dužini posta,tipfelerima...

Prvi put obujam građevinskih radova nadmašio prosjek EU

Prvi put obujam građevinskih radova nadmašio prosjek EU

građevinari u HR propadaju jedan za drugim

Gradnja u predstečaju računa na novi zajam do 24 mil. kn

na ignore: retard "nabiduasku", plankovic, tizian, pific, barbosa....



ima li tko hrabar,voljan dati svoju projekciju očekivanog rasta građevinskog sektora za 2017?
pri tome mislim na avg prinos dlkv,hdel,igh,ingr,thnk,vdkt.
u 2016 je avg prinos bio oko 35,5%

ni ovdje za sada nema odvažnih,voljnih,željnih javno podijeliti svoja očekivanja od ovog sektora u 2017 pa ću ja.
crni scenarij: prinos 20-40%
srednji scenarij: prinos 40-70%
najbolji scenarij: prinos 70-100%

[/quote]

kako je i višekratno s moje strane ponovljeno kao odgovor nestrpljivima da neće izostati moj rezime o datim očekivanja i prognozama za 2017,koga zanima neka pročita i po vl viđeju i želji prokomentira.
iako nije završila poslovna godina u smislu da imamo FI 4q na stolu završila je kalendarska godina
i onaj najvažiji podatak imamo na stolu a to su zadnje cijene dionica iz građevinskog sektora u 2017.

uspješno neuspješna prognoza bi bio samokritički kratki rezime moje prognoze
jer je sektor u 2017 ponudio:
1.na korak do najboljeg scenarija već u prvih 30 dana (+65,3%) anualizirano nestvarnih 780% a pojedina izdanja iz sektora su bilježila dobitke od >100% na mjesec dana
2.ali i lošije od crnog scenarija na kraju godine -24% sa uračunatim vdkt koji je delistiran.

izlistani građevinski sektor je ostao kraći za jedno respektabilno sektorsko izdanje VDKT.
svi koji su pratili su dobro upučeni u apsurdnost tog slučaja koji meni i dalje meni ostavlja dojam
prije svega političkog brisanje “zdrave” kompanije iz želje za brisanjem ovakvih tragova koji su izgledno samo mali vrh ledenog brijega.
http://www.poslovni.hr/forum/tema/bivsi-direktor-u-viaduktu-posvjedocio-da-je-na-poslu-s-hac-om-primio-780000-kuna-provizije-44724 [poslovni.hr]
mnogostruko lošije i firme neusporedivo upitnije budućnosti se spašavaju i su se spašavale novcem poreznih obveznika u nemalim mlrd kn kroz desetljeća.
vdkt sa ugovorenim poslovima u mlrd-ama i građevinskom konjukturom koja je započela nije trebalo spašavati samo ga se nije trebalo htjeti uništiti izbrisati.imat će povijesničari hr gospodarstva o čemu pisati ali i neki povijesničari drugih područja.
uz agrokor koji je imao značajan utjecaj na rasplet 2017 za građevinski sektor držim da je upravo slučaj vdkt bio jednako negativan za cijenovna kretanja dionica iz sektora izazivajući panične prodaje na sektoru čak i dugogodišnjih “profesionalaca” upravljačima fondova.vrijeme će dati odgovor koliko su profesionalci a koliko mudri paničari.
što kažu brojevi za 2017?
market je krenuo euforično u prvih 60 dana dok nije na scenu stupio todomor crobex je dosegnuo 2250 te je usljedio pad na 1800 da bi godinu završio na 1881 (-5,7%)
građevinski sektor je krenuo još euforičnije sa +65% ali završio na -24%
crobex construkt je završio na +3,4%
očekivanja pogonjena a kosnije sa statistikom DZS potvrdilo se dolaskom tsunamija koji je isporučio značajno povečanje obujma.
za točne brojeve trebat će pričekati da DSZ obradi i izbaci sttatistiku.
svako povečanje obujma pozitivno utjeće na NPM u nekoj mjeri,za precizniju analizu biti će potrebno pričekati FI 4Q i Y2017.
što bi bilo u 2017 da nije bilo todomora i vdktomora ostat će neodgovoreno pitanje za milion kuna.
što možemo očekivati od 2018?
može li 2018 biti za sektor ono što je trebala 2017?
tko što očekuje i prognozira?
evo prilike za željne rasprave.
svoje ću prognoze i očekivanja za sektor u 2018 napisati u bliskoj budućnosti.

ne pozivam na kupnju-prodaju,očekujem da me netko svojim razmišljanjima i argumentima potakne na novo razmišljanje.isprike na dužini posta,tipfelerima...

po pitanju oporavka stanogradnje i rasta cijena bilo je značajnih osporavanja pa evo CnB.

Cijene stanova ubrzano rastu, najviše ‘skočile’ u tri zagrebačka kvarta

ništa novo,ništa što nismo najavljivali i prije godinu dana alii obaraju se svi dosadašnji rekordi ulaganja u turizam.nije teško za predvidjeti sa velikom izglednošću da će to sljedeće godine biti još više.

Ulaganja u hrvatski turizam nagodinu dostižu 940 milijuna eura

ne pozivam na kupnju-prodaju,očekujem da me netko svojim razmišljanjima i argumentima potakne na novo razmišljanje.isprike na dužini posta,tipfelerima...

ovaj sektor nije u fokusu,postoje za to i razlozi prije svega dugogodišnje balansiranje na rubu opstanka je zaslužno za taj status.
u takvoj situaciji nije čudo da nema spremnih nešto javno isprognozirati za 2018.
osobno nikad nisam imao s time problema jer očekivanja izvlačim iz argumenata izvedenih iz činjenica i statistika.
sve to nije garancija da će se izgledniji ili najzgledniji scenarij i odigrati.
zar nije tako bilo i u 2017?
potvrdio se najvljivani i očekivani početak dolaska tsunamija poslova ali očekivani efekt se nije potvrdio,odnosno je na početku kroz najbolji scenarij ali i kasnije kroz najgori scenarij.
stvari ne mogu i nisu više iste kao na poč. 2017?
što je lošije a što bolje?
ako na ovo pitanje što preciznije odgovorimo tada ćemo biti u prognozi najbliže najizglednijem scenariju.
počet ću sa boljim a to bi definitvo bilo nastavak dolaska tsunamija poslova koji bi trebao još više popuniti kapacitete iako se tu treba reći da s obzirom da se večina građevinara žali na nedostatak radne snage postoji mogućnost da je poponjenost na vrlo visokom nivou.
ako je tako tada ulazimo u drugu fazu a to bi bilo za građevinare biranje za sebe boljih poslova koji uključuju veće NPM te na na strani investitora vrijeme kada će se morati platiti više.
tu bi još napomenuo da značajno najveći izvor tsunamija poslova se nije u puno mjeri razmahao kako će se neizbježno morati a to su fondovi EU.
turizam iz godine u godinu povećava investicije,stanogradnja se oporavlja brže od najoptimističnijih očekivanja,cijene kvadrata rastu što sugerira da ima prostora za nastavak rasta.
sve značajniji izvor poslova za naše građevinare je i rad na stranim tržištima,to bi se posebice mudro moglo pokazati u budućnostii kaodobra dugoročna strategija..
ne treba zanemariti da raste industrijska proiz na skali u godinama i da se novi kapaciteti moraju graditi a iza rasta proizvodnje mora biti i kapitala za nove investicije.tu važnu ulogu ima i potrošnja koja raste tako da su i “profesionalni” analitičari iz godine u godinu zatećeni toliko se moraju posipavati pepelom.
opću klimu vidim blizu predkriznih godina,za građevinu bile su to zlatne godine.
mogu li posljedice u potpunosti izostati pri gore iznesenom?
i djelomično ispunjenje bi moglo implicirati značajne dobitke s obzirom na vrlo nisku bazu.ključna riječ moglo jer tu su i one loše stvari i strane ovog sektora.
relativno visoka zaduženost iako i kod nekih ima i značajne imovine,generalno vrijedi da svaka sastavnica ima svoji specifičnosti i ne mgu se svi zakljuučci na sve jednako odnositi ali ovdje je tema sektor pa…
loše i je nedostatak radne snage koja nezadovoljna plaćama je napustila zemlju ali tu se mora dodati da je primjetan trend povećanja plaća te da je vlada intervenirala i još će više sa kvotama za uvoz radne snage.
sigurno bi se tu moglo još toga ispisati što je bolje a što lošije ali sada dolazimo do ključne točke a to je
+-= koliko?svi to vidimo drugačije pa ako ništa drugo neki smo dioničari,neki nisu ali bi htjeli biti ili ne htjeli postati,a evo kako to ja vidim i očekujem brojčano za 2018.

crni scenarij rast 10-25%
srednji scenarij rast 25-50%
najbolji scenarij rast >50%

vjerojatno će neki zaključiti da su to visoka očekivanja pa želim naglasiti da radi niske baze i dugogodišnje nezainteresiranosti za sektor očekujem da će biti po rastu jedan od predvodnika marketa u 2018.
da za to postoji potencijal dobili smo dokaz i poč 2017. a što će donjeti 2018?
time will tell
pozivam i sve vas da iznesete svoja očekivanja i prognoze a
rezimirat ćemo za 12 mj.
pozivam vas i da aktivno sudjelujete u raspravi na ovoj temi i pridonesete što kvalittnijim argumentima kako bi svi donjeli što kvalitetnije odluke.

ne pozivam na kupnju-prodaju,očekujem da me netko svojim razmišljanjima i argumentima potakne na novo razmišljanje.isprike na dužini posta,tipfelerima...

Migra, ništa osobnog, svaka čast optimizmu, ali kako Vam nije dojadilo kuckati o tcunamijima….ceste smo dva puta izgradili, tunele prefarbali, Vijadukt zatvorili.
Sva je sreća da smo izgradili, jer više nema tko graditi, i da se ima što. Pa nas je četiri milijuna, ko’ Milano.

kolega zločesti uz dužno poštovanje i u nadi da se nećete uvrijediti.
da sam zločest pitao bi vas zar vam anualiziranih 780% na sektoru u siječnju 2017
a na nekim izdanjima anualizirano i do 1500% a avg nestvarnih 1200% nije bio dovoljan
razlog da se prema sektoru odnosite sa više strahopoštovanja?:-)
ili da sam još zločestiji možda bi vas pitao nije li baš to razlog zašto smo prisutni ovdje?
ok dogodilo se prije 12 mjeseci što se je dogodilo,bilo je svega rijeka suza radosnica ali i SŽJ.
tako je to u okrutnom životu sve ide u paketu i onako kako i izaberemo.
ne zamjerite kolega na tonu a šta ćemo iz svoje kože se ne može kaj ne?:-)
dogodilo se jednom prije 12 mj a dali se može dogodit 2x u 12 mj?
to je pitanje od milijun kuna koje i mene mori?pa kad ste me već potegnuli za tipkovnicu a vrijeme nije za po vani
da natipkam koju na tu temu,tko zna što se nekad kasnije može ispostavit?
tako sam i prošle godine u ovo vrijeme radi lošeg vremena vani natipkao neke stvari.
nekome ispalo nezaboravno dobro a nekome i nezaboravno loše ako je bio prepohlepan kao primjerice moja beznačajna malenkost.
tu smo da nas život i market školuje dok smo živi.da se nebi krivo razumjeli nemam si šta predbacit,protiv viših sila i jakih zakona prirode se ne može.
a da nisam pohlepan nebi bio na marketu i nebi kako jesam pa…
rekli bi stari ljudi nekad sve to ide u rok službe kaj ne?
e sad da sam baš on jako jako zločest natipkao bi da su prošlogodišnji siječanjski prinosi ili propuštanja vrijedni takvog strahopoštovanja a sve pri bazi koja je ove godine niža nego ona s kojom smo ušli u prošlogodišji scenarij iz investitorskih snova da bi bilo mudro razmotriti potencijalnu mogućnost eventualnog participiranja u najminimalnjem mogućem dijelu.
a sve za nedaj bože opet propustiti tako nešto 2x u godini dana ili možda bolje reći
propuštanja nekog dijela onog što je bilo propušteno iako market nas uči da je nadmašivanje starih vrhova samo pitanje vremena i da to strpljivi najčešće dočekaju i naplate ali ako nisu prepohlepni pa…
i sad za kraj da sam najzločestiji investitor na brdovitom balkanu pitao bi vas zar samo ja vidim dim i bijele miševe da se nešto čini kao da bi moglo bit u nekom dijelu kao lani ili može biti da bi netko želio da to tako izgleda pa pušta dim i bijele miševe?
još je jedna stvar moguća a to je da nema zavjere nego da se građevinari bude iz zimskog sna u siječnju iz meni nepoznatih razloga,globalnog zatopljenja ili ćega već?
pozivam vas a sve ostale da pomognu u raspetljavanju misterija.
ionako ne ovisi o nama kako će bit,tsunami je zakon prirode protiv kojeg se ne može,možemo samo promatrati i dokumentirati njegove posljedice.
i prikratiti vrijeme tipkajući prepiske sa “zločestima”

p.s.
nedam se da će se nastaviti jer treba prikratiti vrijeme do proljeća ili do novih značajnih mat činjenica na sektoru.
ili do tsunamija?
p..p.s.
malo nas je spremnih utrošiti vrijeme na održavanje ove teme na životu pa dok se ne priključe i ostali
svaki komentar zlata vrijedi i za njega se dobivaju dupli bodovi,bonovi,coini….
🙂

ne pozivam na kupnju-prodaju,očekujem da me netko svojim razmišljanjima i argumentima potakne na novo razmišljanje.isprike na dužini posta,tipfelerima...



U modalitetu kontinuirane trgovine su još samo 42 dionice od kojih 7 propaliteta. Znači na zse ima još 35 dionica za ulagati. Svake godine nestanu bar 3. Znaci uskoro cemo imati samo crobex10😀

Odlično primjećeno….
Pomalo nestaje dionica, ljudi….samo se elite popunjavaju i preslaguju dok sve tone…

Ovim tempom Hrvatska nacija će za 150 godina u svojoj zemloji postati manjina….
[/quote]

Još me samo migrin optimizam drži na burzi!!?
Na burzi su i tako novci koje mogu izgubit.

Odobrite zahtjev za prijateljstvom, da Vas možemo čitati prije odobrenja administratora! Hvala!

New Report

Close